Esmaül Hüsna

El Müntekim Esması Anlamı, Zikri ve Fazileti

El Müntekim esmasının anlamı nedir? El Müntekim esmasının fazileti nelerdir? Allah'ın 99 ismi Esmaül Hüsna içinde yer alan El Müntekim esmasına dair bilgiler

El Müntekim Esması anlamı nedir? Allah’ın 99 ism-i şerifi Esmaül Hüsna olan El-Müntekim ne demek, zikri, fazileti nedir, ne için okunur? Ebced değeri, zikir adedi ve günü, ne için ve ne zaman okunur? Faydaları ve sırları nedir?

El Müntekim

Suçluların karşılığını veren, günahkarları adaletiyle yargılayarak layık oldukları cezayı veren, onlardan intikam alan.

El Müntekim (c.c.) esması anlamı

Suçluları, adaleti ile hak ettikleri cezaya çarptıran, kendisine isyan edenleri, asileri, canileri, azgınları şiddetle cezalandıran. Kulun hak ettiği ceza ne ise onun cezasını tam olarak veren demektir. Zarar verenin yaptığının karşılığıyla ödeştiren.

Arapça Yazılışı: المنتقم

İntikam alan

Dilediğine ceza vermede  şiddetli davranan, suçlulara müstehak oldukları cezaya çarptıran. Acizlerin ve zayıfların alamadıkları intikamı onların yerine zalimlerden, zorbalardan alan.

el Müntekim ism-i şerifinin zikir sayısı 630 adettir. Zikir günü Salı’dır.

Ebced değeri

Ebced değeri ve zikir sayısı ; 630
Zikir günü ; Salı
Zikir saati ; Merih (Öğleden 2 saat önce ve akşamdan bir saat önce. Gece okumalarında tam gece yarısı.)

Havas alimleri bu ismin AZRAİL (a.s)’ın zikri olduğunu söylemişler.

muntekim_44

Özellikleri, Fazileti ve faydaları :

  • MÜNTEKİM ismi de “KAHHAR” ve “CEBBAR” isimleri gibi, Allah (c.c)’nın kahredici isimlerindendir. Düşmanlar ve intikam almak için üzerlerine okunur. Kahredici isimlerin başında gelen bir isimdir. Havas alimleri bu ismin AZRAİL (a.s)’ın zikri olduğunu söylemişler.
  • Her gün 630 defa “YA MÜNTEKİM” diye zikreden kimseye hiç bir düşmanı zarar veremez. Zarar vermek için uğraşanların kendileri zarara uğrarlar.
  • Kahır ve helakı hak etmiş bir kimseye 7 gece üst üste 3969 kere “YA MÜNTEKİM” okuma ve sonunda “Ya rabbi, Ya Cebbar,Ya müntekim! sana sığınıyorum, falan kimseden hakkımı ve intikamımı al!” diye dua ederse Allah(c.c) mazlumun hakkını alır, ahını yerde bırakmaz.
  • Zalimin zulmünden kurtulmak için günde 100 defa “Ya Müntakim celle celâlühû” ismi şerifini okursa Allah’ın yardımını görür.
  • Cinlerin musallat olduğu birine karşı 630 kere  “Ya Müntakim celle celâlühû” ism-i şerifi okunursa o kişi derdinden kurtulur.
  • Her gün 639 kere “Ya Müntakim celle celâlühû” zikrine devam edene hiç kimse kötülük yapamaz.
  • Ya Müntekim ismini okuyan Haksızlığa uğrayan kimse okumaya devam ederse Cenabı Hak , Hakkını o zalim kimseden alıverir.
  • Ya Müntekim ismini okuyanlar düşmanlarının şerrinden korunurlar. Zulüm ve fenalıktan korunurlar. Allah’ın izniyle hiç kimse Ya Müntekim ismini zikredene bir kötülük yapamaz.

El-Müntekim ile ilgili Kuran Ayetleri

İçinde el Müntekim İsm-i şerifi geçen Kur’an ayetleri:

1-) Secde suresi 22. ayet
وَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّن ذُكِّرَ بِآيَاتِ رَبِّهِ ثُمَّ أَعْرَضَ عَنْهَا إِنَّا مِنَ الْمُجْرِمِينَ مُنتَقِمُونَ
Okunuşu : Ve men azlemu mimmen zukkire bi âyâti rabbihî summe a’rada anhâ, innâ minel mucrimîne muntekimûn(muntekimûne).


Anlamı : Ve Rabbinin âyetleri zikredildikten (hatırlatıldıktan) sonra ondan yüz çeviren kimseden daha zalim kim vardır? Muhakkak ki Biz, mücrimlerden intikam alacak olanlarız.

2-) Zuhruf suresi 41. ayet
فَإِمَّا نَذْهَبَنَّ بِكَ فَإِنَّا مِنْهُم مُّنتَقِمُونَ
Okunuşu : Fe immâ nezhebenne bike fe innâ minhum muntekımûn(muntekımûne).
Anlamı : Fakat seni de aralarından mutlaka gidereceğiz (hayatına son vereceğiz). İşte o zaman mutlaka biz, onlardan intikam alacak olanlarız.

3-) Duhan suresi 16. ayet
يَوْمَ نَبْطِشُ الْبَطْشَةَ الْكُبْرَى إِنَّا مُنتَقِمُونَ
Okunuşu : Yevme nebtışul batşetel kubrâ innâ muntekimûn(muntekimûne).
Anlamı : Büyük bir şiddetle (onları) yakalayacağımız gün, Biz mutlaka intikam alacak olanlarız.

Allah’ın 99 ismi ve Anlamları

Allahü Teala’nın Kuran-ı Kerim ve Hadislerde geçen 99 ism-i şerifi ve Türkçe Anlamları.. Büyük faziletleri bulunan Allah’ın 99 ismi sırasıyla Esmaul Hüsna

 

İlgili Diğer Konular

Nukteler.com Facebook’ta!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün