Esmaül Hüsna

Ya Latif isminin Anlamı ve Zikri, Fazileti

Esmaül Hüsna isimlerinden El-Latif isminin anlamı ve fazileti, sırları, Arapça-Türkçe okunuşu, Zikir günü ve adedi, ebced değeri

Allah’ın 99 ismi Esmaül Hüsna isimlerinden Ya-Latif isminin anlamı, fazileti, sırları, El-Latif Arapça-Türkçe okunuşu, Zikir günü ve adedi, ebced değeri

Latif ne anlama geliyor? Ebced değeri, zikir adedi ve günü, ne için ve ne zaman okunur? Ya Latif kaç defa çekilmeli? Latif kelimesi Kuran’da geçiyor mu? Faydaları ve sırları nedir? Ya Latif Esması Türkçe Anlamı ve Ya Latif Zikrinin Fazileti

Ya Latif

“En ince işlerin tüm inceliklerini bilen, ince ve sezilmez yollardan kullarına çeşitli faydalar ikram eden”

Allah’ın 99 güzel ismi Esmaül Hüsna’dan Latif ism-i şerifi, Lütuf ve inayeti sınırsız, en ince işlerin bütün incelik ve sırlarını bilen, bilinen, bilinmeyen, görünen, görünmeyen, bütün yollardan ve sebeplerden, kullarına her türlü iyilik ve faydaları veren zat demektir. Rifk ve lütufla muamele, umuru latifeye muhit velev sureti kahir ile de olsa kesir manasındadır.

El Lâtif Esması Anlamı

Mutlak lütuf sahibi, lütuf ve keremi nihayetsiz olan, en ince işlerin tüm inceliklerini bilen, iyi ve iyilikle muamele eden, yarattığı tüm varlıklar için faydalar, yardımlar, ihsanlar bahşeden, lutüf ve keremi bol olan.

Yüce Allah, sevinçleri ve üzüntüleri birlikte yaratmış olduğunu görmeli, hatta öyle görmeli ki, en ızdırablı anlarında dahi başkasının tesellisine ihtiyacı kalmadan kendi kalbinde cenabı Hakkın tecellisini duymalı, yaşamalı, kahrında bile lütfu görülen Allah’u Teala’ya şükrederek kul olmaya çalışmalıdır. Düşününce biliyormusunuz, böyle bir kalpten keder, üzüntü ve musibet ne kadar uzaktır.

El-Latîf : اللطيف 

Bu zikir Cebrail Aleyhisselamın zikridir.

Ebced değeri, zikir günü;

Ebced değeri; 129
Zikir günü; Cuma
Zikir saati; Zühre (Sabah güneş doğarken ve ikindi sonrası. Gece okumalarında akşam namazı sonrası ve gece yarısından sonra)

Ebcet değeri – 129
En az zikir sayısı – 258
En fazla zikir sayısı -16641

“Allah’u Latifun bi ibadihi yerzuku men yeşau ve hüvel kaviyyül aziz.” Ayet’i Celilesini her gün dokuz defa okuyan kimse her işinde Allah’u Teala’nın lütfuna mazhar olur. Öyle ki, rızkı güzel ve kolay yollardan adeta ayağına gelir.

 • Her gün 133 defa Ya Latif ism-i şerifini okuyanların zor işleri kolaylaşır.
 • Her gün 698 defa “Bismillahil Latif” diyenin ne dileği varsa Allah’ın izni ile yerine gelir.
 • Her gün 9 defa “Bismillahil Latif” diye okuyanın rızkı bol olur, ilahi tecellilere erer.
 • El Latif – Ya Latif, Cebrail Aleyhisselamın zikridir. Ebcet değeri-129 En az zikir sayısı-258 En fazla zikir sayısı-16641

Rızkın Kolaylaşması,  Sıkıntıların, kederlerin açılması, Hapistekilerin kurtulması, Zalimlerin Gözlerinden gizlenmek için

Ya Latif (129 kere)

Şûrâ Suresi 19. Ayet

“Allâhu latîfun bi ibâdihî yerzuku men yeşâu, ve huvel kavîyyul azîz(azîzu).”

Allah kullarına lütufkârdır, dilediğini rızıklandırır. O kuvvetlidir, güçlüdür.”

Cebrail Aleyhisselam, okuduğu bir zikirdir. Hz. Meryem, Hz. İsa, bu esma ile lütfedilmiştir. O şekilde rivayet edilmektedir. Bu ismin başlıca bir kaç tecellisi,

 • Dileklerin kabulü
 • Astral seyahat yapmak
 • Nuranilerle görüşmek
 • Şifa vermek
 • Herkes tarafından sevilmek

Essalatü vessalamü aleyke ya seyyidi ya Rasulullah. Huz bi yedi kallet hıyleti, edrikni bi lutfike ve keremike ya sahibel lütfu vel ihsan. Ya rahmeten lil alemin.

Fazileti ve Sırları

 • Sıkıntılı bir durumdan, bir müşkilden kurtulmak isteyen kimse, 2 rekat namaz kılar ve her rekatta fatihadan sonra inşirah suresini okur, namazın sonunda yerinden kalkmadan 16.641 defa Ya Latif okursa ve dileğini, Cenab-ı Haktan dilerse hasıl olur inşallah.
 • Ya Latif ism-i şerifiaşk acısına karşı okunur, eğer okuyanın kalbindeki gereksiz bir sevgi, bir hevesse, ya da karşılıksız bir sevgi ve üzülüyorsa kalbinden bu sevgiyi çekip alır. (çokça tecrübe edilmiştir.)
 • Bu isme, devam eden kimse katına çıktı, büyüklerce makamlarında kabul görür ve işlerini halleder.
 • Her gün, 5 vakit namazın arkasından 129 Ya Latif okuyan kimse işlerini Allah’a havale ederse giriştiği her işte başarılı olur, zorluklar kolayca geçer, bela ve musibetlerden korunur.
 • “El-Latif” ism-i şerifi çok güçlü bir esmadır. Özellikle içinden çıkılmaz durumlara karşı okunur, konu neyle ilgili olursa olsun, ızdırabı dindiren bir isimdir ve olacak olan olaylara hayret edersiniz.
 • Zor bir işle karşılaşıp, nasıl çözemeyeceğini bilmeyen bir kimse, temiz bir kalp ve iyi niyetle (16.641) defa “Ya Latif” ism-i şerifini zikrederse ne problemi varsa halleder, sıkıntısı çözülür.
 • Rızık darlığı, geçim sıkıntısı, çeken bir kimse, (16641) kez okuyup arkasında halini Allah’a arz ederek dua ederse yüce Allah onun bu sıkıntısını çözer, rızkını genişletir.
 • “Allahu Latifun bi ibadihi yerzuku men yeşau ve hüvel kaviyyül aziz” Ayet-i Celilesini hergün dokuz defa okuyan kimse her işinde Allahu Teala’nın lütfuna mazhar olur. Öyle ki rızkı güzel ve kolay yollardan adeta ayağına gelir.
 • Kendisi için, hayırlı olduğuna inandığı bir iş için, (dilek için) (16641) defa okursa istediğini elde eder.
 • Bir kimse, her gün Ya Latif ismini besmeleyle birleştirerek, Bismillahi’l-Latif şeklinde (698) defa zikrederse her ne isteği varsa yerine getirilir.
 • Ya Latif ismini herhangi bir iş için okuyan kimseye (dilek için) havas alimleri önce ismin zikrini sonra Fatiha ve İnşirah surelerini ile iki rekat namaz kılıp arkasından da istediği şey için dua etmeyi tavsiye etmiştir, duanın kabul olacağı belirtilmiştir.

İçinde El Latif İsm-i şerifi geçen Kur’an ayetleri :

1-) Enam suresi 103. ayet
لاَّ تُدْرِكُهُ الأَبْصَارُ وَهُوَ يُدْرِكُ الأَبْصَارَ وَهُوَ اللَّطِيفُ الْخَبِيرُ
Okunuşu : Lâ tudrikuhul ebsâru ve huve yudrikul ebsâr (ebsâra) ve huvel lâtîful habîr (habîru).
Anlamı : Görme hassaları onu idrak edemez. Ve O, görme hassalarını idrak eder. Ve O, latiftir, her şeyden haberdardır.

2-) Hac suresi 63. ayet
أَلَمْ تَرَ أَنَّ اللَّهَ أَنزَلَ مِنَ السَّمَاء مَاء فَتُصْبِحُ الْأَرْضُ مُخْضَرَّةً إِنَّ اللَّهَ لَطِيفٌ خَبِيرٌ
Okunuşu : E lem tera ennallâhe enzele mines semâi mâen fe tusbihul ardu muhdarraten, innallâhe latîfun habîr (habîrun).
Anlamı : Allah’ın semadan su indirdiğini ve böylece yeryüzünün yeşerdiğini görmedin mi? Muhakkak ki Allah, Latif’tir (lütûf sahibidir), Habîr’dir (her şeyden haberdardır).

3-) Lokman suresi 16. ayet
يَا بُنَيَّ إِنَّهَا إِن تَكُ مِثْقَالَ حَبَّةٍ مِّنْ خَرْدَلٍ فَتَكُن فِي صَخْرَةٍ أَوْ فِي السَّمَاوَاتِ أَوْ فِي الْأَرْضِ يَأْتِ بِهَا اللَّهُ إِنَّ اللَّهَ لَطِيفٌ خَبِيرٌ
Okunuşu : Yâ buneyye innehâ in teku miskâle habbetin min hardalin fe tekun fî sahratin ev fîs semâvâti ev fîl ardı ye’ti bihâllâhu, innellâhe latîfun habîr (habîrun).


Anlamı : Ey yavrum! Muhakkak ki o (amelin), bir hardal tanesi kadar dahi olsa ve o, bir kaya içinde veya göklerde veya yerde bile olsa, Allah onu, (kıyamet günü hayat filminde karşına) getirir. Muhakkak ki Allah; Latif’tir (lütuf sahibi), Habîr’dir (haberdar olan).

4-) Ahzab suresi 34. ayet
وَاذْكُرْنَ مَا يُتْلَى فِي بُيُوتِكُنَّ مِنْ آيَاتِ اللَّهِ وَالْحِكْمَةِ إِنَّ اللَّهَ كَانَ لَطِيفًا خَبِيرًا
Okunuşu : Vezkurne mâ yutlâ fî buyûtikunne min âyâtillâhi vel hikmeti, innallâhe kâne latîfen habîrâ (habîran).
Anlamı : Ve evlerinizde Allah’ın ayetlerinden okunanları ve hikmeti zikredin. Muhakkak ki Allah; Latif’tir (lütuf sahibi), Habîr’dir (her şeyden haberdar).

5-) Şura suresi 19. ayet
اللَّهُ لَطِيفٌ بِعِبَادِهِ يَرْزُقُ مَن يَشَاء وَهُوَ الْقَوِيُّ العَزِيزُ
Okunuşu : Allâhu latîfun bi ibâdihî yerzuku men yeşâu, ve huvel kavîyyul azîz (azîzu).
Anlamı : Allah, kullarına çok lütufkardır, dilediğini rızıklandırır. O, kuvvetlidir, mutlak güç sahibidir.

6-) Mülk suresi 14. ayet
أَلَا يَعْلَمُ مَنْ خَلَقَ وَهُوَ اللَّطِيفُ الْخَبِيرُ
Okunuşu : E lâ ya’lemu men halaka, ve huvel latîful habîr (habîru).
Anlamı : Yaratan (yarattığını) bilmez mi? Ve O; Latif’tir, Habîr’dir (haberdar olandır).

Ya Latif ism-i şerifi Duası ve zikirleri

Cübbeli Ahmet Hoca

Ya Latif Duası – 1
Ya Latif Duası – 2
Ya Latif Duası – 3
Ya Latif Duası – 4

Allah’ın izniyle inşallah aşağıdaki dua okuma tertibi ile ne muradın varsa hasıl olur.

Temiz elbise giyinmiş olarak temiz ve tenha bir yerde 2 rekat namaz kıldıktan sonra kıbleye karşı oturup 1000 defe “Yâ Lâtif” okuyup sonra 3 defe aşağıdaki dua okunur.

“Allahümme ente akrebü min külli kariybin ve ekremü min külli keriymin ve ecvedü min külli cevâdü ve ahfezu min külli hafiyzın ve eltafü min külli lâtiyfin es’elüke bismikel lâtifü en tüsahhıre li min halkıke men yakdı hâceti ve yedfe’u anni hasmi ve yüncini mimmen zalemeni ve âdâni bihakkıke yâ lâtifü yâ latifü yâ lâtifü eltafü bi ındeşşedâidi ve neccini minel mekâyidi küllihallahü lâtifün biıbâdihi yerzüku men yeşâü ve hüvel kaviyyül aziz”

Okuduktan sonra tekrar (1000) “Yâ Lâ Latif” okunur.Yine (3) defa yukardaki dua okunur. Böylece 16641 Ya Latif c.c her 1000 okumada 3 dua okuyarak bitirilir. En son 641 defa okunur ve 3 defa yine dua okunur. Ardından bir salavat 1 fatiha 3 ihlas süresi okunarak ne için dua edildiyse onun kabulü için dua edilir.

Allah’ın 99 ismi ve Anlamları

Allahü Teala’nın Kuran-ı Kerim ve Hadislerde geçen 99 ism-i şerifi ve Türkçe Anlamları.. Büyük faziletleri bulunan Allah’ın 99 ismi sırasıyla Esmaul Hüsna

Esmaül Hüsna

İlgili Konular

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. Bilgilerin sağdan soldan derleme olduğunu düşünmeye başladım. Hem en başlarda yaLatif ismi en az 258 zikr edilmelidir yazıyor. Ortalarda ise her gün namazdan sonra 129 okunursa.. diye cümle var. O halde namazlardan sonra en az 258 kere okunmalı değil mi? Bir sitede şu miktar, diğer sitede bu miktar yazıyor. Karma karışık. Admın yayınlamaz bu yorumu o ayrı 🙂

  1. Farklı farklı rivayetler farklı farklı tecrübeler sonucu belirlenmiş sayılardır, matematiksel hesaplamalarla çıkarılmış sayılardır.

  2. Her kaynağa itibar etmemek, iyice araştırmak lazım ama ortada bir hata yok. Ya Latif esmasının değeri 129’dur ama faydasını arttırmak için 129’un katlarıyla okunabilir, buna da “büyük ebced” denir yani kastedilen şey aslında budur.

   129*1=129
   129=2=258
   129=129=16.641

 2. Merhaba. El Latif esmasının açıklamasında “Rifk ve lütufla muamele, umuru latifeye muhit velev sureti kahir ile de olsa kesir manasındadır.” Bir kısımda böyle yazıyor. Ne denektir açıklayabilir misiniz. Benim için önemli bi araştırma konusu Latif ismidir. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler

  1. “Rifk ve lütufla muamele, umuru latifeye muhit velev sureti kahir ile de olsa kesir manasındadır.”
   Yardım edici, yumuşak davranan, lütufla, iyi ve iyilikle, hoş şekilde muamele eden, davranan, hoş şirin nazik emirlere, hususlara, özelliklere sahip, velev ki üstün gelen, galip gelen anlamına gelse de çok yardım eden, çok lütfeden, iyi davranan anlamlarının çokluğunu belirtir.

 3. Merhaba. Bu güzel paylaşım için çok teşekkür ederim. Bu güne kadar çok değişik zikirler ve dualar denedim, şimdi bu güzel esmayı denemek istiyorum. Okuyanlara Allah niyet ve dualarını kabul etsin. Amin.
  Paylaşan ve emeği geçen herkesten Allah razı olsun.😊🌷🌷🌹🌹🌺🌺🌴🌿🌝
  Ne olursa olsun her şeye olumlu bakmaktan yanayım.
  Saygı selam ve Allaha emanet olun.

 4. 16641 tesbihte yanlış sayıp 4 tane fazla çekmişim kabul olur mu lütfen bilgi verin yalvarırım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün