Kuran-ı Kerim

Tevbe Suresi 128. Ayet Arapça-Türkçe Okunuşu ve Meali

Tevbe Suresi 128. Ayeti Türkçe Meali, Arapça-Türkçe Okunuşu, fazileti, sıkıntı ve belalardan korunmak için okunan dualardandır.

Tevbe Suresi 128. Ayet. Türkçe Meali, Arapça Okunuşu, fazileti ve sırları. Sıkıntı ve belalardan korunmak için okunan etkili dualardandır. Kuran-ı Kerim’den Tevbe Suresinin son iki ayeti Arapça Okunuşu ve Türkçe Anlamı

Tevbe Suresi

Tevbe Suresi toplam 129 Ayetten oluşmaktadır. Kuran-ı Kerim’in 9. suresidir. Tevbe kelime anlamı olarak tövbe, istiğfar anlamına gelir. Medine’de nazil olmuştur. Tevbe Suresinin son iki ayeti olan 128 ve 129. ayetler Mekke’de, diğer ayetler ise hicretin dokuzuncu yılında Medine’de, Hadid Suresinden sonra inmiştir.

Tevbe Suresi 128. Ayet

Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâmın ümmetine karşı kemâl-i şefkat ve nihayet re’fetini, Allahu Teala’nın iki ismi olan Raûf ve Rahîm isimleriyle göstererek bildirmiştir.

Peygamber Efendimiz’in insanlara, Müslümanlara olan geniş şefkati ve merhameti ile müminler ve tüm insanlar için kuvvetini sarf eden, çalışan, Sünnet-i Seniyyesiyle Müslümanları irşad eden, manevi yaralarını saran merhametli ve şefkatinin yüceliğini ifade ederek buna rağmen bundan yüz çevirenlerin ne kadar büyük bir ziyanda olduklarını belirtmiştir.

Tevbe 128. Ayet Arapça Yazılışı

لَقَدْ جَآءَكُمْ رَسُولٌ مِّنْ أَنفُسِكُمْ عَزِيزٌ عَلَيْهِ مَا عَنِتُّمْ حَرِيصٌ عَلَيْكُم بِٱلْمُؤْمِنِينَ رَءُوفٌ رَّحِيمٌ

Tevbe 128. Ayet Arapça Okunuşu

Lekad câekum resûlun min enfusikum azîz(azîzun), aleyhi mâ anittum harîsun aleykum bil mu’minîne raûfun rahîm(rahîmun).

Tevbe 128. Ayet Türkçe Meali

Andolsun ki; size, sizin içinizden azîz bir Resûl geldi. Sizin üzüldüğünüz şey, O’na ağır gelir (O’nu üzer). Size çok düşkün, mü’minlere şefkatli ve merhametlidir.

Tevbe Suresi 128. Ayet Kelime Analizi

Ayetin Kelime Kelime Anlamı

lekad: andolsun ki
câe-kum: size geldi
resûlun: bir resûl
min enfusi-kum: sizin içinizden
azîzun: azîz olan
aleyhi: onun üzerine, ona
mâ anittum: sizin üzüldüğünüz şey
harîsun: çok düşkün
aleykum: size
bi el mu’minîne: mü’minlere
raûfun: çok şefkatli
rahîmun: rahîm olan, çok merhametli olan

Tevbe 128. Ayet Mealleri

Diyanet İşleri Başkanlığı Meali:

Andolsun, size kendi içinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya düşmeniz ona çok ağır gelir. O, size çok düşkün, mü’minlere karşı da çok şefkatli ve merhametlidir.

Diyanet Vakfı Meali:

Andolsun size kendinizden öyle bir Peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya uğramanız ona çok ağır gelir. O, size çok düşkün, müminlere karşı çok şefkatlidir, merhametlidir.

Elmalılı Hamdi Yazır Meali:

Andolsun size içinizden öyle bir peygamber geldi ki, gayet izzetli ve sereflidir. Sikintiya düsmeniz ona çok agir gelir üstünüze titrer, müminlere gayet merhametli ve sefkatlidir.

Kur’an Yolu Meali:

Andolsun, size içinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya uğramanız ona ağır gelir, size çok düşkündür, müminlere karşı şefkat ve merhamet doludur.

Benzer Konular

Nukteler.com Facebook’ta!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün