Kültür-Sanat

Mevlana Haftası ne zaman kutlanır? Mevlana Haftası Etkinlikleri

2019 Mevlana Haftası, Türk – İslam tarihinin önemli şahsiyetlerinden biri olan Hz. Mevlana’yı tanımak ve tanıtmak için her yıl 7-17 Aralık tarihlerinde kutlanır.

2019 Mevlana Haftası, Türk – İslam tarihinin önemli şahsiyetlerinden biri olan Hz. Mevlana’yı tanımak ve tanıtmak için her yıl 7-17 Aralık tarihlerinde kutlanır.

2019 Mevlana Haftası

Mevlana Haftası, Türk – İslam medeniyetinin en önemli şahsiyetlerinden biri olan Hz. Mevlana’yı daha yakından tanımak ve tanıtmak için her yıl düzenlenmektedir. Bu hafta kapsamında Konya’da çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir

İnsanları hoşgörüye, iyiliğe ve kardeşliğe çağıran ünlü bir tasavvuf alimi olan Mevlana’nın vuslata erişinin 747. yıl dönümü kapsamında gerçekleştirilen etkinlikler, Mevlana’yı anlama üzerine kurgulanıyor.

2019 Mevlana haftası ne zaman kutlanır? Konuyla ilgili detaylı bilgiler…

MEVLANA HAFTASI NE ZAMAN KUTLANIR?

Hz. Mevlana’nın 747. Vuslat Yıldönümü kapsamında gerçekleşecek olan Mevlana etkinlikleri 7-17 Aralık arasında düzenlenmektedir.

11 Aralık 2019 Çarşamba günü başlayan Şeb-i Arus Mevlana’yı Anma Törenleri (Hz. Mevlâna’nın 747. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri) 17 Aralık Salı gününe kadar devam edecek.

ŞEB-İ ARUS NEDİR?  ŞEB-İ ARUS TÖRENİ NE ZAMAN YAPILACAK?

ŞEB-İ ARUS NE DEMEK?

Şeb-i Arus; sözlük anlamı olarak “düğün gecesi” anlamına gelmektedir. Mevlana, öldüğü günü “Hakk’a vuslat” (Yaradana kavuşma) olarak saymıştır ve bu günü düğün gecesi olarak ilan etmiştir.

747 yıl önce hayata gözlerini yuman Hz. Mevlâna Hazretleri ölüm gününü yeniden doğuş günü olarak kabul ediyordu. O öldüğü zaman sevdiğine, yani Allah’ına kavuşacaktı. Onun için Mevlâna ölüm gününe düğün günü veya gelin gecesi manasına gelen “Şeb-i Arûs” diyordu ve dostlarına ölümünün ardından ağlamamayı vasiyet ediyordu.

Şeb-i Arus Töreni, Mevlevilikte “Hamdım, Piştim, Yandım” diyerek üç kelimeyle hayatını özetleyen Mevlânâ Celaleddin-i Rumi’nin ölümünü anmak için gerçekleştirilen törenlerdir. Bu törenler başta Konya olmak üzere yurdun birçok bölgesinde yapılmaktadır ve Mevlana yakından tanımak ve tanıtmak için her yıl düzenlenmektedir

“Herkes ayrılıktan bahsetti, bense vuslattan”

7-17 Aralık Mevlana

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu