Gündemİslam

2023 Hac tarihi ne zaman? Türkiye’nin hacı kontenjanı

2023 hac tarihi ne zaman? Diyanet İşleri 65 yaş üstü dahil 2023 yılında 83 bin 430 Türk vatandaşının Hac için gidebileceğini duyurdu.

Bu sene hac olacak mı? 2023 hac tarihi ne zaman? Hac başvuruları başladı mı? Hac başvurusu nasıl yapılır? Hac için yaş sınırı nedir? 2023 Hac kontenjanı belli mi, bu yıl ücret ne kadar? Hac Başvuruları başladı mı, ne zaman başlıyor?

Hac kuraları ne zaman çekilecek? 2023 yılında hacca gidebilmek için hac kayıt tarihi öğrenmek isteyen vatandaşlar konu hakkında detayları araştırıyor. Buna göre Diyanet hac kayıt tarihleri, hac gidiş dönüş tarihleri sorgulama ekranı bilgileri, 2023 hac kafile tarihleri merak ediliyor…

2023 Hac ne zaman açılacak, hac başvurusu ne zaman? Hacı adaylarından istenen Covid-19 şartları nelerdir?

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 65 yaş üstü dahil 2023 yılında 83 bin 430 Türk vatandaşının Hac için mübarek topraklara gidebileceğini duyurdu.

2023 hac tarihi ne zaman?

Diyanet İşleri Başkanlığı, 8 Mart 2023 tarihinde kura çekimini tamamladı. Yaklaşık 2.5 milyon kişinin başvurusu ile gerçekleştirilen kura sonucunda 83 bin 430 kişi isim listesi olarak duyuruldu.

Diyanet’in açıkladığı takvime göre Hac çıkışları 2023 yılında 30 Mayıs-24 Haziran tarihleri arasında olacak.

Dönüşler ise 3-28 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Kurada adı çıkanlar ise 13-24 Mart tarihleri arasında kesin kayıt yaptıracak. Kayıtlar e-Devlet üzerinden bireysel olarak gerçekleştirilebilir.

Tarih Zilhicce ayının görülmesine bağlı olduğundan, bu tarihler değişkendir. Zilhicce ayı İslami Takvimin 12. ve son ayı’dır.

Hac ayları hicri takvime göre esas alınır. Şevval ve zilkade aylarının tümü ile zilhicce ayının ilk 10 günü hac ayları olarak diyanet tarafından belirtilmiştir. Bu aylara hac ayları denmesinin sebebi, hac şartı olan ihrama şevval ayından itibaren girilebilmesi hususu bakımındandır.

34 BİN 433 KİŞİ KURASIZ HACCA GİDECEK

Salgın hastalık döneminde 65 yaşından büyük olması ve aşı olmaması sebebiyle gidemeyen 34.443 hacı adayı kurasız hacca gidebilecek.

Belirlenen süre içerisinde kesin kayıt yaptırmayanların yerine, hac konaklama türlerine göre kura sırası gözetilerek 30 Mart-7 Nisan tarihleri arasında illere dağıtılan kontenjanlar çerçevesinde kayıtlar alınacak.

Hac başvurusu nasıl yapılıyor?

Hac kayıt başvuruları yapabilmek için diyanete başvuru yapmaları gerekir. Site üzerinden hac konaklamaları ve ulaşım yolları seçilerek ücret ödemeleri yapılabilir ve bu başvurular diyanetin resmi internet sayfasından yapılabileceği gibi E-Devlet aracılığıyla da yapılabilir.

Hac kimlere farzdır?

Hac ibadeti, İslam’ın beş temel şartından biri olup hem bedenî ve hem malî yönü olan bir ibadettir. Yani hem bedenen ve hem mal ile yapılan bir ibadet olan hac farizası şu şartları taşıyan kimselere farzdır;

  • Müslüman olmak.
  • Akıl baliğ olmak (Akıl yönünden eksik veya noksan olmamak)
  • Ergenlik çağına gelmiş bulunmak.
  • Hür ve özgür olmak.
  • Asli ihtiyaçlardan başka, hacca gidip dönünceye kadar kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu âile fertlerinin geçimlerini sağlayacak servete sahip olmak.
  • Hac yolculuğu için gereken vasıta ve yol masraflarını karşılayacak parası olmak.
  • Hac zamanı yani Kurban Bayramı olan haccı yapabilecek zamana yetişmiş olmak.

Haccın Faydaları

Hac seyahati içerir ve diğer ibadetlerden daha fazla çaba gerektirir. Bunun içindir ki Allah, kullarına, hem maddi hem de fiziksel olarak yapabilmeleri şartıyla, ömürde sadece bir kez yapmayı zorunlu kılmıştır. Haccın faydaları ve gizli hikmetleri çoktur ve bunlardan bazıları (hadislere göre) aşağıda verilmiştir:

1- Hac, İslam’ın Beş Şartı’ndan biridir.

Allah Resulü (sav) şöyle buyurmuştur:

“İslam beş esas üzerine kurulmuştur ve hac yapmak da bunlardan biridir.” (Sahih Buhari: 8)

Hac, İslam’ın beş şartından biri olduğu için, sadece bu gerçek onun önemini ve Allah’ın onu ne kadar sevdiğini gösterir.

2- Önceki Günahların Tümü Bağışlanır

Ebu Hureyre (RA)’den rivayet edildiğine göre Peygamber (SAV) şöyle buyurmuştur:

“Kim Allah rızası için hac yapar, eşiyle cinsel ilişkide bulunmaz, kötülük ve günah işlemezse, yeniden doğmuş gibi (Hac’tan sonra bütün günahlardan arınmış olarak) döner.” (Sahih Buhari: 1521)

Hadislere göre Hac, Sünnete göre ve sadece Allah’ı razı etmek için yapılırsa, bütün günahlardan arınır ve hacılar yeni doğmuş bir bebek gibi günahsız olurlar.

3- Cennet Ödüldür

Ebu Hureyre (RA)’den rivayet edildiğine göre Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

“Ve Mebrûr Haccı’nın (Allah’ın kabul ettiği) mükâfatı cennetten başka bir şey değildir.” (Sahih Buhari: 1773)

Hadis kendini açıklayıcıdır ve açıkça belirtir ki, Hac, doğru niyetle ve sünnete uygun olarak yapılırsa, o zaman Allah Hac’ı kesinlikle kabul eder ve Allah’ın kabul ettiği Hac’ın mükâfatı cennetten (Cennet) başka bir şey değildir.

4- Hac Hacıları Allah’ın Misafiridir

İslam’da misafirlere büyük saygı, sevgi ve haysiyetle davranılır. Bu gerçek şu hadisten de anlaşılmaktadır:

“Allah’a ve ahiret gününe iman eden, misafirine ikramda bulunsun.” (Sahih Buhari: 6135)

Peygamberimiz (sav) bu hadiste misafirlerimize nasıl davranmamız gerektiğini bize bildirmiştir. O halde , Alemlerin Yaratıcısı olan Allah tarafından misafir edildiğinde misafire nasıl davranılacağını bir düşünün.

Aşağıdaki hadisler, hac ve umre hacılarının Allah’ın misafirleri olduğunu açıkça göstermektedir.

“Hac ve umre yapan hacılar, Allah’ın bir heyetidir. Eğer O’na dua ederlerse, onlara cevap verecektir; O’ndan bağışlanma dilerlerse, onları bağışlar.” (İbn Mâce: 2892)

O halde hac yap ve Allah’ın misafiri ol, dünyada ve ahirette O’ndan dilediğini iste .

5- Kadınlar için Hac, Cihaddır

Aişe (RA) anlatıyor :

“Ey Allah’ın Resulü (s.a.v.) dedim! Biz cihadı amellerin en hayırlısı sayarız.” Peygamber (s.a.v.) “Kadınlar için cihadın en hayırlısı Mebrûr’u haccetmektir” buyurmuştur. (Sahih Buhari: 1520)

Bu yazılarda ilginizi çekebilir; 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu