Gündemİslam

Rebiülevvel Ayı Fazileti ve Yapılacak İbadetler

Rebiülevvel ayı nedir? Müslümanlar için önemi ve fazileti nedir? İçerisinde Mevlid kandilinin de bulunduğu Rebiülevvel ayı ne zman başlıyor?

Rebiülevvel ayı nedir? Müslümanlar için önemi ve fazileti nedir? İçerisinde Mevlid kandilinin de bulunduğu Rebiülevvel ayı ibadetleri, duaları, tesbihleri, zikirleri nelerdir? Rebiülevvel ayı namazı nasıl kılınır? Rebiülevvel ayının önemi nedir? 1444 Rebiülevvel ayı başladı mı? Bugün Rebiülevvel’in kaçıncı günü? Rebiülevvel Ayında Okunacak Dualar ve Zikirler nelerdir?

Rebiülevvel Hicri takvime göre yılın 3. ayıdır. Bu mübarek ayın adı İlkbaharın İlk Mevsimi olarak tercüme edilir ve Müslümanlar bunu Peygamber Efendimiz’in (sav) doğduğu ay olarak kabul ederler.

Rebiülevvel Ayı Nedir?

Rebiülevvel Ayı hicri yılın 3. ayı olup efendimiz bu ay içerisinde doğmuştur. Alemlere rahmet olarak gönderilen peygamberler peygamberi sevgili peygamberimiz Muhammed Mustafa (s.a.v) bu ay içerisinde dünyaya gözlerini açmış ve şereflendirmiştir.

Rebiulevvel Arapça yazılışı:  ربيع الأول

Hicri Takvime göre 1 Rebiülevvel 1444 – Miladi takvime göre 27 Eylül 2022 Salı gününe denk geliyor. Rebiülevvel Ayımız mübarek olsun…

Rebiülevvel Ne demek?

Kamerî ayların üçüncüsü; Ay’ın hareketleri esas alınarak oluşturulan İslamî takvimin aylarından biridir. Resulullah (s.a.s), bu ayda dünyaya geldiği için, ayların şereflilerindendir.

Hicri takvime göre yılın 3. ayıdır. “Rebî” kelimesi, Arapça’da “bahar” anlamına gelir. Buna göre, “Rebiülevvel” aynın kelime anlamı “evvelki bahar” şeklindedir.

Araplar “Rebiu’ş-Şuhür” ve “Rebiul-Ezmine” şeklinde iki baharlı bir zaman anlayışına sahiptiler. Rebiu’ş-Şuhür, Safer ayını takip eden iki aydır. Rebiul-Ezmine ise, bahar ve güz mevsimlerini ifade etmektedir. Çiçeklerin açtığı zamana Rebiul-Evvel, meyvelerin olgunlaştığı zamana da Rebiu’s-Sani denilmekteydi.

Bir sonraki ayın isminin “Rebiülahir” (sonraki bahar) anlamına gelir

Rebiülevvel Ayı Fazileti ve Önemi

2022 Rebiülevvel ayı neden önemli, bu ayda neler oldu?

Alemlere rahmet olarak gönderilen İslam Peygamberi Hazreti Muhammed Sallallahu aleyhi ve sellem 12 Rebiüevvel 571 yılında doğmuştur.

Rebiülevvel Ayı Efendimizin dünyaya gelmesi açısından önem arz etmektedir. Efendimiz dünyaya gelmeden önceki bütün kutsal kitaplarda Hz. Muhammed’in (S.A.V) dünyaya geleceği bildirilmiştir.

Fahri Kainat Efendimiz Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm, mükemmel bir rol model olarak, Allah’ın Kur’an-ı Kerim’de bize söylediği şekliyle, O’nun yaşayışını, sözlerini, davranışlarını öğrenebilir, kendimize örnek alabiliriz.

İçinizden Allah’ın lutfuna ve âhiret gününe umut bağlayanlar, Allah’ı çokça ananlar için hiç şüphe yok ki, Resûlullah’ta güzel bir örneklik vardır. (Ahzab Suresi 21. Ayet)

Her yıl Mevlid Kandili olarak kutladığımız Hz. Peygamber İslam alimlerinin genel kabulüne göre Rebîülevvel ayının 12’sinde Pazartesi günü dünyaya gelmiştir.

İslâm tarihinde bir dönüm noktası sayılan hicret de rebîülevvel ayında gerçekleşmiştir.

Safer ayının sonlarında Hz. Ebû Bekir’le birlikte Sevr mağarasına sığınan ve 1 Rebîülevvel’de buradan ayrılıp Medine’ye doğru yola çıkan Resûl-i Ekrem 8 Rebîülevvel Pazartesi günü Kubâ’ya varmış ve burada Kubâ Mescidi’ni inşa etmiştir.

12 Rebîülevvel’de Medine’ye hareket etmiş, Rânûnâ vadisinde ilk cuma namazını kıldırdıktan sonra aynı gün Medine’ye ulaşmıştır.

Bu ayın içinde Mescid-i Nebevî’nin inşasına başlanmıştır.

Hz. Peygamber’in âhirete irtihalinin de rebîülevvel ayında olduğu konusunda görüş birliği vardır. Meşhur olan rivayete göre Resûl-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm 12 Rebîülevvel 11 Pazartesi günü vefat etmiştir. (Miladi 8 Haziran 632)

Rebiulevvel  Ayı’nın 12 Günü ve Gecesi

Miladi 2022 yılı Hicri takvime göre 1444. yılı olarak bu yıl Rebîulevvel ayının 12. gecesi (7 Ekim 2022 Cuma günü) mübarek Mevlid Kandili idrak edilecek.

İslam alemi için önemli aylardan biri olan Kameri Rebiülevvel bu yıl 30 gün çekiyor, 27 Eylül 2022 tarihinde başlayacak 26 Ekim 2022 tarihinde sona erecek.

 • 1 Rebîulevvel 1444​ – 27 Eylül 2022 Salı
 • ​11 Rebîulevvel 1444​​ – 7 Ekim 2022 Cuma – Mevlid Kandili ​
 • 30 Rebîulevvel 1444​ – 26 Ekim 2022 Çarşamba

Bu ay içinde mümkün olduğu kadar Hz. Peygamber Efendimiz için çokça salât ü selâm (salât-ı nâriye, salât-ı münciye ve salât-ı fethiye gibi salavâtlar) okumak faziletli ve sevaplıdır.

rebiulevvel_ayi_nedir_onemi

Rebiülevvel Ayında Nasıl İbadet Etmeliyiz?

İslam dinine göre Rebiülevvel ayına has özel bir dua veya ibadet şekli olmasa da bu ay genelinde Hz. Peygamberin (s.a.s.) yaptığı günlük ibadet ve dualar yapılır.

Kameri aylarının üçüncüsü olan Rebiülevvel ayında belalardan korunmak için günahlara tövbe ve çokça istiğfar etmeli, varsa kazaya kalan farz namazlarımız için kaza namazı kılınmalıdır. Ayrıca sadaka vermeli ve salavatlar ile meşgul almalıdır.

Rebiülevvel ayının ilk gecesi, 12. ve 18. geceleri Kuran-ı Kerim’den E’nam suresinin okunması tavsiye edilmiştir.

Rebiülevvel Ayında Okunacak Dualar ve Zikirler

 • 100 Elhamdülillah (Rebiülevvelin 1-12. günleri arası her gün)
 • 500 Salavat-ı Şerif getirmek. Hz. Muhammed S.A.V.’i anmak.
 • Kelime-i Şahadet getirmek
 • Estağfurullah çekmek.
 • Fatiha suresini okumak.
 • Amenerrasulü okumak
 • Bol bol ihlas suresini okumak

Rebiülevvel ayında yapılabilecek ibadetler arasında yer almaktadır.

Rebiülevvel Ayında Çekilecek Tesbihler ve Zikirler

Ya Celil Ente Allah; Ya Celil Ente Allah; Ya Celil Ente Allah; Ya Celil Ente Allah; Ya Celil Ente Allah; Ya Celil Ente Allah…

Hicri takvimde de Miladi takvim gibi 12 ay bulunmaktadır.

Hicri Aylar Şunlardır;

 1. Ay : Muharrem ayı
 2. Ay : Safer ayı
 3. Ay : Rebîulevvel ayı
 4. Ay : Rebîulâhir ayı
 5. Ay : Cemâziyelevvel ayı
 6. Ay : Cemâziyelâhir ayı
 7. Ay : Recep ayı
 8. Ay : Şaban ayı
 9. Ay : Ramazan ayı
 10. Ay : Şevval ayı
 11. Ay : Zilkâde ayı
 12. Ay : Zilhicce ayı

İlgili Diğer Konular

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün