Gündem

Mevlid-i Nebi Haftası Ne Zaman?

Mevlid-i Nebi Haftası ne zaman? Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan bu yıl ki Mevlidi Nebi haftası teması nedir?

Mevlid-i Nebi Haftası ne zaman, hangi gün? Peygamber Efendimizin doğum günü ne zaman, bugün mü? Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan bu yıl ki Mevlidi Nebi haftası teması nedir? Mevlidi Nebi Haftası hangi tarihler arasında kutlanır? Peygamber efendimizin kutlu doğum haftası ne zaman?

Peygamber Efendimiz’in doğduğu, alemleri ve dünyamızı şereflendirdiği günün içinde yer aldığı hafta olarak kutlanan Mevlid-i Nebi Haftası’nın ne zaman başlayacağı milyonlarca Müslüman tarafından merak ediliyor. Daha önce, ‘Kutlu Doğum Haftası’ adıyla, her yılın Nisan ayı içerisinde kutlanan hafta, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2017’de aldığı bir kararla, ‘Mevlid-i Nebi Haftası’ adıyla Miladi Takvime göre değil, Hicri Takvime göre kutlanmaya başlandı.

Safer Ayı’nın sona ermesinin ve akabinde Rebiülevvel Ayı’nın başlaması ile birlikte içinde bulunduğumuz günlerde idrak edilecek olan Mevlid Kandili ve Mevlid-i Nebi Haftası hakkında bilgiler…

Mevlid-i Nebi Haftası Ne Zaman?

Mevlid Kandili Hicri ve Miladi takvime göre ne zaman kutlanır?

Hazreti Peygamber Efendimizin (sav) dünyayı şereflendirdiği gün olan Rebiülevvel ayının 12. gecesi bu yıl 17 Ekim 2021 Pazar gününe denk geliyor. Bu bilgilere göre 2021 Mevlid-i Nebi Haftası bu yıl 17 Ekim Pazar günü başlayacak ve 1 hafta sürecek.

17 Ekim-24 Ekim 202 tarihleri arasında bir haftaya yayılarak kutlanacak olan “2021 Mevlid-i Nebi Haftası” başlamaktadır.

Mevlid-i Nebi Haftası kapsamında hafta boyunca İslam Peygamberi Hz. Muhammed’in (sav) hayatı, başından geçen ilginç olaylar, İslam’ın yayılması, Resulullah’ın ettiği dualar, Kur’an okumaları, hadisler ve hadis nakilleri başta olmak üzere birçok camii, Kur’an Kursu ve bazı eğitim kurumlarında faaliyetler ve etkinlikler yapılır. Ayrıca üniversitelere bağlı İlahiyat Fakülteleri de hem kendi camiaları hem de genel anlamda etkinlikler düzenlemektedir.

Peygamber Efendimizin doğum günü ne zaman?

İslam Peygamberi Hz. Muhammed (s.a.v) doğum tarihi bazı kaynaklarda Miladi 17 Haziran 569, 570, bazı kaynaklarda da 20 Nisan 571 (Mısırlı El Feleki) yılı olarak geçmektedir.

Peygamber Efendimizin (s.a.v) doğumundan 50-55 gün önce meydana gelmiş olan Fil vakası 571 yılında meydana gelmiştir.  Ancak Fil Vak’ası’nın meydana geldiği yılın 9 Rebîülevvel’i (20 Nisan 571 Pazartesi günü) olarak tespit edilmiştir.

Hz. Peygamber’in miladi takvime göre doğum günü 20 Nisan gününe denk gelmesiyle Diyanet tarafından bu dönem 20-26 Nisan tarihleri arası kutlu doğum haftası olarak kutlanmaya başlanmıştır.

İslam Peygamberi Hz. Muhammed (s.a.v.)’in doğum günü farklı mezheplerde farklı tarihlerde kutlanır. Sünniler Rebiülevvel ayının on birinci gecesini on ikinci’ye bağlayan geceyi (25-26 Nisan 571 Miladi tarihine) Hz. Muhammed’in doğum gününe rastlaması nedeniyle mevlid gecesi kutlanır.

Şiiler ise 17. günü Mevlid günü ve 17’ye dönen geceyi de Mevlid Gecesi olarak adlandırırlar.

Bu iki tarih arasındaki hafta, 1989 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı desteği ile günümüzde sadece Türkiye’de kutlanan Kutlu Doğum Haftası ilan edilmiştir.

Mevlid-i Nebi Haftası Nedir?

2021 yılı 17 Ekim Pazar gününü Pazartesi’ye bağlayan gece Peygamber Efendimizin dünyayı ve âlemleri şereflendirdiği doğum gecesidir. Peygamber Efendimiz (sav)’in doğduğu geceye Mevlid Gecesi denir. Bu gece aynı zamanda Rebiülevvel ayının on ikinci gecesidir.

Mevlid-i Nebi haftası, içerisinde Mevlid Kandili’nin yer aldığı haftadır. Bu hafta boyunca Diyanet İşleri Başkanlığı önderliğinde Peygamberimiz Hz. Muhammed (sallalahu aleyhi vessellem)’in doğum gününün kutlandığı haftadır.

Bu kutlu gün her yıl olduğu gibi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2021 yılı Mevlid-i Nebi haftası olarak çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Bu hafta kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığı öncülüğünde çeşitli sempozyumlar, etkinlikler her yıl farklı bir tema ve başlık altında hazırlanmaktadır.

  • 17 Ekim 2021 Pazar – 11 Rebiülevvel 1443 (Mevlid Kandili)
  • 7 Ekim 2022 Cuma – 11 Rebiülevvel 1444

Mevlid-i Nebi Haftası’nın teması

Diyanet İşleri Başkanlığınca her yıl Mevlid-i Nebi Haftası kapsamında düzenlenecek etkinliklere ilişkin tema, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın kişisel sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımla açıklandı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, kişisel sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda 2021 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası’nın temasının “Peygamberimiz ve Vefa Toplumu” olarak belirlendiğini ifade etti.

Başkan Erbaş sosyal medya hesaplarından paylaştığı mesajında, hafta etkinlikleri kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığınca 29-31 Ekim tarihleri arasında “Peygamberimiz ve Vefa Toplumu” başlıklı Uluslararası Mevlid-i Nebi Sempozyumunun düzenleneceğini ifade etti.

2021 Mevlid-i Nebi Haftası Etkinlikleri

Diyanet İşleri Başkanlığınca 29-31 Ekim’de düzenlenecek Uluslararası Mevlid-i Nebi Sempozyumu’nun teması “Peygamberimiz ve Vefa Toplumu” olarak belirlendi.

Diyanet İşleri Başkanlığının internet sitesinde yer alan açıklamada, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın sosyal medya hesaplarında yaptığı paylaşımla, 2021 yılı Mevlid-i Nebi Haftası’nın temasının “Peygamberimiz ve Vefa Toplumu” olduğunu kamuoyuna duyurduğunu belirtti.

Başkan Erbaş paylaşımında “Vefa, mümin ahlakının bir gereğidir. Başkanlığımız tarafından Mevlid-i Nebi Haftası etkinlikleri kapsamında 29 – 31 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan Uluslararası Mevlid-i Nebi Sempozyumu’nu bu yıl ‘Peygamberimiz ve Vefa Toplumu’ başlığıyla gerçekleştireceğiz İnşallah.” ifadelerini kullandı.

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünce 29-31 Ekim’de düzenlenecek sempozyuma katılmak isteyenler Türkçe, Arapça ve İngilizce dillerinde tebliğ sunabilecekler.

Katılımcılar, tebliği özetlerini 20 Ağustos 2021 tarihine kadar teslim edebilecek. Kabul edilen tebliğ özetleri, 10 Eylül 2021 tarihinde açıklanacak. Tebliğ metinlerinin son teslim tarihi ise 22 Ekim 2021 olarak belirlendi.

Sempozyum programının ilanı ise 27 Ekim 2021 tarihinde yapılacak.

Başkanlığın sitesinde yer alan açıklamaya göre, sempozyumun yüz yüze mi yoksa çevrimiçi mi olacağına dair açıklamanın salgının seyrine göre karar verileceği belirtildi.

Sempozyum Başlıkları

“Teorik ve Kavramsal Çerçeve”

“Kur’an ve Hadislerin Anlam Dünyasında Vefa”

“Vefa Peygamberi (s.a.s) ve Vefa Toplumu”

“İslam Medeniyetinde Vefa Kavramı ve Vefa Toplumunu Tahkim Eden Uygulamalar”

“Modernizm Bağlamında Vefa ve Günümüzde Vefa Toplumunun İmkânı” konuları ele alınacak.

‘Kutlu Doğum’ haftasının adı ‘Mevlid-i Nebi’ oldu

2017 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığının yönetmelik değişikliği ile “Kutlu Doğum” haftasının adı “Mevlid-i Nebi” olarak değiştirmiş, haftanın başlangıcının ise Hicri Takvim’e göre Rebiülevvel ayının 12’nci gününü içine alan hafta olarak kararlaştırıldı.

Peygamberimizi tanıtan bazı ayet mealleri

“Size sizden bir peygamber gelmiştir. Sizin sıkıntıya uğramanız O’na ağır gelir. Size çok şefkatlidir. Mü’minler hakkında pek merhametli ve bağışlayıcıdır.” (Tevbe, 9/128)

“… Sen kaba ve katı yürekli olsaydın, onlar etrafından dağılıp giderlerdi…” (Al-i İmran, 3/159)

“Şüphesiz sen en yüksek ahlâk üzerindesin.” (Kalem, 68/4)

Onlar, “Ey rabbimiz!” derler, “Bize mutluluk getirecek eşler ve çocuklar bahşet; bizi günahtan sakınanlara öncü yap!” – Furkan Suresi 74. Ayet

Hadîs-i Şerif

“Hiçbir anne baba, çocuğuna güzel terbiyeden daha kıymetli bir bağışta bulunmamıştır.” (Tirmizî, Birr, 33; İbn Hanbel, IV, 77)

Nukteler.com Facebook’ta

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu