Yaşam

Dünya Bisiklet Günü 2024

2024 Dünya Bisiklet Günü nedir, ne zaman kutlanır? 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü neden kutlanıyor? İlk Dünya Bisiklet Günü ne zaman kutlandı? 3 Haziran’da kutlanan Dünya Bisiklet Günü’nün önemi, ortaya çıkış kökeni ve tarihçesi nedir?

Dünya Bisiklet Günü nedir, ne zaman kutlanır? Bisiklet Günü nedir? 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü neden kutlanıyor? İlk Dünya Bisiklet Günü ne zaman kutlandı? 3 Haziran’da kutlanan Dünya Bisiklet Günü’nün amacı ve önemi, ortaya çıkış kökeni, hikayesi ve tarihçesi nedir?

2024 Dünya Bisiklet Günü’nün teması nedir? Neden her yerde bisiklete binmeyi teşvik etmeliyiz? En Bisiklet Dostu Ülke Hangisidir? En çok hangi ülkede bisiklet kullanılır? Bisikletle ulaşım hangi başkentte daha yaygındır? Dünyada Bisiklet şehri neresi? Yürüyüş mü yoksa bisiklet mi? Bisiklete binmek ne kadar faydalı?

Bisiklet Günü hızla yaklaşıyor. Bisiklet, gezegen tarihinin en önemli icatlarından biridir ve milyonlarca insana bedenlerinden başka hiçbir şeyle güç sağlamayan bir ulaşım aracı sağlıyor. Pratiktir, güvenilirdir ve kişinin formda kalmasına yardımcı olur. Bisiklete binmek, A noktasından B noktasına seyahat etmenin çevresel açıdan sağlıklı, güvenli bir yoludur. Pek çoğu, bunun, dolaşmanın ve günlük işlerle ilgilenmenin eğlenceli ve sorunsuz bir yolu olduğunu düşünüyor.

Dünya Bisiklet Günü

Yürümek, bisiklete binmek veya spor yapmak gibi orta yoğunlukta düzenli fiziksel aktivitenin sağlık için önemli faydaları vardır. Birçoğumuz için, bisiklete binmek ustalaşmayı öğrendiğimiz ilk zorlu fiziksel aktivitedir.

Bisiklet özgürlüktür; bisikletler eğlencelidir. Bir kişinin fiziksel ve zihinsel sağlığı için iyidir. Ayrıca gezegenimiz için oldukça önemlidir. Bisikletler popüler ve pratiktir, egzersiz sağlar ve bizi sadece okula, mağazalara ve işe değil, aynı zamanda daha sürdürülebilir bir geleceğe taşır.

İlk kez 2018 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından alınan kararla duyurulan Dünya Bisiklet Günü’nün ilan edildiği açıklamada iki yüz yıldır kullanılan bisikletin eşsizliği, dayanıklılığı ve birçok şekilde kullanılabilir olması vurgulandı.

Dünya Bisiklet Günü bu büyük gücü kutluyor ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmada ve iklim değişikliğiyle mücadelede motorsuz taşımacılığın önemini vurguluyor.

Bisiklete binmek her yaş için sağlıklı, eğlenceli ve düşük etkili bir egzersiz şeklidir. Bisiklet sürmek sizi felç, kalp krizi, bazı kanserler, depresyon, diyabet, obezite ve artrit gibi ciddi hastalıklardan korumaya yardımcı olabilir.

2024 Dünya Bisiklet Günü ne zaman, hangi güne denk geliyor?

Dünya Bisiklet Günü, Birleşmiş Milletler’in dünya çapında bisikletin hayati önemini tanıma girişimidir. Bisiklet, tarih boyunca ve dünya çapında birçok ailenin ucuz ve güvenilir ulaşıma erişmesine yardımcı oldu. Kutlamaya bu kadar çok kişinin katılması ve bu heyecan verici gün hakkında başkalarına haber vermek istemesi şaşırtıcı değil.

Bisiklet basit, uygun fiyatlı, güvenilir, temiz ve çevreye uyumlu sürdürülebilir bir ulaşım aracıdır; Bu yıl ki 3 Haziran 2024 Pazartesi Dünya Bisiklet Günü’nde endişelerinizi bisikletle uzaklaştırın.

 • 2024 – 3 Haziran Pazartesi
 • 2025 – 3 Haziran Salı
 • 2026 – 3 Haziran Çarşamba

“Bisiklete binmek sadece bireye değil, tüm dünyaya fayda sağlayacaktır.”

Bisiklet Günü Tarihi

İlk bisikletinize sahip olmak ve ona binmeyi öğrenmek hemen hemen hepimiz için oldukça heyecanlı ve unutulmaz bir dönemdir. Öğrenirken bisikletlerimizden düştüğümüzdeki çizikler ve yara izlerine rağmen, her zaman değerli bulduğumuz bir hatıradır. Bisiklete binmek oldukça faydalı bir aktivitedir ve günümüz dünyasının koşuşturmacasında bisiklet, kaslarımızı çalıştırmamıza, araba kullanmaya oldukça popüler bir alternatif olduğu için yakıt tüketimini azaltmamıza ve rüzgarı saçlarımızda hissetmemize olanak tanır.

Gerçekten de bisiklet sürmenin verdiği keyif gibisi yoktur. Dünya Bisiklet Günü bunu ve bisikletin dayanıklılığını ve uzun ömürlülüğünü kabul eder. Basit ve sürdürülebilir bir ulaşım aracı olarak bisiklet, fiziksel ve zihinsel sağlığımız için gençleştirici, ekonomik ve çevre için iyi bir alternatiftir.

Birleşmiş Milletler birçok nedenden dolayı 2018 yılında Dünya Bisiklet Günü’nü kurdu. Ne kadar basit olursa olsun, bisikletin toplum üzerindeki etkisi oldukça dönüştürücüdür çünkü en yoksul insanlar bile bisikletle temel ulaşıma erişebilir.

Her şey, ABD merkezli Profesör Leszek Sibilski’nin, tüm dünyada mütevazi bisikletin savunulması ve kutlanması için bir gün belirleyecek bir BM kararını teşvik etmek için sosyoloji sınıfıyla bir taban kampanyası başlatmasıyla başladı.

Şubat 2015’de Sosyoloji profesörü ve bisiklet ve beden eğitimi aktivisti Leszek Sibilski, Dünya Bankası için ‘Bisiklete binmek herkesin İşi’ başlıklı başka bir blog yazısı yayınladı. Sibilski kendisini, bisikletleri ve gelişimdeki rollerini keşfederek akademik bir projeye adadı.

Bir yıl sonra Şubat 2016’da Dünya Bisiklet Günü İvme Kazandı. Profesör Sibilski, Dünya Bankası için ‘Bisiklet için neden dünya günü yok?’ başlıklı başka bir blog yazısı yayınladı. Projesi, ‘Herkes için Sürdürülebilir Hareketlilik’ tarafından desteklenen büyük bir harekete dönüştü ve sonunda Birleşmiş Milletler tarafından bisikletin teşviki için özel bir uluslararası gün kabul edildi.

12 Nisan 2018’de Birleşmiş Milletler resmi olarak 3 Haziran’ı Dünya Bisiklet Günü olarak belirledi. 3 Haziran’ı Dünya Bisiklet Günü olarak ilan edilen karar, BM Genel Kurulu’na üye 193 ülkenin tamamı tarafından oybirliğiyle kabul edildi. Karar diğer birçok ülke tarafından büyük ölçüde desteklendi ve yaklaşık 56 ülke ortak sponsor oldu.

Orijinal BM Mavi ve Beyaz Dünya Bisiklet Günü logosu Isaac Feld tarafından tasarlandı ve beraberindeki animasyon Profesör John E. Swanson tarafından yapıldı. Buradaki ana mesaj, bisikletin tüm insanlığa ait olduğu, farklı yaşam alanlarından insanlar arasındaki uçurumu kapattığı ve tüm insanlığa hizmet ettiğidir.

Penny-farthing

Penny-farthing nedir? Neden büyük bir tekerleği var?

Yüksek tekerlekli olarak da bilinen peni-farthing, önde büyük bir tekerleği ve arkada çok daha küçük bir tekerleği olan bir bisiklet türüdür. 1870 yılı civarında İngiliz mucit James Starley tarafından üretildi. Ancak, 1869’da Fransız mucit Eugène Meyer’in yüksek tekerlekli bisiklet tasarımından ilham aldı. 1880’lerde ve 1890’larda çok popülerdi ve “bisiklet” olarak adlandırılan ilk araçtı.

Penny-farthing vites kullanmıyordu, bu yüzden daha hızlı gitmenin tek yolu daha büyük bir tekerleğe sahip olmaktı. Pedallar doğrudan ön tekerleğe bağlıydı, bu nedenle tekerlek ne kadar büyükse, tek bir pedala basmak sizi o kadar ileri itebilirdi.

Penny-farthing’in büyük bir tekerlek kullanmasının bir başka nedeni de sürücüyü rahat ettirmektir. Eski zamanlarda, yollar kötü durumdaydı ve Penny-farthing’in büyük tekerleği çukurların ve küçük kayaların üzerinden yuvarlanabiliyordu.

Bisiklet Günü’nün Önemi

Dünya Bisiklet Günü’nün arkasındaki fikir, bisikletin çok yönlülüğünü ve benzersizliğini, ayrıca bir ulaşım şekli olarak güvenilirliğini ve sürdürülebilirliğini tanımaktır.

Bisikletin kendisi bir gelenektir. Hepimizin, zil ve sepet gibi eklentileri ile en sevdiğimiz bisikletlerle mahallemizde dolaştığımıza dair güzel anılarımız vardır. Büyümek, bisiklete binmek bir geçit töreni olmuştur ve önemi ancak zamanla artar. İster basit iki tekerlekli, ister dağ bisikleti, isterse eğitim tekerlekleri olan bir bisiklet olsun, Dünya Bisiklet Günü bisiklet sürmenin coşkusunu kutlar.

Kilitli olan bisikletlerin tozu alınır ve arkadaşlarınızla ve ailenizle gezintiye çıkarılır. Dünyada birçok kişi bugün işe bisikletleriyle gidiyor, bazıları ise günlük ulaşım aracı olarak bisiklet satın almayı düşünüyor.

Hayat bir bisiklet sürmek gibidir. Dengenizi korumak için hareket etmeye devam etmeniz gerekecek. – Albert Einstein.

Bisiklet ve Sürdürülebilir kalkınma

Dünya Bisiklet Günü, basit, uygun fiyatlı, temiz ve çevreye uyumlu sürdürülebilir bir ulaşım aracı olan bisiklet kullanmanın faydalarına dikkat çekiyor. Bisiklet, daha temiz havaya ve daha az trafik sıkışıklığına katkıda bulunur ve eğitim, sağlık hizmetleri ve diğer sosyal hizmetleri en savunmasız nüfuslar için daha erişilebilir hale getirir. Ekonomik büyümeyi destekleyen, eşitsizlikleri azaltırken iklim değişikliğine karşı mücadeleyi destekleyen sürdürülebilir bir ulaşım sistemi, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmak için kritik öneme sahiptir .

Bisiklet sürmek koşmaktan daha mı iyi?

Her iki egzersizde de yakılan kalori sayısı tamamen egzersizin süresine ve yoğunluğuna bağlıdır. Bisiklete binmek vücuda daha nazik ve daha hedefe yöneliktir, bu nedenle daha fazla kas kullanan koşmaktan daha uzun süre yapabilirsiniz.

Bisikletler Hakkında 5 İlginç Gerçek

 1. Bisikletin ilk öncüsü “Züppe at” (dandy horse), Alman Karl Drais tarafından icat edildi ve Şubat 1818’de patenti alındı. Ağırdı neredeyse 23 kiloydu ve binicinin ayaklarını zeminde çalıştırarak güç sağlardı.
 2. İskoçya’da Kirkpatrick Macmillan adlı bir demirci, genellikle 1839’da ilk pedallı bisikleti icat etmesiyle tanınır.
 3. Amerika Connecticut’ta yaşayan Fransız Pierre Lallement, 1866’da pedallı bisiklet için en eski Amerikan patent başvurusunu yaptı.
 4. “Güvenlik bisikleti” (safety bicycle), 1876’da İngiliz mühendis Harry Lawson tarafından tasarlandı. 1880’lerin sonlarında sıradan bir alternatif olarak çok popüler hale geldi. Artık kimse onu orijinal adıyla çağırmasa da, şu anda en yaygın bisiklet türüdür.
 5. Tandem bisikletler sadece iki kişilik değildi; En uzun tandem bisiklet 35 kişilikti, 19 metreden daha uzundu.

Dünya Bisiklet Gününü Neden Seviyoruz?

Dünya çapında milyonlarca insan, birincil ulaşım aracı olarak bisiklet kullanıyor, yani günlük rutinlerinin bir parçası olarak sağlıklı bir fiziksel aktivite dozu alıyorlar. Dünya Bisiklet Günü, tarihin en iyi icatlarından birinin özel bir kutlaması olarak onlara katılma günüdür (eğer her gün bisiklete binmiyorsanız!).

Bisiklet çevre için iyidir. Bisiklete binmek için gereken tek güç ayak ve kas gücüdür Ve havayı tıkayacak ve buğu oluşturacak kirli egzoz dumanları da yoktur.

Yolu ve macera duygumuzu bisiklete binen arkadaşlarınızla paylaşıyoruz.

Bisiklet sağlığınızı nasıl iyileştirir?

Bisiklete binmenin fiziksel ve zihinsel sağlığınız üzerindeki en büyük faydalarından bazıları şunlardır:

 • Bisiklete binme, kalp hastalığını iyileştirmek için iyi olan aerobik bir aktivitedir.
 • Kalp, kaslar ve akciğerler için faydalıdır ve genel vücut antremanı için faydalıdır.
 • Özellikle kol ve bacaklarda kas gücünü ve esnekliğini arttırır.
 • Stresi ve gerilimi azaltır.
 • Kardiyovasküler zindeliği iyileştirmede ve esnek eklemler elde etmede yardımcı olur.
 • Vücut duruşu ve koordinasyonunu geliştirmek için de faydalıdır.
 • Güçlü kemikler ve bacak kasları, vücut yağlarının yakılmasına ve dolayısıyla obezitenin azaltılmasına yardımcı olur.
 • Hastalıkların önlenmesi veya yönetimi konusunda fayda sağlar.

Bisiklet, kalkınma için bir araç ve sadece ulaşım aracı olarak değil, aynı zamanda eğitim, sağlık ve spora erişim aracı olarak hizmet edebilir. Bisiklet ve kullanıcı arasındaki sinerji, yaratıcılığı ve sosyal katılımı teşvik eder ve kullanıcıya yerel çevre hakkında anında bir farkındalık verir.

Bisiklet, sürdürülebilir ulaşımın bir simgesidir ve sürdürülebilir tüketim ve üretimi teşvik etmek için olumlu bir mesaj iletir ve iklim üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Her gün bisiklet sürerek ne olur?

Her gün düzenli bir şekilde 30 dakika bisiklet kullandığınızda, ayda ortalama 2-3 kilo verebilirsiniz. Pedal çevirmek, bir saatte 600 kalori yakılmasına yardımcı olur. Kondisyon bisikleti yoğun efor gerektiren ve oldukça fazla kalori yakılmasını sağlayan bir kardiyo egzersizidir.

En çok hangi ülkede bisiklet kullanılır?

Bazı tahminlere göre, dünya çapında hâlihazırda kullanımda olan iki milyardan fazla bisiklet var. 2050 yılına kadar bu sayı beş milyara kadar çıkabilir. İnsan nüfusunun yüzde 50’den fazlası bisiklet sürmeyi biliyor.

Hollanda’da, nüfusunun yüzde 99,1’i bisiklet kullanıyor. Dolayısıyla Hollanda, kişi başına en fazla bisiklete sahip ülke olarak rekoru elinde tutuyor. Bisikletçiler ayrıca Norveç, İsveç, Almanya ve Danimarka’da da bol miktarda bulunur. Danimarka’nın başkenti Kopenhag, dünyanın en bisiklet dostu şehri olarak kabul ediliyor. Nüfusun yüzde 52’sinin günlük işe gidip gelmek için bisiklet kullandığı “Bisikletçiler Şehri” olarak bilinir.

Bisiklet En Popüler Nerede?

16,8 milyonluk nüfusunun %90’ı düzenli bisikletçiler olduğundan, Hollanda’nın bisiklet için en popüler yer olarak görülmesi şaşırtıcı değil. Ülkede tüm seyahatlerin %20’sinden çoğu bisikletle yapılıyor ve bir yüzyıldan fazla bir süredir kişi başına düşen en yüksek bisikletçi sayısına sahip ülkedir.

En Çok Bisikletçi Hangi Ülkelerde (İlk 5)

Dünyada yaklaşık 2 milyar bisiklet olduğu tahmin ediliyor. 2050’de bu, nüfusun %50’den fazlasının bisiklete binmeyi bilmesiyle ikiye katlanabilir. Çoğu bisikletçi için rekor sahibi ülke, bazı Avrupalı ​​komşularının yakından takip ettiği Hollanda’dır.

Avrupa, bisiklete binme söz konusu olduğunda açıkça hüküm sürüyor:

 1. Hollanda nüfusu 16.652.800; Toplam bisiklet sayısı 16.500.000, Yaklaşık Bisiklet kullananların oranı %99,1
 2. Danimarka nüfusu 5,560,628; Toplam bisiklet sayısı 4.500.000, Yaklaşık Bisiklet kullananların oranı %80,1
 3. Almanya nüfusu 81,802,000; Toplam bisiklet sayısı 62.000.000, Yaklaşık Bisiklet kullananların oranı %75.8
 4. İsveç nüfusu 9.418.732; Toplam bisiklet sayısı 6.000.000, Yaklaşık Bisiklet kullananların oranı %63.7
 5. Norveç nüfusu 4.943.000; Toplam bisiklet sayısı 3.000.000, Yaklaşık Bisiklet kullananların oranı %60,7

Amerika Birleşik Devletleri nüfusu 310936.000; Toplam bisiklet sayısı 100.000.000, Yaklaşık Bisiklet kullananların oranı %32.2

Birleşik Krallık nüfusu 68.281.798; Toplam bisiklet sayısı 8.900.000, Yaklaşık Bisiklet kullananların oranı %16

Türkiye’de insanlar bisiklete biniyor mu?

Türkiye’de düzenli bisiklet kullananların sayısı ise 2,5 milyon civarında. Türkiye harika bir bisiklet destinasyonu ancak yeterince önemsenmemiş ve bisiklet yolu ve altyapıları eksik olsa da, Türkiye genelinde bisiklet turu harika bir deneyim olabilir.

Küresel Bisiklet Endeksi raporuna göre Hollanda’nın Utrecht kenti, dünyanın en bisiklet dostu şehri seçildi. İstanbul 90 şehir arasında 74. sırada yer aldı. Dünya genelinde bisiklet altyapısı konusunda yatırım yapan 90 şehrin incelendiği çalışmada Türkiye’den sadece İstanbul listeye girdi.

İster spor, ister egzersiz ya da bir iş için dışarı çıkmış olsun, Dünya Bisiklet Günü’ndeki tüm dünyadaki bisikletçilere, tekerlekleri döndürmeye devam edin!

3 Haziran Dünya Bisiklet Günü Etkinlikleri

Türkiye Bisiklet Federasyonu bisiklet kültürünü ülke genelinde yaygınlaştırmak ve geliştirmek amacıyla “3 Haziran Dünya Bisiklet Günü” kapsamında bir bisiklet hareketi başlatmaya hazırlanıyor.

Türkiye genelinde 30 Mayıs – 7 Haziran tarihleri arasında “Yaşanabilir bir dünya için: bisiklet” projesi kapsamında #benimbisikletim hashtagi ile düzenlenecek ödüllü fotoğraf yarışması, bisiklet turları, “Güvenli bisiklet kullanımı ve trafik” eğitimi, bisikletçiler ve sporcularla canlı söyleşiler düzenlenecek.

Proje ve etkinliklere T.C Milli Eğitim Bakanlığı, T.C. İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği gibi kurum ve kuruluşlar da destek verecek.

Bu yazılarda ilginizi çekebilir; 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün