DualarKuran-ı Kerim

Sümmes Sebile Yesserahü Duası Okunuşu ve Anlamı

Sümmes Sebile Yesserahü anlamı, okunuşu ve fazileti nedir? Doğum duası olarak bilinen “Summes Sebila” duası günde kaç defa okunmalı?

Sümmes Sebile Yesserahü Ayeti anlamı nedir, ne zaman ve neden okunur? Fazileti ve faydaları nelerdir? Abese Suresi 20. Ayeti Arapça-Türkçe okunuşu ve anlamı nedir? Abese 20 ne demek? “Summes Sebila Yesserahu” doğum duası nasıl okunur, kaç adet çekilir? Doğum duası olarak bilinen “Summes Sebila” günde kaç defa okunmalı?

Kuran-ı Kerim’in 80. Suresi Abese suresi “Summes Sebila Yesserahu” Ayeti ne demek, kısaca tefsiri, açıklaması ve Summes Sebîle Yesserahu mucizesi…

Sümmes Sebile Yesserahü

Kuran-ı Kerim’de geçen Abese suresi 20. Ayet “Sümmessebile Yesserahü”, kadınlar için doğumun kolaylaşması ve işlerin yolunda gitmesi için okunan ayetlerdendir. Allah’ın rahmeti ve bereketi ile zor ve sıkıntılı zamanlardan kolaylıkla kurtulmak için okunması tavsiye edilmiştir.

“Kaşlarını çattı” anlamına gelen Abese Suresi 42 ayettir ve Kuran’ın son cüzünün (yani cüz 30) sekseninci suresidir.

Hayatımızda Yüce Allah’ın bizim için karar verdiği her şey mükemmel ve dengelidir. Zorluklarla imtihan olmamızın ardındaki hikmet Allah (cc) tarafından bilinir ve bazen bilgimiz varsa bize açıklanır. Müminler olarak ve özellikle dinimiz hakkında bilgi sahibi olduğumuzda, Allah (cc)’ın bizim için seçtiği şeyin en hayırlısı olduğunu anlamaya başlarız.

İyi ve kötü, hoşa giden ve gitmeyen her şeyin ve hayatın tamamının bir imtihan olduğunun farkındayız. Bu nedenle karşılaştığımız zorluklar nedeniyle umudumuzu asla kaybetmemeliyiz.

Zorluk ve ıstırap zamanlarında, O’nun tesellisi ve koruması için alçakgönüllü bir şekilde Allah’a yalvarmamız önemlidir. Aziz ve Celil olan Allah Kuran-ı Kerim Abese suresi 20. Ayette şöyle buyurmaktadır:

 ثُمَّ ٱلسَّبِيلَ يَسَّرَهُۥ

Arapça Okunuşu: Sümmes sebîle yesserah.

Türkçe Anlamı: Sonra ona yolu kolaylaştırdı.

İbn Abbâs’ın bunu şöyle tefsir ettiğini nakleder: Allah, insanın ana rahminden çıkışını ona kolaylaştırdı.

Kadınların regl döneminde (adetliyken) dua niyetiyle okunmasından bir sakınca yoktur. Okumak isteyen okuyabilir.

Faziletleri ve Mucizeleri

İnsanın dünyada yararlanabileceği tüm imkânları ve rızıkları O yaratmıştır, aksi takdirde, Yaradan vermeseydi, bedeninin ve aklının tüm yetenekleri işe yaramaz kalırdı. Allah Teâla bu yeryüzünde bunları kullanmak için olanaklar yaratmıştır. Zor durumumuzu hafifletmek için tam anlamıyla çabalarken Allah’a güvenip O’nun hükmünü kabul etmeliyiz.

Peygamber Efendimiz ve haleflerinden gelen rivayetler, Abese suresini okumanın faziletlerinden bahsetmiştir. 

Allah’ın izniyle doğumun kolaylıkla geçmesine vesile olur.

Okuyan kimsenin işleri rast gider, bahtı ve şansı açılır.

Her gün aksatmadan 3 kez okuyan kimse, her türlü tehlike ve beladan kurtulur.

Doğum sırasında İnşirah Suresi okunursa kadınların ağrı, kaygı ve rahatlık düzeyleri üzerinde olumlu etkileri meydana gelir.

“Abese sûresini kim okursa, kıyamet gününe gülerek ve neşe içinde çıkar.” (Mecmau’l-Beyan)

“Abese suresini kim okursa cennette Allah’ın lütfunu tadacaktır ve bu Cenab-ı Hakk için çok kolay bir iştir.”

Bu yazılar da ilginizi çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün