Gündemİslam

2022 Kurban Bayramı Ne Zaman? Bayram tatili ne zaman başlıyor?

Kurban bayramı ne zaman kurban bayramı tatili kaç gün tatil olacak. Konuyla ilgili tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

2022 Kurban Bayramı Ne Zaman? Arefe günü hangi gün ve Bayram Tatili kaç gün? Vekaletle kurbanlık fiyatları ne kadar? Diyanet kurbanlık bağış 2022 bedeli kaç lira oldu? Bu yazımızda 2022 Kurban Bayramı ile ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz

Yılın ikinci dini bayramı olarak idrak edeceğimiz, çalışanların ve öğrencilerin merak ettikleri 2021 yılı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan dini günler listesi ve hicri aylar takvimi açıklandı. Buna göre 2021 Kurban Bayramı ne zaman, hangi güne denk geliyor ve kaç gün tatil soruları araştırılıyor. Ayrıca emeklilere yılda iki kez ödenen Bayram ikramiyeleri ne zaman veriliyor? 2022 Emekliye bayram ikramiyesi ne kadar?

İslâm âlem için oldukça kutsal ve önemli olan Kurban Bayramına sayılı günler kaldı. Bayram tatili hangi günler? Milyonlarca kişi bayrama hazırlanırken Kurban Bayramı tatilinin resmi olarak kaç gün olduğu sorgulanıyor. Peki Kurban Bayramına kaç gün kaldı? Ayrıca çokça merak edilen Bayram tatili kaç gün olacak? sorularının cevaplarını yazımızdan okuyabilirsiniz.

İşte Kurban Bayramı ile ilgili tüm bilgiler

2022 Kurban Bayramı Ne Zaman?

Kurban Bayramı Başlangıcı, Bayram hangi güne denk geliyor? Kaç gün bayram tatili olacak?

Hicri takvime göre Kurban bayramı Bayramı Zilhicce ayının 10. günü başlar 4 gündür. 2022 yılı itibariyle Kurban Bayramı Miladi olarak 9 Temmuz 2022 Cumartesi gününe denk geliyor. Tüm Müslümanlar Kurbanlarını 9 Temmuz Cumartesi günü sabah bayram namazını kıldıktan sonra kesebilecek.

9 Temmuz 2022 Cumartesi günü Kurban Bayramı başlayacak. 4 gün sürecek Kurban Bayramının son günü ise 12 Temmuz 2022 Salı gününe denk gelmektedir.

Arefe Günü Ne Zaman?

2022 yılında Kurban Bayramı Temmuz ayına denk geliyor. Yeni yılda idrak edeceğimiz Kurban Bayramı arefe günü ise 8 Temmuz 2022 Cuma günü olacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı sitesinde yer alan dini günler takvimine göre 2021 Kurban Bayramı’nın takvimi;

 • Kurban Bayramı Arefe Günü – 9 Zilhicce 1443 / 8 Temmuz 2022 Cuma Günü
 • Bayramın 1. Gün – 10 Zilhicce 1443 / 9 Temmuz 2022 Cumartesi Günü
 • Bayramın 2. Gün –11 Zilhicce 1443 / 10 Temmuz 2022 Pazar Çarşamba
 • Bayramın 3. Gün – 12 Zilhicce 1443 / 11 Temmuz 2022 Pazartesi Günü
 • Bayramın 4. Gün – 13 Zilhicce 1443 / 12 Temmuz 2022 Salı Günü

Diyanet İşleri Başkanlığı bayram tarihi ile ilgili detayları dini günler takvimi üzerinden paylaşmıştı. Kurban Bayramının haftasonuna denk gelmesiyle birlikte bayram tatilinin 9 güne çıkması ihtimali düşük görünüyor. Resmi olarak Kurban Bayramı tarihi yaklaştıkça yapılan açıklamalara göre 2022 Kurban Bayramı tatili süresi netlik kazanacak.

İslamî Koşullarda Kurban Nasıl Kesilir?

Kurban İslam dininin tayin ettiği kesim vecibelerine ve İslam usullerine göre yerine getirilmeli, mümkünse uzman kasap veya kişiler tarafından kesilmelidir.

 1. Kesilecek hayvana acı çektirilmemeli ve hayvana eziyet olabilecek davranışlarda bulunulmamalıdır.
 2. Çevre temizliği için gerekli önlemler alınmalıdır.
 3. Yaşlarını doldurmamış, kesimine uygun olmayan hayvanlar kesilmemelidir.
 4. Hayvanın ayakları ve yüzü kıbleye gelecek şekilde sola yatırılmalıdır.
 5. Kıbleye karşı durularak tekbir ve tehlil getirilmelidir.
 6. Tekbir ve tehlil’in ardından Bismillahi Allahu Ekber denilerek hayvanın boğazına keskin bıçak vurulur ve herhangi bir şekilde eziyet etmeden hayvan kesilmelidir.
 7. Hayvan tamamen ölmeden, kafa veya ayaklarını koparmak, derisini yüzmeye kalkmak ya da hayvana eziyet etmek mekruhtur.

Diyanet 2022 kurban bedellerini açıkladı mı?

2021 yılı için Diyanet İşleri Başkanı Erbaş tarafından açıklanan vekalet yoluyla kurban kesim bedelinin yurt içinde 1125 lira, yurt dışında 925 lira olarak belirlenmişti.

Yurt içi ve yurt dışı 2022 yılı Kurban Bedelleri ise henüz belli olmadı.

Vekaletle kurban hizmeti Türkiye’de müftülükler, yurt dışında ise büyükelçilikler, müşavirlikler, ataşelikler, koordinatörlükler ve ilgili ülkelerdeki dini idareler ve yerel kuruluşlarla iş birliği içerisinde yürütülüyor.

İlgili Diğer Konular

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu