GündemKültür-Sanat

Mevlana Haftası ne zaman? Şeb-i Arus Etkinlikleri

Mevlana Haftası, Türk – İslam tarihinin önemli şahsiyetlerinden biri olan Hz. Mevlana’yı tanımak ve tanıtmak için her yıl 7-17 Aralık tarihlerinde kutlanır.

2021 Mevlana Haftası, Türk – İslam tarihinin önemli şahsiyetlerinden biri olan Hz. Mevlana’yı tanımak ve tanıtmak için her yıl 7-17 Aralık tarihlerinde kutlanır. Hz. Mevlâna’nın 748. Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri (Şeb-i Arus)  etkinlik programı belli oldu.

Türk mutasavvıfı ve düşünürü Mevlana, yüzlerce yıldır hoşgörü ve barışın sembolüdür. Mevlana’nın 748. Vuslat Yıldönümü kapsamında gerçekleşecek olan etkinlikler Mevlana Haftası olarak kabul edilen 7-17 Aralık tarihlerinde vatandaşlarla buluşacak. Peki, Mevlana kimdir, ne zaman öldü? Mevlana Haftası ne zaman?

2021 Mevlana Haftası ve Şeb-i Arus Mevlana’yı Anma Törenleri ve etkinlik takvimi henüz belli değil. Konya Büyük Şehir ve Konya valiliği tarafından açıklanacak olan etkinlik takvimi belli olduğunda yazımız içinde bulabilirsiniz.

Mevlana Haftası Tarihi

Mevlana Haftası, Türk – İslam medeniyetinin en önemli şahsiyetlerinden biri olan Hz. Mevlana’yı daha yakından tanımak ve tanıtmak için her yıl düzenlenmektedir. Bu hafta kapsamında Konya’da çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir

İnsanları hoşgörüye, iyiliğe ve kardeşliğe çağıran ünlü bir tasavvuf alimi olan Mevlana’nın vuslata erişinin 748. yıl dönümü kapsamında gerçekleştirilen etkinlikler, Mevlana’yı anlama üzerine kurgulanıyor.

2021 Mevlana Haftası ne zaman?

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesinde Hz. Mevlana’nın 748. Vuslat Yıldönümü kapsamında gerçekleşecek olan Mevlana etkinlikleri 7-17 Aralık arasında düzenlenmektedir.

7 Aralık 2021 Salı günü başlayacak olan Şeb-i Arus Mevlana’yı Anma Törenleri (Hz. Mevlâna’nın 748. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri) 17 Aralık Cuma gününe kadar devam edecek.

Şeb-i Arus Nedir, Ne demektir? 

Şeb-i Arus; sözlük anlamı olarak “düğün gecesi” anlamına gelmektedir. Mevlana, öldüğü günü “Hakk’a vuslat” (Yaradana kavuşma) olarak saymıştır ve bu günü düğün gecesi olarak ilan etmiştir.

Mevlâna Hazretleri 17 Aralık 1273 pazar günü Hakk’ın rahmetine kavuşmuştu.

  • 7 Aralık 2021 Salı
  • 17 Aralık 2021 Cuma

748 yıl önce hayata gözlerini yuman Hz. Mevlâna Hazretleri ölüm gününü yeniden doğuş günü olarak kabul ediyordu. O öldüğü zaman sevdiğine, yani Allah’ına kavuşacaktı. Onun için Mevlâna ölüm gününe düğün günü veya gelin gecesi manasına gelen “Şeb-i Arûs” diyordu ve dostlarına ölümünün ardından ağlamamayı vasiyet ediyordu.

Şeb-i Arus Töreni Ne Zaman Yapılacak?

Bu yıl düzenlenecek olan Hz. Mevlâna’nın 748. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri (Şeb-i Arûs) 07-17 Aralık 2021 tarihleri arasında icra edilecek.

Şeb-i Arus Töreni, Mevlevilikte “Hamdım, Piştim, Yandım” diyerek üç kelimeyle hayatını özetleyen Mevlânâ Celaleddin-i Rumi’nin ölümünü anmak için gerçekleştirilen törenlerdir. Bu törenler başta Konya olmak üzere yurdun birçok bölgesinde yapılmaktadır ve Mevlana yakından tanımak ve tanıtmak için her yıl düzenlenmektedir.

2021 Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Töreni, 748. Şeb-i Arus, Uluslararası Mevlana Anma Töreni bu yıl da Konya ilinde icra edilecek.

7-17 Aralık Mevlana

Mevlana’nın 7 öğüdü

1- Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol.

2- Şefkat ve merhamette güneş gibi ol.

3- Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol.

4- Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol.

5- Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol.

6- Hoşgörülülükte deniz gibi ol.

7- Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.

2021 Şeb-i Arus Kutlanacak Mı?

Tüm dünyada koronavirüs salgını devam ediyor. Aşılama dünya genelinde hızla devam etse de artan vaka ve ölüm sayıları nedeniyle ülkemizde koronavirüs kapsamında çeşitli önlemler ve tedbirler alınmaya devam ediliyor. Aralık ayında yapılması planlanan Şeb-i Arus Törenlerinin vatandaşların katılımıyla yapılıp yapılmayacağı henüz belli değil. Konu ile ilgili şu ana kadar net bir açıklama yapılmadı.

Mevlana Müzesi nerede?

Mevlana Müzesi, Konya’da bulunur. Eskiden Mevlana’nın bir dergahı olan bu yapı, 1926 yılından bugüne kadar faaliyet gösteren bir müzedir. Mevlana Müzesi aynı zamanda Mevlana Türbesi olarak da anılır. Konya’nın Karatay ilçesinde bulunan bu müzeye şehir merkezinden Alaaddin tramvay durağı ile gidilir. Alaaddin-Adliye hattına binilerek Mevlana durağında inildiğinde Mevlana Müzesi’ne ulaşım mümkündür.

2021 Mevlana Haftası kapsamında 748. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri (Şeb-i Arûs) Program Kitapçığı için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu