TeknolojiYaşam

VPN nedir, nasıl çalışır? En iyi ücretsiz VPN servisleri

VPN nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır? VPN in amacı nedir? VPN ile girilen siteler belli olur mu? En güvenli ve ücretsiz VPN servisleri hangisi?

VPN nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır? VPN’in amacı nedir? VPN ile girilen siteler belli olur mu? En güvenli ve ücretsiz VPN servisleri hangisi? Mobil Telefonda veya masaüstü bilgisayar ile VPN nasıl yapılır, kurulur? İnternette VPN kullanılırsa ne olur? En hızlı, ücretsiz ve Türkçe VPN uygulamaları hangileridir?

Zaman zaman, toplumsal olaylarda karşılaştığımız Sosyal paylaşım siteleri Twitter, Instagram ve Facebook ile haberleşme uygulaması Whatsapp’ta yaşanan erişim sorunu, VPN araştırmalarını arttırdı. Dünya genelinde Facebook, Instagram ve Whatsapp’a giremeyen kullanıcılar ücretsiz ve hızlı VPN araştırmaya başladı. VPN ne demek, niçin kullanılır? Türkçe VPN uygulamaları nelerdir?

İşe Bant daraltma uygulaması, engelli ve IP bloklu siteler, sosyal medya erişim sorunu için en çok kullanılan VPN hizmetleri ve VPN servisleri hakkında en çok merak edilenler…

VPN Nedir?

İngilizce karşılığı “Virtual Private Network” olan VPN “Sanal Özel Ağ” anlamına gelir ve İnternet bağlantınızı ve gizliliğinizi çevrimiçi olarak koruyan bir hizmettir. Verileriniz için şifrelenmiş bir tünel oluşturur, IP adresinizi gizleyerek çevrimiçi kimliğinizi korur ve Wifi erişim noktalarını güvenli bir şekilde kullanmanızı sağlar. Bu, üçüncü tarafların çevrimiçi faaliyetlerinizi izlemesini ve verileri çalmasını zorlaştırır. Şifreleme gerçek zamanlı olarak gerçekleşir.

VPN nasıl çalışır?

Bir VPN, ağın bir sanal özel ağ ana bilgisayarı tarafından çalıştırılan özel olarak yapılandırılmış bir uzak sunucu aracılığıyla yönlendirmesine izin vererek IP adresinizi gizler. VPN ile çevrimiçi gezinirseniz, VPN sunucusunun verilerinizin kaynağı olacağı anlamına gelir. Bu, İnternet Servis Sağlayıcınızın (İSS) ve diğer üçüncü tarafların hangi web sitelerini ziyaret ettiğinizi veya çevrimiçi olarak hangi verileri gönderip aldığınızı göremediği anlamına gelir. Bir VPN, tüm verilerinizi “anlamsız” hale getiren bir filtre gibi çalışır. Birisi verilerinizi ele geçirse bile, bu işe yaramaz.

VPN bağlantısının faydaları nelerdir?

Bir VPN bağlantısı, çevrimiçi veri trafiğinizi gizler ve onu harici erişimden korur. Şifrelenmemiş veriler, ağ erişimi olan ve onu görmek isteyen herkes tarafından görüntülenebilir. Ancak VPN kullanımı ile bilgisayar korsanları ve siber suçlular bu verilerin şifresini çözemez. Bir VPN yardımıyla çevrimiçi etkinlikleriniz genel ağlarda bile gizlenir.

IPSec gibi VPN protokolleri, verilerinizi veri tünelinden göndermeden önce karıştırır. IPsec, bir veri akışındaki her bir IP paketinin kimliğini doğrulayarak ve şifreleyerek İnternet Protokolü (IP) iletişimlerini koruma altına almaya yarayan bir protokol paketidir.

VPN hizmeti, bir filtre görevi görerek verilerinizi bir uçta okunamaz hale getirirken diğer uçta yalnızca deşifre edilmesini sağlar. Bu da ağ bağlantınız güvenlik ihlaline uğrasa bile kişisel verilerin kötüye kullanımını önler. Ağ trafiği artık saldırılara açık değildir ve internet bağlantınız güvendedir.

Bulunduğunuz yeri gizlemek:

VPN sunucuları, temelde internetteki proxy’leriniz gibi davranır. Demografik konum verileri başka bir ülkedeki bir sunucudan geldiğinden, gerçek konumunuz belirlenemez. Ek olarak, çoğu VPN hizmeti faaliyetlerinizin günlüklerini saklamaz. Bazı VPN sağlayıcıları ise davranışlarınızı kaydeder, ancak bu bilgileri üçüncü taraflara aktarmaz. Bu, kullanıcı davranışınızın olası herhangi bir kaydının kalıcı olarak gizli kalacağı anlamına gelir.

Bölgesel içeriğe erişim

Standart bağlantılar, konumunuzu belirlemek için ülkedeki yerel sunucuları kullanır. Bu, seyahat ederken içeriğe evinizden erişemeyeceğiniz ve uluslararası içeriğe kendi ülkenizden erişemeyeceğiniz anlamına gelebilir. VPN konum aldatması ile başka bir ülkenin sunucusuna geçebilir ve konumunuzu etkili bir şekilde “değiştirebilirsiniz”.

Güvenli veri aktarımı

Uzaktan çalışıyorsanız, şirketinizin ağındaki önemli dosyalara erişmeniz gerekebilir. Güvenlik nedeniyle, bu tür bilgiler güvenli bir bağlantı gerektirir. Ağa erişmek için genellikle bir VPN bağlantısı gerekir. VPN hizmetleri özel sunuculara bağlanır ve veri sızıntısı riskini azaltmak için şifreleme yöntemleri kullanır.

İyi bir VPN ne yapmalıdır?

Bir veya daha fazla görevi gerçekleştirmek için VPN’inize güvenmelisiniz. VPN’nin kendisi de tehlikeye karşı korunmalıdır. Kapsamlı bir VPN çözümünden beklemeniz gereken özellikler şunlardır:

IP adresinizin şifrelenmesi: Bir VPN’nin birincil işi, IP adresinizi İSS’nizden ve diğer üçüncü taraflardan gizlemektir. Bu, sizden ve VPN sağlayıcısından başka kimsenin görme riski olmadan çevrimiçi bilgi gönderip almanıza olanak tanır.

Protokollerin şifrelenmesi: Bir VPN, örneğin internet geçmişiniz, arama geçmişiniz ve çerezler biçiminde iz bırakmanızı da önlemelidir. Çerezlerin şifrelenmesi, üçüncü tarafların kişisel veriler, finansal bilgiler ve web sitelerindeki diğer içerikler gibi gizli bilgilere erişmesini engellediği için özellikle önemlidir.

Kill switch: VPN bağlantınız aniden kesilirse güvenli bağlantınız da kesilir. İyi bir VPN, bu ani kesinti süresini algılayabilir ve önceden seçilmiş programları sonlandırarak verilerin tehlikeye girme olasılığını azaltabilir.

İki faktörlü kimlik doğrulama: Güçlü bir VPN, çeşitli kimlik doğrulama yöntemleri kullanarak oturum açmaya çalışan herkesi kontrol eder. Örneğin, bir şifre girmeniz istenebilir ve ardından mobil cihazınıza bir kod gönderilir. Bu, davetsiz üçüncü tarafların güvenli bağlantınıza erişmesini zorlaştırır.

VPN Türleri Nelerdir?

Pek çok farklı VPN türü vardır, ancak şu üç ana türe kesinlikle aşina olmalısınız:

SSL VPN; Genellikle bir şirketin tüm çalışanlarının evden çalışmak için kullanabilecekleri bir şirket dizüstü bilgisayarına erişimi yoktur. 2020 İlkbaharındaki korona krizi sırasında birçok şirket, çalışanları için yeterli donanıma sahip olmama sorunuyla karşı karşıya kaldı. Bu gibi durumlarda, genellikle özel bir cihazın (PC, dizüstü bilgisayar, tablet, cep telefonu) kullanımına başvurulur. Bu durumda şirketler, genellikle karşılık gelen bir donanım kutusu aracılığıyla uygulanan bir SSL-VPN çözümüne başvurur.

Önkoşul, genellikle şirketin oturum açma sayfasını çağırmak için kullanılan HTML-5 özellikli bir tarayıcıdır. HTML-5 özellikli tarayıcılar, hemen hemen her işletim sistemi için mevcuttur. Erişim bir kullanıcı adı ve şifre ile korunur.

Uzaktan erişim veya Siteden siteye VPN; Siteden siteye VPN, esasen özel intranetleri gizlemek ve bu güvenli ağların kullanıcılarının birbirlerinin kaynaklarına erişmesine izin vermek için tasarlanmış özel bir ağdır.

Uzaktan erişim VPN, şirketinizde her biri WAN’a (Geniş Alan Ağı) bağlı kendi yerel alan ağına (LAN) sahip birden fazla konumunuz varsa kullanışlıdır. Siteden siteye VPN’ler ayrıca, bir intranetteki kullanıcıların diğerine açık bir şekilde erişmesi olmadan aralarında dosya göndermek istediğiniz iki ayrı intranetiniz varsa kullanışlıdır.

Siteden siteye VPN’ler genellikle büyük şirketlerde kullanılır. Uygulamaları karmaşıktır ve SSL VPN’lerle aynı esnekliği sunmazlar. Ancak, büyük departmanlar içinde ve arasında iletişimi sağlamanın en etkili yoludur.

İstemciden Sunucuya VPN; Bir VPN istemcisi aracılığıyla bağlanmak, ev bilgisayarınızı şirkete bir uzatma kablosuyla bağlıyormuşsunuz gibi düşünülebilir. Çalışanlar, ev ofislerinden güvenli bağlantı üzerinden şirket ağına bağlanabiliyor ve ofiste oturuyormuş gibi hareket edebiliyor. Ancak, önce bilgisayara bir VPN istemcisi kurulmalı ve yapılandırılmalıdır.

Bu, kullanıcının internete kendi ISP’si aracılığıyla değil, VPN sağlayıcısı aracılığıyla doğrudan bir bağlantı kurmasını sağlar. Temelde VPN veri akışının tünel aşamasını kısaltır. Mevcut internet bağlantısını gizlemek için bir şifreleme tüneli oluşturmak için VPN kullanmak yerine, VPN verileri kullanıcıya sunulmadan önce otomatik olarak şifreleyebilir.

Bu, özellikle güvenli olmayan genel WLAN sağlayıcıları için yararlı olan, giderek yaygınlaşan bir VPN biçimidir. Üçüncü tarafların ağ bağlantısına erişmesini ve bu bağlantıyı tehlikeye atmasını engeller ve verileri sağlayıcıya kadar şifreler. Ayrıca, ISP’lerin herhangi bir nedenle şifrelenmemiş verilere erişmesini engeller ve kullanıcının internet erişimi üzerindeki kısıtlamaları (örneğin, o ülkenin hükümeti internet erişimini kısıtlıyorsa) ortadan kaldırır.

Bu tür VPN erişiminin avantajı, daha fazla verimlilik ve şirket kaynaklarına evrensel erişimdir. Çalışan, uygun bir telefon sistemi olması durumunda, örneğin bir kulaklıkla sisteme bağlanabilir ve şirket iş yerindeymiş gibi hareket edebilir. Bu sayede şirketin müşterileri, çalışanın şirkette mi yoksa ev ofisinde mi çalıştığını bile anlamaz.

Bir VPN gerçekten bu kadar güvenli mi?

VPN’lerin kapsamlı bir anti-virüs yazılımı gibi çalışmadığına dikkat etmek önemlidir. IP’nizi korurken ve internet geçmişinizi şifrelerken, bir VPN bağlantısı bilgisayarınızı dışarıdan müdahaleye karşı korumaz. Bunun için mutlaka bir antivirüs yazılımı kullanmalısınız. Çünkü tek başına bir VPN kullanmak sizi Truva atlarından, virüslerden, botlardan veya diğer kötü amaçlı yazılımlardan korumaz.

Kötü amaçlı yazılım cihazınıza girdikten sonra, VPN kullansanız da çalıştırmasanız da verilerinizi çalabilir veya bunlara zarar verebilir. Bu nedenle, maksimum güvenliği sağlamak için kapsamlı bir virüsten koruma programıyla birlikte bir VPN kullanmanız önemlidir.

En iyi VPN servisleri:

Ücretsiz bir VPN ciddi anlamda cazip bir tekliftir, bir kuruş bile harcamadan çevrimiçi anonimliği sağlayabilirsiniz. Ancak, tahmin etmiş olabileceğiniz gibi, dikkate almaya değer çok az ücretsiz VPN vardır ve bunlar bile özellikler ve performans açısından önemli ölçüde sınırlıdır.

Ödediğinizin karşılığını alacağınız hayatın bir gerçeğidir ve hiçbir ücretsiz VPN, ücretli ve iyi VPN ile boy ölçüşemez.

Ancak, nadiren temel koruma arıyorsanız, elinizin altında olması yararlı araçlar olabilir. Araştırmanız sonucunda en kullanılabilir ve size uyan VPN servisini deneyin ve bölgesel, sansürlü veya engelli sitelerin açılmasını, engelin kaldırılmasın beklemeyin.

The FastVPN:

Fast VPN, ücretsiz ve sınırsız bir VPN (Sanal Özel Ağ) proxy istemcisidir, Wi-Fi ve hücresel veri ağları ile engellenen uygulamalara ve sitelere erişmenize yardımcı olur. Herhangi bir yapılandırma yapmanıza gerek kalmadan, sadece tek bir tuşa tıklayarak, internete güvenli ve anonim olarak erişebilirsiniz.

ExpressVPN

İlk 3 ay boyunca ücretsiz hizmet veren ExpressVPN, hız kayıpları yaşamadan yüksek kalitede güvenli internet vaad eder. 3 ay ücretsiz ve 12 ay boyunca ayda 6,67 dolarlık ücreti bulunan ExpressVPN, eğer sunulan hizmeti beğenmezseniz 30 gün para iade garantisi de veriyor.

ZenMate VPN Chrome

ZenMate ücretsiz VPN tarayıcı uzantısı, tüm trafiğinizi güvence altına almak için güçlü şifreleme kullanır ve gerçek IP adresinizi gizler, böylece her türlü engellenmiş web sitesine erişebilir, verilerinizi koruyabilir ve veri sınırı olmadan internette anonim olarak gezinebilirsiniz. Sınırsız ücretsiz VPN hizmetini mobil ve masaüstü olarak Chrome tarayıcınız üzerinden kullanmanıza imkan verir.

Proton VPN

Halka ücretsiz Proton VPN sürümünü bu adresten indirebilirsiniz. İnternette gezinmek için Proton VPN kullandığınızda, internet bağlantınız şifrelenir. Proton VPN gelişmiş güvenlik özellikleri, bağlantınızı şifrelenmiş tüneller üzerinden yönelterek, bir saldırganın bağlantınızı izlemesini engeller. Ayrıca, ülkenizde engellenmiş olabilecek web sitelerine erişmenizi sağlar.

Ücretsiz Proton VPN hizmetinde diğer ücretsiz VPN hizmetlerinin aksine, hiçbir aldatmaca yoktur. Reklam sunmaz veya gezinme geçmişinizi gizlice satmaz. Ücretsiz Proton VPN, ücretli Proton VPN kullanıcıları tarafından desteklenmektedir.

Hotspot Shield VPN​ Chrome

Ücretsiz dünyanın en hızlı VPN hizmeti olarak biliniyor. Hotspot Shield VPN​ ile herhangi bir web sitesinin engellemesini kaldırabilirsiniz. Coğrafi ve Proxy ile kısıtlama olmadan internette gezinebilir ve en sevdiğiniz haberlere, sosyal medyaya ve akış sitelerine erişebilirsiniz.

Opera tarayıcıda VPN var mı?

Gelişmiş çevrimiçi gizlilik herkesin hakkıdır. Opera tarayıcının Ücretsiz VPN yazılımı, Android ve masaüstü için Opera Tarayıcıda yerleşiktir ve herhangi bir abonelik, ödeme, oturum açma veya ek uzantı gerektirmez.

Opera’nin mobil sürümünü indirerek VPN hizmetinden ücretsiz yararlanabilirsiniz; ancak bu sadece Android işletim sisteminde geçerlidir.

Ücretsiz VPN’i etkinleştirmek için Opera tarayıcısında Ayarlar (Alt+P) > Gizlilik > VPN bölümüne gidin. Etkinleştirildiğinde, adres çubuğunuzun solunda bir VPN simgesi göreceksiniz. VPN hizmetini açıp kapatabileceğiniz, sanal konum bölgenizi seçebileceğiniz ve kullanılan verilerle ilgili istatistikleri görebileceğiniz bir açılır pencere almak için simgeye tıklayın. Seçtiğiniz bölgedeki özel sunucu otomatik olarak seçilecektir.

Opera’nın VPN’i özel bir tarama penceresinde de kullanılabilir.

Cloudflare 1.1.1.1

Cloudflare ücretsiz bir DNS (alan adı sunucusu) sağlayıcısıdır. Cloudflare, tüm planlarda müşterilere ücretsiz DNS hizmetleri sunar.

Cloudflare’nin web sitesi ağı, kökleri DDOS koruma hizmetlerine dayanan ve çevrimiçi gizliliği iyileştiren bir güvenlik şirketi olduğu için güvenlidir. Dolayısıyla, makul hızlarda güvenli bir bağlantıya sahip olmak istiyorsanız, WARP kullanmak için harika bir VPN’dir.

İnternet servis sağlayıcınız, şifreli olsalar bile kullandığınız her siteyi ve uygulamayı görebilir. Hatta bazı sağlayıcılar bu verileri satar veya sizi reklamlarla hedeflemek için kullanır.

1.1.1.1, WARP ile cihazınızdan ayrılan trafiğin daha fazlasını şifreleyerek herhangi birinin sizi gözetlemesini önler. WARP, 1.1.1.1’i dünyadaki en hızlı DNS çözümleyici yapan aynı ağ üzerine kuruludur. WARP bağlantınız, nerede yaşarsanız yaşayın ve nereye giderseniz gidin hızlı ve güvenilirdir.

Cloudflare 1.1. 1.1, internette gezinmek için hızlı ve özel bir yol sunan, Cloudflare tarafından işletilen genel bir DNS çözümleyicisidir. Çoğu DNS çözümleyicisinin aksine, 1.1. 1.1, kullanıcı verilerini reklamverenlere satmaz.

1.1.1.1 tamamen ücretsizdir. Bir masaüstü bilgisayarda kurulumu birkaç dakika sürer ve hiçbir teknik beceri veya özel yazılım gerektirmez. Kullanıcılar basitçe bilgisayarlarının İnternet tercihlerini açabilir ve mevcut DNS hizmetlerinin IP adresini 1.1.1.1 adresiyle değiştirebilir.

IP yasakları VPN’lerle çalışır mı?

VPN’ler ağ trafiğinizi şifreleyerek bilgisayar korsanları, ağ yöneticileri ve hatta İnternet Servis Sağlayıcınız (İSS) tarafından okunamaz hale getirir. Dünyanın her yerindeki sunuculara bağlanabildiğiniz ve her seferinde yeni bir IP adresi alabildiğiniz için engelli sitelerde IP yasağını aşmak çok basit hale geliyor.

VPN’ler tüm engellemeleri atlayabilir mi?

Piyasada çok sayıda VPN olmasına rağmen, hepsi coğrafi blokları atlayamaz. Bu nedenle, yapabilecek birini nasıl seçeceğinizi bilmek önemlidir. Blokları atlamak için bir VPN seçerken özelliklere ve sunduğu hizmetlere bakmanız gerekir.

Akıllı telefonunuza bir VPN bağlantısı nasıl kurulur?

Daha önce de belirtildiği gibi, Android ve iPhone akıllı telefonlar için VPN bağlantıları da vardır. Neyse ki, akıllı telefon VPN hizmetlerinin kullanımı kolaydır ve genellikle aşağıdakileri içerir:

Yükleme işlemi genellikle iOS App Store veya Google Play Store’dan yalnızca bir uygulama indirir. Ücretsiz VPN sağlayıcıları olmasına rağmen, güvenlik söz konusu olduğunda profesyonel bir sağlayıcı seçmek akıllıca olacaktır.

Varsayılan ayarlar zaten çoğunlukla ortalama bir akıllı telefon kullanıcısı için tasarlandığından, kurulum son derece kullanıcı dostudur. Hesabınızla oturum açmanız yeterlidir. Çoğu uygulama, VPN hizmetlerinin temel işlevleri konusunda size rehberlik edecektir.

VPN’yi açmak, kelimenin tam anlamıyla birçok VPN uygulaması için kolay bir anahtar gibi çalışır. Muhtemelen seçeneği doğrudan ana ekranda bulacaksınız.

Konumunuzu taklit etmek istiyorsanız, sunucu değiştirme genellikle manuel olarak yapılır. Ayarlar üzerindeki tekliften istediğiniz ülkeyi seçmeniz yeterlidir.

Daha yüksek derecede veri korumasına ihtiyaç duyan kullanıcılar için gelişmiş kurulum mevcuttur. VPN’nize bağlı olarak, şifreleme yönteminiz için başka protokoller de seçebilirsiniz. Teşhis ve diğer işlevler de uygulamanızda mevcut olabilir. Abone olmadan önce, ihtiyaçlarınıza uygun doğru VPN’i bulmak için bu özellikler hakkında bilgi edinin.

Bundan sonra internette güvenli bir şekilde gezinmek için tek yapmanız gereken, öncelikle uygulama üzerinden VPN bağlantısını etkinleştirmektir.

Ancak şunu unutmayın: Bir VPN, yalnızca sağlayıcısının veri kullanımı ve depolama politikaları kadar güvenlidir. VPN hizmetinin verilerinizi kendi sunucularına aktardığını ve bu sunucuların sizin adınıza internet üzerinden bağlandığını unutmayın. Veri günlükleri saklıyorlarsa, bu günlüklerin hangi amaçla saklandığının açık olduğundan emin olun. Ciddi VPN sağlayıcıları genellikle gizliliğinize öncelik verir.

Yalnızca internet verilerinin şifrelendiğini unutmayın. Hücresel veya Wi-Fi bağlantısı kullanmayan hiçbir şey internet üzerinden iletilmez. Sonuç olarak, VPN’niz standart sesli aramalarınızı veya kısa mesajlarınızı şifrelemez.

Yeni Nesil VPN Nedir?

Teknoloji ilerledikce vpn hizmetleri de gelişiyor. Yeni Nesil VPN, hem bulut hem de merkezi ağ kaynaklarına (veya her ikisinin bir karışımına) erişimde daha yüksek düzeyde kontrol ve dolayısıyla gelişmiş güvenlik sağlayan hem ağ mimarisinin hem de VPN teknolojisinin gelişmiş halidir.

İyi bir VPN, göz atma geçmişinizi, kişisel verilerinizi, oturum açma bilgilerinizi ve IP adresinizi gizleyecektir, bu nedenle çevrimiçiyken izlenmeniz çok daha zordur.

Ücretsiz VPN’ler nasıl para kazanır?

Diğer tüm şirketler gibi, VPN sağlayıcıları da çalışmaya devam etmek için kendilerini karlı hale getirmelidir. Ve kullanıcılar bunun için para ödemiyorsa, bu sağlayıcılar başka şekillerde para kazanmak zorundadır.

Bunların başında tarama verilerinizi izleme ve satma işlemi yer alır. Reklamverenler, kullanıcıların alışveriş alışkanlıkları, zevkleri ve tercihleri ​​hakkında daha fazla bilgi edinmek ve kampanyalarını daha etkili hale getirmek için veri komisyonculuğu şirketlerinden kullanıcı verileri satın alır.

Reklam göstermek, ücretsiz hizmetlerden (VPN’ler dahil) para kazanmak için popüler bir stratejidir. Hizmet sağlayıcı, bir kullanıcı reklamı her tıkladığında payını alır.

Ayrıca birçok ücretsiz VPN servisleri sizi ücretli bir sürüme geçmeniz için hizmet içi uyarılarla zorlayabilir. Bazı ücretsiz VPN’ler, kullanıcılara sınırlı özellikler sunar ve müşterileri ücretli hizmete yükseltmeye zorlamak için kısıtlayıcı veri sınırları belirler. Birçok uygulama, ödeme yapan müşterileri çekmek için bu stratejiyi kullanır ve ücretsiz VPN’ler de bir istisna değildir.

Ücretsiz bir VPN’nin tek gücü, ücretsiz olmasıdır. İnsanlar genellikle ödeme yapmadan bir şey aldıklarında üst düzey hizmet beklemezler. Ancak bir abonelik için ödeme yaparsanız daha yüksek hızlar, kapsamlı ve gelişmiş özellikler, sağlam şifreleme ve 7/24 destek bekleyebilirsiniz.

VPN nedir, zararlı mı?

Bir VPN kullanmanın dezavantajlarını anlamak ve neleri yapıp neleri yapamayacağını takdir etmek, kendinizi çevrimiçi ortamda güvende tutmanın çok önemli bir parçasıdır. Yüksek kaliteli bir VPN hizmeti kullanmak, gizliliğinizi korumanın ve çevrimiçi özgürlüğünüzü en üst düzeye çıkarmanın güvenilir bir yoludur.

Ancak bir VPN tüm sorunlarınızı çözmez. Kendinizi çevrimiçi ortamda güvende tutmak için VPN kullanmanın sınırlamalarını ve dezavantajlarını anlamak önemlidir.

Kısa ve özet olarak VPN’lerin en büyük dezavantajları şu şekilde sıralanabilir;

  • Bir VPN size tam bir anonimlik sağlamaz.
  • Gizliliğiniz her zaman garanti edilmez
  • Bazı ülkelerde VPN kullanmak yasa dışıdır
  • Tam güvenlikli ve yüksek kaliteli bir VPN size pahalıya patlar
  • VPN’ler neredeyse her zaman bağlantı hızınızı yavaşlatır
  • Mobil cihazlarda VPN kullanmak veri kullanımını artırır.
  • Bazı çevrimiçi hizmetler, VPN kullanıcılarını yasaklamaya çalışır.
  • Sizi kötü amaçlı yazılımlardan veya kimlik avı saldırılarından korumaz.
  • Çoğu VPN, sansürü ve akış engellemelerini aşamaz.

İnternette pek çok VPN servisi sağlayıcılarının kullanımı tamamen tehlikelidir. Akıllı cihazınıza veya masaüstü PC’nize VPN uygulaması yüklemeden önce, arama matorunda ilk çıkanlar yerine bilindik, en çok indirilen (kullanılan) ve mümkünse Google Play ve Apple Store mağzalarında kullanıma sunulan ürünleri tercih ediniz. Yıllardır VPN teknolojileriyle uğraşan ve bu konuda ilerleyen, gelişen yazılımlar ve hizmetler size daha güvenli ve hızlı hizmet sağlayacaktır.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün