GündemYaşam

2024 Babalar Günü Ne Zaman? Babalar Günü Nedir?

Babalar günü neden ve ne zaman ortaya çıktı? İlk ne zaman kutlandı? Babalar günü hangi ülkelerde var? 2024 Babalar günü 16 Haziran Pazar günü kutlanacak.

Her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanan babalar günü ne zaman, bu hafta mı? 2024 Babalar Günü ayın kaçında, hangi gün, bugün mü? Tarihi ve tarihçesi hakkında merak edilenler. Babalar günü neden ve ne zaman ortaya çıktı? İlk ne zaman kutlandı? Babalar günü hangi ülkelerde var? 2024 Babalar günü 16 Haziran Pazar günü kutlanacak.

Dünya genelinde birçok ülkede kutlanan ve evrensel günlerden biri olan Babalar Günü, pek çok ülkede her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü babaların onuruna kutlanır.

Babalar Günü Nedir?

Babalar Günü, babaların ve baba figürlerinin çocuklarının hayatlarına yaptıkları katkıyı tanımak için dünya çapında kutlanmaktadır. Dünya çapında çeşitli tarihlerde kutlanmasına rağmen, birçok ülke Haziran ayında üçüncü Pazar günü bu günü kutlamaktadır.

2024 Babalar Günü Ne Zaman?

Dünyada bir çok ülkede kutlanan Babalar günü Türkiye’nin de içinde bulunduğu çoğu ülkede her yıl Haziran ayının 3. Pazar günü kutlanmaktadır. Yaklaşmakta olan Babalar günü bu yıl yani 2024 yılı içerisinde 16 Haziran Pazar gününe denk geliyor. Bu özel ve anlamlı günü planlamak ve hediyeler almak için hala bol zamanınız var.

Babalar günü 2024 yılında 16 Haziran Pazar günü kutlanacak.

Yıllara göre Babalar günü tarihleri

 • 2023 – 18 Haziran Pazar
 • 2024 – 16 Haziran Pazar
 • 2025 – 15 Haziran Pazar
 • 2026 – 21 Haziran Pazar
 • 2027 – 20 Haziran Pazar

Babalar Günü Her Yıl Aynı Tarihte mi Kutlanır?

Babalar Günü ilk olarak ABD tarihindeki en kötü maden kazasının ardından kutlandı. Tarihte ilk kez 19 Haziran 1910’da kutlanan Babalar Günü, bu tarihten günümüze kadar bir çok ülke tarafından farklı tarihlerde kutlanmaktadır. Dünya genelinde 1966 tarihinden itibaren içerisinde Türkiye’de dahil olmak üzere bu özel gün her yıl Haziran ayının üçüncü Pazar günü Babalar günü kutlanmaya başlanmıştır.

Her yıl farklı tarihlere denk gelen babalar gününü unutsanız bile Haziran ayının 3. Pazar günü kutlanacağını hatırlarsanız yeterli…

Birçok ülkede (ABD, Kanada, İngiltere, Fransa, Hindistan, Çin, Japonya, Filipinler ve Güney Afrika) Babalar Günü, Haziran ayının üçüncü Pazar günü kutlanır.

Almanya’da Babalar Günü Ne Zaman?

Almanya’da Babalar günü, her yıl Mayıs ayında Hıristiyan tatili “Mesih’in Yükseliş”, Paskalya’dan 40 gün sonra Perşembe günü kutlanır. Almanya genelinde 1936 yılından bu yana, Mesih’in Yükselişi resmi tatil olarak kabul edilmiştir.

Önümüzdeki yıllara göre Almanya’da kutlanacak olan ‘Erkekler Günü’ olarak da bilinen Babalar Günü tarihleri

 • 13 Mayıs 2021 Perşembe
 • 26 Mayıs 2022 Perşembe
 • 18 Mayıs 2023 Perşembe
 • 09 Mayıs 2024 Perşembe
 • 29 Mayıs 2025 Perşembe

BABALAR GÜNÜ’NÜN TARİHİ NEDİR?

Anneler günü, Babalar günü için bir ilham oldu.

1909’da bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd adlı bir kadın, Anneler Günü gibi babaların da resmi bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Fikrini desteklemek için yerel işletmelere gitti ve 19 Haziran 1910’da Washington eyaleti ilk Babalar Günü’nü kutladı.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910’da ABD’de Washington’un Spokane şehrinde kutlanmıştı. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemişti. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımladı.

Son olarak 1 Mayıs 1972 yılında ise başkan Richard Nixon, 18 Haziran 1972’deki ilk resmi kutlama ile Babalar Günü’nü ulusal bir tatil olarak ilan eden bildirisi imzaladı.

Türk Kültüründe Baba

Türk tarihine ve Türk kültürüne göre babanın önemi büyüktür. Kültürümüzde, örf ve adetlerimizde Baba kavramı, kelime olarak, “ata” anlamında olup Türkçenin dışında Fars, Berberî, Rus ve Rumen dillerinde de kullanılmaktadır. Baba, saygı duyulması gerekli olan şahıslar için de kullanılmaktadır. Baba, Türkistan taraflarında da evliya, aziz, sultan, ata kelimeleri ile karşılanıp yaygın olarak “evliya” anlamında kullanılmaktadır.

Babalar Günü için hediye önerileri

Babalar Günü hediyesi ne olabilir?

Dün, bugün ve yarın en önemli varlıklarımızın başında gelecek babalarımızı sevindirmek ve önemini anlamak için kutlanan Babalar Günü için sayılı günler kaldı.

Bu yıl 19 Haziran’da kutlanacak Babalar Günü’nde babanıza, dedenize güzel ve farklı bir hediye almak için öncelikle onun nelerden hoşlandığını düşünün. Kullanışlı bir hediye seçmek isterseniz, iş hayatında ya da günlük hayatta işine yarayacak bir hediyeyi Babalar Günü‘nde babanız için hediye edebilirsiniz.

İşte bu yüzden, babanı, üvey babanız, kayınpederiniz veya büyükbabanız dahil, hayatınızdaki her tür baba figürü için en iyi Babalar Günü hediyelerini sizler için bir araya topladık.

Alacağınız hediyeyi kişiselleştirerek daha da bir anlam yükleyebilir ve önce aldığınız hediyelerden farklı bir hale getirebilirsiniz. Örneğin, babalar günü için babanıza alacağınız kol düğmesinde isminin baş harfleri olabilir, kutusunda sizin ona mesajınız yazabilir.

 • Erkekler için en önemli aksesuarlardan olan saat (babanız için yeni bir saat)
 • Tüm gün ayakta durmak zorunda olan babalar için konforlu, rahat bir ayakkabı.
 • Yaz mevsiminin tüm sıcaklığıyla kendini hissettirdiği bu günlerde Babanızın rahatlıkla kullanabileceği bir şapka.
 • Kendin yap çalışmalarını seven babalar için sevebileceği hobi malzemeleri.
 • Nostalji seven babalar için fotoğraflarını güzelce yerleştirebileceği fotoğraf albümleri.
 • Babanızın baş harfine göre bileklik, kol düğmesi veya kemer

Henüz hediye almamış olanlar için bazı hediye alternatifleri ise şöyle;

Gömlek, Kravat, Kravat iğnesi, Kol düğmesi, Kalem, İsme özel Cüzdan, Parfüm, Tıraş makinesi, Anahtarlık, İsme özel bardak, İsme özel mesajlı plaket, PlayStation, Teleskop, Dürbün, Saat, Kulaklık, Çanta.

Babalar Günü’nü neden seviyoruz?

Babalarımız bilgeliklerini nesillerdir aktarıyorlar ve bunu asla göz ardı edemeyiz. Medeniyetin şafağında orakla çalışmayı öğrenmekten, mutfak lavabosundaki yemek artıklarını nasıl temizleyeceğimizi göstermeye kadar, babalar bize yolu göstermek için oradaydılar.

Babalar çok şeye katlanır. Çocuklarıyla prens veya prenses oynamaktan, ailenin geri kalanının eve getirdiği evcil hayvanın bakımına kadar, başta küçük bir yaygara çıkarsa bile, babanın sonunda onu seveceğine güvenebiliriz. Ve bunun için onlara yeterince teşekkür edemeyiz.

Babalar Günü için Google’dan özel doodle!

Dünyaca ünlü arama motoru Google’dan 19 Haziran 2022 Pazar itibariyle Babalar Gününe özel Doodle geldi.

Türkiye’de ve dünyada en çok kullanılan arama devi Google bilindiği üzere genellikle özel günlerde doodle hazırlıyor. Bu yıl da her Haziran ayının 3. Pazar gününde kutlanan Babalar Günü’nü Google unutmadı. Google, bugün yani 19 Haziran Pazar Babalar Günü’nü kutlamak için özel haraketli (animasyonlu) bir Doodle hazırladı.

Babalar Günü 2022 (19 Haziran)

Benzer Konular 

Nukteler.com Facebook’ta!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün