Gündem

Google’ın yaş günü ne zaman?

Dünyanın tartışmasız en önemli ve en popüler arama motorlarının başında gelen Google 24. yaş gününü her yıl bir Doodle ile Kutluyor. 24. Doğum Günün Kutlu Olsun, Google!

Dünyanın tartışmasız en önemli ve en popüler arama motorlarının başında gelen Google 25. yaş gününü her yıl bir Doodle ile Kutluyor. 25. Doğum Günün Kutlu Olsun, Google!

Bugün her evde, her akıllı telefonda olan Google, 4 Eylül 1998’de resmen kurulmuştu. İlk olarak BackRub adı ile Page ve Brin tarafından hayata geçen arama motoru daha sonra Google adını aldı. Peki, Google nedir, kaç yılında ve nasıl kuruldu? Google’ın yaş günü ne zaman? Google bugün neyi kutluyor? Google’un doğum günü neden 27 Eylül’de kutlanıyor, kurucusu kimdir? İşte, Google’un kuruluşuna dair detaylar…

Google’ın Kuruluşu ve Tarihçesi

Bir şans karşılaşmasının hayatınızın gidişatını değiştirebileceği söylenir. Google’ın ortaya çıkması da iki bilgisayar bilimcisi arasındaki tesadüfi karşılaşmasıyla, İnternet’in gidişatını ve milyonlarca insanın hayatını değiştirdi.

Google’ın kuruluş süreci 1996 Ocak ayında Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi’nde doktora öğrencileri olan Larry Page ve Sergey Brin’in araştırma projesiyle başladı.

1997’de, Stanford Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi olan Sergey Brin, tesadüfen o sırada Stanford’u lisansüstü eğitim için düşünen Larry Page’i kampüste etrafı göstermekle görevlendirilmişti.

Ertesi yıl, Google’ın iki kurucu ortağı yurt odalarında birlikte bir arama motoru inşa etti ve ilk prototiplerini geliştirdi. 1998’de Google Inc. resmen doğdu.

Google’da her gün dünya çapında 150’den fazla dilde milyarlarca arama yapılıyor. Google’ın ilk günlerinden oyuncak bloklardan oluşan bir kabine yerleştirilmiş ilk sunucusundan şu anda barındırılan sunucularına kadar çok şey değişti. Dünya çapında 20’den fazla veri merkezinde, dünyanın bilgisini herkes için erişilebilir hale getirme misyonu aynı kaldı.

Geleneksel arama motorlarıyla yapılan aramalarda, sonuçlar; aranan terimlerin sayfada kaç kez görüldüğü mantığıyla sıralanıyordu ancak Google, siteler arası ilişkilerin analizi konusunda çok daha elverişli iki sistem kuramı ortaya koydu. Bu yeni teknolojiye PageRank adı veriliyordu, bu sisteme göre sayfa dizinlerinin orijinal site ile olan bağlantı dönüşümleri belirlenerek; siteler, gösterilen ilgiye göre sıralanıyordu.

Google’ın 25. Yaş Günü için hazırladığı Doodle

Dünya genelinde tüm internet kullanıcıları, Google’ın ana sayfasına girdiğinde Google’ın 25. Doğum günü için hazırlamış olduğu doodle’ı ile karşılaşıyor. Dünya genelinde tüm ülkelerde 27 Eylül 2021 Pazartesi gösterime giren doodle’a tıklandığında arama motorunda “Google” kelimesi aranıyor.

Google'ın 23. Doğum Günü
Google’ın 23. Doğum Günü

Google’ın dünya genelinde özel gün ve önemli kişiler için hazırladığı doodle geleneği kendi doğum günü içinde geçerli oldu. 23’üncü yaş gününü kutladığı doodle çikolatalı krema ve sprinkle kaplı “Google” harflerini içeriyor.

“L” harfi, üzerinde “23” yazan iki katlı bir pastanın üzerine oturan titreyen bir mum ve birkaç saniye sonra, bir kol merhaba der gibi selam vererek üst katmanı kaldırmak için uzanırken, pastanın alt katmanının karikatür bir yüze sahip olduğu ortaya çıkıyor.

Google, dünyanın bazı yerlerinde 23. yaş gününü Google Store’dan özel fırsatlarla da kutluyor. Bu fırsatlar, muhtemelen önümüzdeki ay Pixel 6 piyasaya çıktığında kullanılacak bir promosyon ürününün/indiriminin kilidini de açabilir.

Google Doğum günün kutlu olsun!

Google hakkında ilginç bilgiler

2022 yılı itibariyle dünyanın en değerli üçüncü markası ‘Google’ hakkında muhtemelen daha önce hiç bilmediğiniz ilginç bilgiyi sizler için bir araya getirdik. İşte o birbirinden enteresan bilgiler…

  • Sergey Brin ve Larry (Lawrence) Page tesadüfen bir araya geldi.
  • Google’ın orijinal adı BackRub’dı.
  • Google’ın ilk doodle’ı Ağustos 1998’de bir Burning Man çubuk figürüydü.
  • Eylül 1998’de kurulan Google’ın ilk çalışma ofisi California’daki Susan Wojcicki’ye ait bir garajdı.

Gmail, Şaka değil, 1 Nisan’da başlatıldı.

Silikon Vadisi’nin uzun süredir devam eden 1 Nisan Şakası yapma geleneğiyle ayak uyduran Google, 1 Nisan 2004’te Gmail’i, büyük ölçüde bir aldatmaca olarak yanlış anlaşılan tuhaf bir ifadeyle duyurdu.

Google arama motoru, 27 Eylül 2005 tarihinde yaklaşık 24 milyar öğe dizine eklenmiş şekilde rekor bir indeks sayısına ulaştı.

Google çalışanları, Googleplex çevresinde renkli “gBike’lar” kullanıyor.

2007’de başlatılan Google’ın Googleplex kampüsü banliyö bisikleti programı, mütevazı bir parlak mavi Huffy filosu olarak başladı. Sonra aptal “palyaço bisikletleri” geldi. Günümüzde artık Google çalışanları, Google’ın Mountain View olan küresel merkezinde iki mil genişliğinde, “gBikes” olarak adlandırılan, tek renkli, sepetli 1.000’den fazla sahil kruvazörüne biniyor ve bisikletlerin hiçbirinde kilit yok.

Google, YouTube’u satın almak için mozzarella çubukları üzerinden pazarlık yaptı.

YouTube’un kurucu ortağı Steven Chen, “Ofislerde buluşmak istemedik” diye açıklama yapmıştı. Bu yüzden, ‘Hiçbirimizin gitmeyeceği bir yer neresidir?’ diye düşündüler ve bu yerin Palo Alto’da bir Amerikan restaurant zinciri Denny’s olduğu ortaya çıktı. Kaliforniya Mozzarella çubukları kemirildi, eller sıkıldı. 2006’da dönüm noktası olan bu satın alma, Chen ve kurucu ortaklar Jawed Karim ve Chad Hurley için bir büyük bir başarı oldu. Google, internet’in en çok izlenen ve en çok yüklenen video platformuna dönüşecek şey için 1,65 milyar dolar harcadı.

Birçok dil seçeneği

2000 yılında, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İsveççe, Fince, İspanyolca, Portekizce, Felemenkçe, Norveççe ve Danca sitenin halka açılan ilk 10 dil versiyonuydu. Şuanda ise 100’den fazla dil seçeneği bulunuyor. Fotoğraf, konuşma modu, artırılmış gerçeklik modu vasıtasıyla da farklı dilleri çevirebilme özelliklerine sahip.

Halka arz edildiğinde, General Motors kadar değerliydi.

Şirket 19.605.052 hisse senedini hisse başına 85 dolara sattı. Bu da toplam 27 milyar dolar değerindeydi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün