Yaşam

Vazgeçmekten vazgeçmek için yapmanız gereken 7 şey

Vazgeçmekten vazgeçmek için yapmanız gereken, pes etmek istediğinizde yapabileceğiniz 7 şey

Vazgeçmek kolaydır. Vazgeçmekten vazgeçmek için yapmanız gereken, pes etmek istediğinizde yapabileceğiniz 7 şey; 1. Bir Planla Başlayın · 2. Küçük Şeylerle Endişelenmeyin · 3. Kendinizi Pozitif İnsanlarla Çevreleyin · 4. İlham ve Motivasyon Arasındaki Farkı Bilin · 5. Her Durumda Kendinizi ve Gücünüzü Anlayın · 6. Hedeflerinizi Yeniden Değerlendirmek için Zaman Ayırın · 7. “Süreç ve Sonuç Odaklı” olmayı öğrenin

Hayat bazen zor ve imkansız hissettirebilir. Vazgeçmek istediğinizde ne yapmanız gerektiğini keşfedin. Vazgeçmek, yapılması kolay bir şey gibi görünse de, aslında, hedeflerinize giden yolda ilerlemek daha kolaydır. Pek çok insan, yönleri olmadığı için pes etme eğilimindedir.

Vazgeçmekten vazgeçmek için yapmanız gereken 7 şey

Bir kişinin neden vazgeçtiğine dair sayısız neden olsa da, hedeflerinizi tamamlamama korkusu, kaygısı ve endişesi olmadan ilerlemenize yardımcı olacak yedi motivasyon önerisini bu yazımızda okuyabilirsiniz.

Vazgeçmek, yapılması kolay bir şey gibi görünse de, aslında, hedeflerinize giden yolda ilerlemek daha kolaydır. Pek çok insan, yönleri olmadığı için pes etme eğilimindedir. Planları da olmayabilir.

Günümüz dünyasında çoğu insan bir hedefe ulaşma mücadelesi sırasında sabırsızlanıyor. Bu içerik, devam etmeniz ve asla pes etmemeniz için sizi tekrar motive edecek…

Hedeflerinizin çok önemli olduğunu unutmamalısınız. Onları düşünen ve tamamlamak isteyen sendin. Bu nedenle, onları basitçe terk etme dürtüsüne direnmelisiniz.

Her Gün Potansiyelinizi En Üst Düzeye Çıkarmak İçin 7 Eylem Adımı

1. Bir Planla Başlayın

Bir hedefi tamamlamak için yola çıktığınızda planlama son derece önemlidir. Bu süre zarfında, ne istediğinize ve hedeflerinizi tamamlamaya nasıl gideceğinize dair bir fikriniz olmalıdır.

İş planını ve görevleri yönetilebilir adımlara bölün. Bu, aynı zamanda ilerlemenizi ölçmenize de yardımcı olacaktır. Ölçülebilir adımlar oluşturduğunuzda, hayallerinize ne kadar uzakta veya ne kadar yakın olduğunuzu görmek daha kolaydır.

Nihai sonuç daima hedefin tamamlanması olmalıdır. Elimizdeki görev yerine, bizi vazgeçmeye iten veya hayal kırıklığına uğratan şeyler hakkında endişelendiğimiz zamanlar vardır. Tabii ki her zaman önünüze çıkacak küçük engeller olacağını bilmek gerekir. Ancak ilerlemeye devam etmeniz gerekiyor.

2. Küçük Şeylerle Endişelenmeyin

Vazgeçmekten vazgeçmek için yapmanız gereken yedi şey

Hayatın tüm zorluklara rağmen devam ettiğini unutmamalıyız. Başınıza gelen her olumsuzluklar için endişelenmemeniz gerektiğini anlamalısınız. Hayatınızı daha iyi hale getirmek için ihtiyacınız olan her şeye sahip olduğunuzu bilin.

Sahip olmadığınız şeylere değil, sahip olduklarınıza odaklanın. Bu sayede idrak ve minnettarlık hissedeceksiniz, zevk almaya başlayacaksınız. Böylece, hayata karşı daha pozitif olup, istediklerinizin daha fazlasını sağlayabilirsiniz. Bu nedenle küçük sorunlar ile uğraşmayın.

Hedefe odaklanmayı kaybettiğinizde ve küçük şeylerle uğraşmaya başladığınızda, bu, vazgeçmek aşamasına girdiğiniz bir zamandır. Dolayısıyla rotada kalın. Bu, hedefleriniz üzerinde çalışırken ortaya çıkabilecek küçük sorunlar hakkında aşırı endişelenmeyerek başarılır.

Ve Victor Hugo’nun da dediği gibi, asla şunu unutmayın;

“Kimse senin dalgalarla nasıl boğuştuğuna bakmaz. Gemiyi limana getirip getirmediğine bakar.” – Victor Hugo

3. Kendinizi Pozitif İnsanlarla Çevreleyin

Olumlu insanların çevrenizde olması başarı yolunda devam etmeniz için faaliyetinize hızlı bir şekilde başlamanıza yardımcı olacaktır. Pozitiflik bulaşıcıdır. Vazgeçmek istediğinizde devam etmeniz için sizi cesaretlendirecektir. Olumlu insanlar hedeflerinize, planlarınıza ve varoluşunuza hayat verir.

Etrafınızda böylesine harika insanların olması sadece sizi cesaretlendirmekle kalmayacak, aynı zamanda diğer insanların gerçekten size inandığını görmenize de yardımcı olacaktır. Bu, gerçekte ne kadar değerli olduğunuzu anlamanıza da yardımcı olacaktır.

Ayrıca, pozitif insanlar genellikle başkalarını o kadar teşvik ederler ki, esas olarak “pozitif kişiyi” hayal kırıklığına uğratmak istemedikleri için hedeflerini tamamlarlar.

Olumlu insanlar, yapmak istediğini söylediğin şeylerden seni sorumlu tutar. İçinizdeki ışığın dünyaya yayılmasını bekliyorlar!

4. İlham ve Motivasyon Arasındaki Farkı Bilin

Vazgeçmekten vazgeçmek için yapmanız gereken 7 şey

İlham ve motivasyon farklı şeylerdir. Her ikisi arasındaki farkı ve her birinin önemini görebilmeniz için bu adım önemli… Özetle: Motivasyon geçici, İlham ise uzun vadelidir.

Motivasyon, bir şeyi yapmak istemeseniz bile sizi harekete geçmeye zorlayan bir dış güçtür. İnsanlar, hedeflerinize ulaşmanızda çabalarınıza hızla başlamanız için sizi motive edebilir. Bu, bir kişiye en azından başlangıçta yardımcı olmak için gereklidir. Çoğu zaman, motivasyon sadece kısa bir süre sürer. Onun yerini almak için sürdürülebilir bir şey olması gerekmektedir.

İlham ise, daha çok içeriden gelen ve proaktif olarak elimizden gelenin iyisini göstermemizi sağlayan bir şeydir. İşte ilhamın geldiği yer kendiniz, kendi gücünüzdür. Esas olarak “neden” ile ilgilidir. İlham size yaptığınız şeyi neden yaptığınızın “cevabını” verecektir.

İlham size gösteriyor ki, zor olsa bile başkalarının hayatını, düşüncesini değiştirebilme şansını,

İlham size gösteriyor ki, zor olsa bile, başkasının hayatını ve fikrini değiştirebileceğini biliyorsun. Denenmemişi deneyin, yapılmamışı yapın. Hiçbir zaman, hiç kimse için kolay olmadığı gibi hata yapmaktan da çekinmeyin!

5. Her Durumda Kendinizi ve Gücünüzü Anlayın

Çoğu zaman insanlar kendi güçlerinin ve kabiliyetlerinin farkında olmadıkları için pes etme eğilimindedirler.

Güç içten gelir. Vazgeçmek istediğiniz o günlerde gücünüze dokunun. Zor zamanlar olacağını anlamalısın – ama bu vazgeçmen gerektiği anlamına gelmez.

Hedeflerinizden vazgeçmek, yalnızca kendinizden vazgeçtiğiniz anlamına gelmez, aynı zamanda başkalarının da tatmin edici bir yaşam sürme fırsatına sahip olmasını engellediğiniz anlamına gelir.

Açıkçası günümüzde “Hizmet odaklı bir toplumda” yaşıyoruz. Yaptığımız her şey kendimize veya bir başkasına hizmet etmektedir. Hedeflerinizden vazgeçerseniz, dünyaya sunulması gereken “hediyeniz” amaçlandığı gibi başkalarına yardımcı olmayacaktır çünkü hedeflerinizi tamamlayamıyorsunuz.

Buna karşılık, yaptığınız işlerde başkasının hayatını nasıl iyileştirebileceğini görmesini engellersiniz. Bu kulağa çok iddialı ve fazla sorumluluk gibi gelebilir ama bunun bizim varlığımız olduğunu unutmamalıyız.

Hayatınızda başarıya ulaşmanızı bekleyen insanlar var. Böylece onlar da aynı derecede başarılı olma yeteneğine sahip olduklarını anlayabilirler!

Thomas Edison’un da dediği gibi

“En büyük zayıflığımız pes etmekte yatıyor. Başarılı olmanın en kesin yolu her zaman sadece bir kez daha denemektir.” – Thomas A. Edison

Peki bu sizin için doğru mu? En büyük zayıflığınız vazgeçmek mi?

En büyük zayıflığımız pes etmekte yatıyor.- Thomas A. Edison

6. Hedeflerinizi Yeniden Değerlendirmek için Zaman Ayırın

Vazgeçmek Gibi Hissettiğinizde Yapmanız Gerekenler

Hedeflerinize farklı bir bakış açısından bakmak isteyebileceğiniz zamanlar olabilir. Bir rehberliğin veya değer verdiğiniz birinin yardımı işe yarayabilir. Neyin düzeltilmesi veya değiştirilmesi veya iyileştirilmesi gerektiğini görmenize yardımcı olabilirler.

Hedeflerinizi yeniden değerlendirmek ve tamamlamak istediğiniz göreve odaklanmanızı sağlar. Ayrıca amacınızı anlamanıza da yardımcı olur.

Bir amaç sahibi olmak, asıl amacın sizinle ilgili olmadığını görmenize yardımcı olacaktır.

Amerikalı yazar Zig Ziglar bir keresinde şunları söylemişti:

“Yeterince insanın istediğini elde etmesine yardım edersen, o zaman istediğini alırsın”.

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy‘un de kaleme aldığı Safahat adlı eserinde bulunan şiirinde şöyle demiştir;

Âlemde zîyâ kalmasa, halk etmelîsîn, halk!
Ey ellerî böğründe yatan, şaşkın adam, kalk!

Herkes gibi dünyâda henüz hakk-î hayâtın
Varken, hani herkes gibi azminde sebâtın?

Ye’s öyle bataktır ki; düşersen boğulursun.
Ümide sarıl sımsıkı, seyret ne olursun!

Azmiyle, ümidiyle yaşar hep yaşayanlar;
Me’yûs olanın rûhunu, vîcdânını bağlar…

Mehmet Akif Ersoy

Özellikle vazgeçmek istediğinizde amacınızın ne kadar hayati olduğunu anlayın. Yeniden değerlendirme ve ne yaptığınızın yanı sıra “neden” yaptığınızı daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır!

7. “Süreç ve Sonuç Odaklı” olmayı öğrenin

Vazgeçmekten vazgeçmek için yapmanız gereken 7 şey

Birçoğumuz okullar ve çeşitli kuruluşlar tarafından olaylarda “süreç yönetimi” hakkında düşünmek üzere eğitildik. Bunu matematiksel bir denklem olarak düşünmek iyi olsa da bazen hayat farklıdır.

Prosedür hakkında endişelenmeye devam edersek, zorlaştığında pes ederiz.

Bunun nedeni şudur: sonuca değil sürece daha fazla odaklanmak, devam etmemizi engelleyecektir. Nihai hedefe odaklanmanın bizim için ne kadar önemli olduğunu anlamalıyız.

İnsanlar “Sonuç Odaklı” olduklarında, diğer insanların ne yaptıkları veya hangi denemelerle karşılaşabilecekleri konusunda çok endişelenmeme eğilimindedirler. Hedefin yakın ve ileride olduğu onların bakış açısıdır.

Sonuç Odaklı bireylerin içinde yanmaya devam eden ateş vardır. Nihai arzunun odaklanmayı sürdürmek olduğunu anlarlar, böylece nihai sonuç başarı olur!

Vazgeçmek, her zaman en kolay olduğu aşikardır. Ancak devam etmek hayatınızı daha iyi hale getirecektir. İstediğiniz şeye odaklanarak kendinizi geliştirme arzunuz varsa, devam etmelisiniz. Aklınıza koyduğunuz her şeyi yapabilirsiniz. Sadece odaklanmaya devam ederseniz, çok zor bir şey yok!

Kaynak: Psikoterapist ve yazar Dr. Richard Toney’in bloğundan çevrilmiş ve uyarlanmıştır.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün