Kuran-ı Kerim

7 Ayet Vardır ki Gök Yere İnse Bunu Okuyan Kurtulur

Kur'an'da 7 Ayet-i Kerîme vardır ve bunların bir takım sırları ve hikmetleri bulunmaktadır. Bilinen bazı sırları ve hikmetleri şöyledir.

Kur’an’da 7 Ayet-i Kerîme vardır ve bunların bir takım sırları, fazileti ve hikmetleri bulunmaktadır. Bilinen bazı sırları ve hikmetleri şöyledir. 7 Ayet-i Kerîme vardır ki bir takım sırları, fazileti bulunmaktadır. 7 ayetler hangileridir? Yedi Ayet-i Kerime Arapça Yazılışı ve okunuşu, 7 ayet okumanın fazileti nedir, kaç kere okunmalı?

Kuran-ı Kerim’de geçen 7 Ayet, Tevbe Sûresinin 51. âyeti, Yûnus Sûresinin 107. âyeti, Hûd Sûresinin 6. âyeti, Hûd Sûresinin 56.âyeti, Ankebût Sûresinin 60. âyeti, Fâtır Sûresinin 2. âyeti, Zümer Sûresinin 38. âyeti olarak bilinen yedi ayet-i kerime Arapça okunuşu, Türkçe anlamı ve meali, Fazileti, sırları ve havassı

7 Ayet diye tabir edilen ayetler nelerdir? Nasıl fazileti ve faydası vardır? Yedi ayetler nelerdir? Yedi Ayetler niçin, neden ve ne zaman okunur? Peygamber Efendimiz döneminde yaşayan sahabe Muaz bin Cebel Hazretleri’nden nakledilen 7 ayet sırları

7 Ayetler Fazileti ve Sırları

Sahabelerden Muaz bin Cebel Hazretleri’nden nakledilen bir rivayete göre; Kur’an’da 7 Ayet-i Kerîme vardır ve bunların bir takım sırları ve hikmetleri bulunmaktadır. Bilinen bazı sırları ve hikmetleri şöyle sıralamaktadır:

Bir mü’min bunları abdestli olarak yazıp üzerinde taşırsa, bütün canlı mahlûkatın dili o kimseye karşı bağlanmış olur ve o kimse hakkında herhangi kötü bir kelime sarf edemezler.

Bu ayetleri taşıyan kimseyi her gören sever, onu taltif eder ve taleplerini de severek yerine getirir.

Üzerinde bulunan dünya ve ahrete ait her çeşit üzüntü gam ve kederleri yok olur.

Kimse ona zarar veremeyeceği gibi bu ayetlerin bereketiyle bütün düşmanlarına galip gelir.

İmam Şehabettin’in “FEVAİD” adlı eserinde Kâ’bü’l-Ahbar (r.a) dan naklettiği bir rivayete göre şöyle demiştir: “Bu ayetleri okuduğum zaman gökyüzü yere inse ve yerle gök birbiri üstüne kapansa bana herhangi bir zarar olur diye hiç endişe duymam. Yüce Allah bana, bu ayetler sebebiyle bir çıkış yolu gösterip beni kurtarır.”

Yine Ka’bü’l-Ahbar (r.a.) diyor ki: “Bu ayetleri okuduğun takdirde yer ve gök afetlerinden, belalardan, düşmanın şerrinden, sihirbazın sihrinden bu duanın bereketiyle emin olursun.” (Mecmeatü’l-Ahzab)

Bir hadisi şerifte nakledildiğine göre “Bir mü’min, abdestli olarak ve inanarak bu 7 ayeti okumaya devam ederse, gökten dünyaya Uhut dağı büyüklüğünde azap ve belalar yağsa, bu ayetleri okuyan kimseye hiçbir zarar isabet etmez ve bütün belaları üzerinden kovar.”

İmam Şehabettin, Hz. Ali (r.a) den yaptığı bir rivayet şöyledir: “Her kim bu ayetleri sabah ve akşam okumaya devam ederse Allah o kimseyi zamanın hilelerinden düşmanların ve hasetçilerin kurdukları tuzaklardan ve her çeşit şer ve belalardan korur ve kendini himayesi altına alır”

Bu ayetleri okuyan ve iyi bir saatte yazıp üzerinde taşıyan, kendini akla hayale gelen ve gelmeyen bin türlü fitne fesat ve belalara karşı bir kale içerisine girmiş gibi, koruma altına alır. Bu ayetler inananlar için bir zırhtır.

Yedi Ayet Şunlardır:

 1. Tevbe Sûresinin 51. âyeti
 2. Yûnus Sûresinin 107. âyeti
 3. Hûd Sûresinin 6. âyeti
 4. Hûd Sûresinin 56.âyeti
 5. Ankebût Sûresinin 60. âyeti
 6. Fâtır Sûresinin 2. âyeti
 7. Zümer Sûresinin 38. âyeti

Yedi Ayetler Arapça Yazılışı ve Türkçe Okunuşu

7 Ayet Arapça ve Türkçe Okunuşu ve Anlamı

1 – Tevbe Suresi 51. Ayet

قُل لَّن يُصِيبَنَا إِلاَّ مَا كَتَبَ اللّهُ لَنَا هُوَ مَوْلاَنَا وَعَلَى اللّهِ فَلْيَتَوَكَّلِ الْمُؤْمِنُونَ ﴿٥١﴾

Kul len yusîbenâ illâ mâ keteballâhu lenâ, huve mevlânâ, ve alâllâhi felyetevekkelil mu’minûn(mu’minûne).

De ki: “Allah’ın bize yazdığı şeyden başkası, bize asla isabet etmez. O, bizim Mevlâ’mızdır.” Ve artık mü’minler, Allah’a tevekkül etsinler.

Tevbe Suresi 51. Ayet

2 – Yûnus Suresi 107. Ayet

وَإِن يَمْسَسْكَ اللّهُ بِضُرٍّ فَلاَ كَاشِفَ لَهُ إِلاَّ هُوَ وَإِن يُرِدْكَ بِخَيْرٍ فَلاَ رَآدَّ لِفَضْلِهِ يُصَيبُ بِهِ مَن يَشَاء مِنْ عِبَادِهِ وَهُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ ﴿١٠٧﴾

Ve in yemseskallâhu bidurrin fe lâ kâşife lehu illâ huve, ve in yuridke bi hayrin fe lâ râdde li fadlihi, yusîbu bihî men yeşâu min ibâdihi, ve huvel gafûrur rahîm(rahîmu).

Eğer Allah sana herhangi bir zarar verecek olursa, bil ki onu, O’ndan başka giderebilecek yoktur. Eğer sana bir hayır dilerse, O’nun lütfunu engelleyebilecek de yoktur. O, bunu kullarından dilediğine eriştirir. O, çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

Yûnus Suresi 107. Ayet

3 – Hûd Suresi 6. Ayet

وَمَا مِن دَآبَّةٍ فِي الأَرْضِ إِلاَّ عَلَى اللّهِ رِزْقُهَا وَيَعْلَمُ مُسْتَقَرَّهَا وَمُسْتَوْدَعَهَا كُلٌّ فِي كِتَابٍ مُّبِينٍ ﴿٦﴾

Ve mâ min dâbbetin fîl ardı illâ alâllâhi rızkuhâ ve ya’lemu mustekarrahâ ve mustevdeahâ, kullun fî kitâbin mubîn(mubînin).

Yeryüzünde hiçbir canlı yoktur ki, rızkı Allah’a ait olmasın. Her birinin (dünyada) duracakları yeri de, (öldükten sonra) emaneten konulacakları yeri de O bilir. Bunların hepsi açık bir kitapta (Levh-i Mahfuz’da yazılı)dır.

Hûd Suresi 6. Ayet

4 – Hûd Suresi 56. Ayet

إِنِّي تَوَكَّلْتُ عَلَى اللّهِ رَبِّي وَرَبِّكُم مَّا مِن دَآبَّةٍ إِلاَّ هُوَ آخِذٌ بِنَاصِيَتِهَا إِنَّ رَبِّي عَلَى صِرَاطٍ مُّسْتَقِيمٍ ﴿٥٦﴾

İnnî tevekkeltu alâllâhi rabbî ve rabbikum, mâ min dâbbetin illâ huve âhızun bi nâsıyetihâ, inne rabbî alâ sırâtın mustekîm(mustekîmin).

“İşte ben, hem benim, hem sizin Rabbiniz olan Allah’a dayandım. Yeryüzünde bulunan hiçbir canlı yoktur ki, Allah, onun perçeminden tutmuş olmasın. Şüphesiz Rabbim dosdoğru bir yol üzerindedir.”

Hûd Suresi 56. Ayet

5 – Ankebût Suresi 60. Ayet

وَكَأَيِّن مِن دَابَّةٍ لَا تَحْمِلُ رِزْقَهَا اللَّهُ يَرْزُقُهَا وَإِيَّاكُمْ وَهُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ ﴿٦٠﴾

Ve keeyyin min dâbbetin lâ tahmilu rızkahâ allâhu yerzukuhâ ve iyyâkum ve huves semîul alîm(alîmu).

Nice canlılar vardır ki, rızıklarını taşımazlar (yiyecek biriktirmezler). Onları da sizi de Allah rızıklandırır. O, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.

Ankebût Suresi 60. Ayet

6 – Fâtır Suresi 2. Ayet

مَا يَفْتَحِ اللَّهُ لِلنَّاسِ مِن رَّحْمَةٍ فَلَا مُمْسِكَ لَهَا وَمَا يُمْسِكْ فَلَا مُرْسِلَ لَهُ مِن بَعْدِهِ وَهُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ ﴿٢﴾

Mâ yeftehillâhu lin nâsi min rahmetin fe lâ mumsike lehâ, ve mâ yumsik fe lâ mursile lehu min ba’dihî, ve huvel azîzul hakîm(hakîmu).

Allah, insanlar için ne rahmet açarsa, artık onu tutacak (engelleyecek) yoktur. Neyi de tutarsa, bundan sonra onu gönderecek yoktur. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Fâtır Suresi 2. Ayet

7 – Zümer Suresi 38. Ayet

وَلَئِن سَأَلْتَهُم مَّنْ خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ لَيَقُولُنَّ اللَّهُ قُلْ أَفَرَأَيْتُم مَّا تَدْعُونَ مِن دُونِ اللَّهِ إِنْ أَرَادَنِيَ اللَّهُ بِضُرٍّ هَلْ هُنَّ كَاشِفَاتُ ضُرِّهِ أَوْ أَرَادَنِي بِرَحْمَةٍ هَلْ هُنَّ مُمْسِكَاتُ رَحْمَتِهِ قُلْ حَسْبِيَ اللَّهُ عَلَيْهِ يَتَوَكَّلُ الْمُتَوَكِّلُونَ ﴿٣٨﴾

Ve le in seeltehum men halakas semâvâti vel arda le yekûlunnallâhu, kul e fe raeytum mâ ted’ûne min dûnillâhi in erâdeniyallâhu bi durrin hel hunne kâşifâtu durrihi ev erâdenî bi rahmetin hel hunne mumsikâtu rahmetihi, kul hasbiyallâhu, aleyhi yetevekkelul mutevekkılûn(mutevekkılûne).

 Andolsun, eğer onlara, “Gökleri ve yeri kim yarattı?” diye sorsan elbette, “Allah”, derler. De ki: “Peki söyleyin bakalım? Allah’ı bırakıp da ibadet ettikleriniz var ya; eğer Allah bana herhangi bir zarar dokundurmak isterse, onlar Allah’ın dokundurduğu zararı kaldırabilirler mi? Yahut Allah bana bir rahmet dilese, onlar O’nun rahmetini engelleyebilirler mi?” De ki: “Allah bana yeter. Tevekkül edenler ancak O’na tevekkül ederler.”

Zümer Suresi 38. Ayet

 

İlgili Diğer Konular

İlgili Makaleler

18 Yorum

 1. Çok teşekkür ederiz allah razı olsun. Yalnız aldığınız reklamlara dikkat ediyor musunuz baktığımda incilden parçalar var misyoner hareketler.

  1. Yorumunuz için teşekkür ederiz. Sitemizdeki reklam opsiyonları güncelleştirilerek düzenlendi. Artık o çeşit reklam gösterimleri tarafımızdan engellenmiştir. Ayrıca gözümüzden kaçan rahatsız eden reklam ve içerik gösterimleri olduğunda tekrar bize bildirebilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz.

   1. Hiçde müdahale edilmemiş müstehcen video ların dua aralarında ne işi var lütfen saygılı olun videoları kaldırın

 2. sayfanızdan çok istifade ediyorum. allah razı olsun. sürekli yeni yeni bigiler ediniyorum ve neredeyse sürekli açık duruyor. sizden ricam ayeti kerimelerde latince de olmayan harflerin okunuşlarının da belirtilmesi. arapça okuyamıyorum henüz, bir kursa gidebilme imkanım da yok. latin harfleri ile okumaya çalışıyorum bu da tam doğru olmuyor haliyle. bir de ismimin ebced değeri ve esmalarımın hangileri olduğu konusunda bilgilendirebilir misiniz. selam ve dualarımla.

  1. Güzel yorumunuz için teşekkür ederiz. Arapça harekeli yazılışlarını zaman zaman ekliyoruz. Türkçe karakter sorunu sebebiyle genelde latin harf okunuşu içerikler giriyoruz. Bu arada isminizin Arapça yazılışı نبيي Ebced Değeri: 72, Büyük Ebced Değeri: 131 hesaplanmaktadır. Ebced değerine karşılık gelen Esmaül hüsna El-Bâsit’dir.

 3. yani, 131 sayısı tesbih edeceğim sayı anlamına mı geliyor? veya tesbih sayısı kaç olmalıdır?

 4. sayfalarda ayet veya duaların arasına giren ve özellikle de insan veya başka bir suret içeren reklamlar alenen kutsal olana saldırı ve hakarettir. google efendinin özellikle bunu yaptığına inanıyorum. özellikle islam dininin hassasiyetlerine bu denli saygısızlık yapan google ın bu sayfalara hiçbir reklam yerleştirmemesi konusunda uyarılması ve engellenmesi gerekir. reklam yerleştirebileceği binlerce sayfa var .üstelik takipçileri de bir hayli . maneviyatımızın içinde yer almaları hakarettir, suçtur. google’lı şiddetle kınıyorum.

 5. Selamlar ismimin ebced değerini ve Esmasını ögrenebilirmiyim?birde çocuklarım için ben nasıl öğrenebilirim?

 6. REKLAMLAR HAKKINDA
  Değerli ziyaretçilerimiz, reklam gösterimleri genellikle google tarafından kendi tarayıcınız ile çerezlerden oluşmaktadır. Absürt, rahatsız edici reklamları filtreliyoruz. Ancak tabi zaman zaman reklamlar yenilendiği için tekrar gösterime giriyor. Site genelinde daha hızlı ve kesintisiz yayın yapabilmemiz için reklam gelirlerine ihtiyacımız oluyor. Aşırı şikayetten dolayı pop-up reklamları da sitemizden kaldırdık. Bu nedenle anlayışınıza sığınarak değerli yorumlarınız için teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün