RamazanYaşam

Hangi Ülke Kaç Saat Oruç Tutuyor?

Hangi ülke kaç saat oruç tutuyor? Mübarek ramazan ayında en uzun oruç hangi ülkede tutulur? En uzun ve en kısa oruç saatleri hangi ülkede? 20 saatten fazla oruç tutan ülkeler ne yapıyor?

Hangi ülke kaç saat oruç tutuyor? Mübarek ramazan ayında en uzun oruç hangi ülkede tutulur? En uzun ve en kısa oruç saatleri hangi ülkede? Türkiye’de kaç saat oruç tutuyor? 20 saatten fazla oruç tutan ülkeler ne yapıyor?

Müslümanların kutsal ayı Ramazan 23 Mart 2023 Perşembe günü başladı. Gün doğumundan gün batımına kadar olan oruç, dünyanın neresinde olduğunuza bağlı olarak 12 ila 18 saat arasında sürüyor.

Kuzey Yarımküre’de yaşayan Müslümanlar için oruç saatleri bu yıl biraz daha kısalacak ve Ramazan’ın yılın en kısa günü olan kış gündönümü olan 2031 yılına kadar azalmaya devam edecek. Bundan sonra, Kuzey Yarımküre’de yılın en uzun günü olan yaz gündönümüne kadar oruç saatleri artacak.

Hangi Ülke Kaç Saat Oruç Tutuyor?

Dünya genelindeki 1,5 milyardan fazla Müslüman, yaşadıkları ülkelere göre birbirinden oldukça farklı sürelerle oruç tutuyor. Mesela Alaska’da bulunan kutup çemberinde Güneş hiç batmadan tekrar doğuyor…

Türkiye’de yaklaşık 17 saat oruç tutulurken, beyaz gecelerin yaşandığı ve güneşin hemen hemen hiç batmadığı İskandinavya ülkelerinde bu süre 21 saati buluyor. En kısa süre ise 9 saat 20 dakika ile Arjantin’de.

En uzun süre oruç tutan ülkeler

İzlanda’daki Müslümanlar, erken gün doğumu ve geç gün batımının neden olduğu uzun günler nedeniyle dünyanın en uzun Ramazan orucunu tutuyorlar. İzlanda’nın başkenti Reykjavik’de 21 saat 13 dakika oruç süresi bulunuyor. Ancak İzlanda’da günde yaklaşık 22 saat oruç süresi olması aslında 22 saat oruç tuttuklarını göstermiyor.

Peki ne yaparlar?

Hiçbir yerde bu Ramazan gece yarısı güneşi beklenmese de, kutsal ay boyunca olağanüstü uzun gündüzleri olan ülkelerdeki Müslümanlar aslında 20 saatlik bir oruç tutamazlar.

Gün batımı ile güneşin doğuşu arasındaki sürenin üç saatten az olduğu ülkelerde, halkın diğer şehirlerin takvimine uyması için fetvalar verilmiştir. Örneğin birçok kişi, Suudi Arabistan’daki Mekke’nin oruç zamanlarını takip eder.

Dolayısıyla güneşin hiç batmadığı bu İskandinavya ülkelerinde, bu yıl Suudi Arabistan ve Orta Doğu’nun çoğu günde yaklaşık 15 saat oruç tutacak.

2023 Ramazan ayında dünyanın en uzun oruç saati yaklaşık 20 saat oruçla Grönland’da olurken, dünyanın en az oruç saati yaklaşık 11 saat 12 dakika ile Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde olacak.

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de 19 saat 50 dakika, Stockholm, Oslo ve Kopenhag’da ise yaklaşık 19 buçuk saat oruç tutuluyor.

Şili veya Yeni Zelanda gibi dünyanın en güney ülkelerinde yaşayan Müslümanlar ortalama 12 saat oruç tutarken, İzlanda veya Grönland gibi en kuzey ülkelerinde yaşayanlar 17 saatten fazla oruç tutacaklar.

Hangi şehirler en uzun oruç saatlerine sahiptir?

 • – Nuuk, Grönland: 17 saat
 • – Reykjavik, İzlanda: 17 saat
 • – Helsinki, Finlandiya: 17 saat
 • – Stockholm, İsveç: 17 ​​saat
 • – Glasgow, İskoçya: 17 saat

Rusya da uzun süre oruç tutan ülkelerden

Ramazan coşkusunun yaşandığı bir diğer ülke olan Rusya’nın başkenti Moskova’da Müslümanlar 14-15 saat arası oruç tutuyor. Rusya’daki Müslümanlar, pek çok Müslüman ülkede olduğu gibi, çalışma saatleri ve tatillerde herhangi bir değişiklik olmaksızın günlük yaşamlarına devam etmektedirler.

Rusya’nı kuzey bölgelerinde oruç saatleri bazen 22 saate ulaşıyor ve bu da onları dünyanın en uzun oruç tutan ülkeleri arasında yapıyor.

ABD Oruç Saatleri

Amerika kıtasında, ABD’nin en büyük kenti New York’ta Müslümanlar 16 saat 21 dakika, Kanada’nın başkenti Ottawa’da 18 saat 23 dakika oruç tutuyor.

En Kısa Oruç Tutan Ülkeler

2023 Ramazan ayında dünyanın en kısa oruç saati yaklaşık 11 saat 12 dakika ile Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde olacak.

En kısa oruç süreleri:

 • Johannesburg, Güney Afrika: 11 ila 12 saat
 • Buenos Aires, Arjantin: 11 ila 12 saat
 • Cape Town, Güney Afrika: 11 ila 12 saat
 • Christchurch, Yeni Zelanda: 11 ila 12 saat
 • Ciudad del Este, Paraguay: 11 ila 12 saat
 • Montevideo, Uruguay: 11 ila 12 saat
 • Brasilia, Brezilya: 12 ila 13 saat
 • Harare, Zimbabve: 12 ila 13 saat

Arap Ülkelerinde Oruç Saatleri

Beyrutluların orucu 14 saat 20 dakika, Şam’dakilerin yaklaşık 15 saat, Bağdatlıların ise 14 saat 15 dakika sürüyor.

Arap dünyasında en uzun oruç saati 15 saat 45 dakika ile Tunus’ta olurken, Arap dünyasında en kısa oruç saati yaklaşık 12 saat 37 dakika ile Komorlar’da olacak. Kahire’de 14 saat 52 dakika. Filistin’in Gazze kentinde 16 saat oruç tutuluyor.  

Libya, Trablus saatine göre Ramazan 2023’te Libya’da oruç süresi ortalama 14 saat, Fas, Rabat’ta, Kahire Mısır’da, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Abu Dabi ve Dubai’de, Suudi Arabistan Riyad ve Mekke-i Mükerreme’de, Katar’da, Suriye’de yaklaşık 14 saat oruç tutma süresi olacak.

Afrika Kıtasında Oruç Süresi

Afrika’nın en önemli ülkelerinden Güney Afrika’nın başkenti Cape Town’da 11 saat 50 dakika, Kenya’nın başkenti Nayrobi’de 13 saat 34 dakika, Dakar’da ise 14 saat 33 dakika oruç tutuluyor.

Çin’de Oruç Tutma Süresi

Dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip Çin’in başkenti Pekin’de Müslümanlar 12 saat oruç tutuyor.     Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da13 saat 50 dakika, çeşitli dinlere mensup insanların bir arada yaşadığı Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de ise yaklaşık 16 saat oruçlu kalınıyor.

Avrupa Ülkeleri Oruç Süreleri

En çok gurbetçimizin yaşadığı Almanya’da orucun süresi, Berlin’de 17 saat 6 dakika. Brüksel’de 17 saat 49 dakika, Amsterdam’da 18 saat 4 dakika,  Paris’te 16 saat 36 dakika. Londra’daki Müslümanlar ise yaklaşık 20 saat oruçlu kalacak.

Ramazan neden her yıl farklı tarihlerde başlıyor?

Ramazan her yıl 10 ila 12 gün erken başlar. Bunun nedeni, İslami takvimin 29 veya 30 gün uzunluğundaki ayları olan Hicri takvimine dayanmasıdır.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün