GündemTarihte Bugün

2024 Şubat Ayı Önemli Günler ve Haftalar

2024 Şubat Ayı Önemli Günler ve Haftalar takvimi, Uluslararası Tarihler. Şubat ayında kutlanan Belirli Gün ve Haftalar nelerdir?

2024 Şubat Ayı Önemli Günler ve Haftalar takvimi, Uluslararası özel tarihler. Şubat ayında kutlanan Belirli Gün ve Haftalar nelerdir, hangileridir? Ne zaman kutlanır?

Dünyada ve Türkiye’de kutlanan özel günler, Uluslararası özel tarihler nedir, nasıl ortaya çıktı? Şubat ayında doğan ünlüler kimler? Şubat ayında ölen ünlüler kimler? Şubat Ayı Hangi Burç Oluyor? 1 Şubat 2024 ne zaman? Şubat ayı içerisinde resmi tatil günleri ve tarihte bugün

Peki Şubat kaç çekiyor, 2024 Şubat ayı bu yıl kaç çeker? Şubat ayı neden 4 yılda bir kaç çeker?

Şubat Ayı Nedir?

Şubat ayı, günümüzde kullandığımız Gregoryen Takvimi’ne göre yılın 2. ayı olup artık yıllarda 29, diğer yıllarda 28 gün çeker. 31 günden az olan ilk beş aydan birisidir, diğer dördü Nisan, Haziran, Eylül ve Kasım aylarıdır ve 30 günden az olan tek aydır. Süryanice Şabat sözcüğünden Türkçeye geçmiştir.

Şubat adının İngilizce anlamı olan ‘February’, Roma arınma Tanrıçası Februus’un adından gelir. Kış mevsimi aysız olarak kabul edildiği için Ocak ve Şubat, Roma takvimine sonradan eklenmiştir. Bu değişiklik, Numa Pompilius tarafından, takvimi, standart kameri yıl ile bir hizaya getirebilmek için yaklaşık M.Ö. 700 lerde yapılmıştır.

Şubat ayı, Kış mevsiminin üçüncü ve son ayıdır. Aralık ile birlikte başlayan Kış Mevsimi, Ocak ve Şubat şeklinde devam eder. Kış mevsimi ayları Aralık, Ocak, Şubat’tır.

Şubat Ayı Hangi Burç Oluyor?

2024 yılı itibariyle Şubat ayı için burçlar, 22 Ocak – 19 Şubat tarihi aralığında doğan kişiler Kova burcu, 20 Şubat – 20 Mart tarihleri aralığında doğan kişiler ise Balık burcudur.

2024 Şubat ayı kaç gün çekiyor?

Yılın ikinci ayı olan Şubat, dört yılda bir 29 gün çekiyor. Bunun sebebi her 4 yılda bir 365 gün 6 saatten artan saatlerin toplamı 1 gün etmesidir. 2024 yılında Şubat ayı 29 gün sürecek, 1 Şubat 2024 Perşembe günü başlayacak ve 29 Şubat 2024 Perşembe günü sonra erecek.

Şubat Ayı Önemli Günler ve Haftalar

Şubat, yılın ikici ayı ve kış mevsiminin son ayıdır. Her ay olduğu gibi Şubat ayında da kutlanan birkaç önemli gün ve belirli özel hafta daha var.

Şubat ayı içerisindeki özel günler, ulusal ve uluslararası öneme sahip günler ve tarihler birçok genel kültür sınavlarında, sık ​​sık sorulmuştur. Bu yazımız, zaman zaman gündemde konu olan 2024 yılı Şubat ayındaki önemli günler ve tarihler, size bir fikir verecektir.

2024 Yılı Şubat Ayı Önemli Günler ve Belirli Haftalar takvimi, Şubat ayı içindeki dünyada ve ülkemizde kutlanan anma günleri, yıl dönümleri, önemli olaylar, özel günler, şenlik ve etkinlik detaylı tarihleri. İşte Şubat 2024’ün tarih tarih önemli günlerinin listesi…

Dünya Sulak Alanlar Günü

2 Şubat

Dünya Sulak Alanlar Günü, insanlık ve dünya için sulak alanların değeri hakkında küresel farkındalık yaratmak amacıyla her yıl 2 Şubat’ta kutlanmaktadır. Bu gün aynı zamanda, 1971 yılında İran’ın Ramsar kentinde Sulak Alanlara İlişkin Ramsar Sözleşmesinin kabulüne işaret etmektedir.

Dünya Kanser Günü

4 Şubat

Dünya Kanser Günü, küresel kanser hastalığına karşı mücadelede tüm dünyanın bir araya geldiği girişim olarak her yıl 4 Şubat’ta kutlanır. Bu günün amacı eğitim yoluyla, farkındalık yaratarak ve dünyanın her yerinden hükümet ve bireyleri harekete geçmeye zorlayarak her yıl milyonlarca önlenebilir ölümü kurtarmayı hedeflemektedir.

Kanser vakalarının üçte birinden fazlası önlenebilir. Erken teşhis ve uygun şekilde tedavi edilirse başka bir üçte birlik kısım dahi iyileştirilebilir.

WorldCancerDay.org tarafından 2019-2021 Dünya Kanser Günü teması, ‘I Am and I Will.’ (Ben ve Yapacağım’) olarak belirlenmişti.

Uluslararası Epilepsi Günü

Şubat ayının ikinci Pazartesi günü

Halk arasında ‘Sara Hastalığı’ olarak da bilinen Epilepsi hastalığının farkındalığını artırmak, toplumu epilepsiye karşı bilinçlendirmek ve epilepsili bireyleri hayata kazandırma amacıyla her yıl 130’dan fazla ülkede Şubat ayının ikinci Pazartesi günü ‘Uluslararası Epilepsi Günü’ ya da Dünya Epilepsi Farkındalık Günü olarak ilan edilmiştir.

Epilepsi, beyin hücrelerinin fonksiyonlarında kısa süreli değişikliklerle birlikte olan, beyin hücrelerinde uygunsuz, ani gelişen elektriksel aktiviteye bağlı olarak; kişinin bilinci, hareketleri ve faaliyetlerinde kısa süreli değişime sebep olan nörolojik bir hastalıktır. Erken tanı, doğru tedavi ve düzenli takip ile kontrol altında tutulabilir.

Dünya Sigarayı Bırakma Günü

9 Şubat

Tütün ürünlerinin zararları hakkında toplum bilincinin oluşturulması ve bu bilincin artarak devam etmesini sağlamak amacıyla her yıl 9 Şubat günü ‘Sigarayı Bırakma Günü’ olarak ilan edilmiştir.

Dünyada her yıl 7 milyondan fazla kişi tütün kullanımına bağlı hastalıklar sebebiyle, ülkemizde ise her yıl yaklaşık 100.000 kişi tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

Türkiye Sağlık Bakanlığı bünyesinde 7/24 hizmet veren Alo 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı ve konuya özel eğitimler alan hekimlerin görev yaptığı sigara bırakma poliklinikleri aracılığıyla, sigara bırakma konusunda hizmet sunulmaktadır.

Güvenli İnternet Günü

Güvenli internet günü (Safer Internet Day), 2004’ten bu yana her yıl Şubat ayının ikinci haftasının ikinci gününde (Salı) kutlanmaktadır. Dünya genelinde internet hizmetini kullanan tüm paydaşları ve interneti herkes için ve özellikle çocuklar ve gençler için daha güvenli ve daha iyi bir yer haline getirmek amacıyla Avrupa Farkındalık Merkezleri tarafından ortaklaşa finanse edilmektedir.

Güvenli İnternet Günü, 6 Şubat 2024 Salı günü kutlanacak.

Dünya Radyo Günü

13 Şubat

Dünya Radyo Günü, her yıl 13 Şubat’ta kutlanan uluslararası bir gün olarak, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO tarafından 3 Kasım 2011 tarihinde 36. konferansında oluşturulmuştur. 13 Şubat, 1946’da Birleşmiş Milletler Radyosunun kurulduğu gün olduğu için seçilen bu tarih kabul edilmiştir.

Radyo, tüm çeşitliliğiyle insanlığın sesi ve tarihteki rolü itibariyle güçlü bir araçtır. Radyo, demokratik söylem için bir platform oluşturur ve küresel düzeyde, en yaygın kullanılan iletişim araçlarından biri olmaya devam ediyor. En geniş kitleye ulaşma konusundaki bu eşsiz iletişim aracı, bir toplumun çeşitlilik deneyimini şekillendirebileceği, tüm seslerin konuşabileceği, temsil edileceği ve duyulabileceği bir alan olarak durabileceği anlamına gelir.

Sevgililer Günü

14 Şubat

Sevgililer Günü, her yıl 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel gündür. Kökeni, Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir Batı Hristiyan bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda “Aziz Valentin Günü” (İngilizce: St. Valentine’s Day) olarak bilinir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılır

14 Şubat tarihi, 1800 yıllarda Amerikalı Esther Howland’ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından bu yana çok sayıda ülkede kutlanılan toplumsal bir gün halini almıştır. Her yıl 14 Şubat’ta dünyanın her yerinde birbirini seven çiftler veya aile üyeleri birbirlerine sevgi ve şefkat mesajları gönderir ve hediyelerle bu günü kutlamaktadırlar.

2024 yılı 14 Şubat Sevgililer Günü, Çarşamba gününe denk gelmektedir.

İzcilik Günü

15 Şubatı İçine Alan Hafta

Dünya İzci Düşünce Günü, tüm Dünya izcilerinin kutladığı bir izci günüdür. İzciliğin kurucusu Baden Powell ve eşi Olave Powell’ın ortak doğum günü olan 22 Şubat, “İzci Düşünce Günü” olarak kutlanmaktadır.

1926 Yılından itibaren bu gün, izcilerin birbirleriyle uluslararası dostluklar kurması, birbirini düşünmesi, şükretmesi ve teşekkür etmesi için oluşturulan özel bir gündür.

Türkiye ve dünya izcileri aldıkları bilgiler doğrultusunda sevgi dostluk kardeşlik, güven, yardımlaşma ve çağdaş düşünce duyguları ile 22 Şubat, İzci Düşünce Gününde yıl boyunca düşündükleri ve gerçekleştirdikleri çalışmaları bir kez daha izci kardeşleri ve toplumları ile paylaşmak için gündeme getirirler.

Kediler Günü

17 Şubat 

İlk olarak 2005 yılında kutlanmaya başlanan Dünya Kediler Günü, sokakta yaşayan, evsiz kedilerin farkındalığını sağlama, onlara yardım etme ve onları koruma yollarını öğrenme günüdür

Bugün dünyanın çeşitli yerlerinde farklı tarihlerde kutlanıyor. Çoğu ülke, 8 Ağustos’ta bu resmi olmayan günü kutlarken, ülkemizde her yıl 17 Şubat’ta kutlanır. Ulusal Kedi Günü’nü Rusya 1 Mart’ta, ABD ise 29 Ekim’de hem Uluslararası Kedi Günü’nü hem de Ulusal Kedi Günü’nü kutluyor.

Dünya Sosyal Adalet Günü

20 Şubat

BM Genel Kurulu, 2007 yılında üye 192 ülke tarafından Genel Kurul’da 20 Şubat’ı Dünya Sosyal Adalet Günü olarak ilan etti. Dünyadaki fakirlik, işsizlik ve sosyal adaletsizlik konularına kamuoyunun ilgisini çekebilmek ve çözüm önerileri geliştirmek amacıyla 2009 yılından itibaren geçerli olmak üzere 20 Şubat günü ‘Dünya Sosyal Adalet Günü’

olarak kutlanmaktadır.

Her yıl 20 Şubat günü, Birleşmiş Milletler öncülüğünde yeni bir tema belirlenerek çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Ressamlar Günü

27 Şubat

Türkiye’de 2005 yılından itibaren 27 Şubat günü, Dünya Ressamlar Günü olarak kutlanıyor. Ressamlar bu günü çeşitli etkinliklerle kutluyor. Birçok ressam için her ne kadar geç kalınmış ve unutulmuş bir gün olarak nitelense de Türkiye’de ve dünyada birçok ressam bu özel günü kutlamaya devam ediyor.

Ressamların doğadaki güzellikleri ölümsüzleştirdiği ve dünyanın ressamlardan zarar görmediği vurgusu yapılan bu günde, ressamların sorunlarının giderilmesi, değerlerinin anlaşılması ve eserlerinin korunması amacıyla 27 Şubat “Dünya Ressamlar Günü”nün tüm dünyada kabul edilmesi için çaba sarf ediliyor.

Dünya Kutup Ayısı Günü

Uluslararası Kutup Ayısı Günü, nesli tükenme tehlikesi yaşayan kutup ayısının korunması, sürdürülebilir doğal yaşam şartlarının sağlanmasına yardımcı olmak amacıyla her yıl 27 Şubat’ta kutlanılan bir etkinliktir. Uluslararası Kutup Ayısı Günü, küresel ısınmanın ve azalan deniz buzunun kutup ayısı popülasyonları üzerindeki etkisi hakkında farkındalık yaratmak için Polar Bears International tarafından oluşturulmuştur.

Sivil Savunma Günü

28 Şubat

Türkiye’de 1959 tarihinde İç İşlerine bağlı olarak Sivil Savunma Müdürlüğü kurulmasıyla ve sonraki yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından yürürlüğe girmesiyle 28 Şubat tarihi “Sivil Savunma Günü” olarak kabul edildi.

Bu özel gün, her yıl ilgili Bakanlıklar nezdinde, taşra teşkilatında, kamu kurum ve kuruluşları ile tüm okullarda oluşturulan Sivil Savunma Kulüpleri aracılığıyla çeşitli etkinlikler düzenlenerek kutlanmaktadır.

Şubat Ayı Önemli Gün ve Haftalar Tablosu

2024 Şubat ayı özel günler nelerdir? Türkiye’de ve Dünyada Kutlanan Özel ve Eğlenceli Günler Takvimi, Şubat 2024’deki önemli günler ve belirli haftalar tablosu

İlgili Diğer Konular

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün