Gündem

2024 Yılbaşı Ne Zaman? Kaç Gün Tatil?

Yılbaşı ne zaman, hangi güne denk geliyor 1 Ocak 2024 hangi gün? Yeni yıl tatili ne zaman? 31 Aralık 2023 hangi gün ve mesai yapılacak mı? Bu yıl yılbaşı tatili kaç gün olacak?

Yılbaşı ne zaman, hangi güne denk geliyor 1 Ocak 2024 hangi gün? Yeni yıl tatili ne zaman? 31 Aralık 2023 hangi gün ve mesai yapılacak mı? Bu yıl yılbaşı tatili kaç gün olacak? Yılbaşında toplu ulaşım ücretsiz mi? Yılbaşında hangi tedbirler uygulanacak? İşte yeni yıl için Yılbaşı tatili ve 2024 başlangıcı

Bilindiği üzere 31 Aralık akşamını 1 Ocak’a bağlayan gece yılbaşı olarak kabul ediliyor. 1 Ocak’ta ise resmi tatil ilan ediliyor. Yeni yıla geri sayım heyecanı yaşayan tüm vatandaşlarımız için merak edilen 2024 yılının ilk tatil günü olan yeni yıl veya 2024 yılbaşı ne zaman, hangi güne denk geliyor? 31 Aralık mesai var mı? 31 Aralık bugün resmi tatil mi? Yılbaşı tatili 5 gün olacak mı? Türkiye de ilk yılbaşı tatili hangi tarihte yürürlüğe girmiştir?

Yılbaşında iki haftadan daha az bir süre kaldı. 2023 yılının son günlerini yaşarken yeni yıl veya yılbaşı ne zaman, Yılbaşına Kaç Gün Var? Yeni Yıla Kaç Gün Kaldı? soruları merak ediliyor ve araştırılıyor. İşte, 2024 yılı resmi tatil günleri ve yılbaşı tarihi, 1 Ocak Hangi Gün? 2024 Yılbaşı Ne Zaman? Yeni Yılı ilk olarak hangi ülke kutlar?

Yılbaşı Nedir?

Yeni yıl, yeni bir takvim yılının başladığı ve takvimin yıl sayısının bir arttığı zaman olarak tanımlanır. Pek çok ülkede ve kültürde bu olay bir şekilde kutlanmaktadır. Yılbaşı, Miladi takvim (Gregoryen takvimini) kullanan ülkelerde 31 Aralık’ı 1 Ocak’a bağlayan geceye verilen isimdir.

Günümüzde en çok kullanılan takvim olan Miladi takvimin yeni yılı 1 Ocak’a gününe denk gelmektedir. Birçok ülke 1 Ocak gününü resmî tatil olarak belirlemiştir.

İslam dinine göre ise Hicri Yılbaşı, Muharrem ayının birinci günüdür.

2024 Yılbaşı hangi güne denk geliyor?

Yeni yılın ilk tatili olacak olan yılbaşı, 1 Ocak 2024 Pazartesi Gününe denk geliyor, bu gün Türkiye’de ve dünyada resmi Yılbaşı Tatili olarak kutlanıyor.

  • 1 Ocak 2024 Pazartesi
  • 31 Ocak 2024 Çarşamba
  • 31 Aralık 2023 Pazar

Yılbaşı tatili ne zaman, kaç gün?

Hafta içine denk gelen yeni yıl tatili resmi olarak 1 gündür. Çalışanlar ve memurlar hafta sonuna denk gelen yılbaşı tatilinde izin almadan 2 günlük tatil yapılabilir. 2024 yılında ise hafta sonu tatil günleri ile birlikte 3 gün yılbaşı tatili yapmak mümkün.

31 Aralık 2023 hangi güne denk geliyor?

Peki 31 Aralık 2023 Cumartesi günü resmi tatil mi? 31 Aralık mesai var mı? 31 Aralık bugün yarım gün resmi tatil mi?

İçinde bulunduğumuz 2023 yılının son günü olan 31 Aralık Pazar gününe denk geliyor. 31 Aralık günü resmi tatil olmadığı için bu gün tatil yapılmayacak, çalışanlar için mesai yapılacak. Sadece ertesi gün yılbaşı tatili yapılacaktır.

Zaten haftasonuna gelen 31 Aralık 2023, Pazar resmi tatil değil. Bu yıl hafta sonuna denk gelen 31 Aralık Pazar günü ise mevzuatta yer almadığı için tatil olmayacak. Resmi olarak sadece 1 Ocak 2024 Pazartesigünü resmi tatil olacak.

Türkiye’de ne zaman Yılbaşı Resmi tatil oldu?

26 Aralık 1925 Uluslararası saat ve takvimin kullanımı TBMM’de kabul edildi. 1 Ocak 1926’dan itibaren cumartesi günleri öğleden sonra başlamak üzere pazar günü tatil ilan edildi. Ancak yılbaşı günü hâlâ resmi tatil değildi, kutlanıyor ama tatil günleri arasına alınmıyordu.

Milletvekili Tunalı Hilmi Bey tarafından 1927 yılında yılbaşının resmi tatil olması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne kanun teklifi verilmişti. Ancak 27 Mayıs 1935’te çıkarılan yasayla o senenin yılbaşından itibaren 1 Ocak günü resmi tatil ilan edildi.

1 Ocak’ta Okullar ve Bankalar Tatil Mi?

Her sene olduğu gibi yeni yıla girdiğimiz 1 Ocak 2024 Pazartesi günü hem hafta sonu hem de resmi yılbaşı tatili olduğundan dolayı tüm devlet ve özel okullar için 1 gün yılbaşı tatili yapılacak. Okullar ve eğitim kurumları açık olmayacak, kapalı olacak.

Resmi ve Kamu Bankaları da resmi tatil nedeniyle kapalı olacak ve şubelerden her hangi bir işlem yapılamayacak.

PTT ve eczaneler de resmi tatil kapmasında tatil olacak ve kapalı olacaklar. Ancak Eczaneler, nöbetçi eczane sistemiyle hizmet vermeye devam edecek.

Hastaneler, noterler, nüfus müdürlüğü, vergi daireleri, kargolar, postane, borsa, kuyumcular, müzeler kapalı durumda olacaktır.

31 Aralık 2023 Okullar Tatil mi?

2023 yılının son günü olan Pazar günü hafta sonu tatili olduğu için okullar, resmi kurumlar zaten tatil olacak. Diğer kamu kurumları, özel kurumlar ve işletmelerin çoğu normal çalışma saatlerinde açık olacak ve çalışacaktır.

Yılbaşında toplu taşıma ücretsiz

Geçen yıllarda olduğu gibi Yılbaşında da toplu ulaşımın ücretsiz olması bekleniyor. Başkentray, Marmaray ve İZBAN, yeni yılın ilk günü (1 Ocak 2024) ücretsiz hizmet verebilir.

Yeni yıla ilk önce hangi ülke giriyor, en son kim kutlar?

Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler 2023’e girerken, 25 saatlik bir süre boyunca Yeni Yılı karşılamak için gelenek ve kültürlerine göre kutlamalar yapılacak.

Çoğu insan, Avustralya’yı Yeni Yıl’ı ilk karşılayacak ülke olarak biliyor, ancak durum böyle değil. Noel Adası olarak da bilinen Kiritimati Adası ve Pasifik Okyanusu’nun merkezindeki çoğunluğu ıssız 10 adadan oluşan bir dizi ülke, 2023’e ilk güren ülkeler arasındadır.

Hawaii’nin hemen güneyinde yer almasına rağmen, Kiritimati Adası 2023 Yeni Yılı neredeyse tam bir gün önce kutlayacak.

Türkiye saatiyle 31 Aralık 2022 Cumartesi günü saat 14:00’de küçük Pasifik adası Tonga, Yeni Zelanda ve Samoa ile birlikte yeni bir yıla giriyor.

Yeni Yıl en son nerede gelecek?

Kutlama zaman dilimlerinin değişmesi, Dünya genelinde bir şekilde dalgalanma etkisine neden olduğundan, her zaman en uzun süre beklemek zorunda olan bir ülke elbette olmak zorundadır.

2023’te yeni yıla girecek en son yer, 1 Ocak günü Türkiye saatiyle 15:00’de Baker Adası ve Howland Adası olacak.

Dünyada Yılbaşı Kutlamaları

Dünyada 2023 heyecanı başladı. Yeni yılı ilk kutlayan ülke Yeni Zelanda, Türkiye saati 14:00’te yeni yılı karşılıyor. Onu iki saat sonra Avustralya takip edecek. Ardından Asya ülkeleri, Ortadoğu ve Avrupa yeni yıla girecek. Son olarak da Amerika kıtasındaki ülkeler 2023’ü karşılayacak.

Önümüzdeki yıl aşk, para veya seyahatle ilgili olsun, şans aradığınızda, gelenekler kültürel geçmişe bağlı olabilir.

1 Ocak: Dünyadaki bir çok ülke tarafından kullanılan miladi takvime göre yılın ilk günüdür.

Hicrî takvimde yılbaşı Muharrem ayının 1’inde gerçekleşir. Hicrî takvim bir kamerî takvim olduğundan 354 güne denk gelir, dolayısıyla miladi takvime göre yılbaşı her yıl 11 gün önce gerçekleşir. Böylece 2008 yılında Miladi yıl boyunca hicrî takvimde iki adet yılbaşı gerçekleşmiştir.

Roş Aşana (İbranice yeni yıl): Musevi yılbaşıdır. Hamursuz Bayramı’ndan 163 gün sonra kutlanır.

Doğu Ortodoks Kilisesi’nde yılbaşı 1 Ocak’ta, İsa’nın doğum günü ise 7 Ocak’ta kutlanır.

Çin yılbaşı her yıl ilk kamerî ayın yeni Ay gününde kutlanır, ki bu da genelde ilkbahara denk gelir. Tam tarihi, miladi takvime göre 21 Ocak ile 21 Şubat arasına denk gelmektedir. Çin’de yılın en önemli bayramı konumundadır.

Celali takviminde yılbaşı Norous (Nevruz) olarak anılır ve ilkbaharın başında kutlanır. (20 veya 21 Mart)

Tayland, Kamboçya ve Laos’ta yılbaşı 13 Nisan’dan 15 Nisan’a kadar kutlanır. Özellikle Tayland’da bu kutlama su dökerek gerçekleşir.

TikTok’ta gezinirseniz, yılbaşında birçok kullanıcının gece yarısı 12 üzüm yemekten bahsettiğini görmüş olabilirsiniz. Bu aslında yeni değil, 19. yüzyıl İspanya’sına kadar uzanıyor. İnanışa göre 12 üzüm, yılın 12 ayını ifade ediyor. Gece yarısı saatin her vuruşunda bir üzüm yersiniz ve çanlar bitene kadar üzümleri bitiremezseniz yeni yılda talihsizliklerle karşılaşırsınız.

Yılbaşı veya Noel ağacı, Noel’den daha eski bir gelenektir.

Kökenleri, Noel ve Hıristiyanlığın kendisinden önce ve bazı açılardan birçok inanca sahip olan ve olmayan insanları kapsayan bir toplum için mükemmel bir kış ortası sembolüydü.

Halka açık Noel ağaçları dikme uygulaması, 20. yüzyılda ABD’de ortaya çıktı. 1923’te ilki Beyaz Saray’ın Güney Çimenliğinde göründü. Büyük Buhran sırasında, New York’taki Rockefeller Center gibi ünlü siteler giderek daha büyük ağaçlar dikmeye başladı.

2024 Resmi tatil günleri listesi !

Sırasıyla 2024 resmi ve dini bayram günleri, tarihleri hangi güne denk geliyor?

Yılbaşı 1 Ocak 1 Gün Pazartesi
2024 Ramazan Bayramı * 9 Nisan – 12 Nisan 3,5 Gün Salı – Cuma
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 23 Nisan 1 Gün Salı
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü 1 Mayıs 1 Gün Çarşamba
19 Mayıs Atatürk`ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs 1 Gün Pazar
Kurban Bayramı 2024  * 15 Haziran – 19 Haziran 4,5 Gün Cumartesi – Çarşamba
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü 15 Temmuz 1 Gün Pazartesi
30 Ağustos Zafer Bayramı 30 Ağustos 1 Gün Cuma
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı * 28 Ekim – 29 Ekim 1,5 Gün Pazartesi – Salı

2024’te toplamda 24 gün tatil yapmak mümkün

Yeni yıl 2024 için tatil günleri takvimine göre, 4 gün izin alarak 2024’te toplamda 24 gün tatil yapmak mümkün olacak.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü 2024 Çarşamba gününe denk geliyor. Haftasonu ile birleştirerek 5 günlük tatil yapmak mümkün. 15 Temmuz 2024 Pazartesi günü Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak kutlanacak. Hafta sonu tatiliyle birleşen 15 Temmuz, 3 günlük tatili fırsatı sunuyor.

İlgili Diğer Konular

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün