Kuran-ı KerimNamazVideo

Kunut Duaları Nedir? Arapça-Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Kunut Duaları Nedir? Kunut Dualar Arapça ve Türkçe Okunuşu, Kunut duaları anlamı, Kunut duaları ne zaman okunur?

Kunut Duaları nedir, ne zaman okunur? Arapça ve Türkçe Okunuşu ve Yazılışı, Kunut kelime anlamı, Kunut duaları Sesli Dinle ezberle

Kunut Duaları

Yatsı namazında kılınan vitir namazında okunan Allâhümme innâ nesteînüke ve Allâhümme iyyâke na’büdü ile başlayan dualara denir.

Kunut Duaları Nedir?

Yatsı namazından sonra kılınan vitir namazının son rekâtında yapılan duaya Kunut duaları adı verilmektedir.

Ne Demektir?

Kelime anlamı, meali olarak “Kunut”;  ibadet, kıyam ve dua anlamlarına gelmekte ve fıkıh terimlerinde ise taatte bulunmak, herhangi bir şerden kurtulmak ve dua etmek anlamında kullanılmaktadır.

Vitir namazında kunut, yani bu duayı okumak ve tekbirinin almak vaciptir. İmam-ı Azama göre bu şekildedir. İmameyn’e göre ise bunlar sünnet kabul edilmiştir.

Kunut duaları, diğer namazlarda bulunmaz. Farklı bir duruma geçişi belirtmek üzere, vitir namazının üçüncü rekâtında kunut tekbiri alınmaktadır. Direk bu duaları okumaya geçmek, namazdaki sıradanlığı sürdürmek anlamına gelir. Bir tekbirle farklı bir duruma geçiş sağlanır. Kunut tekbirinden önce okunan her şey, Kuran’dan bir ayet ve suredir. Bu dualar ise Hz Peygamber (S.a.v)’den rivayet edilen bir duadır.

Kunut tekbirinin namaz içinde neden yapıldığına dair farklı rivayetler bulunsa da bu şekildeki faziletleri bilinmektedir. Bir rivayete göre Hz Muhammed (S.a.v)’in üçüncü rekâtta rükua gideceği sırada cehennemi gördüğü ve bu sebeple kendisinden geçip ellerinin çözüldüğünü ve bu durum ile birlikte tekrar tekbir alarak cehennemden Allah’a sığındığı belirtilmektedir.

Kunut Duası 1 Arapça Okunuşu ve Yazılışı

Allahuekber

Allâhümme innâ nesteînüke ve nestağfirüke ve nestehdik. Ve nü’minü bike ve netûbü ileyk. Ve netevekkelü aleyke ve nüsni aleykel-hayra küllehü neşkürüke ve lâ nekfürüke ve nahleu ve netrükü men yefcürük.

Anlamı : Allahım! Senden yardım isteriz, günahlarımızı bağışlamanı isteriz, razı olduğun şeylere hidayet etmeni isteriz. Sana inanırız, sana tevbe ederiz. Sana güveniriz. Bize verdiğin bütün nimetleri bilerek seni hayır ile överiz. Sana şükrederiz. Hiçbir nimetini inkar etmez ve onları başkasından bilmeyiz. Nimetlerini inkar eden ve sana karşı geleni bırakırız.

Kunut Duaları Sesli Dinle – Ezberle

Allâhümme innâ nesteînüke… duası sesli dinle

 

Kunut Duası 2 Arapça Okunuşu ve Yazılışı

Allahuekber

Allâhümme iyyâke na’büdü ve leke nüsalli ve nescüdü ve ileyke nes’a ve nahfidü nercû rahmeteke ve nahşâ azâbeke inne azâbeke bilküffâri mülhık.

Anlamı : Allahım! Biz yalnız sana kulluk ederiz. Namazı yalnız senin için kılarız, ancak sana secde ederiz. Yalnız sana koşar ve sana yaklaştıracak şeyleri kazanmaya çalışırız. İbadetlerini sevinçle yaparız. Rahmetinin devamını ve çoğalmasını dileriz. Azabından korkarız, şüphesiz senin azabın kafirlere ve inançsızlara ulaşır.

Kunut Duaları Dinle – Ezberle

Allâhümme iyyâke na’büdü… duası sesli dinle

 

Hangi Namazda Okunur? Ne zaman Okunur?

Kunut Dualar normal dua olarak da okunabildiği gibi Yatsı Namazında Vitir Vacip Namazında okunur.

Vitir Namazı 3 Rekattır

Vitir Vacip Namaz ının 3. Rekatı

 • Besmele çekilir: “Bismillahir rahmanir rahim”
 • Fatiha okunur: Zamm-ı sure (Kuran ı Kerimden en az üç ayet) okunur.
 • Sonra tekrar tekbir alınır. Bu tekbir niyet etmeden sadece “Allahu Ekber” demek sureti ile yapılır ve tekrar eller bağlanır.
 • “Allah’u Ekber” denir ve Rükü’a eğilinir: “Subhane Rabbiyel Azim” üç kere denir.
 • Rükü’dan doğrulur: “Semi Allahulimen Hamide – Rabbena lekel Hamd” denir.
 • “Allah’u Ekber” denir ve Secdeye gidilir: Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir. “Allah’u Ekber” denir ve Doğrularak oturulur, sonra tekrar. “Allah’u Ekber” denir ve Secdeye gidilir: Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir.
 • “Allah’u Ekber” denir ve Oturulur.
  Ettehıyyatü okunur.
  Salli ve Barik duaları okunur.
  Rabbena atina ve Rabbenağfirli duaları okunur.
  Sonra Yatsı Namazı içinde olan Namaz tesbihatı yapılır.

 

 

 Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
DMCA.com Protection Status