Gündem

Rebiülevvel Ayı nedir? Önemi ve Fazileti

Rebiülevvel ayı nedir? Müslümanlar için önemi ve fazileti nedir? İçerisinde Mevlid kandilinin de bulunduğu Rebiülevvel ayı ne zman başlıyor?

Rebiülevvel ayı nedir? Müslümanlar için önemi ve fazileti nedir? İçerisinde Mevlid kandilinin de bulunduğu Rebiülevvel ayı ne zaman başlıyor? Rebiülevvel ayı nedir bu ayda ne oldu? Rebiülevvel ayının önemi nedir?

Rebiülevvel ayı Hicri takvime göre yılın 3. ayıdır. Bu mübarek ayın adı İlkbaharın İlk Mevsimi olarak tercüme edilir ve Müslümanlar bunu Peygamber Efendimiz’in (sav) doğduğu ay olarak kabul ederler.

Rebiülevvel Ayı Nedir?

Rebiülevvel Ayı hicri yılın 3. ayı olup efendimiz bu ay içerisinde doğmuştur. Alemlere rahmet olarak gönderilen peygamberler peygamberi sevgili peygamberimiz Muhammed Mustafa (s.a.v) bu ay içerisinde dünyaya gözlerini açmış ve şereflendirmiştir.

Rebiülevvel Ne demek?

Kamerî ayların üçüncüsü; Ay’ın hareketleri esas alınarak oluşturulan İslamî takvimin aylarından biridir. Resulullah (s.a.s), bu ayda dünyaya geldiği için, ayların şereflilerin dendir.

Hicri takvime göre yılın 3. ayıdır. “Rebî” kelimesi, Arapça’da “bahar” anlamına gelir. Buna göre, “Rebiülevvel” aynın kelime anlamı “evvelki bahar” şeklindedir.

Araplar “Rebiu’ş-Şuhür” ve “Rebiul-Ezmine” şeklinde iki baharlı bir zaman anlayışına sahiptiler. Rebiu’ş-Şuhür, Safer ayını takip eden iki aydır. Rebiul-Ezmine ise, bahar ve güz mevsimlerini ifade etmektedir. Çiçeklerin açtığı zamana Rebiul-Evvel, meyvelerin olgunlaştığı zamana da Rebiu’s-Sani denilmekteydi.

Bir sonraki ayın isminin “Rebiülahir” (sonraki bahar) anlamına gelir

Rebiülevvel Ayı Fazileti ve Önemi

Rebiülevvel ayı neden önemli, bu ayda neler oldu?

Alemlere rahmet olarak gönderilen İslam Peygamberi Hazreti Muhammed Sallallahu aleyhi ve sellem 12 Rebiüevvel 571 yılında doğmuştur.

Rebiülevvel Ayı Efendimizin dünyaya gelmesi açısından önem arz etmektedir. Efendimiz dünyaya gelmeden önceki bütün kutsal kitaplarda Hz. Muhammed’in (S.A.V) dünyaya geleceği bildirilmiştir.

Fahri Kainat Efendimiz Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm, mükemmel bir rol model olarak, Allah’ın Kur’an-ı Kerim’de bize söylediği şekliyle, O’nun yaşayışını, sözlerini, davranışlarını öğrenebilir, kendimize örnek alabiliriz.

İçinizden Allah’ın lutfuna ve âhiret gününe umut bağlayanlar, Allah’ı çokça ananlar için hiç şüphe yok ki, Resûlullah’ta güzel bir örneklik vardır. (Ahzab Suresi 21. Ayet)

Her yıl Mevlid Kandili olarak kutladığımız Hz. Peygamber İslam alimlerinin genel kabulüne göre Rebîülevvel ayının 12’sinde Pazartesi günü dünyaya gelmiştir.

İslâm tarihinde bir dönüm noktası sayılan hicret de rebîülevvel ayında gerçekleşmiştir.

Safer ayının sonlarında Hz. Ebû Bekir’le birlikte Sevr mağarasına sığınan ve 1 Rebîülevvel’de buradan ayrılıp Medine’ye doğru yola çıkan Resûl-i Ekrem 8 Rebîülevvel Pazartesi günü Kubâ’ya varmış ve burada Kubâ Mescidi’ni inşa etmiştir.

12 Rebîülevvel’de Medine’ye hareket etmiş, Rânûnâ vadisinde ilk cuma namazını kıldırdıktan sonra aynı gün Medine’ye ulaşmıştır.

Bu ayın içinde Mescid-i Nebevî’nin inşasına başlanmıştır.

Hz. Peygamber’in âhirete irtihalinin de rebîülevvel ayında olduğu konusunda görüş birliği vardır. Meşhur olan rivayete göre Resûl-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm 12 Rebîülevvel 11 Pazartesi günü vefat etmiştir. (Miladi 8 Haziran 632)

Rebiulevvel  ربيع الأول

Hicri Takvime göre 1 Rebiülevvel 1442 – Miladi takvime göre 18 Ekim 2020 Pazar gününe denk gelir. Rebiülevvel Ayımız mübarek olsun…

Rebiulevvel  Ayı’nın 12 Günü ve Gecesi

Miladi 2020 yılı Hicri takvime göre 1442. yılı olarak bu yıl Rebîulevvel ayının 12. gecesi mübarek Mevlid Kandili idrak edilecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün paylaştığı dini günler takviminde yer alan bilgilere göre 2020 Rebiülevvel ayı 29 gün çekiyor ve 15 Kasım Pazar günü sona erecek ve 16 Kasım Pazartesi günü ise R.Ahir ayı başlayacak.

2020 Mevlid Kandili Ne Zaman ?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan resmi açıklamaya göre 2020 yılı dini takviminde Mevlid Kandili Gecesi 28 Ekim 2020 Çarşamba günü gece olarak belirlenmiştir.

 

rebiulevvel_ayi_nedir_onemi

 

Hicri takvimde de Miladi takvim gibi 12 ay bulunmaktadır.

Hicri Aylar Şunlardır;

 1. Ay : Muharrem ayı
 2. Ay : Safer ayı
 3. Ay : Rebîulevvel ayı
 4. Ay : Rebîulâhir ayı
 5. Ay : Cemâziyelevvel ayı
 6. Ay : Cemâziyelâhir ayı
 7. Ay : Recep ayı
 8. Ay : Şaban ayı
 9. Ay : Ramazan ayı
 10. Ay : Şevval ayı
 11. Ay : Zilkâde ayı
 12. Ay : Zilhicce ayı

İlgili Diğer Konular

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu