Tarihte Bugün

30 Ağustos Tarihte Bugün ne oldu?

30 Ağustos tarihi Türk Milleti için önemli bir gün. Bugün Zafer Bayramının 97. yıl dönümü ve Türk Silâhlı Kuvvetleri Günü

30 Ağustos tarihi Türk Milleti için önemli bir gün. Bugün Zafer Bayramının 97. yıl dönümü ve Türk Silâhlı Kuvvetleri Günü. 

Tarihte Bugün sayfamızda yaşanan önemli ve tarihi olayları kronolojik sırası ile bulabilirsiniz.

Bugün doğanlar ve ölenler, yaşanmış tarihi, dini ve siyasi olaylar, bugün günlerden hangi gün ve ne günü? 30 Ağustos Tarihte Bugün ne oldu sayfamızdan okuyabilirsiniz.

30 Ağustos 2019 Miladi takvime göre yılın 8. Ayı ve 242. günüdür. 2019 Yılı Ağustos ayı 31 gün çeker.

30 Ağustos Takvim

Bugün 30.08.2019 Cuma

Yılın 242. günü, Yıl Sonuna kadar Kalan Gün : 123

  • Ağustos Ayı, Yılın 8. Ayı, 31 Gün, 35. Hafta

30 Ağustos Meydana Gelen Önemli Olaylar

  • Kütahya’nın kurtuluşu (1922)
  • 30 Ağustos Zafer Bayramı 97. Yıl Dönümü (1922)
  • Türk Silâhlı Kuvvetleri Günü
  • Yarın 1 Muharrem 1441 (Hicri Yılbaşı)

Hicri Takvim Bugün

Hicri Takvime göre Bugün: 29 Zilhicce 1440
Rûmî Takvim: 17 Ağustos 1435

Günün Sözü: “Bazıları, ya cuma namazlarını terk etmekten sakınırlar yahut Allah onların kalplerini mühürler de gafillerden olurlar.” (Müslim, Cum’a, 40)

Tarihte Bugün 30 Ağustos

Tarihte Bugün Olan Olaylar

1071 – Malazgirt zaferi ile Alparslan’ın komutasındaki Türkler Anadolu’ya girmeye başladı.

1879 – Türk siyasetçi, yazar ve hekim Rıza Nur bugün Sinop’ta doğdu. (ö. 1942)

Rıza Nur; II. Meşrutiyet’in ilanı ile açılan Osmanlı Meclisi Mebusan’ının ilk döneminde ve TBMM ‘de 1. Dönem ve 2. Dönem’de Sinop milletvekili olarak yer aldı. TBMM tarafından seçilen I. İcra Vekilleri Heyeti içinde Türkiye’nin ilk Maarif Vekili (Eğitim Bakanı) oldu, Moskova Antlaşması ve Lozan Antlaşması müzakerelerine katıldı.

1908 – Hicaz Demiryolu açıldı.

1914 – Alman sahil topçu müfrezesi, Çanakkale Boğazı’nın her iki yakasındaki istihkâmlarda göreve başladı. Bu istihkâmların komutasına Alman Amiral Von Usedom atandı.

1918 – Lenin’in vurulması: Bolşevik lider Vladimir Lenin’e suikast girişimi gerçekleşti. Lenin, ağır yaralanmasına rağmen suikastten sağ kurtuldu.

1922 – Türk Kurtuluş Savaşı: Başkomutan Mareşal Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın bizzat yönettiği Dumlupınar Meydan Muharebesi, Türk Ordusu’nun kesin zaferiyle sonuçlandı. Yunan Ordusu Başkomutanı Nikolaos Trikupis ve kurmayları esir edildi.

1922 – Kurtuluş Savaşı’nın en büyük muharebelerinden olan Büyük Taarruz; 26 Ağustos 1922‘de Kocatepe’de başlamış, 30 Ağustos‘ta büyük Komutan Gazi Mustafa Kemal‘in Başkumandan Meydan Muharebesini kazanması ile Türkiye Cumhuriyetinin temeli Kütahya’da atılmıştır. Kütahya Dumlupınar‘da “Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz’dir. İleri..!” emri ile düşman bu topraklardan çıkarılmıştır.

1924 – Gazi Mustafa Kemal Paşa, Dumlupınar Meydan Muharebesi’nin 2. yıl dönümünde, Dumlupınar’da Meçhul Asker Anıtının temelini attı.

1924 – Türkiye İş Bankası, ilk işlemini yaparak faaliyetlerine başladı. Bankanın kuruluş sermayesi 1 milyon liraydı.

1925 – Mustafa Kemal Atatürk, Kastamonu’da Cumhuriyet Halk Partisi binasında yaptığı ikinci konuşmada inkılaplar ve medenileşme ve kılık kıyafet hakkında partililere seslenmiştir.

Mustafa Kemal Paşa, “Efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, mensuplar memleketi olamaz. En doğru ve en hakiki tarikat, tarikat-ı medeniyyedir” ifadelerini kullanmıştı.

1930 – Ankara-Sivas demiryolu hattı ve Sivas İstasyonu, Başbakan İsmet Paşa’nın konuşmasıyla hizmete açıldı.

1937 – Van Gölü’nde ilk vapur seferi yapıldı.

1937 – Atatürk’ün manevi kızı Sabiha Gökçen’e, 1935’te girdiği Eskişehir Hava Mektebi’nde, tayyareci diploması verildi.

1941 – Alman ordusu 900 gün sürecek Leningrad kuşatmasını başlattı.

1952 – Erzurum’da Aziziye Anıtı açıldı.

1955 – Londra Konferansı’nda Kıbrıs sorunu ele alındı. İngiltere Kıbrıs’ta üçlü bir yönetim önerdi. Yunanistan ise ada halkının geleceğini kendinin belirlemesini istedi. Toplantıya Türkiye’den Dışişleri Bakan Vekili Fatin Rüştü Zorlu katıldı.

1963 – Kremlin ile Beyaz Saray arasında doğrudan görüşmeyi sağlayacak “kırmızı telefon” hattı devreye girdi.

1971 – İstanbul Televizyonu deneme yayınlarına başladı.

1974 – BM Güvenlik Konseyi, Kıbrıs’taki çarpışmalar yüzünden evlerini terk edenlerin güven içinde geri dönmelerine izin verilmesini öngören Fransa, İngiltere, Avusturya ortak karar tasarısını oybirliğiyle kabul etti.

1977 – Orgeneral Kenan Evren, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atandı.

1981 – İran Devlet Başkanı Muhammed Ali Recai ve Başbakan Muhammed Cevad Bahomar bombalı saldırı sonucu öldürüldü.

1985 – Uluslararası Af Örgütü BM İnsan Hakları Komisyonu’na bir rapor gönderdi. Raporda, Bulgaristan’da Türk azınlığa karşı girişilen Bulgarlaştırma kampanyasına son verilmesi istendi.

1988 – Irak ordusundan kaçan binlerce Kürt Türkiye sınırına yığılmıştı. Hükümet sınırları açmaya karar verdi. Binlerce Kürt Hakkâri’nin Çukurca ve Uludere ilçelerine sığındı.

1992 – Güvenlik güçleri ile İran’dan Türkiye’ye giren 300 kadar PKK militanı çatıştı; 100 militan ve 10 güvenlik görevlisi öldü.

1995 – NATO, Bosnalı Sırplara karşı Kararlı Güç Harekatı adı ile hava harekatı başlattı. Bu harekat; İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’daki en yoğun bombardımanlardan biri oldu.

2011 – Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla Genelkurmay Karargahında düzenlenen törende ”Başkomutan” sıfatıyla kutlamaları kabul eden ilk Cumhurbaşkanı oldu.

2013 – 30 Ağustos Zafer Bayramı Resepsiyonu’na ilk kez Cumhurbaşkanılığı ev sahipliği yaptı. Resepsiyona Kemal Kılıçdaroğlu ve Devlet Bahçeli katılmadı.Belirli Gün ve Haftalar

Ağustos Ayı

1 – 7 Ağustos
Dünya Emzirme Haftası

19 Ağustos
Dünya İnsani Yardım Günü

26 Ağustos
Malazgirt Zaferi

25-30 Ağustos
Zafer Haftası

30 Ağustos
Zafer Bayramı
Türk Silahlı Kuvvetleri Günü

31 Ağustos 
Hicri Yılbaşı

[display-posts]

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
DMCA.com Protection Status