Gündem

2020 Berat Kandili Ne zaman, Hangi gün?

Ramazan aynının müjdecisi, mübarek üç aylar içerisinde bulunan, aklanmak, temiz ve suçsuz çıkmak anlamına gelen “2020 Berat Kandili” gecesi ne zaman

Ramazan aynının müjdecisi, mübarek üç aylar içerisinde bulunan, aklanmak, temiz ve suçsuz çıkmak anlamına gelen “2020 Berat Kandili” gecesi ne zaman, hangi gün idrak edilecek?

2020 yılı Diyanet İşleri Başkanlığı Dini günler listesinde yer alan Berat Kandili hangi gün idrak edilecek, Berat ne demek, Berat Gecesi önemi ve fazileti nedir? Berat Kandilinde yapılacak ibadetler nelerdir?

2020 Berat Kandili Ne zaman?

2020 yılı Üç Aylar içerisindeki idrak edeceğimiz Miraç Kandilinden sonraki üçüncü kandil olan Şaban ayının 15. gecesi olan Berat Kandili 7 Nisan Salı Gecesi 8 Nisan Çarşamba Gününe bağlayan gece idrak edilecek.

Berat Kandili gecesinin önemi ve mahiyeti hakkında şöyle bir açıklama yer alır.

Vergi ödendiği zaman nasıl ki borçlusuna borcundan kurtulduğuna dair belge veriliyorsa Allah Azze ve Celle’de Berat gecesinde mümin kullarına Berat yazar denilmiştir.

BERAT GECESİ HAKKINDA HADİS-İ ŞERİFLER

Berat Gecesi’nin beş ayrı özelliği vardır.

1. Bütün hikmetli işlerin ayırımına başlanması.
2. Bu gecede yapılacak ibadetlerin diğer vakitlere nispetle kat kat sevaplı olması.
3. İlâhi rahmetin bütün âlemi kuşatması.
4. Allah’ın af ve bağışlamasının coşması.
5. Peygamberimiz (asm)’e tam bir şefaat yetkisinin verilmiş olması.

Bir rivayette bildirildiğine göre Resulullah (asm) Şâban’ın on üçüncü gecesi ümmeti hakkında şefaat niyaz etti, üçte biri verildi. On dördüncü gecesi niyaz etti üçte ikisi verildi. On beşinci gecesi niyaz etti, hepsi verildi. Ancak Allah’tan devenin kaçması gibi kaçanlar başka…

Zemzem kuyusunun bu gecede açık bir şekilde coşup çoğalması da bu manaları kuvvetlendiren kutsal bir işaret olarak yorumlanmaktadır.

Peygamber Efendimiz (asm) bir hadis-i şeriflerinde Berat Gecesi’nin feyiz ve bereketini çeşitli şekillerde nazara vermektedir.

 

1655932

BERAT KANDİLİ NE ZAMAN İDRAK EDİLECEK?

Her yıl Şaban ayının ondördüncü (14.) gününü onbeşinci (15.) gününe bağlayan gece Berat gecesidir. Mübarek Berat Kandili gecesini ibadet ile geçirmenin pek çok sevabı ve feyzi vardır.

Berat Kandili Şaban ayının 14. gecesi idrak edilmektedir. Şaban ayının 14.ncü gecesi, miladi takvime göre 7 Nisan 2020 Salı Gecesi’ne denk gelmektedir.

KANDİL GECESİ NASIL İBADET EDİLİR?

* Kur’ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli.

* Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.

* Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.

* Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.

* O gece ile ilgili âyetler, hadîsler ve bunların yorumları ilgili kitaplardan ferden veya cemaaten okunmalı.

* Kandil gecesinin akşam, yatsı ve Sabah namazları cemaatle ve camilerde kılınmalı.

* Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalı.

Berat Kandili Namazı Nasıl Kılınır?

Berat Gecesi ile ilgili Hadis-i Şerifler

“Allahü teâlâ Berat gecesinde, kâfirler hariç, müminleri mağfiret eder. Kindarları da, bu huylarını bırakıncaya kadar mağfiret etmez.” (Taberani, Beyheki)

“Berat gecesi göklerin kapıları açılır, melekler müminlere müjde verir ve ibadete teşvik ederler.” [Nesai, Beyheki, A, Münziri]

“Ramazandan sonra en faziletli oruç, Şaban ayında tutulan oruçtur.” (Tirmizi)

“Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez: Regaib gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi, Ramazan ve Kurban Bayramı gecesi.” (İ.Asakir)

“Allahü teâlâ, Şaban ayının 15. gecesinde rahmetiyle tecelli ederek, kendisine şirk koşan ve Müslüman kardeşine kin güdenler hariç herkesi affeder.” (İbni Mace)

“Şabanın 15. gecesini ibadetle, gündüzünü de oruçla geçirin! O gece Allahü Teâlâ buyurur ki: “Af isteyen yok mu, affedeyim. Rızk isteyen yok mu, rızk vereyim. Dertli yok mu, sıhhat, afiyet vereyim. Ne isteyen varsa istesin, vereyim.” Bu hâl, sabaha kadar devam eder.” (İbni Mace)

“Şaban ayının 15. gecesi, rahmet-i ilahi dünyayı kaplar, herkes affolur. Ancak haksız yere müslümanlara düşmanlık besleyen ve Allahü teâlâya ortak koşan mağfiret olunmaz.” (Beyheki)

“Cebrail aleyhisselam gelip, “Kalk, namaz kıl ve dua et! Bu gece Şaban ayının 15. gecesidir” dedi. Bu geceyi ihya edenleri Allahü teâlâ affeder. Yalnız, müşrik, büyücü, falcı, cimri, kinci, bid’atçi, içkici, faizci ve zaniyi affetmez.” (Taberani )

“Dört gecenin gündüzü de gecesi gibi faziletlidir. Allahü teâlâ, o günlerde dua edenin isteğini geri çevirmez, onları mağfiret eder ve onlar bu günlerde bol ihsana nail olurlar. Bunlar: Kadir gecesi, Arefe gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi ve günleri.” (Deylemi)

“Allahü teâlâ, Şaban ayının 15. gecesinde rahmetiyle tecelli ederek kendisine şirk koşan ve Müslüman kardeşine kin güdenler hariç herkesi affeder.” (İbni Mace)

“Allahü teâlâ şu dört geceyi hayırla süsler: Kurban Ramazan bayramı gecesi, Arefe gecesi Şabanın yarısının (Berat) gecesi ki, onda eceller, rızıklar yazılır.” (Deylemi)

“Salih akrabayı terk eden, ana babaya asi olan Berat gecesi affa kavuşamaz.” (Beyheki)

Hazret-i Âişe validemiz:
“Ya Resulallah, Allahü teâlâ seni günah işlemekten muhafaza buyurduğu halde, neden Berat gecesinde çok ibadet ettin?” diye sordu.

Peygamber efendimiz buyurdu ki:
“Şükredici kul olmayayım mı? Bu yıl içinde doğacak her çocuk, bu gece deftere geçirilir. Bu yıl içinde öleceklerin isimleri, bu gece özel deftere yazılır. Bu gece herkesin rızkı tertip olunur. Bu gece herkesin amelleri Allahü teâlâya arz olunur.” (Gunye)

 

Risale-i Nur’da Berat Kandili Gecesinin Fazileti

Bu gelen gece olan Leyle-i Berat, bütün senede bir kudsî çekirdek hükmünde ve mukadderat-ı beşeriyenin proğramı nev’inden olması cihetiyle Leyle-i Kadr’in kudsiyetindedir.

Herbir hasenenin Leyle-i Kadir’de otuzbin olduğu gibi, bu Leyle-i Berat’ta herbir amel-i sâlihin ve herbir harf-i Kur’anın sevabı yirmibine çıkar.

Sair vakitte on ise, şuhur-u selâsede yüze ve bine çıkar. Ve bu kudsî leyali-i meşhurede onbinler, yirmibin veya otuz binlere çıkar.

Bu geceler, elli senelik bir ibadet hükmüne geçebilir. Onun için elden geldiği kadar Kur’anla ve istiğfar ve salavatla meşgul olmak büyük bir kârdır. (Şualar: 505)

2020 Yılı Berat Kandili ne zaman idrak edilecek?

7 Nisan 2020 Salı Günü (Hicri 14 Şaban 1441) günü idrak edilecek.

2020 Berat Kandili7 Nisan 2020 Salı14 Şabân 1441

2020 Kandil Günleri ve Mübarek Geceler

  • Regaib Kandili – 27 Şubat 2020 Perşembe
  • Miraç Kandili – 21 Mart 2020 Cumartesi
  • Berat Kandili – 7 Nisan 2020 Salı
  • Kadir Gecesi – 19 Mayıs 2020 Salı
  • Mevlid Kandili – 28 Ekim 2020 Çarşamba

 

İlgili Diğer Konular

 

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı