Kuran-ı KerimNamaz

İkindi Namazından Sonra Okunan Sure ve Dualar

İkindi Namazından sonra okunacak sureler, Nebe (Amme) Suresi, namazdan sonra okunacak Aşir, zikir ve tesbih ve  dualar 

İkindi namazından sonra okunan sure ve dualar, ikindi namazı sonrasında hangi sure veya aşir okunur? İkindi namazı ne kadar sürer? Kuran-ı Kerim’den Nebe (Amme) Suresi okunuşu ve anlamı, fazileti hakkında hadisler

İkindi namazından sonra ne geliyor? Namaz bittikten sonra ne söylenir? İkindi namazından sonra tesbih çekilir mi? Peygamber Efendimiz ikindi namazından sonra ne yapardı?

İslam dininde 5 vakit farz olan namaz ibadetinden İkindi Namazı akabinde okunan sureler, aşirler ve dualar, Namazdan sonra Kuran-ı Kerim’den okunan ayetler, dualar anlamları ve Arapça – Türkçe okunuşları ile yazımızdan bulabilirsiniz.

İkindi Namazı Nedir?

İkindi namazı vakti, öğlen namazının vaktinin bitmesi ve akşam namazının vakti arasındaki zaman diliminde kılınır. 4 sünnet ve 4 farz şeklinde kılınan ikindi namazından sonra okunan faziletli dualar, aşir, Kuran’dan ayetler Türkçe- Arapça okunuşları ve anlamları

Kuran-ı Kerim’den okunan Nebe (Amme) Suresi – innelil muttakine 31-40 Ayetler ikindi namazından sonra okunan sure ve dualar arasındadır.

Ayrıca yazımız içerisinde Amme Nebe Suresi Arapça-Türkçe okunuşu, Kabe imamlarından sesli olarak Nebe Suresini dinleyebilirsiniz.

5 vakit farz namazlar içerisinde İslam alimlerinin de ittifak ettiği orta namaz hükmünde olan ikindi namazı vaktinde kılınmalı, kerahat vakti yani akşam namazına 30-45 dk kalana kadar 4 rekat sünneti ile birlikte farzı kılınmalıdır.

Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) ikindi namazı ile ilgili şöyle buyurmuştur:

“İkindi namazının farzından önce dört rek`at namaz kılan kimseye, Allah rahmetini ihsân etsin.” Ebû  Dâvûd, Tatavvu 8; Tirmizî, Salât 201.

İkindi Namazından Sonra Okunan Sure ve Dualar

Nebe (Amme) Suresi Hakkında Hadis-i Şerifler

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki:

“Nebe Suresini öğreniniz ve öğretiniz. Bu sureyi okuyan kimseye Allah’u Teala kıyamet gününde Kevser şarabından içirir.” (Bursevi, Ruhul-Beyan, 10/313; Gümüşhanevi, Ramuzul-Ehadis, 5462)

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki:

“İkindi namazından sonra Nebe suresini (vird olarak) okursa, Allah’u Teala o kimsenin rızkını artırır (kazancına bereket ihsan eder), Ona dünya dağları ağırlığınca iyilikler yazılır. Kıyamet günü yüce Allah her bir kılını nurlu kılar. Dünyadan cenneteki makamını görmeden de çıkmaz.”

(Ebûl-Leys Semerkandî, Tefsirul-Kur’ân, 6/362)

Nebe (Amme) Suresi 31-40. Ayetler Arapça Okunuşu

“innelil muttakine” Arapça Okunuşu

“İnne lil muttekîne mefâzâ. Hadâika ve a’nâbâ.Ve kevâıbe etrâbâ.Ve ke’sen dihâkâ. Lâ yes’meûne fîhâ lagven ve lâ kizzâbâ. Cezâen min rabbike atâen hısâbâ. Rabbis semâvâti vel ardı ve mâ beynehumer rahmâni lâ yemlikûne minhu hitâbâ. Yevme yekûmur rûhu vel melâiketu saffâ(saffen), lâ yetekellemûne illâ men ezine lehur rahmânu ve kâle sevâbâ. Zâlikel yevmul hakk(hakku), femen şâettehaze ilâ rabbihî meâbâ.İnnâ enzernâkum azâben karîbâ(karîben), yevme yenzurul mer’u mâ kaddemet yedâhu ve yekûlul kâfiru yâ leytenî kuntu turâbâ.”

Sadakallahül Azim

Abdurrahman El Ussi AMME (NEBE) SURESİ DİNLE

“innelil muttakine”

31-40 Ayetler

Nebe (Amme) Suresi

Amme Suresi Kur’an-ı Kerim’in yetmiş sekizinci suresidir. Kırk ayet, yüz yetmiş üç kelime ve yedi yüz yetmiş harften ibarettir. Sure adını ikinci ayette geçen “Kıyamet ve ahiret gününden haber” anlamındaki, “en-Nebe”‘ kelimesinden almıştır.

Amme Suresi Okumanın Fazileti

Her gün, ikindi namazından sonra Nebe (Amme) Suresi’ni okuyan;

  • İmanının yok olmasında emin olur.
  • Ölmeden önce Cennetteki yerini görür.
  • Allahü Teala, o kuluna, dünyadaki dağlar ağırlığınca sevab yazar.
  • Rızkına, kazancına bereket ihsan eder.

İkindi namazından sonra Nebe (Amme) Suresini sonra okuyan, dünya ve ahiret saadetine nail olur, kıyamet azabını hafifletir.

  • Nebe (Amme) Suresini okuyan kişi, hırsız ve kötü insanların kötülüklerine karşı muhafaza edilir.
  • Nebe (Amme) Suresi her türlü sıkıntının yok olması için okunur.
  • Nebe (Amme) Suresini okuyan imânsız gitmekten emin olur, imanı kuvvetlenir
  • Amme Suresi herhangi bir şeyin üzerine okunur ve bir yere emanet edilirse, o şey bi-iznillah çalınıp kaybolmaz.

Nebe (Amme) Suresi Arapça Yazışı

Amme (Nebe) Suresi – Abdurrahman El Ussi

Nebe (Amme) Suresi – innelil muttakine 31-40 Ayetler

İlgili Diğer Konular

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün