GündemYaşam

Babalar Günü Ne Zaman? Babalar Günü Nedir?

Her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanan babalar günü tarihi ve merak edilenler. 2022 Babalar günü 19 Haziran Pazar gününe denk geliyor.

Her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanan babalar günü ne zaman, bu hafta mı? 2022 Babalar Günü bugün mü? Tarihi ve tarihçesi hakkında merak edilenler. Babalar günü neden ve ne zaman ortaya çıktı? İlk ne zaman kutlandı? 2022 Babalar günü 19 Haziran Pazar günü kutlanacak.

Bu yılki Babalar günü kutlamaları, mevcut sosyal mesafe kuralları kapsamında biraz farklı yaşanabilir. Ancak yine de bu anlamlı günü anmak için zaman ayırmalısınız.

Babalar Günü Nedir?

Babalar Günü, babaların ve baba figürlerinin çocuklarının hayatlarına yaptıkları katkıyı tanımak için dünya çapında kutlanmaktadır. Dünya çapında çeşitli tarihlerde kutlanmasına rağmen, birçok ülke Haziran ayında üçüncü Pazar günü bu günü kutlamaktadır.

2022 Babalar Günü Ne Zaman?

Dünyada bir çok ülkede kutlanan Babalar günü Türkiye’nin de içinde bulunduğu çoğu ülkede her yıl Haziran ayının 3. Pazar günü kutlanmaktadır. Yaklaşmakta olan Babalar günü bu yıl yani 2022 yılı içerisinde 19 Haziran Pazar gününe denk geliyor. Bu özel ve anlamlı günü planlamak ve hediyeler almak için hala bol zamanınız var.

Babalar günü 2022 yılında 19 Haziran Pazar günü kutlanacak.

Yıllara göre Babalar günü tarihleri

 • 2021 – 20 Haziran Pazar
 • 2022 – 19 Haziran Pazar
 • 2023 – 18 Haziran Pazar
 • 2024 – 16 Haziran Pazar

Babalar Günü Her Yıl Aynı Tarihte mi Kutlanır?

Tarihte ilk kez 19 Haziran 1910’da kutlanan Babalar Günü, bu tarihten günümüze kadar bir çok ülke tarafından farklı tarihlerde kutlanmaktadır. Dünya genelinde 1966 tarihinden itibaren içerisinde Türkiye’de dahil olmak üzere bu özel gün her yıl Haziran ayının üçüncü Pazar günü Babalar günü kutlanmaya başlanmıştır.

Her yıl farklı tarihlere denk gelen babalar gününü unutsanız bile Haziran ayının 3. Pazar günü kutlanacağını hatırlarsanız yeterli…

Birçok ülkede (ABD, Kanada, İngiltere, Fransa, Hindistan, Çin, Japonya, Filipinler ve Güney Afrika) Babalar Günü, Haziran ayının üçüncü Pazar günü kutlanır.

Almanya’da Babalar Günü Ne Zaman?

Almanya’da Babalar günü, her yıl Mayıs ayında Hıristiyan tatili “Mesih’in Yükseliş”, Paskalya’dan 40 gün sonra Perşembe günü kutlanır. Almanya genelinde 1936 yılından bu yana, Mesih’in Yükselişi resmi tatil olarak kabul edilmiştir.

Önümüzdeki yıllara göre Almanya’da kutlanacak olan ‘Erkekler Günü’ olarak da bilinen Babalar Günü tarihleri

 • 13 Mayıs 2021 Perşembe
 • 26 Mayıs 2022 Perşembe
 • 18 Mayıs 2023 Perşembe
 • 09 Mayıs 2024 Perşembe
 • 29 Mayıs 2025 Perşembe

BABALAR GÜNÜ’NÜN TARİHİ NEDİR?

Anneler günü, Babalar günü için bir ilham oldu.

1909’da bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd adlı bir kadın, Anneler Günü gibi babaların da resmi bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Fikrini desteklemek için yerel işletmelere gitti ve 19 Haziran 1910’da Washington eyaleti ilk Babalar Günü’nü kutladı.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910’da ABD’de Washington’un Spokane şehrinde kutlanmıştı. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemişti. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımladı.

Son olarak 1 Mayıs 1972 yılında ise başkan Richard Nixon, 18 Haziran 1972’deki ilk resmi kutlama ile Babalar Günü’nü ulusal bir tatil olarak ilan eden bildirisi imzaladı.

Türk Kültüründe Baba

Türk tarihine ve Türk kültürüne göre babanın önemi büyüktür. Kültürümüzde, örf ve adetlerimizde Baba kavramı, kelime olarak, “ata” anlamında olup Türkçenin dışında Fars, Berberî, Rus ve Rumen dillerinde de kullanılmaktadır. Baba, saygı duyulması gerekli olan şahıslar için de kullanılmaktadır. Baba, Türkistan taraflarında da evliya, aziz, sultan, ata kelimeleri ile karşılanıp yaygın olarak “evliya” anlamında kullanılmaktadır.

Babalar Günü için hediye önerileri

Dün, bugün ve yarın en önemli varlıklarımızın başında gelecek babalarımızı sevindirmek ve önemini anlamak için kutlanan Babalar Günü için sayılı günler kaldı.

Bu yıl 20 Haziran’da kutlanacak Babalar Günü’nde babanıza, dedenize güzel ve farklı bir hediye almak için öncelikle onun nelerden hoşlandığını düşünün. Kullanışlı bir hediye seçmek isterseniz, iş hayatında ya da günlük hayatta işine yarayacak bir hediyeyi Babalar Günü‘nde babanız için hediye edebilirsiniz.

İşte bu yüzden, babanı, üvey babanız, kayınpederiniz veya büyükbabanız dahil, hayatınızdaki her tür baba figürü için en iyi Babalar Günü hediyelerini sizler için bir araya topladık.

Alacağınız hediyeyi kişiselleştirerek daha da bir anlam yükleyebilir ve önce aldığınız hediyelerden farklı bir hale getirebilirsiniz. Örneğin, babalar günü için babanıza alacağınız kol düğmesinde isminin baş harfleri olabilir, kutusunda sizin ona mesajınız yazabilir.

 • Erkekler için en önemli aksesuarlardan olan saat (babanız için yeni bir saat)
 • Tüm gün ayakta durmak zorunda olan babalar için konforlu, rahat bir ayakkabı.
 • Yaz mevsiminin tüm sıcaklığıyla kendini hissettirdiği bu günlerde Babanızın rahatlıkla kullanabileceği bir şapka.
 • Kendin yap çalışmalarını seven babalar için sevebileceği hobi malzemeleri.
 • Nostalji seven babalar için fotoğraflarını güzelce yerleştirebileceği fotoğraf albümleri.
 • Babanızın baş harfine göre bileklik, kol düğmesi veya kemer

Benzer Konular 

Nukteler.com Facebook’ta!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu