Gündemİslam

2022 Hac tarihi ne zaman? Türkiye’nin hacı kontenjanı

Bu sene hac olacak mı? 2022 hac tarihi ne zaman? Hac başvuruları başladı mı? Hac başvurusu nasıl yapılır? Hac için yaş sınırı nedir? 2022 Hac kontenjanı belli mi, bu yıl ücret ne kadar?

Bu sene hac olacak mı? 2022 hac tarihi ne zaman? Hac başvuruları başladı mı? Hac başvurusu nasıl yapılır? Hac için yaş sınırı nedir? 2022 Hac kontenjanı belli mi, bu yıl ücret ne kadar? Hac Başvuruları başladı mı, ne zaman başlıyor?

Hac kuraları ne zaman çekilecek? 2022 yılında hacca gidebilmek için hac kayıt tarihi öğrenmek isteyen vatandaşlar konu hakkında detayları araştırıyor. Suudi Arabistan’ın Türkiye’yi Kovid-19 “kırmızı listesi”nden çıkararak hac-umre ziyaretlerine açması memnuniyetle karşılanmasından sonra 2022 hac için kontenjan bilgileri bekleniyor. Buna göre Diyanet hac kayıt tarihleri, hac gidiş dönüş tarihleri sorgulama ekranı bilgileri, 2022 hac kafile tarihleri merak ediliyor…

2022 Hac ne zaman açılacak, hac başvurusu ne zaman? Hacı adaylarından istenen Covid-19 şartları nelerdir? Diyanet 2022 için hac ibadetine ilişkin açıklama yaptı. Vatandaşlar Hac var mı, sorusunu sorarken Hac başvurularının başlayıp başlamadığına da yanıt arıyor.

2022 hac tarihi ne zaman?

2022 Hac ibadeti 7 Temmuz 2022 Perşembe akşamı başlayacak ve 12 Temmuz 2022 Salı akşamına kadar devam edecek. Gerçek tarih Zilhicce ayının görülmesine bağlı olduğundan, bu tarihler değişkendir. Zilhicce ayı İslami Takvimin 12. ve son ayı’dır.

Hac ayları hicri takvime göre esas alınır. Şevval ve zilkade aylarının tümü ile zilhicce ayının ilk 10 günü hac ayları olarak diyanet tarafından belirtilmiştir. Bu aylara hac ayları denmesinin sebebi, hac şartı olan ihrama şevval ayından itibaren girilebilmesi hususu bakımındandır.

2022 hac mevsiminde Suudi Arabistan’ın içinden ve dışından ziyaretçi kontenjanının bir milyona yükseltildiği açıklandı. Suudi Arabistan, ziyaretçileri her ülkenin payına düşen sayıya göre belirleyecek.

2020 ve 2021 yıllarında Korona virüs salgını nedeniyle Suudi Arabistan’da yaşayan yerel Müslümanlar içerisinden temsili olarak çok az kişiye hac ibadeti yapabilme izni verilmişti.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise 2022 yılında yurtiçi ve yurtdışından toplam 1 milyon hacı adayının kabul edileceği açıklandı. 9 Nisan 2022 tarihli yapılan açıklama ve genelgeye göre bu yılki Hac, 65 yaşını doldurmamış ve Suudi Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış Kovid-19 aşısını yaptırmış kişilere açık olacağı belirtildi.

  • Bu yıl hac için kutsal topraklara kabul edilecek ziyaretçilerde 65 yaş altı olması şartı aranıyor. Ayrıca Covid-19 aşısının temel dozlarını yaptırmış olmaları gerekiyor.
  • Hac ibadeti için Suudi Arabistan’a seyahat eden her yolcunun son 72 saat içinde alınmış negatif PCR test sonucunu ibraz etmesi gerekiyor.

Hac Başvuruları başladı mı?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Başkanlığımız süreci yakından takip etmekte ve ilgili Bakanlıkla görüşmelerini sürdürmektedir.

Ülkelere tanınacak hacı adayı kontenjanları ile ilgili çalışmaların devam ettiği, Suudi Arabistan makamları tarafından çok yakın zamanda konuyla ilgili açıklamanın yapılacağı bildirildi. Ülkelere verilecek hacı adayı kontenjanlarının belirlenmesinin ardından detaylı açıklamamız vatandaşlarımızla paylaşılacaktır” ifadeleri yer aldı.

Hac kayıtları en son 2019 yılında 2 Ocak tarihinde başlayıp, 11 Ocak tarihinde sona ermişti. Önümüzdeki dönem hac için kayıt tarihi hakkında henüz bir açıklama bulunmuyor.

Ali Erbaş’dan hac açıklaması

13 Nisan 2022 Çarşamba 

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ankara’da haber kuruluşlarının temsilcileriyle iftarda bir araya geldi. Başkanlığın yemekhanesinde düzenlenen iftarın ardından, Ali Erbaş, gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ali Erbaş, bu sene hacca gidecek kişi sayısına ilişkin, “En son hacca götürdüğümüz miktarın hiç olmazsa yarısı kadar olur diye tahmin ediyorum ama bu benim arzum. Hazır bekleyen şu anda 84 bin kardeşimiz var. Diyelim ki 30 bin, 40 bin kişi (kontejan) geldi. Bu 84 binden, ilk 30 bini ya da ilk 40 bini hacca gönderme imkanı bulmuş olacağız” dedi.

“2 yıldır malumunuz hac yapamadık. Suudi Arabistan’da sadece kendi içinde sembolik, bir miktar Müslümanla hac yapıldı. Bu sene inşallah 1 milyon kişiyle hac yapma kararı aldı, Suudi Arabistan. Detayları önümüzdeki haftalarda açıklayacağını söyledi.

En son hacca götürdüğümüz miktarın hiç olmazsa yarısı kadar olur diye tahmin ediyorum ama bu benim arzum. Net rakamı inşallah Suudi Arabistan’dan alacağız.

“Hac ve umreyi Allah için tamamlayın.” (Bakara Suresi, 2/196)

Hacca götüreceğimiz vatandaşlarımızın kuralarını çekmiştik. O kurada 84 bin vatandaşımızın kurasını çektik. Yani hazır bekleyen şu anda 84 bin kardeşimiz var. Diyelim ki 30 bin, 40 bin kişi geldi. Bu 84 binden, ilk 30 bini ya da ilk 40 bini hacca gönderme imkanı bulmuş olacağız. Hakları baki, yalnız 65 yaşını geçmiş olanlar gidemeyecek.

Bundan 20 gün kadar önce Suudi Arabistan ziyaretimiz oldu. Orada Hac Bakanlığı’yla görüştük. Umre konusunda artık Türkiye’de vaka sayılarının çok düştüğünü umreye gitmek isteyen vatandaşlarımız olduğunu, çok arzulu olduklarını, talebimizi bildirdik. Onlar da Türkiye’deki vaka sayılarının düşmesini dikkate alarak umreyi açtılar.

Bundan sonra umre serbest, arzu eden herkes umreye gidebilir. Ramazan Bayramı sonrası için planlamalarımıza başladık” diye konuştu.

2022 Hac Kontenjanı

Türkiye’nin hacı kontenjanı belli oldu. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, bu yıl kutsal topraklara Türkiye’den gidecek hacı adayı kontenjanını açıkladı.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığından yapılan açıklamaya göre 2022 yılı haccında Türkiye’den 37 bin 770 hacı adayı kabul edilecek. 19 Nisan’da gerçekleştirilecek Bakanlıklar arası Hac ve Umre Kurulunun ardından detaylar Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından paylaşılacak.

2023 yılı Hac kontenjanı ne kadar olacak?

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 2023 yılı hac ve umre organizasyonu için işbirliği noktasında Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanı Tevfik er-Rabia ile istişarelerde bulunduklarını belirterek, 2023 hac organizasyonunun Cidde’de netleşeceğini söyledi.

2023 hac organizasyonuyla ilgili ocak ayı içerisinde Cidde’de hac protokolü imzalanacak, kontenjan ve diğer hac iş ve işlemleriyle ilgili hususların bu protokolde netleşecek.

2022 Hac fiyatları ne kadar?

Hac Fiyatları her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanır. 2022 Hac Fiyatları farklı konaklama ve süre seçenekleriyle birlikte 15.000 sar ile 22.000 sar arası olması bekleniyor.

Ayrıca 0-2 yaş arası bebek Fiyatı 3250 sar. 3-6 yaş arası 10830  sar ücret alınıyor.

1 sar (Saudi Riyali) = 3.90 Türk lira

* Fiyatlar ortalama ve geçen yıl baz alınarak yazılmıştır, Diyanet’in açıkladığı resmi fiyatlar belli olduğunda yazımız üzerinden düzeltilir. 

Hac başvurusu nasıl yapılır?

Hac kayıt başvuruları yapabilmek için diyanete başvuru yapmaları gerekir. Site üzerinden hac konaklamaları ve ulaşım yolları seçilerek ücret ödemeleri yapılabilir ve bu başvurular diyanetin resmi internet sayfasından yapılabileceği gibi E-Devlet aracılığıyla da yapılabilir.

Hac kimlere farzdır?

Hac ibadeti, İslam’ın beş temel şartından biri olup hem bedenî ve hem malî yönü olan bir ibadettir. Yani hem bedenen ve hem mal ile yapılan bir ibadet olan hac farizası şu şartları taşıyan kimselere farzdır;

  • Müslüman olmak.
  • Akıl baliğ olmak (Akıl yönünden eksik veya noksan olmamak)
  • Ergenlik çağına gelmiş bulunmak.
  • Hür ve özgür olmak.
  • Asli ihtiyaçlardan başka, hacca gidip dönünceye kadar kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu âile fertlerinin geçimlerini sağlayacak servete sahip olmak.
  • Hac yolculuğu için gereken vasıta ve yol masraflarını karşılayacak parası olmak.
  • Hac zamanı yani Kurban Bayramı olan haccı yapabilecek zamana yetişmiş olmak.

Haccın Faydaları

Hac seyahati içerir ve diğer ibadetlerden daha fazla çaba gerektirir. Bunun içindir ki Allah, kullarına, hem maddi hem de fiziksel olarak yapabilmeleri şartıyla, ömürde sadece bir kez yapmayı zorunlu kılmıştır. Haccın faydaları ve gizli hikmetleri çoktur ve bunlardan bazıları (hadislere göre) aşağıda verilmiştir:

1- Hac, İslam’ın Beş Şartı’ndan biridir.

Allah Resulü (sav) şöyle buyurmuştur:

“İslam beş esas üzerine kurulmuştur ve hac yapmak da bunlardan biridir.” (Sahih Buhari: 8)

Hac, İslam’ın beş şartından biri olduğu için, sadece bu gerçek onun önemini ve Allah’ın onu ne kadar sevdiğini gösterir.

2- Önceki Günahların Tümü Bağışlanır

Ebu Hureyre (RA)’den rivayet edildiğine göre Peygamber (SAV) şöyle buyurmuştur:

“Kim Allah rızası için hac yapar, eşiyle cinsel ilişkide bulunmaz, kötülük ve günah işlemezse, yeniden doğmuş gibi (Hac’tan sonra bütün günahlardan arınmış olarak) döner.” (Sahih Buhari: 1521)

Hadislere göre Hac, Sünnete göre ve sadece Allah’ı razı etmek için yapılırsa, bütün günahlardan arınır ve hacılar yeni doğmuş bir bebek gibi günahsız olurlar.

3- Cennet Ödüldür

Ebu Hureyre (RA)’den rivayet edildiğine göre Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

“Ve Mebrûr Haccı’nın (Allah’ın kabul ettiği) mükâfatı cennetten başka bir şey değildir.” (Sahih Buhari: 1773)

Hadis kendini açıklayıcıdır ve açıkça belirtir ki, Hac, doğru niyetle ve sünnete uygun olarak yapılırsa, o zaman Allah Hac’ı kesinlikle kabul eder ve Allah’ın kabul ettiği Hac’ın mükâfatı cennetten (Cennet) başka bir şey değildir.

4- Hac Hacıları Allah’ın Misafiridir

İslam’da misafirlere büyük saygı, sevgi ve haysiyetle davranılır. Bu gerçek şu hadisten de anlaşılmaktadır:

“Allah’a ve ahiret gününe iman eden, misafirine ikramda bulunsun.” (Sahih Buhari: 6135)

Peygamberimiz (sav) bu hadiste misafirlerimize nasıl davranmamız gerektiğini bize bildirmiştir. O halde , Alemlerin Yaratıcısı olan Allah tarafından misafir edildiğinde misafire nasıl davranılacağını bir düşünün.

Aşağıdaki hadisler, hac ve umre hacılarının Allah’ın misafirleri olduğunu açıkça göstermektedir.

“Hac ve umre yapan hacılar, Allah’ın bir heyetidir. Eğer O’na dua ederlerse, onlara cevap verecektir; O’ndan bağışlanma dilerlerse, onları bağışlar.” (İbn Mâce: 2892)

O halde hac yap ve Allah’ın misafiri ol, dünyada ve ahirette O’ndan dilediğini iste .

5- Kadınlar için Hac, Cihaddır

Aişe (RA) anlatıyor :

“Ey Allah’ın Resulü (s.a.v.) dedim! Biz cihadı amellerin en hayırlısı sayarız.” Peygamber (s.a.v.) “Kadınlar için cihadın en hayırlısı Mebrûr’u haccetmektir” buyurmuştur. (Sahih Buhari: 1520)

Bu yazılarda ilginizi çekebilir; 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu