GündemKültür-Sanat

2022 Mevlana Haftası ne zaman? Şeb-i Arus Etkinlikleri

Mevlana Haftası, Türk – İslam tarihinin önemli şahsiyetlerinden biri olan Hz. Mevlana’yı tanımak ve tanıtmak için her yıl 7-17 Aralık tarihlerinde kutlanır.

2022 Mevlana Haftası, Türk – İslam tarihinin önemli şahsiyetlerinden biri olan Hz. Mevlana’yı tanımak ve tanıtmak için her yıl 7-17 Aralık tarihlerinde kutlanır. Hz. Mevlâna’nın 749. Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri (Şeb-i Arus) etkinlik programı belli oldu.

Türk mutasavvıfı ve düşünürü Mevlana, yüzlerce yıldır hoşgörü ve barışın sembolüdür. Mevlana’nın 749. Vuslat Yıldönümü kapsamında gerçekleşecek olan etkinlikler Mevlana Haftası olarak kabul edilen 7-17 Aralık tarihlerinde vatandaşlarla buluşacak.

Peki, Mevlana kimdir, ne zaman öldü? Mevlana Haftası ne zaman? Sema gosterisi ne demek? Semazen ne ifade eder?

2022 Mevlana Haftası ve Şeb-i Arus Mevlana’yı Anma Törenleri ve etkinlik takvimi açıklandı. Konya Büyük Şehir ve Konya valiliği tarafından düzenlenecek olan etkinlik takvimi detaylarını yazımız içinde bulabilirsiniz.

Mevlana Haftası Tarihi

Mevlana Haftası, Türk – İslam medeniyetinin en önemli şahsiyetlerinden biri olan Hz. Mevlana’yı daha yakından tanımak ve tanıtmak için her yıl düzenlenmektedir. Bu hafta kapsamında Konya’da çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir

İnsanları hoşgörüye, iyiliğe ve kardeşliğe çağıran ünlü bir tasavvuf alimi olan Mevlana’nın vuslata erişinin 749. yıl dönümü kapsamında gerçekleştirilen etkinlikler, Mevlana’yı anlama üzerine kurgulanıyor.

1937’den beri her yıl Celâleddin Muhammed Rûmî, ölüm yıl dönümünde 13. yüzyılda Mevleviliğin doğum yeri olan Konya’da Şeb-i Arus anma törenleriyle anılmaktadır. 2022 yılı, dünyanın Rumi olarak tanıdığı dünyaca ünlü mutasavvıf, şair ve âlim Celâleddin Muhammed Rûmî’nin 749. ölüm yıldönümüdür.

Her yıl 17 Aralık’ta düzenlenen Şeb-i Arus törenleri Türkçe’de ‘düğün gecesi’ anlamına geliyor. Düğün gecesi Mevlevi tarikatında Celâleddin Rûmî’nin vefat ettiği gece olarak bilinir. Mevlana, ölümü aslına dönüş, kaynağı ilahi bir cevher olduğu için “Allah’a dönüş” olarak yorumlar; ona göre ölüm, bedenin yok olması değil, Allah’a ulaşmadır.

Mevlânâ, ölümle ilgili felsefesini şu sözlerle ifade etmektedir: “Herkes bunu ayrılık olarak adlandırıyor, ancak ben buna yeniden birleşme diyorum.”

Mevlana’nın anıldığı törenlerde icra edilen sema töreni, Mevleviliğin temel felsefesini yansıtan önemli semboller içermektedir.

2022 Mevlana Haftası ne zaman?

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesinde Hz. Mevlana’nın 749. Vuslat Yıldönümü kapsamında gerçekleşecek olan Mevlana etkinlikleri 7-17 Aralık arasında düzenlenmektedir.

7 Aralık 2022 Çarşamba günü başlayacak olan Şeb-i Arus Mevlana’yı Anma Törenleri (Hz. Mevlâna’nın 749. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri) 17 Aralık Cumartesi gününe kadar devam edecek.

Şeb-i Arus Nedir, Ne demektir? 

Şeb-i Arus; sözlük anlamı olarak “düğün gecesi” anlamına gelmektedir. Mevlana, öldüğü günü “Hakk’a vuslat” (Yaradana kavuşma) olarak saymıştır ve bu günü düğün gecesi olarak ilan etmiştir.

Mevlâna Hazretleri 17 Aralık 1273 pazar günü Hakk’ın rahmetine kavuşmuştu.

  • 7 Aralık 2022 Çarşamba
  • 17 Aralık 2022 Cumartesi

749 yıl önce hayata gözlerini yuman Hz. Mevlâna Hazretleri ölüm gününü yeniden doğuş günü olarak kabul ediyordu. O öldüğü zaman sevdiğine, yani Allah’ına kavuşacaktı. Onun için Mevlâna ölüm gününe düğün günü veya gelin gecesi manasına gelen “Şeb-i Arûs” diyordu ve dostlarına ölümünün ardından ağlamamayı vasiyet ediyordu.

Şeb-i Arus Töreni Ne Zaman Yapılacak?

Bu yıl düzenlenecek olan Hz. Mevlâna’nın 749. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri (Şeb-i Arûs) 07-17 Aralık 2022 tarihleri arasında icra edilecek.

Şeb-i Arus Töreni, Mevlevilikte “Hamdım, Piştim, Yandım” diyerek üç kelimeyle hayatını özetleyen Mevlânâ Celaleddin-i Rumi’nin ölümünü anmak için gerçekleştirilen törenlerdir. Bu törenler başta Konya olmak üzere yurdun birçok bölgesinde yapılmaktadır ve Mevlana yakından tanımak ve tanıtmak için her yıl düzenlenmektedir.

2022 Mevlâna Haftası Etkinlikleri

Hz. Mevlâna’nın 749. Vuslat Yıldönümü ve Uluslararası Anma Törenleri (Şeb-i Arûs), 07-17 Aralık 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Bu yıl 86.’sı düzenlenecek olan törenler boyunca Konya MEVLÂNA Kültür Merkezinde yapılacak olan Semâ Programlarının yanı sıra birçok kültürel etkinlikler de yer alacak.

Semâ Programları 07-16 Aralık 2022 tarihleri arasında her akşam saat 20.30’de (Cumartesi ve Pazar günleri gündüz 14.00’de) 17 Aralık 2022 Cumartesi saat 20.00’de gerçekleştirilecek olan Şeb-i Arûs Gecesi ile sona erecek.

  • 17 Aralık 20.00 programı hariç diğer programların bilet fiyat: 75 TL
  • 17 Aralık 2022 Cumartesi 20.00 (Şeb-i Arûs) programı: 125 TL

NOT: 17 Aralık saat 20.00 (Şeb-i Arûs) programının biletleri daha sonra satışa açılacaktır.

7-17 Aralık Mevlana

2022 Şebiarus törenleri teması “Dostluk Vakti”

Hazreti Mevlana’nın 749. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri bu yıl “Dostluk Vakti” temasıyla düzenlenecek.

Konya Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Mevlana’yı anma törenlerinin bu yıl da 7-17 Aralık’ta gerçekleştirileceği ve törenler boyunca Mevlana Kültür Merkezinde sema programlarının yanı sıra birçok kültürel etkinliğin yer alacağı ifade edildi.

Hazreti Mevlana’nın ‘Dost ol da dostu gör.’ sözünün esin kaynağı olduğu bu yılki şebiarus törenlerinin ana teması ise ‘Dostluk Vakti’ olacak.

2016 yılından bu yana törenler, sırasıyla ‘Birlik, Kardeşlik, Selam, Vefa, İhsan Vakti ve İrfan Vakti’ temalarıyla düzenlenmişti.

Sema programları, 7-16 Aralık’ta her akşam saat 20.30’da, gündüz programları 10, 11 ve 17 Aralık’ta (Cumartesi ve Pazar) saat 14.00’te ve 17 Aralık Cumartesi akşamı ise saat 20.00’de gerçekleştirilecek. Anma etkinlikleri şebiarus gecesi ile sona erecek.

Sema ne demek, anlamı nedir?

Sema veya Sama, (Arapça: سماع ), sufinin musiki nağmelerini eşliğinde sesi ve anlamı işitmesi, vecde gelip hareket etmesi ve kendinden geçip dönmesi anlamında kullanılan bir tasavvuf terimidir. Sema Arapçada “işitmek” anlamındaki semi kelimesinden gelir ve mecazi olarak “şarkı, nağme, musiki, raks” manasındadır.

Sema, sembolik olarak, kâinatın oluşumunu, insanın âlemde dirilişini, Yüce Yaratıcı’ya olan aşk ile harekete geçişini ve kulluğunu idrak edip “İnsan- ı Kâmil” e doğru yönelişini ifâde eder. Sema’ eden canlara (kişilere) Sema’zen denilir. Mevlevilikte dönmek tabiri yoktur. Mevleviler Sema’ eder.

Mevlana – Semazen

Sufi dönüşü nedir?

Sema, icracının geleneksel kıyafet giydiği ve daireler çizdiği bir dinsel dans biçimidir. Orta Doğu ve Türkiye’de popüler olan sema, Sufilerin İlahi Olan’la iletişim kurmaya çalıştıkları bir tür hareketli meditasyondur. Sema sırasında sufiler, trans benzeri bir duruma ulaşana kadar duanın hipnotik ritmine göre dönerler.

Semazenler neden ellerini açar?

Sema başlamadan önce dervişler, Allah’ın birliğini temsil eden bir ifade olarak kollarını önlerinde kavuştururlar. Sema sırasında sağ ellerini göğe, sol ellerini yere doğru açarak Allah’ın cennetten lütfunu ve tüm insanlara sevgisini sembolize ederler. Kollarını iki yana açarak sağdan sola dönerken adeta kainatı bütün kalbiyle kucaklar gibidir. Gökyüzüne dönük olan sağ eli ile Hak’tan aldığını yeryüzüne dönük olan sol eli ile halka dağıtır.

Dervişlerin kıyafetlerinin de kendine has anlamları vardır. Uzun kahverengi şapka vücudun mezar taşını, uzun beyaz etek ise benliğin kefenini temsil eder.

Mevlana’nın 7 öğüdü

1- Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol.

2- Şefkat ve merhamette güneş gibi ol.

3- Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol.

4- Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol.

5- Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol.

6- Hoşgörülülükte deniz gibi ol.

7- Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.

Mevlana Müzesi nerede?

Mevlana Müzesi, Konya’da bulunur. Eskiden Mevlana’nın bir dergahı olan bu yapı, 1926 yılından bugüne kadar faaliyet gösteren bir müzedir. Mevlana Müzesi aynı zamanda Mevlana Türbesi olarak da anılır. Konya’nın Karatay ilçesinde bulunan bu müzeye şehir merkezinden Alaaddin tramvay durağı ile gidilir. Alaaddin-Adliye hattına binilerek Mevlana durağında inildiğinde Mevlana Müzesi’ne ulaşım mümkündür.

2022 Mevlana Haftası kapsamında 749. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri (Şeb-i Arûs) Program Kitapçığı için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu