Gündem

Babalar Günü Ne Zaman? Babalar Günü Nedir?

Her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanan babalar günü tarihi ve merak edilenler. 2021 Babalar günü 20 Haziran Pazar gününe denk geliyor.

Her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanan babalar günü ne zaman? ve tarihi hakkında merak edilenler. Babalar günü neden ve ne zaman ortaya çıktı? İlk ne zaman kutlandı? 2021 Babalar günü 20 Haziran Pazar günü kutlanacak.

Bu yılki Babalar günü kutlamaları, mevcut sosyal mesafe kuralları kapsamında biraz farklı yaşanabilir. Ancak yine de bu anlamlı günü anmak için zaman ayırmalısınız.

Babalar Günü Nedir?

Babalar Günü, babaların ve baba figürlerinin çocuklarının hayatlarına yaptıkları katkıyı tanımak için dünya çapında kutlanmaktadır. Dünya çapında çeşitli tarihlerde kutlanmasına rağmen, birçok ülke Haziran ayında üçüncü Pazar günü bu günü kutlamaktadır.

2021 Babalar Günü Ne Zaman?

Dünyada bir çok ülkede kutlanan Babalar günü Türkiye’nin de içinde bulunduğu çoğu ülkede her yıl Haziran ayının 3. Pazar günü kutlanmaktadır. Yaklaşmakta olan Babalar günü bu yıl yani 2021 yılı içerisinde 20 Haziran Pazar gününe denk geliyor. Bu özel ve anlamlı günü planlamak ve hediyeler almak için hala bol zamanınız var.

Babalar günü bu yıl 20 Haziran Pazar günü kutlanacak.

Babalar Günü Her Yıl Aynı Tarihte mi Kutlanır?

Tarihte ilk kez 19 Haziran 1910’da kutlanan Babalar Günü, bu tarihten günümüze kadar bir çok ülke tarafından farklı tarihlerde kutlanmaktadır. Dünya genelinde 1966 tarihinden itibaren içerisinde Türkiye’de dahil olmak üzere bu özel gün her yıl Haziran ayının üçüncü Pazar günü Babalar günü kutlanmaya başlanmıştır.

Her yıl farklı tarihlere denk gelen babalar gününü unutsanız bile Haziran ayının 3. Pazar günü kutlanacağını hatırlarsanız yeterli…

Birçok ülkede (ABD, Kanada, İngiltere, Fransa, Hindistan, Çin, Japonya, Filipinler ve Güney Afrika) Babalar Günü, Haziran ayının üçüncü Pazar günü kutlanır.

BABALAR GÜNÜ’NÜN TARİHİ NEDİR?

Anneler günü, Babalar günü için bir ilham oldu.

1909’da bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd adlı bir kadın, Anneler Günü gibi babaların da resmi bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Fikrini desteklemek için yerel işletmelere gitti ve 19 Haziran 1910’da Washington eyaleti ilk Babalar Günü’nü

kutladı.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910’da ABD’de Washington’un Spokane şehrinde kutlanmıştı. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemişti. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımladı.

Son olarak 1 Mayıs 1972 yılında ise başkan Richard Nixon, 18 Haziran 1972’deki ilk resmi kutlama ile Babalar Günü’nü ulusal bir tatil olarak ilan eden bildirisi imzaladı.

Nukteler.com Facebook’ta!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu