Namaz

Hangi Namaz Kaç Rekattır? 5 Vakit Namaz Tablosu

Gün içerisinde kılınan Farz Namazları nelerdir? Sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazı kaç rekattır? Peki Hangi Namaz Kaç Rekattır?

Namaz dinimiz için en başta gelen emirlerden ve ibadetlerdendir. Gün içerisinde kılınan Farz Namazları nelerdir? Sabah namazı, öğle namazı, ikindi namazı, akşam namazı ve yatsı namazı kaç rekattır? Peki Hangi Namaz Kaç Rekattır?

Kelime-i Şehâdet’ten sonra İslâm’ın en önemli rüknü olan namaz, günde beş ayrı zaman diliminde olmak üzere kadın ve erkek her Müslüman için bir görevdir.

Kılınan farz namazların her vaktinin rekatları birbirinden farklıdır. Müslümanlara bir gün içerisinde 40 rekat namaz kılmak farz olarak belirtilmiştir.

İslâm dininde Allah’a ve Peygamberine imandan sonra verilen ilk emir namaz emri olmuştur. Kur’an-ı Kerim’in yüzden fazla ayetinde namazdan bahsedilmiştir. Dolayısıyla Namaz ibadeti İslâm’ın beş şartından ikincisi olarak zikredilmiştir.

Namaz hangi vakitlerde kılınır ve kaç rekattır? Hangi namaz kaç rekattır? Farzları ve sünnetleri kaçtır? Hangi Namaz Kaç Rekattır? Farz namazları nasıl ve ne zaman kılınır? Ayrıca Cuma namazı ve diğer nafile namazlar kaç rekattır ve nasıl kılınır?

Vakit Namazları 5 Vakit Namaz

Sabah, öğle, ikindi, akşam, yatsı namazı kaç rekattır?

Sabah Namazı

 • Sabah Namazı Ne Zaman Kılınır?

Sabah Namazı vakti İmsak Saatinden itibaren başlar Güneş Doğuşuna kadar kılınabilir.

Sabah namazının vakti imsak ile girer, güneşin doğması ile biter. Ancak Sabah Namazının Farzını Hanefilere göre hafif ışıyıncaya kadar bırakmak, Şafiilere göre ise erken, karanlık iken kılmak faziletlidir.

İmsak girer girmez de sabah namazı kılınabilir; ezanı beklemek şart değildir.

 • Sabah Namazı Kaç Rekattır?

Sabah Namazı 4 rekattır.

2 Rekat sünnet

2 Rekat Farz’dır

Öğle Namazı

 • Öğle Namazı Ne Zaman Kılınır?

Öğle Namazı Kaçta Kılınır?

Öğle Namazı vakti Öğle Ezanı’nın okunmasıyla başlar ve İkindi Ezan vaktine kadar kılınabilir. Ama İslam âlimlerine göre en makbul olanı vakti girdiğinde yani Ezan okunduktan sonra kılmak daha eftâldir.

 • Öğle Namazı Kaç Rekattır?

Öğle Namazı 10 rekattır.

4 Rekat ilk sünnet

4 Rekat Farz

2 Rekat son sünnet

İkindi Namazı

 • İkindi Namazı Ne Zaman Kılınır?

İkindi Namazı Kaçta Kılınır?

İkindi Namazı vakti İkindi Ezanı’nın okunmasıyla başlar ve Akşam Ezan vaktine kadar kılınabilir. Ama güneşin batışından önceki vakitte namaz kılmak mekruh olduğu için ikindi namazını bu vakte kadar geciktirmemek gerekir. İslam âlimlerine göre en makbul olanı vakit girdiğinde yani Ezan okunduktan sonra kılmak daha eftâldir.

 • İkindi Namazı Kaç Rekattır?

İkindi Namazı 8 rekattır.

4 Rekat sünnet

4 Rekat Farz

Akşam Namazı

 • Akşam Namazı Ne Zaman Kılınır?

Akşam Namazı Kaçta Kılınır?

Akşam Namazı vakti Akşam Ezanı’nın okunmasıyla başlar ve Yatsı Ezan vaktine kadar kılınabilir. Akşam vakti güneşin tam olarak ufukta batmasıyla başlar ve şafağın kaybolma zamanına kadar devam eder.

Akşam namazının vakti; güneşin batması ile başlayıp, Ebû Hanîfe’ye göre ise güneşin batışından sonra ufukta kalan aydınlık kayboluncaya kadar devam eder.

Akşam namazının vakti akşam ezanının okunması ile girer ve Yatsı ezanına kadar sürer. Bu vakitler içerisinde kılınır.

 • Akşam Namazı Kaç Rekattır?

Akşam Namazı 5 rekattır. Akşam namazında önce 3 Rekat Farz kılınır.

3 Rekat Farz

2 Rekat sünnet

Yatsı Namazı

 • Yatsı Namazı Ne Zaman Kılınır?

Yatsı Namazı Kaçta Kılınır?

Günde 5 vakit farz namazlardan sonuncusu olan Yatsı namazının vakti, şafağın kaybolmasından yani akşam namazı vaktinin çıkmasından itibaren başlar, sabahın vakti girinceye kadar devam eder.

Yatsı Namazı vakti, Akşam namazının vakti çıktıktan sonra yani yatsı Ezanı okunduktan sonra kılınır ve ve fecr-i sadığın doğmasından biraz önceki zamana kadar devam eder.

 • Yatsı Namazı Kaç Rekattır?

Yatsı Namazı 13 rekattır.

4 Rekat ilk sünnet

4 Rekat Farz

2 Rekat son sünnet

3 Rekat vitr vacib.

Namaz Rekatları Tablosu

Cuma Namazı

Cuma Namazı Ne Zaman ve Nasıl Kılınır? 

Cuma Namazı Kaçta Kılınır?

Cuma namazı, farz namazlardan olup, Cuma şartlarını kendilerinde toplayan kimseler için iki rekat Cuma namazı Farz-ı ayın‘dır.

Cuma günü öğle namazı vaktinde kılınır. Cuma Namazı’nın farzı iki rekattır. Cuma namazının özelliklerinden birisi de namazdan önce hutbe okunmasıdır.

 • Cuma Namazı Kaç Rekatır?

Cuma Namazı toplam 16 rekattır.

4 Rekat ilk sünnet
2 Rekat farz
4 Rekat cuma sünneti,
4 Rekat Zuhri ahir (son öğle namazı)
2 Rekat vaktin son sünneti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün