Biyografi

Necip Fazıl Kısakürek Kısaca Hayatı, Eserleri ve Edebi Kişiliği

Vefatının 39. yılında anılan Necip Fazıl Kısakürek'in kısaca hayatı, şiirleri, eserleri ve edebi kişiliği

Türk edebiyat tarihinde Baki’den sonra ikinci Sultanu’ş Şuara unvanına sahip olan Necip Fazıl Kısakürek Kimdir? Kısaca Hayatı, Eserleri ve Edebi Kişiliği, biyografisi

Necip Fazıl Kısakürek

Necip Fazıl Kısakürek, Türk edebiyat tarihinde Baki’den sonra ikinci Sultanu’ş Şuara unvanına sahip olmuştur. Kısakürek, düşünce hayatında da fikirleri ve eserleriyle derin izler bırakmıştır.

Eserleri ve düşünceleriyle okurlarda derin izler bırakan şair, yazar ve mütefekkir ve Türk Edebiyat tarihinin önemli isimlerinden Necip Fazıl Kısakürek’in vefatının üzerinden 40 yıl geçti. Peki Necip Fazıl Kısakürek kimdir? Kısaca hayat hikayesi, Necip Fazıl sözleri ve en güzel Necip Fazıl şiirleri…

Necip Fazıl Kısakürek Kısaca Hayatı

Türk şair, romancı, oyun yazarı ve İslamcı ideolog olan Necip Fazıl, 26 Mayıs 1904’de İstanbul’da doğmuş, 25 Mayıs 1983 tarihinde İstanbul’daki evinde hayatını kaybetmiştir. Cenazesi, Eyüp Sultan Mezarlığı’nda toprağa verilmiştir.

Doğum tarihi: 26 Mayıs 1904, İstanbul
Ölüm tarihi ve yeri: 25 Mayıs 1983, İstanbul
Defin tarihi ve yeri: Eyüp Mezarlığı, İstanbul

Çocukları: Osman Kısakürek, Zeynep Kısakürek, Mehmet Kısakürek, Ayşe Kısakürek, Ömer Kısakürek

Necip Fazıl Kısakürek Kimdir?

Ahmet Necip Fazıl Kısakürek, 26 Mayıs 1904 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Eğitim hayatını Fransız Frerler Mektebi’nde, Amerikan Koleji’nde, Emin Efendi Mahalle Mektebi’nde, Rehber-i İttihat Mektebi, Büyük Reşit Paşa Mektebi, Aydınlı Köyü’nün ilk mektebinde ve Heybeliada Numune Mektebi’nde tamamladı.

Adından 1916 yılında günümüzdeki Deniz Harp Okulu olan Mekteb-i Fünûn-ı Bahriye-i Şâhâne’de eğitim gören Kısakürek, beş yıl boyunca bu okulda öğrenim gördü ve okulda Yahya Kemal Beyatlı, Ahmet Hamdi Akseki gibi Hamdullah Suphi Tanrıöver gibi tanınmış isimler görev alıyordu.

Türk şiir ve düşünce hayatında birbirlerine zıt olan Necip Fazıl Kısakürek ve Nazım Hikmet Ran, aynı okulda okumuşlardır. Necip Fazıl Kısakürek, Bahriye Mektebi’nde öğrenim gördüğü sırada şiir ile ilgilenmeye başladı ve “Nihal” adında haftalık bir dergi çıkarmaya başladı.

Okuduğu okulda İngilizce öğrendi ve “Lord Byron, Oscar Wilde, Shakespeare” gibi yazarların eserlerini orjinal dilde okudu. Ahmet Necip olan adının “Necip Fazıl” olması da bu okulda gerçekleşmiştir.

1934 yılı, Necip Fazıl Kısakürek için bir dönüm noktasıdır. 1934 yılında bir Nakşi şeyhi olan Abdülhakim Arvasi ile tanışan Kısakürek, yaptığı sohbetleri sayesinde ciddi bir fikir ve zihniyet dönüşümü yaşadı ve bu tanışmayı kendisine milat olarak kabul etti.

Bu tanışmanın ardından Necip Fazıl Kısakürek’in şiirlerinde tasavvufi düşüncenin izlerine rastlandı. Aynı zamanda bu tanışmayla birlikte yeni düşünce sisteminin ilk önemli eseri olan “Tohum” adlı tiyatro oyununu yazdı.

1936’da bir kültür–sanat dergisi olan “Ağaç Mecmuası”nı yayınlamaya başlayan Kısakürek, başarı yakaladı ve dergi Ankara’dan sonra İstanbul’da da çıkarılmaya başlandı.

Dergiye Ahmet Hamdi Tanpınar, Cahit Sıtkı Tarancı gibi önemli edebiyatçılar katkı sağladı. Bir kısmı İş Bankası tarafından finanse edilen dergi, 16 sayı sürdü.

1937 yılında tamamladığı “Bir Adam Yaratmak” adlı piyesi ilk defa 1937-38 tiyatro sezonunda, İstanbul Şehir Tiyatroları’nda Muhsin Ertuğrul tarafından sahneye kondu ve büyük ilgi yarattı.

Necip Fazıl Ölümü ve Ölüm Tarihi

Hayatı boyunca birçok esere imza atan Necip Fazıl Kısakürek, 25 Mayıs 1983 tarihinde 78 yaşındayken İstanbul’da hayatını kaybetti.

SULTANU’Ş ŞUARA UNVANINA SAHİP İKİNCİ ŞAİR

Necip Fazıl Kısakürek, Türk Edebiyatı Vakfınca 1980’de Sultanu’ş Şuara (Şairler Sultanı) ve 1982’de ise “Yılın Fikir ve Sanat Adamı” seçildi. Böylece Necip Fazıl Kısakürek, şair Baki’den sonra, Sultanu’ş Şuara unvanına sahip ikinci şair olarak tarihe geçti.

Edebi Kişiliği

Necip Fazıl, Cumhuriyet döneminde din, tasavvuf, politika, öykü, roman, tiyatro, şiir gibi birçok alanında eserler veren önemli bir edebiyatçıdır.

Edebiyat yaşantısının ilk dönemini teşkil eden şairlik yaşamının 1925 ve 1930 yılları arasında Kaldırımlar, Otel odası, Gel, Geçen Dakikalarım gibi şiirlere imza atmış ve bu şiirleri sayesinde tüm Türkiye tarafından tanınmıştır. Necip Fazıl’ın özellikle “Kaldırımlar” şiiri henüz 21 yaşında iken onu herkesin tanıdığı bir şair olmasını sağlamıştır.

Kısakükrek, bütün şiirlerinde hece ölçüsünü başarılı bir şekilde kullanmıştır.. Birçok şiirinde hecede en zor biçimleri denemiş ve bunda da başarılı olmuştur. Edebiyatımızda 7+7 hece ölçüsünü en iyi kullanan şairdir.

Sağlam, temiz bir dilinin olması, güçlü bir teknikle şiir yazması ve şekildeki kusursuzluk onun büyük bir şair olmasını sağlamış ve Necip Fazıl yıllar boyu taklit edilmiştir.

Düz yazılarında da sağlam bir anlatım tekniği ve son derece güçlü bir fikirsel kurgu meydana getirmiştir. Necip Fazıl, yazdığı anı, makale, inceleme türündeki eserlerinde genellikle dini ve siyasi konular işlemiştir.

Yazdığı tiyatro oyunlarında korku ve kaygı psikolojisini işleyen sanatçı; anı, makale, inceleme türünde yazdığı eserlerinde de genellikle dinsel ve siyasal konular işlemiştir.

Necip Fazıl Kısakürek’in yazdığı ilk şiir kitabı “Örümcek Ağı” kitabını 1925 yılında, en ünlü kitabı “Çile” eserini ise 1962 yılında yazmıştır.

Eserleri

 1. HİKÂYELERİM
 2. CİNNET MUSTATİLİ (YILANLI KUYUDAN)
 3. BİR ADAM YARATMAK
 4. ÇİLE
 5. KAFA KÂĞIDI
 6. O VE BEN
 7. YUNUS EMRE
 8. AT’A SENFONİ
 9. PARA
 10. SAHTE KAHRAMANLAR
 11. HAZRET-İ ALİ
 12. TANRI KULUNDAN DİNLEDİKLERİM
 13. İHTİLÂL
 14. MOSKOF
 15. TOHUM
 16. AYNADAKİ YALAN
 17. REİS BEY
 18. BATI TEFEKKÜRÜ VE İSLÂM TASAVVUFU
 19. BÂBIÂLİ
 20. SOSYALİZM, KOMÜNİZM VE İNSANLIK
 21. HİTÂBELER
 22. PEYGAMBER HALKASI
 23. İBRAHİM ETHEM
 24. HESAPLAŞMA
 25. ESSELÂM
 26. DÜNYA BİR İNKILÂP BEKLİYOR
 27. HAC
 28. TARİH BOYUNCA BÜYÜK MAZLUMLAR
 29. TÜRKİYENİN MANZARASI
 30. KANLI SARIK
 31. NUR HARMANI
 32. İMAN VE İSLÂM ATLASI
 33. MÜDAFAALARIM
 34. VELİLER ORDUSUNDAN 333 (HALKADAN PIRILTILAR)
 35. BENİM GÖZÜMDE MENDERES
 36. İDEOLOCYA ÖRGÜSÜ
 37. MÜMİN KÂFİR
 38. KONUŞMALAR
 39. ÇÖLE İNEN NUR
 40. SON DEVRİN DİN MAZLUMLARI
 41. ÖFKE VE HİCİV
 42. SABIR TAŞI
 43. ULU HAKAN
 44. BAŞBUĞ VELÎLERDEN 33 (ALTUN SİLSİLE)
 45. MUKADDES EMÂNET
 46. İMAN VE AKSİYON
 47. RÂBITA-İ ŞERİFE
 48. DOĞRU YOLUN SAPIK KOLLARI
 49. KÜNYE
 50. TASAVVUF BAHÇELERİ
 51. PARMAKSIZ SALİH
 52. NAMIK KEMÂL
 53. HÜCUM VE POLEMİK
 54. ABDÜLHAMÎD HAN
 55. SİYAH PELERİNLİ ADAM
 56. AHŞAP KONAK
 57. PÜF NOKTASI
 58. YENİÇERİ
 59. REŞAHAT
 60. BAŞMAKÂLELERİM 1-2-3
 61. MEKTÛBAT
 62. GÖNÜL NİMETLERİ
 63. EDEBİYAT MAHKEMELERİ
 64. HÂDİSELERİN MUHASEBESİ 1-2-3
 65. RAPOR 1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13
 66. SAVAŞ YAZILARI 1-2
 67. ÇERÇEVE 1-2-3-4-5-6
 68. KÂTİBİM
 69. DEPREM (ÇİLE)
 70. VİLLA SEMER
 71. VATAN ŞAİRİ NAMIK KEMÂL
 72. CANIM İSTANBUL
 73. UFUK ÇİZGİSİ
 74. EN KÖTÜ PATRON
 75. VATAN DOSTU SULTAN VAHİDÜDDİN
 76. TİYATRO VE TESİRİ

DERLEME DİZİSİ

 1. İSTANBULA HASRET
 2. YAHUDİLİK – MASONLUK – DÖNMELİK
 3. DİNİNİZİ ÖĞRENİNİZ
 4. VESİKALAR KONUŞUYOR
 5. NASREDDİN HOCA
 6. BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ
 7. BÜYÜK DOĞU CEMİYETİ

Nukteler.com Facebook’ta!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün