Namaz

Namaz Duaları, Namazda Okunan Dualar ve Anlamları

Namazda Okunan Dualar ve Tesbihler, Sırasıyla Namaz kılarken okunan dualar. Namazda okuduğumuz dualar ve tesbihlerin okunuşları ve anlamları

Namazda Okunan Dualar ve Tesbihler, Sırasıyla Namaz kılarken okunan dualar nelerdir, nasıl ve ne zaman okunur? Namazda okunan rabbena duası, anlamı ve okunuşu… Namazda okuduğumuz dualar ve tesbihlerin okunuşları ve anlamları

Namazda Okunan Dualar

Namaz duaları olarak bilinen, Namaz kılarken ve Namazın içinde okunan, namazda otururken okunan dualar, sırasıyla tesbihler, zikirler, Arapça ve Türkçe okunuşu, yazılışı ve Anlamları

Sübhaneke Duası

 • Her namazın ilk rek’atinde iftitah tekbirinden sonra okunur.
 • İkindi ve Yatsı namazının sünnetinde üçüncü rek’ate kalkınca Fatiha’dan önce okunur.
 • Cenaze namazında birinci tekbirden sonra (ve celle senâük) eklenerek okunur. Sadece Cenaze Namazında okunur.

“Sübhânekellâhümme ve bi hamdik ve tebârakesmük ve teâlâ ceddük ve lâ ilâhe gayrük.”

Anlamı:

“Allah’ım! Sen eksik sıfatlardan pak ve uzaksın. Seni daima böyle tenzih eder ve överim. Senin adın mübarektir. Varlığın her şeyden üstündür. Senden başka ilah yoktur.”

Ettehiyyâtü Duası

Ettehiyyâtü Duası; Namazda her oturuşta okunur.

اَلتَّحِيَّاتُ للّهِ وَالصَّلَوَاتُ وَالطَّيِّبَاتُ اَلسَّلاَمُ عَلَيْكَ اَيُّهَا النَّبِيُّ وَرَحْمَةُ اللّهِ وَبَرَكَاتُهُ اَلسَّلاَمُ عَلَيْنَا وَعَلى عِبَادِ اللّهِ الصَّالِحين اَشْهَدُ اَنْ لا اِلهَ اِلاّ اللّهُ وَاَشْهَدُ اَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ

“Ettehiyyâtü lillâhi vessalevâtü vettayibât. Esselâmü aleyke eyyühen-Nebiyyü ve rahmetüllâhi ve berakâtüh, Esselâmü aleynâ ve alâ ibâdillâhis-Sâlihîn. Eşhedü en lâ ilâhe illallâh ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve Rasûlüh.”

Anlamı:

“Dil ile, beden ve mal ile yapılan bütün ibadetler Allah’a dır. Ey Peygamber! Allah’ın selâmı, rahmet ve bereketleri senin üzerine olsun. Selâm bizim üzerimize ve Allah’ın bütün iyi kulları üzerine olsun. Şahitlik ederim ki, Allah’tan başka tanrı yoktur. Yine şahitlik ederim ki, Muhammed, O’nun kulu ve rasulü (elçisi)’dir.”

Allâhümme Salli ve Allâhümme Barik Duaları

 • Allâhümme Salli ve Allâhümme Barik Duaları Bütün namazların son oturuşlarında Ettehıyyâtü’den sonra okunur.
 • İkindi namazının sünneti ile yatsının ilk sünnetinin birinci oturuşunda Ettehıyyâtü’den sonra okunur.
 • Cenâze namazında ikinci tekbîrden sonra okunur.

Allâhümme Salli

“Allâhümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ salleyte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidün mecîd.”

Anlamı:

“Allah’ım! Muhammed’e ve Muhammed’in ümmetine rahmet eyle; şerefini yücelt. İbrahim’e ve İbrahim’in ümmetine rahmet ettiğin gibi. Şüphesiz övülmeye lâyık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin.”

Allâhümme Barik

“Allâhümme bârik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ bârekte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidün mecîd.”

Anlamı:

“Allah’ım! Muhammed’e ve Muhammed’in ümmetine hayır ve bereket ver. İbrahim’e ve İbrahim’in ümmetine verdiğin gibi. Şüphesiz övülmeye lâyık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin.

Rabbenâ âtina ve Rabbenâğfirli Duaları

 • Namazlardaki oturuşlarda Allahümme salli ve Allahümme barikten sonra ve vitir namazında Kunut duasını bilmeyen onun yerine “Rabbenâ âtina” ayetini okuyabilir.
 • Rabbena duaları; Namazlardaki oturuşlarda Allahümme salli ve Allahümme barikten sonra okunur.
 • Kunut duasını bilmeyen vitir namazında onun yerine “Rabbenâ âtina” ayetini okuyabilir.
 • Cenaze namazında üçüncü tekbirden sonra okunacak duaları bilmeyen bunların yerine yine “Rabbenâ âtina” ayetini dua niyetiyle okuyabilir.

Rabbenâ âtina Duası

“Rabbenâ âtina fid’dünyâ haseneten ve fil’âhireti haseneten ve kınâ azâbennâr. Birahmetike yâ Erhamerrahimîn.“

Anlamı:

“Allah’ım! Bize dünyada iyilik ve güzellik, ahirette de iyilik, güzellik ver. Bizi ateş azabından koru.”

Rabbenâğfirli Duası

“Rabbenâğfirlî ve li-vâlideyye ve lil-Mü’minîne yevme yekumü’l hisâb.”

Anlamı:

“Ey bizim Rabbimiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü’minleri hesap gününde (herkesin sorguya çekileceği günde) bağışla.”

Kunut Duaları

Vitir namazının üçüncü rek’atinde Fâtiha ve zamm-ı sure okunduktan sonra eller yukarı kaldırılıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alınır ve eller tekrar bağlanınca Kunut duaları okunur.

“Allâhümme innâ nesteînüke ve nestağfirüke ve nestehdîk. Ve nü’minü bike ve netûbü ileyk. Ve netevekkelü aleyke ve nüsnî aleykel-hayra küllehû neşkürüke ve lâ nekfürüke ve nahleu ve netrükü men yefcürük.”

Anlamı:

“Allah’ım! Senden yardım isteriz, günahlarımızı bağışlamanı isteriz, razı olduğun şeylere hidayet etmeni isteriz. Sana inanırız, sana tevbe ederiz. Sana güveniriz. Bize verdiğin bütün nimetleri bilerek seni hayır ile öğeriz. Sana şükrederiz. Hiçbir nimetini inkâr etmez ve onları başkasından bilmeyiz. Nimetlerini inkâr eden ve sana karşı geleni bırakırız.”

“Allâhümme iyyâke na’büdü ve leke nüsallî ve nescüdü ve ileyke nes’â ve nahfidü nercû rahmeteke ve nahşâ azâbeke inne azâbeke bilküffâri mülhık.”

Anlamı:

“Allah’ım! Biz yalnız sana kulluk ederiz. Namazı yalnız senin için kılarız, ancak sana secde ederiz. Yalnız sana koşar ve sana yaklaştıracak şeyleri kazanmaya çalışırız. İbadetlerini sevinçle yaparız. Rahmetinin devamını ve çoğalmasını dileriz. Azabından korkarız, şüphesiz senin azabın kâfirlere ve inançsızlara ulaşır.”

Sırasıyla Namazda Okunan Tespihler ve Anlamları

İlgili Diğer Konular 

Nukteler.com Facebook’ta!

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Daha önceleri namazımı kılıyordum iki yıl boyunca iş hayatına attıldım ama ben ne yazık ki namazımı bırakmıştım.Bugün çok pişman olarak namaza geri başladım ve süreler de nerdeyse unutmuşum çocuğunu sizin böyle sırayla yazıp anlamlarıyla beraber yazmanız çok güzel .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün