Esmaül Hüsna

Esmaül Hüsna Fazileti, Sırları ve Faydaları

Esmaül Hüsna Fazileti. Allah'ın 99 en güzel isimleri anlamı ve faydaları, Zikir ve duada kullanılmaları halinde sevap kazandırır.

Esmaül Hüsna Fazileti. Allah’ın 99 en güzel isimleri anlamı ve faydaları, Zikir ve duada kullanılmaları halinde sevap kazandırır.

Esmaül Hüsna Fazileti insanların girmiş oldukları günahlardan ötürü başlarına gelen vahim olayların da yine bu isimlerden ötürü olduğu bilinmektedir.

Allah’ın 99 en güzel isimleri anlamına gelen Esmaül Hüsna fazileti, sırları, hangi esma hangi durumda kaç adet okunur gibi soruların cevaplarını her bir esmanın sırlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Esmaül Hüsna Fazileti

Celal ve Cemal isimlerinin cennet ve cehennemde tecelli edeceği bilinirken insanların girmiş oldukları günahlardan ötürü başlarına gelen vahim olayların da yine bu isimlerden ötürü olduğu bilinmektedir.

Örneğin Nuh ya da Semud kavminin başına gelen olaylar Allah’ın isimlerinin tecellilerindedir. Ayrıca tefekkür edebilmek için bu isimlerin öğrenilmesi gerekir. Gözle görebildiğimiz ya da göremesek de idrak edebildiğimiz ve Allah’ın varlığı ile bağdaştırdığımız tüm olaylar aslında onun en güzel isimlerinin yansımasıdır.

Esmaül Hüsna, Peygamber efendimizin hadisin de olduğu gibi ezberlenmesi ve okunması önemle tavsiye edilmiştir. Bununla beraber bir Müslümanın dinini tam olarak yaşaması ve Allah’a tam bir kul olabilmesi için öncelikle rabbini tanıması gerekir.

Bu yüzden Allah’ın isim ve sıfatlarını bilmek ve sırlarına vakıf olmak çok önemlidir. Burada sadece bir kaç tanesini hatırlatmak istiyorum.

Peygamber Efendimiz  “Allah’ın doksan dokuz ismi vardır. Bunları ezberleyip benimseyen cennete girer.” buyurmuştur.

Esmaül Hüsna Bazı Faziletleri

  • Esmaül Hüsna, Allah hakkında yücelik ifade eder ve kullarda saygı hissi uyandırır.
  • Zikir ve duada kullanılmaları halinde sevap kazandırır.
  • Kalplere huzur ve sükunet verir, lütuf ve rahmet ümidi telkin eder.
  • Bilginin değeri bilinenin değerine bağlı bulunduğu ve bilinenlerin en şereflisi de Allah olduğu için esmaül hüsna
  • bilgisine sahip olanlara bu bilgi meziyet ve şeref kazandırır.
  • Esmaül hüsna, Allah için vacip, caiz ve mümteni‘ olan sıfatları içermesi sebebiyle O’nun hakkında yeterli ve doğru bilgi edinmemizi sağlar

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün