Nükteler

Fuzuli ile Ruhi Atışması

Kısa Hikayeler, Fuzuli ile Ruhi Atışması İki büyük düşünür ve şair Fuzuli ve Ruhi devrin padişahının sarayında bir davete icabet etmişler.

Kısa Hikayeler, Fuzuli ile Ruhi Atışması İki büyük düşünür ve şair Fuzuli ve Ruhi devrin padişahının sarayında bir davete icabet etmişler.

Fuzûlî Kimdir?

Fuzuli, 16. Yüzyıl şairlerinden Türk divan şâiri ve mutasavvıftır. Asıl adı Mehmed bin Süleyman‘dır.

Doğum tarihi 1483 olan Fuzuli’nin, doğum günü net olarak bilinmemektedir. 11 Ocak 1556 tarihinde Kerbela ya da Bağdat’ta veba veya kolera hastalığından öldüğü tahmin edilmektedir.

Ruhî Kimdir?

Ruhî, 17. Yüzyıl şairlerinden ve Türk Divan edebiyatı şairidir.  En önemli eseri Terkib-i Bend isimli manzumesidir. Bağdat doğumlu olduğu için Bağdatlı Ruhî olarak anılmıştır. Doğum tarihi net olarak bilinmemektedir. 1605 yılında Şam’da öldüğü bilinmektedir.

Bağdatlı Ruhi’nin en çok etkilendiği şairler arasında kuşkusuz Fuzûlî gelmektedir. Bağdatlı Ruhi’nin, Fuzûlî’nin oğlu Fazlı ile de arkadaşlık kurduğu bilinmektedir.

Fuzuli ile Ruhi Atışması

Aynı zamanda yaşamadıkları halde aralarında meşhur olan atışmaları ile meşhur olan Fuzuli ve Ruhi hakkında rivayet edilen ünlü diyalog şu şekildedir.

İki büyük düşünür ve şair Fuzuli ve Ruhi devrin padişahının sarayında bir davete icabet etmişler. Eften püften şeylerle kopmayacak dostlukların adamı olan bu iki arkadaş, cennetten bir köşevari sarayın muhteşem güzel bahçesinde dolaşırlarken; Şair Ruhi’nin aklına muziplik gelmiş;

Ruhi:

-Ya Fuzuli dostum, şu cennet gibi bahçenin, şu güzel çiçeklerin içinde, şu göz alıcı işlemeli duvarların dibindeki o uyuz iti görüyor musun?

Fuzuli:

-Görüyorum ya Ruhi?

Ruhi:

-İşte o it bu sarayda Fuzuli!

Atılan taşı tekrar gediğine koymak için bir an düşündükten sonra;

Fuzuli:

-Doğru söylersin ya Ruhi…Sıkacaksın şu itin boğazını çıkacak içinden Ruhi!

 

İlgili Diğer Konular 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün