GündemKültür-Sanat

2020 Mevlana Haftası ne zaman? Şeb-i Arus Etkinlikleri

2020 Mevlana Haftası, Türk – İslam tarihinin önemli şahsiyetlerinden biri olan Hz. Mevlana’yı tanımak ve tanıtmak için her yıl 7-17 Aralık tarihlerinde kutlanır.

2020 Mevlana Haftası, Türk – İslam tarihinin önemli şahsiyetlerinden biri olan Hz. Mevlana’yı tanımak ve tanıtmak için her yıl 7-17 Aralık tarihlerinde kutlanır.

Türk mutasavvıfı ve düşünürü Mevlana, yüzlerce yıldır hoşgörü ve barışın sembolüdür. Mevlana’nın 747. Vuslat Yıldönümü kapsamında gerçekleşecek olan etkinlikler Mevlana Haftası olarak kabul edilen 7-17 Aralık tarihlerinde vatandaşlarla buluşacak. Peki, Mevlana kimdir, ne zaman öldü? Mevlana Haftası ne zaman?

İşte 2020 Mevlana Haftası ve Şeb-i Arus Mevlana’yı Anma Törenleri ve etkinlikleri, her yıl kutlanan 1-7 Aralık Mevlana’yı anma programı

Mevlana Haftası Tarihi

Mevlana Haftası, Türk – İslam medeniyetinin en önemli şahsiyetlerinden biri olan Hz. Mevlana’yı daha yakından tanımak ve tanıtmak için her yıl düzenlenmektedir. Bu hafta kapsamında Konya’da çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir

İnsanları hoşgörüye, iyiliğe ve kardeşliğe çağıran ünlü bir tasavvuf alimi olan Mevlana’nın vuslata erişinin 747. yıl dönümü kapsamında gerçekleştirilen etkinlikler, Mevlana’yı anlama üzerine kurgulanıyor.

2020 Mevlana Haftası ne zaman?

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesinde Hz. Mevlana’nın 747. Vuslat Yıldönümü kapsamında gerçekleşecek olan Mevlana etkinlikleri 7-17 Aralık arasında düzenlenmektedir.

7 Aralık 2020 Pazartesi günü başlayan Şeb-i Arus Mevlana’yı Anma Törenleri (Hz. Mevlâna’nın 747. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri) 17 Aralık Perşembe gününe kadar devam edecek.

Şeb-i Arus Nedir, Ne demektir? 

Şeb-i Arus; sözlük anlamı olarak “düğün gecesi” anlamına gelmektedir. Mevlana, öldüğü günü “Hakk’a vuslat” (Yaradana kavuşma) olarak saymıştır ve bu günü düğün gecesi olarak ilan etmiştir.

Mevlâna Hazretleri 17 Aralık 1273 pazar günü Hakk’ın rahmetine kavuşmuştu.

747 yıl önce hayata gözlerini yuman Hz. Mevlâna Hazretleri ölüm gününü yeniden doğuş günü olarak kabul ediyordu. O öldüğü zaman sevdiğine, yani Allah’ına kavuşacaktı. Onun için Mevlâna ölüm gününe düğün günü veya gelin gecesi manasına gelen “Şeb-i Arûs” diyordu ve dostlarına ölümünün ardından ağlamamayı vasiyet ediyordu.

Şeb-i Arus Töreni Ne Zaman Yapılacak?

Bu yıl düzenlenecek olan Hz. Mevlâna’nın 747. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri (Şeb-i Arûs) 07-17 Aralık 2020 tarihleri arasında icra edilecekt.

Şeb-i Arus Töreni, Mevlevilikte “Hamdım, Piştim, Yandım” diyerek üç kelimeyle hayatını özetleyen Mevlânâ Celaleddin-i Rumi’nin ölümünü anmak için gerçekleştirilen törenlerdir. Bu törenler başta Konya olmak üzere yurdun birçok bölgesinde yapılmaktadır ve Mevlana yakından tanımak ve tanıtmak için her yıl düzenlenmektedir.

2020 Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Töreni, 747. Şeb-i Arus, Uluslararası Mevlana Anma Töreni bu yıl da Konya ilinde icra edilecek.

Hazret-i Mevlâna’nın “İnsan yeterki iyilik arasın, onda kötü bir şey kalmaz.” sözünden ilham ile 7-17 Aralık tarihlerinde yapılacak Mevlâna’yı Anma Törenlerinde, Hazret-i Mevlâna’nın hayatı, eserleri, tasavvufi görüşlerinden hareketle insana, doğaya ve manevî âleme bakışını anlamak ve anlatmak üzere bu yıl İHSAN VAKTİ vurgusu ile ihsan ve iyilik kavramı ele alınacaktır.

2020 Etkinlik Programı

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yapılacak olan etkinlik 7 Aralık 2020 Pazartesi günü başlayacak ve 17 Aralık Perşembe gününe kadar devam edecek.

Bu yıl Hazret-i Mevlâna’nın 747. Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri 7 Aralık ve 17 Aralık tarihlerinde akşam saat 19:00 da iki gün olarak gerçekleştirilecektir. Biletler ebilet.konyakultur.gov.tr

adresinde 23 Kasım 2020 saat 14:00 itibari ile satışa sunulacak.

“Herkes ayrılıktan bahsetti, bense vuslattan”

7-17 Aralık Mevlana

Konya Mevlana Kültür Merkezinde yapılacak olan etkinlikler

7 Aralık 2020 Pazartesi

Gündüz Programı

 • Şems-i Tebrizi Türbesi Ziyareti
 • Mevlana Müzesi Ziyareti ve Dua

Akşam Programı

 • Kur’an-ı Kerim Tilaveti
 • Protokol Konuşmaları
 • Semâ Programı ve Mukabele-i Şerif

17 Aralık 2020 Perşembe

Gündüz Programı

 • Dua ve Gülbang

Akşam Programı

 • Sunum
 • Kur’an-ı Kerim Tilaveti
 • Protokol Konuşmaları
 • Semâ Programı ve Mukabele-i Şerif
 • Kapanış

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararı doğrultusunda 18 yaş altı ile 65 yaş üstü etkinliğe katılamayacak. Salona girişte HES Kodu sorgulaması ve ateş ölçer ile ölçüm de yapılacaktır.

747. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri (Şeb-i Arûs) Program Kitapçığı için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu