EğitimGündem

Çevre Koruma Haftası – Dünya Çevre Günü

Her yıl Haziran ayının 2. haftası kutlanan Çevre Koruma Haftası ve Dünya Çevre Günü nedir? Çevre ve sorunları hakkında önemli bilgiler

Her yıl Haziran ayının 2. haftası kutlanan Çevre Koruma Haftası ve Dünya Çevre Günü nedir? Çevre ve sorunları hakkında önemli bilgiler

 

Dünya Çevre günü nedir? Çevre Koruma haftası ne zaman kutlanır? Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nda kararlaştırılan Dünya Çevre günü ve ülkemizde çevre korunması, çevre kirliliği ve çevre sorunları için belirlenen Çevre Koruma Haftası hakkında bilgiler…

Çevre Nedir?

Canlıların yaşam faaliyetlerini sürdürdükleri ve karşılıklı olarak etkileşim içinde bulundukları ve yaşadıkları biyolojik, fiziksel, sosyal, ekonomik ve kültürel ortama çevre denir. Dağlar, ovalar, çayırlar, ormanlar, göller, denizler, ırmaklar, doğal çevreyi oluşturur.

Yediğimiz yiyecekler, soluduğumuz hava, içtiğimiz su ve gezegenimizi yaşanabilir kılan iklim doğadan ve çevremizden gelmektedir.

2020 Dünya Çevre Günü teması ‘Doğa Zamanı’ (Time for Future)

Dünya Çevre Günü

(5 Haziran)

Doğal çevrenin kirlenmesi, doğal kaynakların azalması veya yok olması bütün ülkelerin ortak sorunudur. Çevre kirlenmesi hepimizin günlük yaşayışını etkileyen bir olaydır. Uygarlığın gelişmesi, endüstrileşme sonucu fabrikalarda insan gücüne gereksinme arttı. Kırlarda, köylerde, doğal çevrede yaşayan insanlar kentlere göç etmesi kent nüfusu önemli ölçüde çoğaltmış dolayısıyla kentlerde bulunan doğal çevre kaynakları ve çevre kirliliği baş göstermiş duruma gelmiştir.  Kentlerde nüfusun artışı ve endüstrileşme ile birlikte çevre sorunları ortaya çıktı. Bu sorunun en önemlisi çevre kirlenmesidir.

1972 yılında Doğal Çevrenin korunması amacı ile İsveç’in Stockholm kentinde Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı toplanmıştır. Bu toplantıda çevre sorunları ele alınarak çevre kirliğine karşı üye olan ülkeler ortak çözüm yolları aramışladır.

Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında 5 Haziran gününün Dünya Çevre Günü olması kararlaştırılmıştır. Her yıl Birleşmiş Milletler’e üye olan ülkelerde 5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak değerlendirilir.

2020 Çevre Günü Teması

Yaklaşık 50 yıldır Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında her yıl farklı bir tema belirleniyor. Dünya ve çevre hakkında farkındalık oluşturmaya devam ediyor. Çevre eylemleri destekleniyor ve yaşanabilir ve sürdürülebilir bir çevre için değişiklikler yapıyor.

Birleşmiş Milletler (UN) tarafından yapılan açıklamaya göre bu sene Kolombiya biyoçeşitlilik üzerine 2020 Dünya Çevre Günü’ne ev sahipliği yapacak Bu yılki Çevre teması ise “Doğa Zamanı – (Time for Future)” oldu.

Çevre Koruma Haftası

Ülkemizde Çevre Korunması amacıyla 1978 yılında Türkiye Çevre Sorunları Vakfı, daha sonra ise Çevre Müsteşarlığı kuruldu. Başbakanlığa bağlı Çevre Müsteşarlığı 5-11 Haziran tarihleri arasını Çevre Koruma Haftası olarak kabul etti.

Başbakanlığa bağlı Çevre Müsteşarlığı (Haziran’ın 2. Haftası) 5-11 Haziran tarihleri arasını Çevre Koruma Haftası olarak kabul edildi.

Çevre Koruma Haftası olan Haziran ayının 2. Haftası; okullarda öğrencilere doğal çevrenin korunması gereği öğretilir. Hafta boyunca radyo ve televizyonda halka çevre kirlenmesi ile ilgili bilgiler verilir. Alınması gerekli önlemler anlatılır. Gazete ve dergilerde doğal çevrenin korunmasına ilişkin yazılara yer verilir.

Çevre Koruma Haftası

Haziran ayının 2. Haftası

Başlıca Çevre Sorunları Nelerdir?

Başlıca çevre sorunları su, hava ve toprak kirlenmesidir.

Su Kirliliği

Su kirliliği; göl, nehir, okyanus, deniz ve yeraltı suları gibi su barındıran havzalarda görülen kirliliğe verilen genel addır. Her çeşit su kirliliği, kirliliğin bulunduğu havzanın çevresinde veya içinde yaşayan tüm canlılara zarar verdiği gibi, çeşitli türlerin ve biyolojik toplulukların yok olmasına ortam hazırlar. Su kirliliği, içinde zararlı bileşenler barındıran atık suların, yeterli arıtım işleminden geçirilmeksizin havzalara boşaltılmasıyla meydana gelir.

Su kirlenmesi ile deniz hayvanlarının yaşam ortamları bozulur. Kirli sularda avlanan balık ve öteki deniz ürünlerini yemek ve bu şekilde kirlenen sularda yüzmek tehlikeli hale gelir.

Hava Kirliliği

Hava kirliliği, canlıların sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve havadaki yabancı maddelerin, normalin üzerinde miktar ve yoğunluğa ulaşmasıdır.

Bir başka deyişle hava kirliliği; havada katı, sıvı ve gaz şeklindeki yabancı maddelerin insan sağlığına, canlı hayatına ve ekolojik dengeye zarar verecek miktar, yoğunluk ve uzun sürede atmosferde bulunmasıdır. İnsanların çeşitli faaliyetleri sonucu meydana gelen üretim ve tüketim aktiviteleri sırasında ortaya çıkan atıklarla hava tabakası kirlenerek, yeryüzündeki canlı hayatını olumsuz yönde etkilemektedir.

Akademik araştırmalara göre hava kirliliği yüzünden her sene 7 milyon kişi ölmektedir.

Hava kirliliği daha çok yakıtların gereği gibi yakılmaması sonucu ortaya çıkar. Kirli hava solunuma elverişsiz havadır. Kirli hava solunum yolları hastalıklarını artırır. Solunum organlarımızı yorar. Hava kirliliği ölümlere bile sebep olur.

Toprak Kirliliği

Toprak kirliliği, katı, sıvı ve radyoaktif artık ve kirleticiler tarafından toprağın fiziksel ve kimyasal özelliklerinin bozulmasıdır. Topraklarda meydana gelecek tüm olumsuz değişimler insan yaşamını kuvvetle etkileyecek güce sahiptir.

İnsanların geçmişten gelen ve geçmişte zararları fark edilmemiş olan alışkanlıkları, bu gün toprak kirlenmesi ve bununla birlikte ortaya çıkan yer altı ve yüzey sularının kirlenmesine sebep olmaktadır.

Toprak kayaçların parçalanmasıyla oluşur. Oluşumu çok uzun sürede gerçekleşen toprak insan eli ile çok kısa sürede tahrip edilebilir.

Tarımın yapılabilmesi için temel unsur verimli tarım arazileridir yani topraktır. Daha çok ürün elde edebilmek için kullanılan gübreler,tarım ilaçları sağladıkları yararın yanı sıra toprak kirliliğinin önemli sebepleri arasında yer almaktadır. Çevreye gelişigüzel atılan çöpler,evsel atıkların ve sanayi atıklarının arıtılmadan toprağa karıştırılması da toprağı kirleten etkenlerdendir.

Toprak kirlenmesi; çeşitli ilaç ve gübrelerle toprağın tarıma elveriş­siz duruma gelmesidir. Çiftçilerimiz; tarlada kullanacakları ilaç ve gübre çeşidini ziraat mühendislerine, teknisyenlerine sormalıdır. Hangi gübrenin hangi cins topraklarda yararlı olacağı bilinmektedir. Bu nedenle; ilgili uzmana danışmaksızın ilaç ve gübre kullanılmamalı. Toprak kirlenmesi toprağın verimini azaltır. Bitki hastalıklarını çoğaltır.

Nukteler / Eğitim Kategorisi

2020 Çevre Koruma HaftasıDünya Çevre Günü Ne Zaman?

Haziran ayının 2. haftası 5 Haziran 2020 Cuma günü

 

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Herkes çevresini ve doğayı korumak için elinden geleni yapsa zaten bi problem kalmıcak. 5 Haziran Çevre gününüz kutlu olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu