İslamİslam Alimleri

Şems-i Tebrizi inançsız adamın 3 sorusuna cevabı

Şems-i Tebrizi yanına gelen bir adamın üç sorusuna vermiş olduğu mükemmel cevabı. Şems sorulan 3 soruyu tek bir hareketle cevabı

Şems-i Tebrizi yanına gelen bir adamın üç sorusuna Şems Tebriz-i Hazretleri’nin vermiş olduğu mükemmel cevabı Bu inançsız insan 3 soru sorar. Şems bu 3 soruyu tek bir hareketle cevabı

Şems-i Tebrizi inançsız adama verdiği cevabı

Mevlana Celaleddin Rumi Hazretleri’ne bir inançsız bir insan gelip soru sormak ister. Sorularına daha önce kimsenin cevap veremediğini söyler. O da onları Şems-i Tebrizi Hazretleri’ne gönderir.

İslam’da Mutasavvıf âlimlerinden olan Şems-i Tebrizi o sırada talebelerine kerpiç ile nasıl teyemmüm yapılacağını gösteriyordur.

Ateist (inançsız) adam şu üç soruyu sorar:

1. Allah var dersiniz, varsa nerededir?

2. Şeytanın ateşten yaratıldığını söylersiniz. Şeytan günahlarından dolayı cehenneme atılacak dersiniz. Cehennemde de ateş var. Hiç ateş ateşe zarar verir mi?

3. Ahirette herkes hakkını alacak, yaptıklarının cezasını çekecek diyorsunuz. Bırakın isteyen istediğini yapsın. Neden insanlar bu dünyada istedikleri gibi yaşayamıyorlar?

İnançsız kişi artık sorularının bittiğini ve bir cevap beklediğini söyler.

Şems-i Tebrizi Cevabı

Bunun üzerine Şems-i Tebrizi yavaşça doğrulur ve elindeki kerpici adamın kafasına vurur.

Adam sorularının cevabını beklerken kafasına yediği kerpice çok kızar ve Şems-i Tebrizi Hazretleri’ni kadıya şikâyet eder. Kadıya, ben sorularımı sordum, cevap veremeyince kafama kerpiçle vurdu, der.

Kadı Şems-i Tebrizî’yi mahkemeye celp ederek müştekiye (şikâyet eden adam) niçin vurduğunu sorar. Şems-i Tebrizî de, bana soru sordu. Ben de bu şekilde sorusuna cevap verdim, der.

Kadı bu işin açıklamasını Şems-i Tebrizî’den istediğinde Şems şöyle açıklamaya başlar:

Bu adam bana “Allah var diyorsunuz hani nerede? diye sordu, kerpiç darbesinden başının ağrıdığını söylüyor, ağrı varsa neredeymiş göstersin.”

Şeytan ateşten yaratıldı, cehennem de ateş, “Ateş, ateşi yakar mı?” dedi. Kerpiçte topraktandı ama topraktan yaratılmış bir insanın kafasını acıttı.

Üçüncü sorusu ise

– “Bırakın da isteyen istediğini yapsın” dedi.

Bunun üzerine Şems-i Tebrizi şu cevabı verdi

– “Benim canım da onun başına vurmak istedi ve vurdum” ama hemen beni kadıya şikayet etti. Demek ki isteyen istediğini yapmamalıymış” der

Nukteler.com Facebook’ta

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün