GündemYaşam

2024 Anneler Günü Ne Zaman? Önemi ve Tarihçesi

Anneler Günü Ne Zaman? Her yıl Mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanan Anneler günü tarihi 12 Mayıs 2024 Pazar gününe denk geliyor.

Anneler Günü ne zaman ve tarihçesi nedir? Anneler günü her ülkede aynı tarihte mi kutlanıyor ve neden her yıl farklı tarihte kutlanıyor? Hangi ülkede hangi tarihte kutlanıyor? Her yıl Mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanan Anneler günü ticari bir fırsat mı? Dünyada neden farklı tarihlerde kutlanıyor? İşte Annelerimizin Günü: Tarihçesiyle bir Anneler Günü Yazısı

Anneler Günü için geri sayım başladı. Bugün 2024 Anneler günü mü, kaç gün kaldı? Her yıl mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanan Anneler Günü’nün 2024’de hangi tarihe denk geldiğini merak eden vatandaşlar araştırma yapmaya devam ediyor. Peki, 2024 Anneler Günü ne zaman kutlanacak?

Varlıklarıyla hayatımıza anlam katan, dünyamızı zenginleştiren annelerimiz; ilk öğretmenimiz, hayat boyu yaşamımızdaki en büyük hazinemizdir. İşte, en kıymetli varlıklarımız olan annelerimiz için özel bir gün olan Anneler Günü’nün 2024 kutlama tarihi… ve Anneler Günü’ne özel hediye önerileri

2024 Anneler Günü Ne Zaman?

Anneler Günü hazırlıkları her yıl olduğu gibi bu yıl da günler öncesinden başladı. Ülkelere göre kutlama tarihleri değişen bu anlamlı gün, Türkiye’de mayıs ayının ikinci haftasının pazar günü kutlanıyor.

Her yıl Mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanan Anneler günü tarihi bu yıl 12 Mayıs 2024 Pazar gününe denk geliyor.

Anneler günü 2024 yılında 12 Mayıs Pazar günü kutlanacak.

  • 2023 – 14 Mayıs Pazar
  • 2024 – 12 Mayıs Pazar
  • 2025 – 11 Mayıs Pazar
  • 2026 – 10 Mayıs Pazar

Birçok ülke bu günü Mayıs ayında kutlarken, başka ülkeler de Mart ayında günü kutlarlar. Birleşik Krallık, İrlanda ve Nijerya’da Anneler günü bu yıl 10 Mart 2024 Pazar gününe denk geliyor, ancak resmi tatil değildir. Birleşik Krallık’ta çoğu işletme normal Pazar çalışma saatlerini takip eder.

Anneler Günü Nedir?

İki yıllık pandemi döneminin ardından artık dünyada ve Türkiye’de annelerimizin bu özel ve önemli günü el, yanak öperek, sarılarak veya teknolojinin son iletişim ürünlerinden faydalanarak ekranlardan coşkulu ve yepyeni bir ‘Anneler Günü’ kutlanacak.

Anneler Günü, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde anneler onuruna kutlanan, annelerin hayatımızdaki rollerini tanımak ve takdir etmek için ekstra özel bir çaba sarf edeceğimiz önemli ve anlamlı bir gündür. Bu günün kutlamaları genellikle anne figürünün yanı sıra anneanneler, büyük büyükanneler, üvey anneler gibi nesiller boyu uzanır.

Biliyor musunuz? Anneler Günü’nde yılın diğer günlerinden daha fazla telefon görüşmesi yapılıyor. Annelerle yapılan bu kutlama sohbetleri genellikle telefon trafiğinin yüzde 37’ye kadar yükselmesine neden oluyor.

Anne ve Annelik Kavramı Nedir?

Ana ya da anne, bir çocuğu doğuran, bakımını üstlenen veya kendi doğurmadığı bir çocuğu evlat edinen ve bakımını üstlenen kadındır. Annelik, yavrusuna karşı gösterdiği şefkat, ilgi ve duygularının bütününe verilen addır. Anne, özellikle çocuğun yetiştirilmesinde temel sosyal rolü yerine getirir ve yaşaması için gayret ve şefkat gösterdiği varlığa kaç yaşında olursa olsun her zaman ilk günkü gibi şefkat ve korumacı duygularla yaklaşır.

Anneler Günü Tarihçesi

Anne ve annelik olgusunu onurlandıran festivaller, kutlamalar çok eski zamanlara dayanır. Anneler Günü’nün nereden ortaya çıktığı ile ilgili birçok rivayet bulunmakla birlikte köklerinin üç farklı etkinlikten geldiği bilinmektedir.

Bunlardan ilki, tarihi kaynaklara göre Yunan mitolojisinde Zeus’un annesi Rhea için ilkbaharda kutlamalar yapıldığı ve bunun yanında payen geleneklerine göre ilkbaharda doğanın yeniden canlanması kutlanıyor. Eski Romalılar da, Hz. İsa’nın doğumundan yaklaşık 250 yıl önce bir ana tanrıça olan Kybele’nin onuruna Hilaria adında bir bahar festivalini kutladılar.

Hristiyanlıkta ise Paskalya döneminde, 40 gün boyunca hayvansal gıdaları yememek kaydı ile tutulan oruç yani ‘Lent’in dördüncü pazarında anneler için özel bir kutlamayı görmek mümkün.

ABD’de ise Anneler Günü’nün kaynağını kadın hareketleri oluşturdu. Amerika Birleşik Devletleri’nde etkili bir yazar ve şair olan Julia Ward Howe 1870’de Boston’da güçlü bir Anneler Günü Bildirisi yazdı ve Anneler Günü’nde resmi tatil ve kutlamaların ilan edilmesini istedi. Julia’nın bu fikri büyük ilgi gördü ancak bu isteğini hayata geçiremedi.

Anneler Günü

Anneler Günü Hikayesi: Anna Jarvis’in Mücadelesi

Günümüzde ve yeni dünyada ise en çok konuşulan ve doğru olduğuna inanılan ABD’nin Virginia eyaletinde ikamet eden öğretmen Anna Jarvis isimli bir kadının, 1905 yılında vefat eden annesi için her yıl kutlama yapmak istemesidir.

Anna Marie Jarvis, 9 Mayıs 1905’te vefat eden annesinin ölümünden üç yıl sonra, 10 Mayıs 1908’de, annesini ve tüm annelerini Andrews Methodist Episcopal Kilisesi’nde onurlandırmak için bugün Batı Virginia, Grafton’daki Uluslararası Anneler Günü’nün ilk resmi kutlamasını başlatan bir anma töreni düzenledi.

İlk “resmi” tören, 10 Mayıs 1908’de aynı kilisede, Wanamaker’ın Philadelphia’daki mağazasındaki Wanamaker Oditoryumu’nda daha büyük bir tören eşliğinde yapıldı. Ertesi yıl ise, günün New York’ta geniş çapta kutlanacağı bildirildi.

Anna Jarvis, daha sonra Anneler Günü’nü önce ABD ulusal tatili, ardından da uluslararası bir tatil olarak düzenlemek için kampanya yürüttü. Anneler Günü’nü kutlamak için Anna, küçük çocuklar tarafından annelerinin onuruna takmalarını istediği karanfiller göndermeye başladı. Fikir yıllar içinde büyük bir popülerlik kazandı.

1908 yılındaki ABD Kongresi, Anneler Günü’nün resmi tatil yapılmasına yönelik bir teklifi reddetti ve aynı zamanda “Kayınvalideler Günü” ilan etmek zorunda kalacakları dair şakasını da yaptı. Ancak, Anna Jarvis’in çabaları sayesinde, 1911’de tüm ABD eyaletleri tatili kutladı ve bazı eyaletler de Anneler Günü’nü yerel bir tatil olarak resmen tanıdı. 1910’da Batı Virginia, Anneler Günü tatilini tanıyan ilk eyalet oldu.

1912’de Anna Jarvis, “Mayıs’ın İkinci Pazar günü, Anneler Günü, Kurucu Anna Jarvis” ifadesinin ticari markasını aldı ve Uluslararası Anneler Günü Derneği’ni kurdu.

Tarih 1914’ü gösterdiğinde dönemin ABD Başkanı Woodrow Wilson, Mayıs ayının ikinci Pazar günü düzenlenen Anneler Günü’nü anneleri onurlandırmak için ulusal bayram olarak belirleyen bir bildiri imzaladı.

1948’de ölen Anna Jarvis, hayatının son yıllarını, Anneler Günü’nün ticarileştirilmesine karşı bir protesto olarak tatili iptal etmeye çalışarak geçirdi. Bununla birlikte birçok davalar açmış fakat hiçbirisini kazanamamıştır.

Batı Virginia’dan sevgi dolu bir kız olan Anna Jarvis, ‘Anneler Günü’nün Kurucusu’ ve ‘Anneler Günü’nün Annesi’ olarak kabul edilir ve Anneler Günü’nü tüm dünyaya yayan kadın olarak tanınır.

“Hayat, uyanmak ve annemin yüzünü sevmekle başladı.” – George Eliot

Dünyada ve Türkiye’de Anneler Günü

Anneler Günü tüm dünyada 50’den fazla ülkede kutlansa da tüm ülkeler aynı gün kutlamıyor. Anneler Günü’nün versiyonları dünya çapında kutlanırken, gelenekler ülkeye göre değişir. Örneğin Tayland’da Anneler Günü her zaman Ağustos ayında şimdiki kraliçe Sirikit’in doğum günü olan 12 Ağustos’ta kutlanıyor.

Anneler Günü Dünya’da farklı günlerde kutlanır. En yaygın şekliyle Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanır.

Mayısın ikinci pazar günü kutlanan Anneler Günü, Türkiye dahil, ABD, Avustralya, Brezilya Yeni Zelanda, Kanada ve Almanya’da da aynı tarihte kutlanıyor. İngiltere ve İrlanda ise ‘Anneler Pazarı’ adını alan kutlama, Paskalya kutlamalarından 3 hafta önce gerçekleştiriliyor. Birçok Orta Doğu ülkesinde ise Anneler günü tarihi, Mart ekinoksuna göre belirleniyor.

İspanya, Portekiz ve Macaristan’da ise bu tarih mayısın ilk haftasına kayıyor. Polonya’da her 26 Mayıs Anneler Günü olarak sabitlenmiş durumda. Fransa ve İsviçre’de ise bu tarih Mayısın son Pazar günü kutlanıyor ve bazı yıllar Haziran ayının ilk günlerine kadar sarkabiliyor.

Türkiye’de ise Anneler Günü’nün mayıs ayının ikinci pazarında kutlanması Türk Kadınlar Birliği’nin girişimleriyle 1955 yılında kabul edildi ve ilk Anneler günü 1955’te kutlanmaya başlandı.

Anneler Günü İngiltere’de neden farklı?

Birleşik Krallık İngiltere’de bu günün adı aslında dünyadaki gibi “Mother’s Day” yani Anneler Günü değil de “Mothering Sunday” yani Anneler Pazarı olarak geçiyor. Tüm ülkede sevinçle kutlanan bu özel günde elbette İngiltere’nin en önemli ailesi olan kraliyet ailesi de başrolde.

Birleşik Krallık’ta bu kutlamanın tarihi, Hıristiyanların Lent kutlamalarına dayanmaktadır; Anneler Pazarı, Paskalya Pazarından tam olarak üç hafta önce, dördüncü Pazar günü kutlanmaktadır.

Ticari bir fırsat mı?

Temelinde sevgi ve anma olan Anneler Günü’nün girişimciler tarafından bir kazanç kapısı olarak görülmesi çoğu zaman eleştiri konusu olsa da günümüzde bu ve buna benzer özel günler için dünyada milyarlarca dolar harcanıyor.

Bu eleştirilerin temeli de 1920’li yıllara dayanıyor. ABD’de Hallmark adlı kırtasiye malzemeleri üreticisi 1920’li yılların başında Anneler Günü’ne özel kartpostal bastırıp satmaya başladı.

Anneler Günü’nün Kurucusu olarak kabul edilen Anna Jarvis, ABD’de bu günün ticari bir pazarlama aracı olmasını ağır şekilde eleştirdi ve ticari kazanç kapısı olmasını engellemeye çalıştı. Hatta o günlerde dahi, annelere hediye edilen şekerlemelerin çoğunun hediye edenler tarafından yendiğinden ve kutlamanın anlamını kaybettiğinden şikayet ediyor.

Ulusal Perakende Federasyonu tarafından yapılan bir ankete göre, sadece Amerika’da bu yıl tüketicilerin Anneler Günü’nde geçen yıla göre yüzde 5 artışla 21,2 milyar dolar harcamaları yapabileceği bekleniyor.

Günümüzde Türkiye’de anneler günü ekonomisi de oldukça yüksek cirolara ulaşmış durumda.

Anneler Günü Uluslararası bir tatil mi?

Dünya genelinde farklı tarihlerde kutlansa da bu gün genel olarak resmi tatil değil. Ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde Mayıs ayının ikinci Pazar günü yasal bir ulusal tatil olarak kutlanıyor.

2023 Google’dan Anneler Gününe özel Doodle!

Dünyaca ünlü arama motoru Google’dan 14 Mayıs 2023 itibariyle Anneler Gününe özel Doodle geldi. Türkiye’de ve dünyada en çok kullanılan arama devi Google bilindiği üzere genellikle özel günlerde doodle hazırlıyor. Bu yıl da her Mayıs ayının ikinci Pazar gününde kutlanan Anneler Günü’nü Google unutmadı.

Anneler günün kutlu olsun! Annelerimizle yıllar boyunca bazı hayvan ailelerinin geçmiş fotoğraflarına göz atmak için bugünün Doodle’ını tıklayın!

Anneler Günü için en özel hediye önerileri

Günün en yaygın gelenekleri arasında çocukların ve babanın ev işlerini üstlenmesi ve gün için yemek pişirmesi, anneyle fazladan zaman geçirmesi ve anneye çiçek, mücevher veya bir uzun bir süredir almak istediği bir eşya gibi geleneksel hediyeler alması yer alır.

Bu günler birçok mağaza ve restoranda harika indirimler ve kampanyaların yanı sıra sadece annelere özel fırsatlar var. Annelere en popüler çiçekler ise şu şekilde sıralamak mümkündür; güller, zambaklar, orkide, ortancalar, laleler, karanfiller, Papatyalar

Çiçek: Her anne çiçekten hoşlanır. Bu özel günde ona en sevdiği çiçeği hediye edebilirsiniz. Ayrıca yanına eklediğiniz güzel bir sevgi mesajın yazılı olduğu kartta oldukça hoş bir sürpriz olabilir.

Parfüm: Anneniz için hoş kokulu bir parfümle de özel bir sürpriz yapabilirsiniz. Siz de annenize en sevdiği kokuyu hediye edebilir, özellikle de yaz aylarında kullanabileceği çiçek kokusu tercih edebilirsiniz.

Elektrikli mutfak eşyası: Annelerimiz genellikle vaktinin büyük bir kısmını mutfaklarda geçiriyor. Eğer anneniz yemek yapmayı seviyorsa, ihtiyacı olan mutfak eşyasını alarak bunu daha keyifli hale getirmesini sağlayabilirsiniz.

Kolye, Saat veya aksesuar: Bu yıl da annelerimiz için kolye, bileklik veya yüzük oldukça özel bir hediye olabilir. Ayrıca saat de hem kıyafetini tamamlaması hem de zaman takibi için güzel bir seçenek olacaktır.

Giysi: Şık bir görünümün en önemli parçalarından biri de giysiler veya şal ve fular olabilir. Annenizin tarzına uygun bir fular veya şal tercih ederek güzel görünmesinin yanı sıra ona bir hatıra da vermiş olursunuz.

Benzer Konular 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün