Gündemİslam

2021 Kurban Bayramı Ne Zaman? Bayram tatili ne zaman başlıyor?

Kurban bayramı ne zaman kurban bayramı tatili kaç gün tatil olacak. Konuyla ilgili tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

2021 Kurban Bayramı Ne Zaman? Arefe günü hangi gün ve Bayram Tatili kaç gün? Vekaletle kurbanlık fiyatları ne kadar? Diyanet kurbanlık bağış 2021 bedeli kaç lira oldu? Bu yazımızda 2021 Kurban Bayramı ile ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz

Yılın ikinci dini bayramı olarak idrak edeceğimiz, çalışanların ve öğrencilerin merak ettikleri 2021 yılı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan dini günler listesi ve hicri aylar takvimi açıklandı. Buna göre 2021 Kurban Bayramı ne zaman, hangi güne denk geliyor ve kaç gün tatil soruları araştırılıyor. Ayrıca emeklilere yılda iki kez ödenen Bayram ikramiyeleri ne zaman veriliyor? 2021 Emekliye bayram ikramiyesi ne kadar?

İçinde bulunduğumuz Temmuz ayı nedeniyle, İslâm âlem için oldukça kutsal ve önemli olan Kurban Bayramına sayılı günler kaldı. Bayram tatili hangi günler? Milyonlarca kişi bayrama hazırlanırken Kurban Bayramı tatilinin resmi olarak kaç gün olduğu sorgulanıyor.

Peki Kurban Bayramına kaç gün kaldı? Ayrıca çokça merak edilen Bayram tatili kaç gün olacak? sorularının cevaplarını yazımızdan okuyabilirsiniz.

İşte Kurban Bayramı ile ilgili tüm bilgiler

2021 Kurban Bayramı Ne Zaman?

Kurban Bayramı Başlangıcı, Bayram hangi güne denk geliyor? Kaç gün bayram tatili olacak?

Hicri takvime göre Kurban bayramı Bayramı Zilhicce ayının 10. günü başlar 4 gündür. 2021 yılı itibariyle Kurban Bayramı Miladi olarak 20 Temmuz Salı gününe denk geliyor. Tüm Müslümanlar Kurbanlarını 20 Temmuz Salı günü sabah bayram namazını kıldıktan sonra kesebilecek.

20 Temmuz Salı günü Kurban Bayramı başlayacak. 4 gün sürecek Kurban Bayramının son günü ise 23 Temmuz Cuma gününe denk gelmektedir.

20 Temmuz – 23 Temmuz 2021 Kurban Bayramı tarihleri

Arefe Günü Ne Zaman?

2021 yılında Kurban Bayramı Temmuz ayına denk geliyor. Yeni yılda idrak edeceğimiz Kurban Bayramı arefe günü ise 19 Temmuz Pazartesi günü olacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı sitesinde yer alan dini günler takvimine göre 2021 Kurban Bayramı’nın takvimi;

 • Kurban Bayramı Arefe Günü 19 Temmuz 2021 Pazartesi (9 Zilhicce 1442)
 • Bayramın 1. Gün 20 Temmuz 2021 Salı Günü (10 Zilhicce 1442)
 • Bayramın 2. Gün 21 Temmuz 2021 Çarşamba (11 Zilhicce 1442)
 • Bayramın 3. Gün 22 Temmuz 2021  Perşembe (12 Zilhicce 1442)
 • Bayramın 4. Gün 23 Temmuz 2021 Cuma (13 Zilhicce 1442)

Diyanet İşleri Başkanlığı bayram tarihi ile ilgili detayları dini günler takvimi üzerinden paylaşmıştı. Bayramın tamamının hafta içerisine denk gelmesi ve arife gününün de pazartesi olmasıyla birlikte bayram tatilinin 9 güne çıkması ihtimali oldukça yükseldi. Sadece yarım günlük süre eklenmesi durumunda tatil süresi 9 gün olacak.

Kurban Bayramında 9 gün tatil

12 Temmuz 2021 tarihinde yani bugün toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısında 2021 Kurban Bayramı tatil bilgileri belli oldu. Buna göre tüm yurtta 16 Temmuz 2021 Cuma akşamıyla birlikte 26 Temmuz Pazartesi sabahına 9 günlük bayram tatili yapılacağı açıklandı.

Bugünkü kabine toplantısında 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Beraberlik Günü, Türkiye’nin corona virüsle mücadelesi ve ardından idrak edilecek Kurban Bayramı tatilinin değerlendirildiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurban Bayramı tatili süresinin 9 gün olacağını duyurdu. Erdoğan, köprülerde bayram için uygulanan ücretsiz geçişin Cuma gecesi başlayacağını söyledi.

Buna göre Pazartesi günkü yarım gün idari tatil olarak belirlendi. Vatandaşlar fiilen 16 Temmuz Cuma akşamından 26 Temmuz Pazartesi sabahına kadar 9 günlük bayram tatile kavuşmuş oluyor.

Kurban Bayramında Kısıtlama Olacak mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan Diyarbakır’da yaptığı açıklamada tatilin 9 ya da 10 gün olacağına işaret etmişti. 15 Temmuz Perşembe gününe denk geliyor, sonrasındaki Pazartesi günü de Kurban Bayramı arifesi oluyor.

Yine kabine toplantısında bayramda kısıtlama olup olmayacağı da ele alındı. Salgında son durum değerlendirilerek herhangi bir kısıtlamaya gidilmeyeceği açıklandı.

İslamî Koşullarda Kurban Nasıl Kesilir?

Kurban İslam dininin tayin ettiği kesim vecibelerine ve İslam usullerine göre yerine getirilmeli, mümkünse uzman kasap veya kişiler tarafından kesilmelidir.

 1. Kesilecek hayvana acı çektirilmemeli ve hayvana eziyet olabilecek davranışlarda bulunulmamalıdır.
 2. Çevre temizliği için gerekli önlemler alınmalıdır.
 3. Yaşlarını doldurmamış, kesimine uygun olmayan hayvanlar kesilmemelidir.
 4. Hayvanın ayakları ve yüzü kıbleye gelecek şekilde sola yatırılmalıdır.
 5. Kıbleye karşı durularak tekbir ve tehlil getirilmelidir.
 6. Tekbir ve tehlil’in ardından Bismillahi Allahu Ekber denilerek hayvanın boğazına keskin bıçak vurulur ve herhangi bir şekilde eziyet etmeden hayvan kesilmelidir.
 7. Hayvan tamamen ölmeden, kafa veya ayaklarını koparmak, derisini yüzmeye kalkmak ya da hayvana eziyet etmek mekruhtur.

Diyanet 2021 kurban bedellerini açıkladı

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, 2021 yılı vekalet yoluyla kurban kesim bedelinin yurt içinde 1125 lira, yurt dışında 925 lira olarak belirlendiğini açıkladı.

Vekaletle kurban hizmeti Türkiye’de müftülükler, yurt dışında ise büyükelçilikler, müşavirlikler, ataşelikler, koordinatörlükler ve ilgili ülkelerdeki dini idareler ve yerel kuruluşlarla iş birliği içerisinde yürütülecek.

Kurban Bayramı emekli ikramiyesi ne zaman ödenecek?

Bu yıl Kurban Bayramı 20 Temmuz 2021 Salı güne denk geliyor. Pazartesi arefe gününün yarım günlük tatilinin tam güne çıkarılması durumunda büyük olasılıkla bayram tatili 9 gün olacak. Bu nedenle bayram haftasında bankalarda işlem yapılamayacağı göz önüne alınırsa emekli bayram ikramiyelerinin Kurban Bayramı’nda 1 ya da 2 hafta öncesinden yatırılması bekleniyor.

Temmuz ayında bayram ikramiyesinin yanında emekliler, 6 aylık enflasyon verilerinin de açıklanmasıyla maaşına zam alacak. Emekli kurban bayramı ikramiyelerinin bu yıl 1100 TL olarak belirlenmesi ve ilgili banka hesaplarında ödenmesi öngörülüyor.

2021 Kurban Bayramı emekli ikramiyelerinin ödenme tarihi 5-11 Temmuz ya da 12-18 Temmuz tarihleri arasında denk gelecek. İkramiyelerin hangi haftada yatacağı ile ilgili önümüzdeki günlerde resmi açıklamanın da yapılması bekleniyor.

İlgili Diğer Konular

Nukteler.com Facebook’ta 

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu