Esmaül Hüsna

El-Vedud Esmasının Anlamı, Zikri ve Fazileti

El-Vedud Esması anlamı nedir? Allah’ın 99 ism-i şerifi Esmaül Hüsna olan El-Vedud ne demek, zikri, fazileti nedir? Ebced değeri, zikir adedi ve günü

El-Vedud Esması anlamı nedir? Allah’ın 99 ism-i şerifi Esmaül Hüsna olan El-Vedud ne demek, zikri, fazileti nedir? Ebced değeri, zikir adedi ve günü

Yâ Vedûd

Esmaül Hüsna isimlerindei biri olan yüce Allah’ın 99 isimlerinden biridir. El – Vedud esması ‘’Sevilmeye çok layık olan’’ anlamındadır. Allah kullarına çok merhametli ve bağışlayıcıdır.

“Ve O, Gafur’dur (mağfiret edendir), Vedûd’dur (çok sevendir)” – Buruc suresi 14. ayet

El-Vedud esmasının Anlamı : Sevilen, sevilmeye çok layık olan, gerçek ve tek varlık. İyi kullarını seven, onlara rahmet ve bereketini ulaştıran, sevilmeye ve dostluğu kazanılmaya en çok layık olan, itâatkâr kullarını çok seven ve sevilmeye layık olan demektir.

Ebced Değer ve Zikri adedi 20‘dir. Zikir Saati Ay, Zikir Günü Pazartesi‘dir.

Arapça Yazılışı ve Okunuşu

El-Vedûd : الودود
Yâ Vedûd : يَا وَدُودُ

Allah itaatkar kullarını, iman eden ve imanının gereği olarak, ibadet eden, emir ve yasaklarına uyan kulların daha çok sever.

Ebced değeri ve zikir sayısı ; 20
Zikir günü ; Pazartesi
Zikir saati ; Ay (Öğle namazından iki saat önce ve akşamdan bir saat önce. Gece okumalarında akşamdan sonra ve imsak vaktine doğru.)

Buruc_14-ayet

El-Vedud isminin Özellikleri, Faziletleri ve Faydaları:

5 vakit namazdan sonra 400 kere “Ya Vedûd celle celâlühû” zikrine devam edeni herkes sever.

Her gün 20 kere “Ya Vedûd celle celâlühû“ ism-i şerifini okuyan insanlar arasında sevilen birisi olur, hürmet, saygı ve ilgi görür.

Dargınları ve küs olanları barıştırmak için 200 kere “Ya Vedûd celle celâlühû” okunup dua edilirse, en kısa zamanda barışırlar.El_vedud_00111

Eşler bir yemek üzerine 1001 kere “Ya Vedûd celle celâlühû” okuyup yiyenlerin eşlerine olan sevgileri artar. Aralarındaki sevgi ve aşk artar.

Bu ismin tesiri oldukça fazladır. Bu ismi, usulüne uygun olarak zikreden kimsenin gönlü nurla dolar, kalbi genişler ve ferahlar.

Günde 20 kere “Ya Vedûd” ism-i şerifini okuyan kimse, halk arasında teveccüh ve ilgi görür. Sevilip sayılan bir kimse olur.

Pazartesi günü Sabah namazından sonra 400 kere “Ya Vedûd Ya Ğâfûr celle celâlühû” okunup dua edilirse, tövbeler kabul olunur.
El-Vedud ism-i şerifi, muhabbet, sevgi ve sevilmek, birinin kalbini kazanmak, sevilen bir kimse olmak için her gün vird haline getirilerek 20 kere okunur.

“Ya Vedûd” ism-i şerifini günde 400 defa okumayı alışkanlık edip sürekli okuyan kişi herkes tarafından sevilir sayılır. Başkalarını tesiri altına alır ve sevilen ve sözü dinlenen kimselerden olur.

Her gün 270 defa “Ya Vedûd” ism-i şerifini okuyan kişi borçluysa borcundan kurtulur, fakirse fakirlikten kurtulur.

Yâ Vedûd Duası

Arapça Okunuşu

“Ya Vedûd! Ya Vedûd! Ya Ze’l-arşi’l-mecid! Ya Mübdi’, Ya Mu’id! Ya Fe’aalün lima yürid! Es’elüke bi-nuri vechikellezi mele’e erkane arşike ve es’elüke bi-kudretikelleti kadderte biha halkake ve bi-rahmetikelleti vesiat külle şey’in. La ilâhe illâ ente. Ya Muğis, eğisni! Ya muğis, eğisni! Ya muğis, eğisni!..”

Türkçe Anlamı: “Ey Vedûd! Ey Vedûd! Ey yüce Arşın Sahibi! Ey kâinatı hiçten ve benzersiz bir şekilde yaratıp bin bir isminin tecellileriyle emsalsiz bir şekilde süsleyen Mübdi’! Ey varlıkları ölümünden sonra yeniden inşa edip dirilten Muîd! Ey dilediği her şeyi yapan! Arşının rükünlerini dolduran Zâtının nûru hürmetine; yarattığın bütün varlıklara hükmeden kudretin hürmetine ve her şeyi kaplayan rahmetin hürmetine istiyorum. Senden başka hiçbir ilâh yoktur. Ey kendisinden yardım isteyene yardım eden! Bana yardım et. Ey güç durumda olanlara yardım eden ve ummadıkları yerlerden ihtiyaçlarını ellerine veren Muğîs! Bana yardım et!”

 

El Vedud

وَاسْتَغْفِرُواْ رَبَّكُمْ ثُمَّ تُوبُواْ إِلَيْهِ إِنَّ رَبِّي رَحِيمٌ وَدُودٌ ﴿٩٠﴾

Vestagfirû rabbekum summe tûbû ileyhi, inne rabbî rahîmun vedûd(vedûdun).

 “Rabbinizden bağışlanma dileyin, sonra O’na tövbe edin. Şüphesiz Rabbim çok merhametlidir, çok sevendir.”

Hud Suresi 90. Ayet 

 

 (Cevşen-i Kebir duası alıntısıdır.)

Büyüklerin katına varmak için

Ve es’elüke biesmâike
Yâ’Afüvv
Yâ Ğafûr
Yâ Vedûd
Yâ Şekûr
Yâ Sabûr
Yâ Rauf
Yâ’Atûf
Yâ Kuddûs
Yâ Hayy
Yâ Kayyûm

سُبْحَانَكَ يَا لآَ اِلٰهَ اِلآَّ اَنْتَ اْلاَمَانُ اْلاَمَانُ اَجِرْنَا مِنَ النَّارِ

Sübhâneke yâ lâ ilahe illâ ente’l-emâ-ne’l-emâne ecirnâ mine’n-nâr.

Allah’ım Senden şu isimlerinin hakkı için istiyor ve yalvarıyorum.
Ey kullarını çok çok affeden Afüvv,
Ey kullarının günahlarını bağışlayan Gafur,
Ey itaatkar kullarını çok seven Vedud,
Ey rızası için yapılan işleri bol sevapla karşılayan Sekür,
Ey asileri hemen cezalandırmayıp çok sabreden Sabür,
Ey kullarına çok şefkat edip esirgeyen Rauf,
Ey kullarına karşı pek merhametli olan Atüf,
Ey bütün mahlukatın maddi ve manevi kirlerden arındıran Kuddüs,
Ey gerçek hayat sahibi olan Hayy,
Ey gökleri yeri ve bütün mahlukatı yerinde tutan Kayyum,
Sen bütün kusur ve noksan sıfatlardan münezzehsin, Senden başka ilah yok ki bize imdat etsin. Eman ver bize, eman diliyoruz. Bizi Cehennemden kurtar.

İlgili Diğer Konular

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhaba
    Esmaları illa belli günlerde mi okumak gerekir ben sevdiğimle barışmak için ya cami ya vedud esmasını her musait anımda 100 kere eğer vaktim varsa 1000 kez okumaya gayret ediyorum. Bunun bir sakıncası varmıdır. Birde ya cami esmasını küslerin barışması için şöyle bir tertip buldum uygunmudur
    İsmimin ebced değeri 322 barışmak istediğim kişinin 171 ya cami esmasının sayı değeri 114 bunları sayılar kadar okusam sorun olurmu acaba yanınada ya vudud esmasını eklesem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu