Gündem

Mevlid-i Nebi Haftası Ne Zaman?

2020 Mevlid-i Nebi Haftası ne zaman? Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan bu yıl ki Mevlidi Nebi haftası teması nedir?

2020 Mevlid-i Nebi Haftası ne zaman? Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan bu yıl ki Mevlidi Nebi haftası teması nedir? Mevlidi Nebi Haftası hangi tarihler arasında kutlanır?

Peygamber Efendimiz’in doğduğu, alemleri ve dünyamızı şereflendirdiği günün içinde yer aldığı hafta olarak kutlanan Mevlid-i Nebi Haftası’nın ne zaman başlayacağı milyonlarca Müslüman tarafından merak ediliyor. Daha önce, ‘Kutlu Doğum Haftası’ adıyla, her yılın Nisan ayı içerisinde kutlanan hafta, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2017’de aldığı bir kararla, ‘Mevlid-i Nebi Haftası’ adıyla Miladi Takvime göre değil, Hicri Takvime göre kutlanmaya başlandı.

2020 Mevlid-i Nebi Haftası Ne Zaman?

Mevlid Kandili Hicri ve Miladi takvime göre ne zaman kutlanır?

2017 yılında yapılan, Diyanet İşleri Başkanlığının yönetmelik değişikliği ile “Kutlu Doğum” haftasının adı “Mevlid-i Nebi” olarak değiştirilmiş, haftanın başlangıcının ise Hicri Takvim’e göre Rebiülevvel ayının 12’nci gününü içine alan hafta olmasına karar verilmişti. Bu bilgilere göre 2020 Mevlid-i Nebi Haftası bu yıl 26 Ekim Pazartesi günü başlayacak.

26 Ekim-1 Kasım 2020 tarihleri arasında bir haftaya yayılarak kutlanacak olan “Mevlid-i Nebi Haftası” başlamaktadır.

Safer Ayı’nın sona ermesinin ve akabinde Rebiülevvel Ayı’nın başlaması ile birlikte içinde bulunduğumuz günlerde idrak edilecek olan Mevlid Kandili ve Mevlid-i Nebi Haftası hakkında bilgiler…

Mevlid-i Nebi Haftası Nedir?

2020 yılı 28 Ekim Çarşamba gününü Perşembe’ye bağlayan gece Peygamber Efendimizin dünyayı ve âlemleri şereflendirdiği doğum gecesidir. Peygamber Efendimiz (sav)’in doğduğu geceye Mevlid Gecesi denir. Bu gece aynı zamanda Rebiülevvel ayının onikinci gecesidir.

Mevlid-i Nebi haftası, içerisinde Mevlid Kandili’nin yer aldığı haftadır. Bu hafta boyunca Diyanet İşleri Başkanlığı önderliğinde Peygamberimiz Hz. Muhammed (sallalahu aleyhi vessellem)‘in doğum gününün kutlandığı haftadır.

Bu kutlu gün her yıl olduğu gibi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2020 yılı Mevlid-i Nebi haftası olarak çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Mevlid-i Nebi Haftası’nın teması

Diyanet İşleri Başkanlığınca her yıl Mevlid-i Nebi Haftası kapsamında düzenlenecek etkinliklere ilişkin tema, Başkan Erbaş’ın kişisel sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımla açıklandı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, kişisel sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda 2020 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası’nın temasının “Peygamberimiz ve Çocuk” olarak belirlendiğini ifade etti.

Erbaş’ın sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımında, “Gözaydınlığımız ve geleceğimiz çocuklarımıza Peygamber efendimizin gözünden bakabilmek, bugünü ve yarınlarına Kur’an ve sünnet perspektifinden çözümler sunabilmek adına 2020 yılı Mevlid-i Nebi Haftası’nı ‘Peygamberimiz ve Çocuk’ temasıyla idrak edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Peygamberimizi tanıtan bazı ayet mealleri

“Size sizden bir peygamber gelmiştir. Sizin sıkıntıya uğramanız O’na ağır gelir. Size çok şefkatlidir. Mü’minler hakkında pek merhametli ve bağışlayıcıdır.” (Tevbe, 9/128)

“… Sen kaba ve katı yürekli olsaydın, onlar etrafından dağılıp giderlerdi…” (Al-i İmran, 3/159)

“Şüphesiz sen en yüksek ahlâk üzerindesin.” (Kalem, 68/4)

Onlar, “Ey rabbimiz!” derler, “Bize mutluluk getirecek eşler ve çocuklar bahşet; bizi günahtan sakınanlara öncü yap!” – Furkan Suresi 74. Ayet

Hadîs-i Şerif

“Hiçbir anne baba, çocuğuna güzel terbiyeden daha kıymetli bir bağışta bulunmamıştır.” (Tirmizî, Birr, 33; İbn Hanbel, IV, 77)

‘Kutlu Doğum’ haftasının adı ‘Mevlid-i Nebi’ oldu

2017 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığının yönetmelik değişikliği ile “Kutlu Doğum” haftasının adı “Mevlid-i Nebi” olarak değiştirmiş, haftanın başlangıcının ise Hicri Takvim’e göre Rebiülevvel ayının 12’nci gününü içine alan hafta olarak kararlaştırıldı.

2020 Mevlid-i Nebi Haftası Etkinlikleri

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş 2020 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası’nın ‘Peygamberimiz ve Çocuk’ temasıyla çeşitli etkinlikler ile idrak edileceğini açıkladı.

Erbaş, 26 Ekim’de Beştepe’de açılış programı, 28 Ekim’de Kocatepe Camii’nde kandil programı düzenleneceğini. 8 Kasım’da da online olarak ‘Uluslararası Mevlid-i Nebi Sempozyumu’ gerçekleştirileceğini duyurdu.

2020 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası’nın açılış programı Ankara’da yapıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca Peygamber Efendimizin veladeti münasebetiyle düzenlenen 2020 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası’nın açılış programı 26 Ekim Pazartesi günü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Nukteler.com Facebook’ta

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu