SağlıkYaşam

Dünya Yürüyüş Günü: Günde 30 Dakika Yürümenin 30 Faydası

2 Ekim Dünya Yürüyüş Günü'ne özel hazırladığımız günde 30 Dakika yürümenin 30 faydası. Günde kaç adım yürümeliyim? 30 dk tempolu yürüyüş kaç adım? 30 dakika yürüyüş kaç kalori yakar? Peki günlük 30 dk yürüyüş yeterli mi?

2 Ekim 2022 Dünya Yürüyüş Günü’ne özel hazırladığımız günde 30 Dakika yürümenin 30 faydası. Yürüyüş Yapmanın Psikolojik Faydası nedir? Günde yaklaşık 30 dakika düzenli bir biçimde Yürümenin vücudumuza faydaları nelerdir?

Her gün düzenli bir şekilde yürürsek ne olur? Günde kaç adım yürümeliyim? 30 dk tempolu yürüyüş kaç adım? 30 dakika yürüyüş kaç kalori yakar? Peki günlük 30 dk yürüyüş yeterli mi? Yürüyüşün etkisi ne kadar sürer?

2 Ekim Dünya Yürüyüş Günü 2022

Yürüyüş, tüm yaştaki bireyler için en yaygın ve kolay uygulanabilen bir aktivitedir. Ülkemizde 1991 yılından bu yana, gündelik hayatın içine fiziksel aktiviteyi dahil teşvik etmek amacıyla her yıl Ekim ayının ilk hafta sonu, Dünya Yürüyüş Günü kutlanmaktadır.

Fiziksel aktivitenin teşvik edilmesi ve toplumsal bir sorumluluk ve sağlıklı bir yaşam olarak ele alma gerekliliği üzerine farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl 10 Mayıs Dünya Sağlık için Hareket Et Günü kutlanır.

İşte 2 Ekim 2022 Dünya Yürüyüş Günü’ne özel hazırladığımız yürüyüş önerileri ve günde 30 dakika yürümenin 30 faydası

Günde 30 Dakika Yürümenin 30 Faydası

Bir çıkmazda sıkışmış mı hissediyorsun? Kalkmak, spor ayakkabılarınızı giymek ve tempolu bir yürüyüşe çıkmak için bir engeliniz yok! Hepimiz fiziksel aktivitenin daha iyi bir genel sağlığa yol açtığını biliyoruz, ancak pahalı fitness programlarını ve spor salonu üyeliklerini çevreleyen çok fazla seçenekler ile yürümenin faydaları genellikle göz ardı ediliyor.

Daha iyi bir sağlık için dakikada 80 adım atarak yürüyüş yapıyor iseniz yavaş tempolu yürüyorsunuz demektir. Yavaş tempo ile yürüyüş yapan bir kişi 2000 adım ile ortalama süre olarak 25 – 30 dakika gibi bir yürüyüş gerçekleştirir. Dakikada 100 adım gibi bir hızınız var ise orta tempolu yürüyorsunuz demektir.

Peki neden 30 dakika? ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanına göre, “Yetişkinlerin her hafta en az 150 ila 300 dakika tempolu yürüyüş veya hızlı dans gibi orta yoğunlukta aerobik aktiviteye ihtiyacı vardır.” Bu, yetişkinlerin en azından haftada 5 kez 30 dakikalık fiziksel aktiviteyi hedeflemesi gerektiği anlamına gelir.

Yürüme egzersizine başlamanın en iyi yanı sonuçları görmek ve hissetmek için büyük bir yatırım yapmanız gerekmez. Günde sadece 30 dakika yürümenin hayatınızın neredeyse her yönünü nasıl iyileştirebileceğini öğrenmek için okumaya devam edin. İşte günde 30 dakika yürümenin 30 faydası

 1. Yürüyüş Ruh Halinizi Düzeltebilir

Ara sıra da olsa üzüntü ve stresle mücadele ediyorsanız veya size depresyon teşhisi konduysa, gezintiye çıkmak en iyi ilaç olabilir. Duke Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından yürütülen bir araştırmaya göre haftada üç kez yürümenin, depresyon semptomlarını yönetmede anti-depresan ilaçlar kadar etkili olabileceğini kanıtlandı.

Kendinizi kötü hissediyorsanız, spor ayakkabınızı giyip açık havada yürüyüş yapmanızı öneririz. Araştırmalar, dışarıda yürümenin, depresyon semptomlarını iç mekan aktivitesinden bile daha fazla azalttığını gösteriyor. Ayrıca, genellikle ilaç almanın getirdiği uzun yan etkiler listesi hakkında endişelenmenize gerek kalmayacak.

 1. Yürümek Beyin İçin Harikadır

Yürüyüş ve egzersizin beyni olumlu yönde etkilediği artık bir gerçek. Yürümek beyin sağlığınız için yapabileceğiniz en basit ama en etkili egzersizlerin başında geliyor.

Bir yürüyüş rutini oluşturarak beyninizi aktif ve uyanık tutun. Düzenli fiziksel aktivite hafızaya, öğrenmeye ve odaklanmaya yardımcı olur. Yürüyüş, daha iyi okuma ile benzer bağlantılıdır ve bunama gibi bilişsel hastalık riskini azaltır. Ayrıca yürüyüş hafıza fonksiyonunu da geliştirebilir.

 1. Yürüyüş Yaparak Teknolojiye Ara Verin

Meşguliyeti yenmek, netlik ve farklı bakış açısı kazanmak için bir müddet teknolojiye ara verin. Yürüyüş ayakkabılarınızı giyin, telefonunuzu kapatın ve doğada yürüyüşe çıkın. Acil bir durumda telefonunuzu elinizin altında tutun, ancak günlük 30 dakikalık yürüyüşünüz sırasında teknolojiden ayrılmanıza izin verin.

Bu kişisel zamanınızı rahatlamak, yeniden şarj etmek ve düşünmek için mükemmel bir fırsattır. Ayrıca, karşılaştığınız zihinsel zorlukların üstesinden gelmek için en iyi yöntemdir.

 1. Yürümek Sizi Daha Dikkatli Hale Getirir

Fiziksel aktivite sırasında kaygılardan ve stresten uzaklaşmak normal ve yaygındır. Ancak dikkatli hareket etmek çok daha önemli. Açık havada yürüyüş yapmak, duyular için bir zevktir. Sadece çevrenizdeki dünyayı fark ederek farkındalık pratiği yapmak için bir şanstır.

Günlük yürüyüşünüzü yaparken her seferinde bir duyuya odaklanın; Bir kelebeğin çırpınışını izleyin, havayı teninizde hissedin, ayaklarınızın altındaki çakılları dinleyin ve etrafınızdaki temiz havayı içinize çekin. Bu uygulama muhtemelen günlük yaşamınıza da taşınacaktır.

 1. Yürümek Sakinleştirici Olabilir

İster yoğun bir kariyere sahip olun, ister aile hayatı ve iş sorumluluklarını bir arada yürütüyor olun, 30 dakikalık bir yürüyüşe çıkmak sizi gerçekten sakinleştirebilir. Stres günlük hayatımızın bir parçası haline geldi, ancak yürüyüş gibi düzenli aktiviteler kortizol seviyelerini düşürür ve bu da sizin daha az stresli olmanıza neden olabilir.

 1. Yürümek Daha Güçlü Bağlara Yol Açabilir

Yalnız gezmeye hevesli değilseniz, bir arkadaşınızdan veya aile üyenizden size katılmasını isteyin! Sadece birbirinizi sorumlu tutmakla kalmayacak; hem sosyal etkileşimin hem de fiziksel aktivitenin faydalarından yararlanacaksınız.

Partnerinizle veya tüm ailenizle akşam yemeğinden sonra bir gece yürüyüşü planlamayı düşünün ve çocuklarınızı yanınıza almayı unutmayın.

Yürümenin 30 Faydası

 

 1. Yürümek Güven Oluşturabilir

Bu Doğru! Bir yürüyüş rutini başlatmak sizi daha özgüvenli bir insan yapabilir. Yürüme hedeflerinize bağlı kalmak, günlük rutininize daha sağlıklı alışkanlıklar eklemeniz için sizi motive edebilir.

İlerlemenizi bir bakışta görmek için günlük yürüyüş/aktivite günlüğü tutmanızı öneririz. Başarılarınızı kağıt üzerinde görmek bir teşvik kaynağı olabilir ve büyük bir güven artırıcı olabilir! Hedefler belirlemeyi ve kendinizi sık sık ödüllendirmeyi de unutmayın!

 1. Yürümek, Yaratıcılığı Artırır

Hepimizin yaratıcı ve kreatif bir yanı var. Stanford Üniversitesinden araştırmacılar açık ya da kapalı alanlarda yürümenin yaratıcı ilhamı katlayarak arttırdığını gösteriyor. Dolayısıyla 30 dakikalık bir yürüyüş, yaratıcılığınızı kullanmanın en iyi yollarından biridir. Journal of Experimental Psychology, Learning, Memory and Cognition tarafından yürütülen bir araştırmaya göre ise düzenli olarak yürüyüş yapan insanlar hareketsiz insanlardan yüzde 60 daha yaratıcı düşünme eğilimindedir.

 1. Yürümek Yakınlığı Artırır

Yürüyüş, stresi azaltan ve ruh halini yükselten faydaları sayesinde cinsel isteği ve hazzı artırabilir. Orta düzeyde egzersiz, hem erkeklerde hem de kadınlarda gelişmiş cinsel dürtü ile ilişkilendirilmiştir. Yatak odasında daha güvende hissetmenizi sağlayan vücut farkındalığını ve benlik saygısını artırır.

 1. Yürümek, “Okuma” veya Podcast’leri Yakalamak İçin Harika Bir Fırsattır

Elbette, 30 dakikalık “dikkatli” bir yürüyüş, etrafınızdaki dünyaya uyum sağlamak için harika bir fırsattır. Ancak bu aktivite bazen dikkatimizi dağıtmak için tam da ihtiyacımız olan şeydir! Sesli kitaplardan veya podcast’lerden hoşlanıyorsanız, yürüyüşünüz sırasında çoklu görev yapmak bazen daha da zevkli bir hale gelebilir.

 1. Yürüyüş Kronik Hastalıklardan Korunmaya Yardımcı Olur

Sağlıklı alışkanlıklar oluşturmak yalnızca ruh halini, yaratıcılığı ve memnuniyeti artırmakla kalmaz; Yürümek gibi sağlığı geliştirici ritüeller de genel fiziksel sağlığınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Amerikan Diyabet Derneği’ne göre yürümek kan şekerini düşürür ve diyabet riskini azaltır.

Bir yürüyüş rutini başlatmak aynı zamanda kan basıncını düşürebilir, felç riskini yüzde 40’a kadar azaltabilir ve kardiyovasküler hastalık riskini yüzde 30 azaltabilir. Ayrıca akciğer hastalığını ve kanseri önlemeye yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Harekete geçmek için hala bir nedene mi ihtiyacınız var?

 1. Yürüyüş Enerjiyi Artırır

Gün boyunca kafeine veya kısa şekerlemelere güveniyorsanız, daha sağlıklı, daha aktif bir yaklaşım önerelim. Yürümek, beyin de dahil olmak üzere vücuttaki kan akışını artırır, bu da sizi daha az uykulu ve daha enerjik hissettirebilir.

 1. Yürüyüş Sindirimi İyileştirir

Yürüyüş, gastrointestinal sistemi düzgün çalışmaya teşvik eder, sindirim problemlerini uzak tutar ve şişkinliği giderir.

Fiziksel aktivite, yiyeceklerin mideden hızla geçmesini sağlar. Bir New York Times makalesine göre, yemek sonrası yürüyüş, glikozu kan dolaşımından uzaklaştırarak kan şekerini düşürür.

 1. Yürüyüş Kemikleri Güçlü Tutar

Yaşınız ne olursa olsun, düşük kemik kütlesi ve osteoporozla mücadele etmek için kemiklerinizi en iyi durumda tutmak önemlidir. 20 yaşından itibaren kadınlar kemik yoğunluğunu kaybetmeye başlar ve bu da ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Her gün 30 dakika yürümek, yaşamın ilerleyen dönemlerinde kırık ve omurga eğrilik riskini azaltabilir. Burada anahtar kelime tutarlılıktır, bu nedenle bağlı kalabileceğiniz bir yürüyüş rutini oluşturduğunuzdan emin olun.

Yürümenin 30 Faydası
 1. Yürüyüş Ağrıyı Azaltabilir

Ne yazık ki, Dünyanın yüzde 40’ı kronik ağrıdan muzdarip. Verimsiz ve yanlış egzersizler yapmak ise tam tersi ağrıyı şiddetlendirerek kişiyi daha umutsuz bir ruh haline sokuyor.

Ancak doğru, verimli ve düzenli yapılan yürüyüş ve fiziksel aktivite ağrıları azaltabilir, migren veya baş ağrısı gibi şikayetleri daha az yaşarsınız. Böylece daha sağlıklı ve zamanınızı daha yönetilebilir hale getirebilirsiniz.

 1. Yürümek Daha İyi Uyku Sağlar

Geceleri uyuyamıyor veya yatakta dönüp duruyor musunuz? Hareketsizlik suçlu olabilir. Yürüyüş uyku düzensizliğine çözüm olabilir. Science Direct tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, düzenli olarak yürüyen insanlar daha iyi ve kaliteli uyuyabiliyorlar

Uyku döngünüz uykusuzluk nedeniyle çarpıksa, günlük yürümenin uykusuzluk hastalarında daha iyi sonuçlar verdiğinden emin olabilirsiniz.

 1. Yürüyüş Daha Uzun Yaşamanıza Yardımcı Olabilir

Sizin için en uzun, en sağlıklı, en mutlu hayatı yaşamanız dileğimizdir. Bu dünyadaki yıllarınızı en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, günlük yürüyüşe çıkın!

İster inanın ister inanmayın, günlük egzersiz hayatınıza 7 yıl ekleyebilir! Yayınlanan aydınlatıcı makalelerde fiziksel aktivitenin aşırı kilolu veya obez olan insanlarda bile gerçekten de yaşam beklentisini artırdığını belirtiyor.

Yapılan araştırmalar, “Haftada 75 dakikalık tempolu yürüyüş, aşırı kilolu olanlar için bile yaşam beklentisini artırabilir” diye sonuçlanıyor.

 1. Yürümek Metabolizmayı Hızlandırır

Hareketsiz bir yaşam tarzına alıştıysanız, yüksek kolesterol, kan şekeri ve kan basıncı ve karın çevresinde zararlı yağ riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Bu koşullar, kalp hastalığı, diyabet ve ölüm dahil olmak üzere önemli sağlık komplikasyonlarına yol açabilir.

Neyse ki son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalara göre yürüyüş rutinine başlamak, bu sorunları azaltma şansınızı artırabilir ve hali hazırda yapılmış herhangi bir hasarı tersine çevirebilir.

İpucu: Metabolizmanıza büyük bir hız kazandırmak ve yürüyüşünüzü ilginç kılmak için 5 dakikalık bir ısınma harekeleri ile başlayın, ardından hızlı yürüyüş aralıkları ve daha yavaş tempolarla yürüyüşü yapın. Sonrasında ise 5 dakikalık soğuma ile bitirin. Bir koşu bandında yürüyorsanız, eğimi artırmayı deneyin.

 1. Yürüyüş Alerjileri Azaltabilir

Güzel havalarda ve özellikle Bahar ayı gelince herkesin içinde enerji oluyor. Ülkemizde yapılan çalışmalara göre her 4 kişiden biri alerjik hastalıklardan muzdarip. Uygun tedavi alan astımlı hastalar spor yaparken herhangi bir şikayet yaşamazlar. Ancak astımlı hastaların bazı tercihlerde bulunması sorunsuz şekilde spor yapmalarını kolaylaştırabilir.

Yürüme gibi bir fitness rutini alerji semptomlarını yüzde 70’e kadar azaltabilir! Düzenli yürüyüşler, günlük egzersizlerin en etkili, en faydalı ve en kolay uygulananıdır.

 1. Yürüyüş Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

Günlük düzenli olarak 2000 adım atmak yaklaşık 100 kalori enerji yakmanıza yardımcı olur. Yakabileceğiniz kesin miktar, vücut ağırlığınız, metabolizmanız, yürüme hızınız ve eforunuz dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır.

Yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek kilo vermenize yardımcı olabilirken, diyetlerin büyük çoğunluğu kısıtlayıcıdır ve diyet yapanların kendilerini yoksun hissetmelerine neden olabilir, bu da genellikle aşırı yemeye ve aşırı iştaha yol açar. Yürüyüş, birçok erkek ve kadın için çok daha sürdürülebilir bir kilo verme yöntemidir.

 1. Dışarıda Yürümek Vücuttaki D Vitamini Seviyesini Artırır

Ülkemiz bir güneş ülkesi olmasına rağmen D vitamin eksikliği maalesef sık görülüyor. D vitamini, çocuklarda ve ergenlerde büyüme ve gelişme için gerekli olan bir besin maddesidir ve yetişkinlerde iyi fiziksel ve zihinsel sağlığı korumak için aynı derecede önemlidir. Araştırmalara göre Türkiye’de 10 kişiden 9’unda D vitamini eksikliği görülüyor. Bu eksiklik kırılgan, şekilsiz kemiklere yol açabilir ve ayrıca göğüs, kolon ve prostat kanserinin yanı sıra kalp hastalığı ve depresyonla da bağlantılıdır.

Dünyaca ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz’e göre güneş ışığı altında günde en az 15 dakika yürümek, ihtiyacınız olan D vitaminini sağlar.

Araştırmalara göre D vitamini seviyesi yükseldikçe kişilerin telomer uzunlukları artar (bir hücrenin her bölünmesinde daha da küçülen ve hücrenin ucunda bulunan DNA). Bir diğer araştırmaya göreyse haftada yedi saat veya daha fazla yürüyen kadınların meme kanseri riski yüzde 14 azalıyor.

İyi haber şu ki, dışarıda yürüyüş yapmak vücudu güneş ışığına maruz bırakarak optimal fiziksel ve zihinsel sağlık için gerekli olan D vitaminini oluşturmasını sağlıyor. Güneş kremi sürmek vücudun bu hayati besinleri emmesini engellemez, bu yüzden bolca güneş kremi sürebilir ve güneş ışığında bir gezintinin tadını çıkarabilirsiniz!

 1. Yürüyüş Denge Bozukluğuna İyi Gelir

Yaşlandıkça, denge duygumuzu kaybetmeye başlarız, bu da düşmeleri daha olası hale getirir. Harvard Tıp Okulu, vücut dengesini geliştiren ve düşmeleri önlemeye yardımcı olan daha düşük vücut gücü oluşturmak için düzenli yürüyüş ve kuvvet antrenmanı önerir.

Harvard, her hafta en az 150 dakika yürümeyi öneriyor ve “kilometre değil, dakikalar önemli” diyor.

 1. Yürüyüş Bağışıklık Sistemini Sağlıklı Tutar

Hareketsiz bir yaşam sizi hastalıklara karşı daha duyarlı hale getirebilir. Yürüyüş, bağışıklık sistemini güçlendirerek hücrelerinizin kötü bakterileri uzak tutmasını sağlar. Sık soğuk algınlığı veya başka hastalıklar yaşıyorsanız, gününüze bir yürüyüş eklemek yardımcı olabilir!

 1. Yürümek Akciğer Kapasitesini Artırır

Düzenli egzersiz akciğerleri güçlendirir, aktif ve hareketsiz dönemlerde daha kolay nefes almayı sağlar. Yoga ve pilates gibi egzersizlerin de diyaframı çalıştırarak akciğer kapasitesini artırıcı, solunum kaslarını güçlendirici etkileri vardır. Hızlı bir yürüyüş yaptığınızda, ciğerlerinize çok ihtiyaç duyulan bir antrenman yapmış olursunuz.

 1. Yürüyüş PMS Belirtilerini Hafifletir

Aylık kramplar, şişkinlik, ruh hali değişimleri ve diğer adet öncesi semptomlarla uğraşıyorsanız, yürüme gibi düşük etkili aktivitelere katılmak çok yardımcı olabilir. Yürümek, fiziksel ağrı ve rahatsızlığı hafifletmenin yanı sıra, ruh halinizi ciddi şekilde artırabilecek endorfin salgılar. Bu nedenle sporcularda adet ağrılarına daha az rastlanır.

Premenstrüel sendrom; adetten hemen önceki dönemde kadınların memelerinde şişlik oluşması, karında gaz şikayeti, halsiz kalınması durumu, kilo alımı, enerji azlığı, baş ağrısı, depresif ruh hali, gerginlik ve huzursuzluk gibi belirtilerle kendini gösteren ve yaşam kalitesini etkileyen bir durumdur

 1. Yürüyüş Menopoz Belirtilerini Azaltır

Menopoza giren kadınlar genellikle artan uykusuzluk, gündüz yorgunluğu ve stresten muzdariptir. Haftada birkaç kez hızlı bir yürüyüş bu semptomları hafifletebilir ve yaşamın bu aşamasını daha yönetilebilir hale getirebilir. Merak etmeyin, Menapozun ilacı yürüyüştür.

 1. Yürüyüş Yaşlanma Belirtilerini Önleyebilir

Yürümenin ruh halinizi iyileştirebileceğinden bahsetmiştik, ancak yürüyüş yapmanın daha genç görünmenizi ve hissetmenizi sağladığını biliyor muydunuz? Yürüyen erkekler ve kadınlar, gerçek yaşlarından daha genç görünme eğilimindedir. PLOS One tarafından yayınlanan bir araştırma, yürüyüş gibi dayanıklılık egzersizlerinin yaşlanma sürecini bile yavaşlatabileceğini öne sürüyor.

 1. Yürüyüş Varis Başlangıcını Geciktirir

Düzenli yürüyüş yaparak bacaklarınızı sıcak havalara hazır tutun. Fiziksel aktivite kan akışını sağlar ve bacak kaslarını güçlendirir, bu da sizi daha uzun süre hareket ettirir.

Varisli damarlardan muzdarip biriyseniz, yürümek şişliği azaltabilir ve huzursuz bacaklar gibi diğer sorunları hafifletebilir. Şikago Damar Enstitüsü’ne göre, varisli damarları olan aile üyeleriniz varsa, durumu geliştirme olasılığınızın çok daha yüksek olduğunu unutmayın. Bu durumda, varisli damarlar cilt hasarına ve hayatı tehdit eden kan pıhtılarına yol açabileceğinden fiziksel aktivite daha da önemlidir.

 1. Yürüyüş Kendi Hızınızda Gitmenizi Sağlar

Spor salonunda ve evde egzersiz programlarındaki hızlı tempolu fitness derslerinin aksine, yürüyüş, bulunduğunuz yerden başlamanıza ve hızınızı ve sürenizi sizin için rahat olan bir tempoda artırmanıza olanak tanır.

Yürümek düşük etkili bir aktivite olduğundan, vücudunuz ağır ve zor gelmez.

 1. Yürümek En Ucuz Aktivitedir

Daha önce de belirtildiği gibi, fitness programları bütçenizi zorlayabilir. Eğer para sıkıntısı çekiyorsanız, yürümek bütçe dostu mükemmel bir alternatiftir. İyi bir çift yürüyüş ayakkabısının yanı sıra, başlamak için sadece iki ayağınıza ve bir kalp atışına ihtiyacınız olacak! Spor salonu üyeliğini atlayarak, sevdiğiniz şeylere harcayabileceğiniz ekstra paraya sahip olabilirsiniz. Ayrıca, Harvard Business Review’a göre aktif insanlar sağlık hizmetlerinden zaten tasarruf etme eğilimindedir.

Yürüyüş İpuçları

Herhangi bir fitness veya yürüyüş programına başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Yürüyüş rutininize başlamak için harekete geçtiğinizde, bir çift destekleyici yürüyüş ayakkabısına yatırım yapın ve şu basit adımları izleyin:

Yürüyüşünüzü Planlayın: Yürüyüşünüzü başka herhangi bir randevuda yaptığınız gibi planlayın. Sizin için uygun olan bir zaman seçin. Erken kalkmaya alışmış birisi, yürümek için sabah 5’te uyanmakta sorun yaşamayabilir, ancak uyumayı tercih ediyorsanız, yürüyüşünüzü günün ilerleyen saatlerinde planlayın.

Daima ısının: Yürüyüşünüzün ilk 5 dakikası bir ısınma zamanı olmalıdır. Hızlı bir yürüyüşten sonra soğumak ve vücudu dinlendirmek de önemlidir.

Yanınızda Su bulundurun: Yanınıza bir şişe su alın ve yürüyüşünüzden önce ve sonra su içtiğinizden emin olun.

Yavaş yavaş geliştirin: Maksimum sonuç için düzenli 30 dakikalık yürüyüşler önersek de, mevcut kondisyon seviyenizi göz önünde bulundurmanız önemlidir. Yıllardır egzersiz yapmadıysanız, 10 dakikalık hafif bir yürüyüşle başlayın ve 30 dakikalık tempolu yürüyüşe kadar kendinizi çok zorlamadan geliştirin.

Formunuza dikkat edin: Topuktan parmak ucuna sabit bir şekilde yürüyün, iyi bir duruş sergileyin ve kollarınızın rahatça sallanmasına izin verin.

İlerlemenizi kaydedin: Bir not defterinde veya telefonunuzda etkinliğinizin kaydını tutun. Yürürken harcadığınız zamanı, öncesinde, yürüyüş sırasında ve sonrasında enerji seviyenizi ve yardımcı olabilecek diğer notları kaydedin.

Yürüyüş ayakkabılarınızı düzenli olarak değiştirin: Ayaklarınızda rahatlığın azaldığını fark ederseniz, muhtemelen ayakkabılarınızı değiştirme zamanı gelmiştir. Genel bir kural olarak, yürüyüş ayakkabısı tipik olarak her 6 ila 9 ayda bir değiştirilmelidir.

Yürüyüş Yapın ve Eğlenin: Sürdürülebilir bir yürüyüş programı için sunabileceğimiz en iyi ipucu, bağlı kalabileceğiniz bir rutin oluşturmaktır. Bazıları için bu, her hafta 5 gün verimli şekilde yapılan 30 dakikalık yürüyüş anlamına gelir. Diğerleri için sürdürülebilir bir rutin, bir manzara değişikliği, motive edici bir müzik listesi veya bir arkadaşla düzenli yürüyüşler içerebilir.

Sizin için neyin daha iyi geldiğini keşfedin ve en önemlisi kendinizi asla başkalarıyla kıyaslamayın. Ruh halinizi ve Ruh sağlığınızı iyileştirmek için yürüyüşe çıkın!

Bu yazılarda ilginizi çekebilir; 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün