Gündemİslam

2024 Kurban Bayramı Ne Zaman? Bayram tatili ne zaman başlıyor?

Kurban bayramı ne zaman kurban bayramı tatili kaç gün tatil olacak. Konuyla ilgili tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

2024 Kurban Bayramı Ne Zaman? Arefe günü hangi gün ve Bayram Tatili kaç gün? Kurban kesmek farz mıdır? İslam’da kurban ne anlama gelir? Kurban, Müslümanlar için neden önemlidir? Vekaletle kurbanlık fiyatları ne kadar? Diyanet kurbanlık bağış 2024 bedeli belli oldu mu? Kurban Bayramı’nın Tarihi, Hz. İbrahim ve oğlu İsmail’in büyük imtihanı nedir? Bu yazımızda 2024 Kurban Bayramı ile ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz

Yılın ikinci dini bayramı olarak idrak edeceğimiz, çalışanların ve öğrencilerin merak ettikleri yılı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan 2024 dini günler listesi ve hicri aylar takvimi açıklandı. Buna göre 2024 Kurban Bayramı ne zaman, hangi güne denk geliyor ve kaç gün tatil soruları araştırılıyor. Ayrıca emeklilere yılda iki kez ödenen Bayram ikramiyeleri ne zaman veriliyor? Emekliye bayram ikramiyesi ne kadar?

İslâm âlem için oldukça kutsal ve önemli olan Kurban Bayramına sayılı günler kaldı. Bayram tatili hangi günler? Milyonlarca kişi bayrama hazırlanırken Kurban Bayramı tatilinin resmi olarak kaç gün olduğu sorgulanıyor. Peki Kurban Bayramına kaç gün kaldı? Ayrıca çokça merak edilen Bayram tatili kaç gün olacak? sorularının cevaplarını yazımızdan okuyabilirsiniz.

İşte Kurban Bayramı ile ilgili tüm bilgiler

2024 Kurban Bayramı Ne Zaman?

Kurban Bayramı Başlangıcı, Bayram hangi güne denk geliyor? Kaç gün bayram tatili olacak?

İslam’da kurban, bir fedakarlık olarak Müslüman’ın canını vermeye, tüm çıkarlarını ve arzularını hak yolunda feda etmeye hazır olduğunun sembolüdür.

Kurban ibadeti, İslam’dan önce Allah’ın kendisine tek oğlu İsmail’i kurban etmesini emrettiğini rüyasında gören İbrahim Peygamber’e kadar uzanır. Allah’a olan bağlılığında, İbrahim rüyasının peşinden gitmeyi ve kurbanı yerine getirmeyi kabul eder ancak Allah, Hz. İbrahim’e yardım ederek İsmail’in yerine kurban edilmek üzere bir koç gönderir.

Hicri takvime göre Kurban bayramı Bayramı Zilhicce ayının 10. günü başlar 4 gündür. 2024 yılı itibariyle Kurban Bayramı Miladi olarak 16 Haziran 2024 Pazar gününe denk geliyor. Tüm Müslümanlar Kurbanlarını 28 Haziran Çarşamba günü sabah bayram namazını kıldıktan sonra kesebilecek.

16 Haziran 2024 Pazar günü Kurban Bayramı başlayacak. 4 gün sürecek Kurban Bayramının son günü ise 19 Haziran 2024 Çarşamba gününe denk gelmektedir.

Arefe Günü Ne Zaman?

2024 yılında Kurban Bayramı Haziran ayının sonuna denk geliyor. Yeni yılda idrak edeceğimiz Kurban Bayramı arefe günü ise 15 Haziran 2024 Cumartesi olacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı sitesinde yer alan dini günler takvimine göre 2024 Kurban Bayramı’nın takvimi;

 • Kurban Bayramı Arefe Günü – 9 Zilhicce 1445 / 15 Haziran 2024 Cumartesi
 • Bayramın 1. Gün – 10 Zilhicce 1445 / 16 Haziran 2024 Pazar
 • Bayramın 2. Gün –11 Zilhicce 1445 / 17 Haziran 2024 Pazartesi
 • Bayramın 3. Gün – 12 Zilhicce 1445 / 18 Haziran 2024 Salı
 • Bayramın 4. Gün – 13 Zilhicce 1445 / 19 Haziran 2024 Çarşamba

Diyanet İşleri Başkanlığı bayram tarihi ile ilgili detayları dini günler takvimi üzerinden paylaşmıştı. Kurban Bayramının hafta sonuna denk gelmesiyle birlikte bayram tatilinin 9 güne çıkması ihtimali düşük görünüyor. Resmi olarak Kurban Bayramı tarihi yaklaştıkça yapılan açıklamalara göre Kurban Bayramı tatili süresi netlik kazanacak.

Kurban Bayramı’nın Tarihi

Kurban Bayramı, Hz. İbrahim’in Allahu Teala’nın emrine itaat etmek için yapmaya hazır olduğu fedakarlığı onurlandıran Müslümanların kutsal günüdür. Hıristiyanlıkta ve Yahudilikte de tanınan ve bilinen Hz. İbrahim, hayatı boyunca imtihanlardan geçmiştir.

Bu imtihanlardan biri de Allah’ın rüyasında oğlu İsmail’i kurban etmesini emretmesidir. Hem baba hem de oğul, Allau Teala’nın iradesine uymayı kabul ettiler ve Moriah Dağı’na gittiler. İsmail, babasının boynuna dayadığı keskin bir bıçakla alnı yere yasladı. İbrahim, oğlunu kurban etmek üzereyken, Allah, İsmail’in yerine kesilmek üzere büyük bir koç gönderdi, İbrahim daha sonra Allah’ın yüceliği için bu koçu kurban etti.

Bu olay, Hz. İbrahim’in kendisini hoşnut etmek için Allah’ın hükmüne ne ölçüde itaat etmeye istekli olduğunu göstermesi bakımından büyük önem taşımaktadır.

İslamî Koşullarda Kurban Nasıl Kesilir?

Kurban İslam dininin tayin ettiği kesim vecibelerine ve İslam usullerine göre yerine getirilmeli, mümkünse uzman kasap veya kişiler tarafından kesilmelidir.

 1. Kesilecek hayvana acı çektirilmemeli ve hayvana eziyet olabilecek davranışlarda bulunulmamalıdır.
 2. Çevre temizliği için gerekli önlemler alınmalıdır.
 3. Yaşlarını doldurmamış, kesimine uygun olmayan hayvanlar kesilmemelidir.
 4. Hayvanın ayakları ve yüzü kıbleye gelecek şekilde sola yatırılmalıdır.
 5. Kıbleye karşı durularak tekbir ve tehlil getirilmelidir.
 6. Tekbir ve tehlil’in ardından Bismillahi Allahu Ekber denilerek hayvanın boğazına keskin bıçak vurulur ve herhangi bir şekilde eziyet etmeden hayvan kesilmelidir.
 7. Hayvan tamamen ölmeden, kafa veya ayaklarını koparmak, derisini yüzmeye kalkmak ya da hayvana eziyet etmek mekruhtur.

Diyanet kurban bedellerini açıkladı mı?

2023 yılı için Diyanet İşleri Başkanı Erbaş tarafından açıklanan vekalet yoluyla kurban kesim bedelinin yurt içinde yurt içinde 5 bin 950 TL, yurt dışında ise 2 bin 750 TL olarak belirlendi.

Vekaletle kurban hizmeti Türkiye’de müftülükler, yurt dışında ise büyükelçilikler, müşavirlikler, ataşelikler, koordinatörlükler ve ilgili ülkelerdeki dini idareler ve yerel kuruluşlarla iş birliği içerisinde yürütülüyor.

İlgili Diğer Konular

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün