Esmaül Hüsna

Esmaül Hüsna’nın Faziletleri

Esmaül Hüsna'nın Faziletleri İnsanların girmiş oldukları günahlardan ötürü başlarına gelen vahim olayların da yine bu isimlerden ötürü olduğu bilinmektedir.

Esmaül Hüsna’nın Faziletleri

Celal e Cemal isimlerinin cennet ve cehennemde tecelli edeceği bilinirken insanların girmiş oldukları günahlardan ötürü başlarına gelen vahim olayların da yine bu isimlerden ötürü olduğu bilinmektedir. Örneğin Nuh ya da Semud kavminin başına gelen olaylar Allah’ın isimlerinin tecellilerindedir. Ayrıca tefekkür edebilmek için bu isimlerin öğrenilmesi gerekir. Gözle görebildiğimiz ya da göremesek de idrak edebildiğimiz ve Allah’ın varlığı ile bağdaştırdığımız tüm olaylar aslında onun en güzel isimlerinin yansımasıdır.

Esmaül Hüsna, Peygamber efendimizin hadisin de olduğu gibi ezberlenmesi ve okunması önemle tavsiye edilmiştir. Bununla beraber bir Müslümanın dinini tam olarak yaşaması ve Allah’a tam bir kul olabilmesi için öncelikle rabbini tanıması gerekir.

Bu yüzden Allah’ın isim ve sıfatlarını bilmek ve sırlarına vakıf olmak çok önemlidir. Burada sadece bir kaç tanesini hatırlatmak istiyorum.

Peygamber Efendimiz  “Allah’ın doksan dokuz ismi vardır. Bunları ezberleyip benimseyen cennete girer.” buyurmuştur.

Esmaül Hüsna’nın Bazı Faziletleri

  • Esmaül Hüsna, Allah hakkında yücelik ifade eder ve kullarda saygı hissi uyandırır.
  • Zikir ve duada kullanılmaları halinde sevap kazandırır.
  • Kalplere huzur ve sükunet verir, lütuf ve rahmet ümidi telkin eder.
  • Bilginin değeri bilinenin değerine bağlı bulunduğu ve bilinenlerin en şereflisi de Allah olduğu için esmaül hüsna
  • bilgisine sahip olanlara bu bilgi meziyet ve şeref kazandırır.
  • Esmaül hüsna, Allah için vacip, caiz ve mümteni‘ olan sıfatları içermesi sebebiyle O’nun hakkında yeterli ve doğru bilgi edinmemizi sağlar

Esmaül Hüsna’nın Anlamı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu