GündemKültür-Sanat

Mevlana Haftası ne zaman kutlanır? Şeb-i Arus Etkinlikleri

2019 Mevlana Haftası, Türk – İslam tarihinin önemli şahsiyetlerinden biri olan Hz. Mevlana’yı tanımak ve tanıtmak için her yıl 7-17 Aralık tarihlerinde kutlanır.

2019 Mevlana Haftası, Türk – İslam tarihinin önemli şahsiyetlerinden biri olan Hz. Mevlana’yı tanımak ve tanıtmak için her yıl 7-17 Aralık tarihlerinde kutlanır.

Mevlana Haftası, Türk- İslam tarihinin önemli şahsiyetlerinden biri Hz. Mevlana’yı tanımak ve tanıtmak için her yıl 7-17 Aralık tarihlerinde kutlanır.

2019 Mevlana Haftası Ne Zaman? Şeb-i Arus Mevlana’yı Anma Törenleri ve etkinlikleri Her yıl kutlanan 1-7 Aralık Mevlana’yı anma programı

Mevlana Haftası Tarihi

Mevlana Haftası, Türk – İslam medeniyetinin en önemli şahsiyetlerinden biri olan Hz. Mevlana’yı daha yakından tanımak ve tanıtmak için her yıl düzenlenmektedir. Bu hafta kapsamında Konya’da çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir

İnsanları hoşgörüye, iyiliğe ve kardeşliğe çağıran ünlü bir tasavvuf alimi olan Mevlana’nın vuslata erişinin 746. yıl dönümü kapsamında gerçekleştirilen etkinlikler, Mevlana’yı anlama üzerine kurgulanıyor.

2019 Mevlana haftası ne zaman kutlanır? Konuyla ilgili detaylı bilgiler…

MEVLANA HAFTASI NE ZAMAN KUTLANIR?

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesinde Hz. Mevlana’nın 746. Vuslat Yıldönümü kapsamında gerçekleşecek olan Mevlana etkinlikleri 7-17 Aralık arasında düzenlenmektedir.

7 Aralık 2019 Cumartesi günü başlayan Şeb-i Arus Mevlana’yı Anma Törenleri (Hz. Mevlâna’nın 746. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri) 17 Aralık Salı gününe kadar devam edecek.

Şeb-i Arus Nedir, Ne demektir? 

Şeb-i Arus; sözlük anlamı olarak “düğün gecesi” anlamına gelmektedir. Mevlana, öldüğü günü “Hakk’a vuslat” (Yaradana kavuşma) olarak saymıştır ve bu günü düğün gecesi olarak ilan etmiştir.

Mevlâna Hazretleri 17 Aralık 1273 pazar günü Hakk’ın rahmetine kavuştu.

746 yıl önce hayata gözlerini yuman Hz. Mevlâna Hazretleri ölüm gününü yeniden doğuş günü olarak kabul ediyordu. O öldüğü zaman sevdiğine, yani Allah’ına kavuşacaktı. Onun için Mevlâna ölüm gününe düğün günü veya gelin gecesi manasına gelen “Şeb-i Arûs” diyordu ve dostlarına ölümünün ardından ağlamamayı vasiyet ediyordu.

ŞEB-İ ARUS TÖRENİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Hz. Mevlâna’nın 746. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri (Şeb-i Arûs) 07-17 Aralık 2019 tarihleri arasında icra edilecektir.

Şeb-i Arus Töreni, Mevlevilikte “Hamdım, Piştim, Yandım” diyerek üç kelimeyle hayatını özetleyen Mevlânâ Celaleddin-i Rumi’nin ölümünü anmak için gerçekleştirilen törenlerdir. Bu törenler başta Konya olmak üzere yurdun birçok bölgesinde yapılmaktadır ve Mevlana yakından tanımak ve tanıtmak için her yıl düzenlenmektedir.

2019 Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Töreni 

746. Şeb-i Arus, Uluslararası Mevlana Anma Töreni bu yılda Konya ilinde icra edilecek.

Hazret-i Mevlâna’nın  “Sevgide çekilen cefada binlerce vefâ vardır” sözünden ilham ile 7-17 Aralık tarihlerinde yapılacak Mevlâna’yı Anma Törenlerinde, Hazret-i Mevlâna’nın hayatı, eserleri, tasavvufi görüşlerinden hareketle insana, doğaya ve manevî âleme bakışını anlamak ve anlatmak üzere bu yıl VEFÂ VAKTİ

vurgusu ile vefâ kavramı ele alınacaktır.

2019 ETKİNLİK PROGRAMI

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yapılacak olan etkinlik 7 Aralık 2019 Cumartesi günü başlayacak ve 17 Aralık Salı gününe kadar devam edecek.

  • 746. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri (Şeb-i Arûs) Program Kitapçığı için tıklayınız.

“Herkes ayrılıktan bahsetti, bense vuslattan”

7-17 Aralık Mevlana

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
DMCA.com Protection Status