Gündem

31 Aralık resmi tatil mi? 31 Aralık 2023 Yarım Gün mü?

31 Aralık resmi tatil mi? Bankalar, Devlet Daireleri, Hastaneler açık mı? 31 Aralık'ta okullar yarım gün mü? Eczaneler ve PTT açık mı? 31 Aralık 2022 hangi güne denk geliyor? 31 Aralık'ın özelliği nedir? 

31 Aralık 2023 resmi tatil mi, yarım Gün mü? Okullar yılbaşında tatil mi? 2024 yeni yıl ve yılbaşı tatilinin yaklaşmasıyla birlikte çalışanlar, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar 31 Aralık tatil mi? 31 Aralık yarım gün mü? Yılbaşı tatili kaç gün sürecek? Yıl başına kaç gün kaldı? Yılbaşı Pazartesi günü tatil mi? Yılbaşı İstanbul’da ulaşım 24 saat mi? gibi araştırılan sorularının yanıtları gündemde yer almaya devam ediyor.

Ülkemizde milyonlarca insan 2024 yeni yılbaşı tatilinin ne zaman başlayacağını, 31 Aralık gününün resmi tatil olup olmayacağını merak ediyor. Peki 31 Aralık günü okul var mı, okullar tatil mi? Bankalar açık mı, EFT yapılır mı? Resmi Tatilde EFT oluyor mu? Yılın son günü olan 31 Aralık 2023 devlet daireleri, kamu kurumları yarım gün mü? 31 Aralık 2023 PTT kargo çalışıyor mu? Postaneler (PTT) 31 Aralık günü kaça kadar açık?

Ayrıca 31 Aralık 2023 hangi güne denk geliyor? Yılbaşı tatili kaç gün? 31 Aralık’ta özel sektörün çalışma durumu nasıl olacak? 2023 yılını bitirmeye ve 2024 yeni yıla girmemize sayılı günler kaldı. 31 Aralık’ın özelliği nedir?

31 Aralık Resmi Tatil Mi?

Yılbaşı yaklaşıyor… Yeni yıla günler kala bu sene 2022 yılının son günü olan 31 Aralık günü Pazar gününe denk geliyor. Yılbaşı arifesi olarak bilinen 31 Aralık günü, resmi tatil günleri kapsamında değildir.

Bu nedenle diğer yıllarda olduğu gibi 31 Aralık Pazar haftasonu olduğu için Devlet Daireleri ve kamu kuruluşları zaten tatil olacak ve özel sektör normal mesai yapabilecek. İlk öğretim okulları, liseler ve Üniversiteler hafta sonu tatilde olacaklar ve 2 Ocak Salı günü normal eğitim öğretime devam edecekler.

Hafta başı Pazartesi günü 2024 yılına girmiş olacağız. Dolayısıyla Pazartesi günü 2024 yılının ilk günü, yılbaşı günüdür.

Resmi tatil kapsamında olmayan yeni yıl arifesi 2023’ün son günü yani 31 Aralık bu sene Pazar gününe denk geldiği için resmi kurumlar, okullar, hastaneler hafta sonu tatilinde olacaklar. 31 Aralık 2023 Pazar; Bankalar, PTT ve PTT Kargo ve diğer kargolar, eczaneler kapalı olacak.

2024 Yılbaşı Tatili Kaç Gün Olacak?

Her yıl olduğu gibi bu yıl da 2024 Yılbaşı günü ve gecesi, ülkemizde ve diğer ülkelerde birçok insan için önemli bir sosyal tatildir.

Türkiye’de 1935 yılında resmi tatil olarak ilan edilen yılbaşı, bu yıl 2024 yılına gireceğimiz yeni yılın ilk günü olan 1 Ocak ise Pazartesi gününe denk geliyor. Normalde yılbaşı tatili resmi olarak 1 gün tatildir. Bu sene ekstra bir tatil olmadan sadece hafta sonu tatili olarak 3 gün tatil imkanı bulunmaktadır.

 • 31 Aralık 2023 Pazar
 • 1 Ocak 2024 Pazartesi
 • 2 Ocak 2024 Salı

Yılbaşı tatili 2024 yılının ilk resmi tatil günüdür. 1 Ocak 2024 Pazartesi gününe denk gelmektedir.

Yılbaşı arifesi ve 31 Aralık’ın özelliği

31 Aralık’taki Yılbaşı Gecesi, Gregoryen takvim yılı olarak bilinen yılın son gününü ifade etmektedir. Yılbaşı Gecesi, Gregoryen takvimini takip eden tüm ülkeler tarafından geniş çapta kutlanır, ancak dünyada ki tüm insanlar saat farklılıkları nedeniyle yeni yılı aynı şekilde veya bazı durumlarda aynı gün bile kutlamaz.

Yılbaşı, yılın son günü olan 31 Aralık’ta. Bu gün birçok insan farklı ve karışık duygu içerisinde olabilir. Bize tüm inişleri ve çıkışları ile geçen yılı düşünme ve hatırlama fırsatı veriyor, ama aynı zamanda Yeni Yıla doğru yol almaya hazırlanıyoruz. İşte yeni bir gün, yeni yıl ve yeni başlangıçlar, yeni umutlar!

Türkiye’de Yılbaşı

1 Ocak 2024 Pazartesi yani yeni yılın ilk günü bazı kurumlar ve kuruluşlar kapalı, bazıları ise açık olacak ancak sınırlı hizmetler sunabilirler. Birçok mağaza Yeni Yıl arifesinde açıktır, ancak erken kapanabilir. Birçok tiyatro, kulüp ve diğer eğlence mekânlarının özel programları vardır. Biletleri ve rezervasyonları birkaç hafta önceden ayırtmak gerekebilir.

31 Aralık ve 1 Ocak tarihleri arası yılbaşı ve tatil sezonu olduğu için trafikte bir miktar tıkanıklık veya yoğunluk olabilir. Etkinlik alanları, eğlence mekanları ve sosyal aktiviteler için yerel medyayı kontrol etmek akıllıca olacaktır.

Ayrıca toplu taşıma sistemleri normal veya yoğun şekilde bu günlerde hizmet verebilir. Bazı kurumlar ve şirketler, yılbaşı nedeniyle çalışanlarını güvenli bir şekilde evlerine dönebilmelerini sağlamak için mesai saatlerini daha erken paydos edebiliyor. 31 Aralık’ta toplu taşıma kullanmanız gerekiyorsa, seyahate çıkmadan önce uygun zaman çizelgelerini dikkatlice kontrol etmeniz daha yerinde olacaktır.

Google’da en çok aratılan konulardan birisi de “Türkler yeni yılı kutlar mı?” sorusu oluyor. Yılbaşı, Türkiye’nin en popüler kutlama günlerinden biridir. Ülkedeki Yılbaşı Gecesi gelenekleri arasında aile yemeği, milli piyango çekilişi ve gece yarısına geri sayım yer alır.

Televizyonda eğlence programları öğleden sonra başlar ve ertesi gün sabahın erken saatlerine kadar devam eder. Pek çok insan saatin gece yarısını vurmasını beklerken çeşitli eğlencelere, kutlalamalara katılır. Devlet televizyonları, gece yarısından hemen önce yeni yıl milli piyangosunun kazanan numaralarını açıklar. Türkiye’de birçok kişi, kazanana yüklü miktarda para vaat ettiği için yılbaşı piyango bileti almaya çalışır.

Pek çok insan da yılbaşı ve yeni yıl için birbirini tebrik eder, birbirlerine yeni yıl mesajları gönderir. Yılbaşı Gecesi ve Yeni Yıl arasındaki zaman diliminde insanlar sevdiklerine, aile, arkadaş ve akrabalarına küçük hediyeler alışverişinde bulunur.

Yeni Yıl 2024 Resmi tatil günleri listesi

Sırasıyla 2024 resmi ve dini bayram günleri, tarihleri hangi güne denk geliyor?

Yılbaşı 1 Ocak 1 Gün Pazartesi
2024 Ramazan Bayramı * 9 Nisan – 12 Nisan 3,5 Gün Salı – Cuma
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 23 Nisan 1 Gün Salı
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü 1 Mayıs 1 Gün Çarşamba
19 Mayıs Atatürk`ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs 1 Gün Pazar
Kurban Bayramı 2024  * 15 Haziran – 19 Haziran 4,5 Gün Cumartesi – Çarşamba
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü 15 Temmuz 1 Gün Pazartesi
30 Ağustos Zafer Bayramı 30 Ağustos 1 Gün Cuma
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı * 28 Ekim – 29 Ekim 1,5 Gün Pazartesi – Salı

2022 Yılbaşı arifesi Doodle oldu

Google 2022 yılbaşı arifesini Doodle yaparak kullanıcılarına sürpriz yaptı! Dünyanın en büyük arama motoru olan Google, anasayfasında yılbaşı arifesinde sürpriz bir doodle ile ziyaretçilerini karşılıyor. 31 Aralık’ta kullanıcılarına eğlenceli tasarım sunan Google ana sayfasında havai fişek gösterilerinin yer aldığı bir görsel hazırladı.

Bugünün Doodle’ı, 2022’yi anma ve 2023’te yeni bir başlangıcı dört gözle bekleme zamanı olan Yılbaşı Gecesini kutluyor. İster havai fişek patlatıyor, ister gelecek yıl için hedefler belirliyor olun, işte 2023’te gelecek harika şeyler!

Yılbaşı 2022

Google arama motoru üzerinden “Yılbaşı Arifesi” ya da “New Year’s Eve” olarak aratırsanız karşınıza konfeti yağmuru ile sayfa geliyor.

Yılbaşında İstanbul Metrolar kaça kadar açık?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), yılbaşı gecesi metro seferlerinin sabaha kadar süreceğini açıkladı. İstanbul’da İETT ve Metro İstanbul, yılbaşında 24 saat hizmet verecek. Gece boyunca ek otobüs ve metro seferleri konulacak.

31 Aralık 2023 Pazar günü ve gecesi 24 saat çalışacak metro hatları

 • M1A Yenikapı – Atatürk Havaalanı
 • M1B Yenikapı – Kirazlı
 • M2 Yenikapı – Hacıosman
 • M3 Kirazlı – Başakşehir/Metrokent
 • M4 Kadıköy – Tavşantepe
 • M5 Üsküdar – Çekmeköy
 • M6 Levent Boğaziçi Ü. – Hisarüstü
 • M7 Mecidiyeköy – Mahmutbey
 • M9 Bahariye – Olimpiyat
 • F1 Taksim – Kabataş
 • F4 Boğaziçi Üniversitesi / Hisarüstü – Aşiyan

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün