Tarihte Bugün

27 Şubat Tarihte Bugün

27 Şubat Tarihte Bugün yaşanan önemli ve tarihi, dini ve siyasi olaylar bugün doğanlar ve ölenler, kronolojik sırası ile bulabilirsiniz.

27 Şubat Tarihte Bugün meydana gelen dünyada ve Türkiye’de önemli ve tarihi, dini ve siyasi olaylar, bugün doğan ve ölen ünlüler, 27 Şubat olayları kronolojik sırası ile bulabilirsiniz.

Bugün doğanlar ve ölenler, yaşanmış tarihi olaylar, toplumsal haberler, bugün hangi gün ve ne günü? Bugün günlerden ne? 27 Şubat’ta ne oldu? 27 Şubat özel bir gün mü? 27 Şubat ne günü? 27 Şubat’ta ne kutlanır? Dünyada ve Türkiye’de 27 Şubat Dünya ne günü? Tarihte Bugün ne oldu sayfamızdan okuyabilirsiniz.

27 Şubat Haberleri, Önemli Gündem Başlıkları

  • 2 nci Cemrenin Suya Düşmesi
  • Trabzon’un Çaykara ilçesinin Rus ve Ermeni işgalinden kurtuluşu (1918)
  • Artvin’in Şavşat ilçesinin Gürcü işgalinden kurtuluşu (1921)
  • Necmettin Erbakan vefat etti. (2011)
  • Dünya Ressamlar Günü
  • Dünya Kutup Ayısı Günü
Günün Sözü: “Receb-i şerifin bir gün başında, bir gün ortasında ve bir gün de sonunda oruç tutana, Receb’in hepsini tutmuş gibi sevap verilir.” (Miftah-ül-cenne – Hadis-i Şerif)

27 Şubat Tarihte Bugün Ne Oldu?

Tarihte Bugün Olan Toplumsal Haberler ve Olaylar

1594 – IV. Henry, Fransa kralı oldu.

1644 – Şeyhülislâm Yahya Efendi vefat etti.

1844 – Dominik Cumhuriyeti, Haiti’den bağımsızlığını ilan etti.

1863 – Türkiye’de bilinen ilk resim sergisi, İstanbul Atmeydanı’nda açıldı. Serginin açılmasına Sultan Abdülaziz destek verdi.

1879 – Yapay tatlandırıcı sakarin keşfedildi.

1880 – Haydarpaşa-İzmit demiryolu işçileri greve çıktı.

Rus Çarlığı çöktü.

1917 – Rusya’da 27 Şubat’ta askerlerin içinde ilk itaatsizlikler başlamasıyla Çarlık rejimine son verildi.

Rus Devrimi olarak adlandırılan bu olay, Rusya’da yaşanan ve Çarlık otokrasisinin yıkılıp yerine Sovyetler Birliği’nin kurulmasıyla sonuçlanan devrimlerin genel adıdır. Şubat 1917’de (Gregoryen takvimine göre Mart) yaşanan ilk devrimde Çarlık yönetimine son verilmiş ve siyasi egemenlik Geçici Hükûmet’e bırakılmıştır.

1933 – Reichstag yangını: Olayın ardından yayımlanan bir kararnameyle, Naziler diktatörlüklerinin temellerini atmış oldular.

1937 – Özel teşebbüsçe inşa edilen ilk Türk gemisi “Belkıs”, Haliç’te törenle denize indirildi.

1942 – II. Dünya Savaşı: Japon İmparatorluk Donanması ile Müttefik Deniz Kuvvetleri arasında, Cava Deniz Muharebesi gerçekleşti. Muharebe, Japon zaferiyle sonuçlandı ve Hollanda Doğu Hint Adaları, Japon İmparatorluğu tarafından ele geçirildi.

1943 – Amerika Birleşik Devletleri’nin Montana eyaletindeki bir maden ocağında patlama meydana geldi: 74 işçi öldü.

1948 – Çekoslovakya’da komünist parti yönetimi ele aldı.

1955 – Türk boksör Garbis Zaharyan, Yunan rakibi Emanuel Zambidis’i sayıyla yendi.

1963 – Dominik Cumhuriyeti’nde ilk demokratik seçimler yapıldı: Rafael Trujillo’nun diktatörlüğü sona erdi ve Juan Bosch Devlet Başkanı oldu.

1964 – Coca-Cola’nın Dünya üzerindeki 1916. fabrikası İstanbul’da açıldı. Tamamıyla yerli yatırımla kurulan şirketin sermayesi 14 milyon liraydı.

Cübbeli Ahmet Hoca bugün doğdu

1965 – Asıl adı Ahmet Mahmut Ünlü olan Cübbeli Ahmet Hoca, aslen Giresun Göreleli olan bir ailenin oğlu olarak İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Çarşamba Semti’nde dünyaya geldi.

1971 – TRT bir açıklama yaparak; parasızlık nedeniyle radyo yayınlarını 18,5 saatten 8 saate indirmek zorunda kalacağını bildirdi.

1973 – MHP senatörü Kudret Bayhan, 15 yıl hapse mahkûm oldu. Bayhan, Fransa’ya uyuşturucu madde sokmaktan yargılanıyordu.

1975 – Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği (Töb-Der) ve çeşitli devrimci kuruluşlar tarafından, “Hayat Pahalılığı ve Faşizmi Protesto” mitingleri düzenlendi. Malatya, Tokat, Kahramanmaraş, Erzincan ve Adıyaman’daki mitingler saldırıya uğradı.

1976 – Hayali mobilya ihracatı ve vergi iadesi yolsuzluğundan sanık Yahya Demirel için tutuklama kararı verildi. Gelişen olaylar üzerine Ecevit “Demirel’in siyasi hayatta kalma hakkı yoktur” dedi.

1977 – Oflu Hâcı Dursun Efendi vefat etti.

1982 – Barış Derneği’nin 44 yöneticisi tutuklandı. İstanbul Barosu Başkanı Avukat Orhan Apaydın, Türk Tabibler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Erdal Atabek de tutuklananlar arasındaydı. Barış Derneği’nin yöneticileri gizli örgüt kurmak, yönetmek, suç sayılan fiili övmek, komünizm ve bölücülük propagandası yapmakla suçlanıyorlardı. Başkanlığını eski Büyük Elçilerden Mahmut Dikerdem’in yaptığı Barış Derneği yöneticileri tutuklu olarak yargılanacaklar.

1985 – Bazı Ege illerindeki okulların, “Devrim” olan adları değiştirildi.

1988 – Türkiye’de ilk yapay kalp ameliyatı, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi’nde yapıldı. Hasta, gerçek kalp bulunamaması yüzünden bir süre sonra öldü.

1993 – İnsan Hakları Derneği Elâzığ Şubesi Başkanı Avukat Metin Can ve Dr. Hasan Kaya öldürülmüş olarak bulundu.

1995 – Kuzey Irak’ın Zaho kentinde bir ticaret merkezinde bomba patladı; 76 kişi öldü, 83 kişi yaralandı.

1995 – Mercedes kaçakçılığından hükümlüyken yeniden yargılanan millî futbolcu Tanju Çolak, “suçu ihbar ettiği” gerekçesiyle Mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

1999 – Olusegun Obasanjo, Nijerya’nın seçimle işbaşına gelen ilk Devlet Başkanı oldu.

Bülent Ecevit, Kemal Derviş’i Türkiye’ye çağırdı

2001 – Başbakan Bülent Ecevit, Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Kemal Derviş’i istişarelerde bulunmak üzere Türkiye’ye çağırdı.

2002 – Hindistan’da Müslümanların Hindu milliyetçileri taşıyan bir treni ateşe vermesi sonucu 60 kişi öldü.

2004 – Filipinler’de bir feribotta patlama meydana geldi: 116 kişi öldü.

2008 – İstanbul’da tersane işçileri, taşeron ve güvencesiz çalışma koşullarından dolayı art arda gelen işçi ölümleri nedeniyle, Liman, Tersane Gemi Yapım-Onarım İşçileri Sendikası’nın (LİMTER-İŞ) çağrısıyla üretimden gelen gücünü kullanarak greve çıktı. Tuzla tersaneler bölgesindeki iki günlük greve yüzde 70 katılım sağlanırken, birçok tersanede işler durdu. DİSK de Tuzla’da “Ya Sendika Ya Ölüm” sloganıyla 24 saatlik oturma grevi ile destek oldu. Grev sonrasında tersane patronları, işçilerin taleplerini kabul etti.

2010 – Şili de 8.8 büyüklüğünde deprem oldu.

Necmettin Erbakan vefat etti

2011 – Türk siyasetçi, Milli Görüş lideri 54. Hükümet Başbakanı ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan Ankara’da tedavi gördüğü hastanede 85 yaşında vefat etti. (d. 1926)

İdlib’deki Türk askerimize saldırı

2020 – Rusya destekli Suriye Silahlı Kuvvetleri’nin, Suriye’nin İdlib’deki, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı tabura düzenlediği hava saldırısı sonrası 34 Askerimiz şehit oldu.

Rusya – Ukrayna savaşında 4. gün!

2022 – ABD ve Avrupa Birliği (AB), Rusya’ya yönelik yeni yaptırımların bir parçası olarak bazı Rus bankalarını SWIFT’ten çıkarma planlarını duyurdu. Rusya Merkez Bankası da müeyyide paketine dahil edildi.

2022 – NATO ülkelerinin açıklamalarından sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün televizyonda yaptığı açıklamada Nükleer caydırıcılık güçlerini yüksek alarma geçirme emrini verdi. Rus ordusunun caydırıcı güçleri nükleer silahlar ve hipersonik füzeleri de kapsıyor.

2022 – Türkiye, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini, NATO üyesi ülkenin Rusya’nın Karadeniz’e deniz geçişini sınırlayan uluslararası bir anlaşmayı yürürlüğe koymasının önünü açabilecek bir retorik kaymasıyla “savaş” olarak nitelendirdi.

Şubat Ayı Takvimi

1 – 2 – 3 – 4 – 5 – 6 – 7 – 8 – 9 – 10 – 11 – 12 – 13 – 14 – 15 – 16 – 17 – 18 – 19 – 20 – 21 – 22 – 23 – 24 – 25 – 26 – 27 – 28 – 29

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün