Gündem

2023 Yılbaşı Ne Zaman? 1 Ocak hangi güne denk geliyor?

Yılbaşı ne zaman, hangi güne denk geliyor 1 Ocak 2023 hangi gün? Yeni yıl tatili ne zaman? 31 Aralık 2022 hangi gün ve mesai yapılacak mı? İşte yeni yıl için Yılbaşı tatili ve 2022 başlangıcı

Yılbaşı ne zaman, hangi güne denk geliyor 1 Ocak 2023 hangi gün? Yeni yıl tatili ne zaman? 31 Aralık 2022 hangi gün ve mesai yapılacak mı? Yılbaşında 4 gün sokağa çıkma yasağı olacak mı? Bu yıl yılbaşı tatili kaç gün? Yılbaşında hangi tedbirler uygulanacak? İşte yeni yıl için Yılbaşı tatili ve 2023 başlangıcı

Bilindiği üzere 31 Aralık akşamını 1 Ocak’a bağlayan gece yılbaşı olarak kabul ediliyor. 1 Ocak’ta ise resmi tatil ilan ediliyor. Yeni yıla geri sayım heyecanı yaşayan tüm vatandaşlarımız için merak edilen 2022 yılının ilk tatil günü olan yeni yıl veya 2022 yılbaşı ne zaman, hangi güne denk geliyor? 31 Aralık mesai var mı? 31 Aralık bugün resmi tatil mi? Yılbaşı tatili 5 gün olacak mı? Türkiye de ilk yılbaşı tatili hangi tarihte yürürlüğe girmiştir?

2022 yılının son günlerine girerken yeni yıl veya yılbaşı ne Zaman? Yılbaşına Kaç Gün Var? Yeni Yıla Kaç Gün Kaldı? soruları merak ediliyor ve araştırılıyor. İşte, 2023 yılı resmi tatil günleri ve yılbaşı tarihi, 1 Ocak Hangi Gün? 2023 Yılbaşı Ne Zaman?

Yılbaşı Nedir?

Yeni yıl, yeni bir takvim yılının başladığı ve takvimin yıl sayısının bir arttığı zaman olarak tanımlanır. Pek çok ülkede ve kültürde bu olay bir şekilde kutlanmaktadır. Yılbaşı, Miladi takvim (Gregoryen takvimini) kullanan ülkelerde 31 Aralık’ı 1 Ocak’a bağlayan geceye verilen isimdir.

Günümüzde en çok kullanılan takvim olan Miladi takvimin yeni yılı 1 Ocak’a gününe denk gelmektedir. Birçok ülke 1 Ocak gününü resmî tatil olarak belirlemiştir.

İslam dinine göre ise Hicri Yılbaşı, Muharrem ayının birinci günüdür.

2023 Yılbaşı hangi güne denk geliyor?

Yeni yılın ilk tatili olacak olan yılbaşı, 1 Ocak 2023 Pazar Gününe denk geliyor, bu gün Türkiye’de ve dünyada resmi Yılbaşı Tatili olarak kutlanıyor.

 • 31 Aralık 2022 Cumartesi
 • 1 Ocak 2023 Pazar

Yılbaşı tatili kaç gün?

Hafta içine denk gelen yeni yıl tatili resmi olarak 1 gün tatil imkanı veriyor. Çalışanlar ve memurlar hafta sonuna denk gelen yılbaşı tatilinde izin almadan 2 günlük tatil yapılabilir.

31 Aralık 2022 hangi güne denk geliyor?

Peki 31 Aralık 2022 Cumartesi günü resmi tatil mi? 31 Aralık mesai var mı? 31 Aralık bugün yarım gün resmi tatil mi?

İçinde bulunduğumuz 2022 yılının son günü olan 31 Aralık Cumartesi gününe denk geliyor. 31 Aralık günü resmi tatil olmadığı için bu gün tatil yapılmayacak, çalışanlar için mesai yapılacak. Sadece ertesi gün yılbaşı tatili yapılacaktır.

31 Aralık Cumartesi resmi tatil değil. Bu yıl hafta sonuna denk gelen 31 Aralık Cumartesi günü ise mevzuatta yer almadığı için tatil olmayacak. Resmi olarak sadece 1 Ocak 2023 Pazar günü resmi tatil olacak.

Türkiye’de ne zaman Yılbaşı Resmi tatil oldu?

26 Aralık 1925 Uluslararası saat ve takvimin kullanımı TBMM’de kabul edildi. 1 Ocak 1926’dan itibaren cumartesi günleri öğleden sonra başlamak üzere pazar günü tatil ilan edildi. Ancak yılbaşı günü hâlâ resmi tatil değildi, kutlanıyor ama tatil günleri arasına alınmıyordu.

Milletvekili Tunalı Hilmi Bey tarafından 1927 yılında yılbaşının resmi tatil olması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne kanun teklifi verilmişti. Ancak 27 Mayıs 1935’te çıkarılan yasayla o senenin yılbaşından itibaren 1 Ocak günü resmi tatil ilan edildi.

1 Ocak’ta Okullar ve Bankalar Tatil Mi?

Her sene olduğu gibi yeni yıla girdiğimiz 1 Ocak 2023 Pazar günü hem hafta sonu hem de resmi yılbaşı tatili olduğundan dolayı tüm devlet ve özel okullar için 1 gün yılbaşı tatili yapılacak. Okullar ve eğitim kurumları açık olmayacak, kapalı olacak.

Resmi ve Kamu Bankaları da resmi tatil nedeniyle kapalı olacak ve şubelerden her hangi bir işlem yapılamayacak.

PTT ve eczaneler de resmi tatil kapmasında tatil olacak ve kapalı olacaklar. Ancak Eczaneler, nöbetçi eczane sistemiyle hizmet vermeye devam edecek.

Hastaneler, noterler, nüfus müdürlüğü, vergi daireleri, kargolar, postane, borsa, kuyumcular, müzeler kapalı durumda olacaktır.

31 Aralık 2022 Okullar Tatil mi?

2022 yılının son günü olan Cumartesi günü hafta sonu tatili olduğu için okullar, resmi kurumlar zaten tatil olacak. Diğer kamu kurumları, özel kurumlar ve işletmelerin çoğu normal çalışma saatlerinde açık olacak ve çalışacaktır.

Dünyada Yılbaşı Kutlamaları

Dünyada 2023 heyecanı başladı. Yeni yılı ilk kutlayan ülke Yeni Zelanda, Türkiye saati 14:00’te yeni yılı karşılıyor. Onu iki saat sonra Avustralya takip edecek. Ardından Asya ülkeleri, Ortadoğu ve Avrupa yeni yıla girecek. Son olarak da Amerika kıtasındaki ülkeler 2023’ü karşılayacak.

1 Ocak: Dünyadaki bir çok ülke tarafından kullanılan miladi takvime göre yılın ilk günüdür.

Hicrî takvimde yılbaşı Muharrem ayının 1’inde gerçekleşir. Hicrî takvim bir kamerî takvim olduğundan 354 güne denk gelir, dolayısıyla miladi takvime göre yılbaşı her yıl 11 gün önce gerçekleşir. Böylece 2008 yılında Miladi yıl boyunca hicrî takvimde iki adet yılbaşı gerçekleşmiştir.

Roş Aşana (İbranice yeni yıl): Musevi yılbaşıdır. Hamursuz Bayramı’ndan 163 gün sonra kutlanır.

Doğu Ortodoks Kilisesi’nde yılbaşı 1 Ocak’ta, İsa’nın doğum günü ise 7 Ocak’ta kutlanır.

Çin yılbaşı her yıl ilk kamerî ayın yeni Ay gününde kutlanır, ki bu da genelde ilkbahara denk gelir. Tam tarihi, miladi takvime göre 21 Ocak ile 21 Şubat arasına denk gelmektedir. Çin’de yılın en önemli bayramı konumundadır.

Celali takviminde yılbaşı Norous (Nevruz) olarak anılır ve ilkbaharın başında kutlanır. (20 veya 21 Mart)

Tayland, Kamboçya ve Laos’ta yılbaşı 13 Nisan’dan 15 Nisan’a kadar kutlanır. Özellikle Tayland’da bu kutlama su dökerek gerçekleşir.

2023 Resmi tatil günleri listesi belli oldu!

Sırasıyla 2023 resmi ve dini bayram günleri, tarihleri hangi güne denk geliyor?

 • 1 Ocak Yılbaşı – 1 Ocak 2023 Pazar Günü
 • 21 Nisan Cuma – Ramazan Bayramı
 • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı – Pazar Günü
 • 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü – Pazartesi Günü
 • 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı – Cuma Günü
 • 28 Haziran Çarşamba – Kurban Bayramı
 • 15 Temmuz Demokrasi Bayramı – Cumartesi Günü
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı (2023) – Çarşamba Günü
 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı – Pazar Günü

İlgili Diğer Konular

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu