DualarNamaz

Kunut Duaları Arapça okunuşu ve Türkçe anlamı

Kunut Duaları Nedir? Kunut Dualar Arapça ve Türkçe Okunuşu, Kunut duaları anlamı, Kunut duaları ne zaman okunur?

Kunut Duaları nedir, ne zaman okunur? Kunut kelime anlamı nedir? Kunut duası Türkçe nasıl okunur? Arapça ve Türkçe Okunuşu ve Yazılışı,  Kunut duaları nasıl okunur? Hangi namazda ve hangi rekatta kunut duası okunuyor? Kunut duaları yerine ne okunur? Kunut duası ne zaman okunmaz? Kunut duası ayet midir? Kunut duası 1 ve 2 Hangi duadır? Sesli Dinle ve ezberle

Vitir namazında kunut duası nasıl okunur? Kunut duası nasıl başlar?  Vitir namazının üçüncü rekatında ne okunur? Kunut duaları kaç tanedir? Kunut duaları ayet midir? Kunut duası bilmeyen ne okur?

Kunut Duaları Nedir?

Yatsı namazından sonra kılınan vitir namazının son rekâtında yapılan duaya Kunut duaları adı verilmektedir.

Kunut Ne Demek?

Arapça kökenli القنوت‎ Kunut kelime anlamı, meali;  ibadet, kıyam, itaatkar olmak, veya ayakta durmak ve dua anlamlarına gelmekte ve fıkıh terimlerinde ise taatte bulunmak, herhangi bir şerden kurtulmak ve dua etmek anlamında kullanılmaktadır.

Ancak İslam dinine göre daha çok namaz esnasında okunan özel bir dua olduğu bilinmektedir.

Kunut Duaları

Yatsı namazında kılınan vitir namazında okunan Allâhümme innâ nesteînüke ve Allâhümme iyyâke na’büdü ile başlayan dualara denir.

Vitir namazında kunut, yani bu duayı okumak ve tekbirinin almak vaciptir. İmam-ı Azama göre bu şekildedir. İmameyn’e göre ise bunlar sünnet kabul edilmiştir.

Kunut duaları, diğer namazlarda okunmaz. Farklı bir duruma geçişi belirtmek üzere, vitir namazının üçüncü rekâtında kunut tekbiri alınmaktadır. Direk bu duaları okumaya geçmek, namazdaki sıradanlığı sürdürmek anlamına gelir. Bir tekbirle farklı bir duruma geçiş sağlanır. Kunut tekbirinden önce okunan her şey, Kuran’dan bir ayet ve suredir. Bu dualar ise Hz Peygamber (S.a.v)’den rivayet edilen bir duadır.

Kunut tekbirinin namaz içinde neden yapıldığına dair farklı rivayetler bulunsa da bu şekildeki faziletleri bilinmektedir. Bir rivayete göre Hz Muhammed (S.a.v)’in üçüncü rekâtta rükua gideceği sırada cehennemi gördüğü ve bu sebeple kendisinden geçip ellerinin çözüldüğünü ve bu durum ile birlikte tekrar tekbir alarak cehennemden Allah’a sığındığı belirtilmiştir.

Hanefilere göre, İmam Ebu Hanife, kunutun vacib, Ebu Yusuf ile Muhammed sünnet olduğuna kaildirler. Kunut duası sadece vitir namazının üçüncü rek’atinde rüku’dan önce yapılır.

Şafiilere göre, Sabah namazının ikinci rek’atinde rukü’dan kalkılıp doğrulduğunda kunut okumak sünnettir. Bu dua yapılırken ellerin içi göğe doğru kaldırılır ve sonunda yüze sürülmez. İmam bu duayı cehren (aşikar) okur, cemaat ise “amin” der. Ayrıca felaket ve musibet günlerinde de kunut okumak meşrudur.

Kunut duaları ayet değildir. Kuran-ı Kerim’de geçmez.

Kunut Duası 1

Arapça Yazılışı :

اَللَّهُمَّ إِنَّا نَسْتَعِينُكَ وَ نَسْتَغْفِرُكَ وَ نَسْتَهْدِيكَ * وَ نُؤْمِنُ بِكَ وَ نَتُوبُ اِلَيْكَ * وَ نَتَوَكَّلُ عَلَيْكَ * وَ نُثْنِى عَلَيْكَ اْلخَيْرَ كُلَّهُ نَشْكُرُكَ وَ لاَ نَكْفُرُكَ * وَ نَخْلَعُ وَ نَتْرُكُ مَنْ يَفْجُرُكَ *

Türkçe Okunuşu : 

Allâhümme innâ nesteînüke ve nestağfirüke ve nestehdik. Ve nü’minü bike ve netûbü ileyk. Ve netevekkelü aleyke ve nüsni aleykel-hayra küllehü neşkürüke ve lâ nekfürüke ve nahleu ve netrükü men yefcürük.

Anlamı : Allahım! Senden yardım isteriz, günahlarımızı bağışlamanı isteriz, razı olduğun şeylere hidayet etmeni isteriz. Sana inanırız, sana tevbe ederiz. Sana güveniriz. Bize verdiğin bütün nimetleri bilerek seni hayır ile överiz. Sana şükrederiz. Hiçbir nimetini inkar etmez ve onları başkasından bilmeyiz. Nimetlerini inkar eden ve sana karşı geleni bırakırız.

Kunut Duaları Sesli Dinle – Ezberle

Allâhümme innâ nesteînüke… duası sesli dinle

Kunut Duası 2

Arapça Yazılışı :

اَللّٰهُمَّ اِيَّاكَ نَعْبُدُ وَلَكَ نُصَلّ۪ى وَنَسْجُدُ * وَاِلَيْكَ نَسْعٰى وَنَحْفِدُ * نَرْجُو رَحْمَتَكَ وَنَخْشٰى عَذَابَكَ * اِنَّ عَذَابَكَ بِ الْكُفَّارِ مُلْحِقٌ *

Türkçe Okunuşu : 

Allâhümme iyyâke na’büdü ve leke nüsalli ve nescüdü ve ileyke nes’a ve nahfidü nercû rahmeteke ve nahşâ azâbeke inne azâbeke bilküffâri mülhık.

Anlamı : Allahım! Biz yalnız sana kulluk ederiz. Namazı yalnız senin için kılarız, ancak sana secde ederiz. Yalnız sana koşar ve sana yaklaştıracak şeyleri kazanmaya çalışırız. İbadetlerini sevinçle yaparız. Rahmetinin devamını ve çoğalmasını dileriz. Azabından korkarız, şüphesiz senin azabın kafirlere ve inançsızlara ulaşır.

Kunut Duaları

Kunut Duaları Dinle – Ezberle

Allâhümme iyyâke na’büdü… duası sesli dinle

 

Hangi Namazda ve ne zaman okunur?

Kunut Dualar normal dua olarak da okunabildiği gibi Yatsı Namazında Vitir Vacip Namazında okunur.

Vitir Namazı 3 Rekattır

Vitir Vacip Namazının 3. Rekatı

 • “Bismillahir rahmanir rahim”
 • Fatiha okunur: Zamm-ı sure (Kuran ı Kerimden en az üç ayet) okunur.
 • Sonra tekrar tekbir alınır. Bu tekbir niyet etmeden sadece “Allahu Ekber” demek sureti ile yapılır ve tekrar eller bağlanır.
 • Kunut Duaları okunur.
 • “Allah’u Ekber” denir ve Rükü’a eğilinir: “Subhane Rabbiyel Azim” üç kere denir.
 • Rükü’dan doğrulur: “Semi Allahulimen Hamide – Rabbena lekel Hamd” denir.
 • “Allah’u Ekber” denir ve Secdeye gidilir: Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir. “Allah’u Ekber” denir ve Doğrularak oturulur, sonra tekrar. “Allah’u Ekber” denir ve Secdeye gidilir: Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir.
 • “Allah’u Ekber” denir ve Oturulur.
  Ettehıyyatü okunur.
  Salli ve Barik duaları okunur.
  Rabbena atina ve Rabbenağfirli duaları okunur.

Sonra Yatsı Namazı tesbihatı yapabilirsiniz.

Vitir Namazında Kunut Duası yerine ne okunur?

Kunut duasını ezberleyemeyen veya okuyamayan kimse “Rabbenâ âtinâ” duasını okur veya üç kere “Allahümmeğfir lî (Allah’ım! Beni bağışla)” yahut üç kere “Yâ Rabbî (Ey Rabb’im)”der.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün