GündemTarihte Bugün

2023 Ekim Ayı Önemli Günler ve Haftalar

Ekim ayında kutlanan Belirli Gün ve Haftalar nelerdir? 2023 Ekim Ayı önemli ve özel günler, haftalar takvimi. Ekim ayı kaç gün çekiyor?

2023 Ekim Ayı Önemli Günler ve Haftalar takvimi, Uluslararası özel tarihler. Ekim ayında kutlanan Belirli Gün ve Haftalar nelerdir, hangileridir? Bu ayda özel günler ne zaman kutlanır? Ekim ayındaki önemli olaylar neler? Bu ay kaç gün çekiyor? Ekim ayı neden 31 gündür? 31 gün olan tek ay Ekim mi? Peki Ekim isminin anlamı nedir? Ekim ayının adı nereden geliyor? Teşrin-i evvel ne demek?

Dünyada ve Türkiye’de Ekim ayında kutlanan uluslararası özel günler nedir, nasıl ortaya çıktı? Ekim kaçıncı ay ve özellikleri nedir, hangi burç oluyor? 1 Ekim 2023 ne zaman başlıyor? Ekim ayında doğan ünlüler kimler? Ekim ayında ölen ünlüler kimler?

İşte 2023 Ekim ayındaki resmi ve dini tatiller, Tarihte bugün, Eylül ayı takvimi ve tüm detaylar…

Ekim Ne Demek?

Sonbaharın ikinci ve yılın 10. ayı olarak bilinen Ekim, Türkçe bir kelimedir.

Ülkemizde Ekim ayını adı, Atatürk harf ve yazı devrimlerine kadar Sümer-Babil-İbrani-Süryani-Arami ad Tişri den gelme Teşrin-i Evvel olan ayın adı Cumhuriyet’ten sonra da İlk Teşrin, İlkteşrin ya da Birinci Teşrin (Teşrin-i evvel) olarak olarak kullanılıyordu. 10 Ocak 1945’te kabul edilen 15 Ocak 1945’te yürürlüğe giren ve dört ayın adlarını değiştiren yasa ile bu ayın adı Ekim olarak değiştirildi.

Teşrin kelimesinin anlamı; yılın onuncu ve on birinci aylarına verilen ortak addır.

Teşrin-i evvel; Ekim ayı, Teşrinisani ise Kasım ayını ifade eder.

Türkçe “ekme” eyleminden türemiş olup tarlaların sürülüp ekildiği ay anlamındadır ve kelime anlamı olarak toprağı ekmek, ürün ekme, ekim fiili anlamına gelir.

Ekim adının İngilizce karşılığı olan “October”, Latince 8 anlamına gelen “octo” dan gelir.

Ekim Ayı Nedir?

Gregoryen ve Jülyen Takvimi’ne göre yılın 10. ayı olup 31 gün çeker. Türkçede ve Anadolu’da bu ay için “Gazel ayı” denildiği de olur, çünkü “gazel” “kuru yaprak” anlamına gelir. Bu ay için “Avara” diyenler de vardır.

Kuzey yarım kürede meteorolojik sonbaharın ikinci ayı olan Ekim, Güney yarım kürede ise meteorolojik ilkbaharın ikinci ayıdır.

  • Her yıl olduğu Meclis ne zaman açılıyor sorusu, yeni yasama döneminde gündeme gelmesi beklenen konular nedeniyle araştırılmaya başlandı. 2023-2024 TBMM’nin 28. Dönem yasama yılı 1 Ekim Pazar günü saat 14.00’te Genel Kurul’daki özel oturumla başlayacak.
  • Bu yıl Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 100. yıldönümünü kutlayacağımız Ulusal bayramımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Pazar gününe denk geliyor. Türkiye ve KKTC’de Resmi tatil olan bu gün de çeşitli kutlamalar ve anma etkinlikleri yapılacak.
  • Her yıl Ekim, Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı olarak kabul ediliyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından 2004 yılından bu yana “Erken teşhis hayat kurtarır” sloganıyla meme kanserinde erken teşhisinin önemi ve meme kanseri farkındalığının vurgulanması amacıyla 01-31 Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı olarak belirlenmiştir.
  • Birleşmiş Milletler İstatistik Komisyonu’nun 20 Ekim 2010’da aldığı kararla birlikte her beş yılda bir Dünya İstatistik Günü kutlanıyor. Bir daha ki Dünya İstatistik Günü kutlamaları 20 Ekim 2025 tarihinde olacak. Türkiye İstatistik Günü ise 1962’den beri her yıl 25 Nisan’da kutlanıyor.
  • Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından başkent olarak kabul edilen Ankara’nın başkent oluşunun bu yıl 100. Yıldönümü. Nüfus yoğunluğu bakımından bugün ülkemizin ikinci büyük şehri haline gelen Ankara, 13 Ekim 1923’te Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabul edilen tek maddelik yasayla Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti oldu.

Ekim Ayı Hangi Burç?

Diğer aylar gibi Ekim ayında doğan kişiler de 2 farklı burca sahip olabilirler. Buna göre 1 Ekim ve 22 Ekim tarihleri arasında doğanlar Terazi burcudur. 23 Ekim – 30 Ekim arası doğanlar ise Akrep burcudur.

  • Terazi burcu tarihi : 23 Eylül – 23 Ekim
  • Akrep burcu tarihi : 24 Ekim – 22 Kasım

Ekim ayı kaç gün çekiyor?

Ekim ayı ne zaman başlıyor? 1 Ekim 2023 hangi güne denk geliyor? 

Yılın onuncu ayı olan Ekim, 31 gün çeker. 2023 yılı itibariyle 1 Ekim Pazar günü başlayacak ve 31 Ekim Salı günü sonra erecek.

Ekim Ayı Önemli Günler ve Haftalar

Sonbahar mevsiminin ilk ve yılın 10’ncu ayı olan Ekim içerisinde de diğer aylarda olduğu gibi kutlanan önemli, özel günler ve belirli özel haftalar vardır.

Sonbaharı mevsimini yaşayacağımız bu yıl ki Ekim ayı içerisindeki özel günler, ulusal ve uluslararası öneme sahip günler ve tarihler birçok genel kültür sınavlarında, sık ​​sık sorulmuştur. Bu yazımız, zaman zaman gündemde konu olan 2023 yılı Ekim ayındaki önemli günler ve tarihler hakkında size bir fikir verecektir.

2023 Yılı Ekim Ayıda hangi önemli günleri ve belirli haftaları kutluyoruz? Ekim ayı içindeki dünyada ve ülkemizde kutlanan anma günleri, yıl dönümleri, önemli olaylar, özel günler, şenlik ve etkinlik detaylı tarihleri. İşte Ekim 2023’ün tarih tarih önemli günlerinin listesi…

Ekim Ayı Özel Günler ve Haftalar Tablosu

Ekim ayı özel günler nelerdir? Dünyada Kutlanan Özel ve Eğlenceli Günler Takvimi, Ekim 2023’teki önemli günler ve belirli haftalar tablosu

Benzer Konular

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün