Yaşam

Vesikalık ve Biyometrik Fotoğraf Fiyatları 2023

2023 Vesikalık ve Biyometrik Fotoğraf Fiyatları nedir? 8 adet vesikalık fotoğraf ne kadar 2023? Biyometrik fotoğraf kaç TL? Vesikalık ve biyometrik fotoğraf nedir, boyutları ne olmalıdır, hangi amaçla kullanılır?

2023 Vesikalık ve Biyometrik Fotoğraf Fiyatları nedir? 8 adet vesikalık fotoğraf ne kadar 2023? Biyometrik fotoğraf kaç TL? Vesikalık ve biyometrik fotoğraf nedir, boyutları ne olmalıdır, genel olarak özellikleri nelerdir ve hangi amaçla kullanılır? Biyometrik fotoğraf nerede çekilir? Bu yazımızda vesikalık ve biyometrik fotoğraf fıyatı ile ilgili bilgiler rehber niteliğinde olacaktır.

2023 yılı güncel vesikalık ve biyometrik fotoğraf fiyatlarını sizler için araştırdık…

Vesikalık fotoğraf nedir?

Vesika kelimesi anlamı olarak Türkçe’de “güvence, delil, hukuken geçerli belge” anlamına gelmektedir. Sözlük anlamı ise belgedir.

Resmi veya hukuken geçerli bir belge için gerekli olan şeylere vesikalık ismi verilir. Vesikalık fotoğraf ifadesi için bir başka deyişle belgelik fotoğraf anlamındadır.

Vesikalık ve Biyometrik Fotoğraf Boyutları

Vesikalık fotoğraf kendi içinde 3 gruba ayrılmaktadır. Vesikalık fotoğraf çeşitleri arasında biyometrik vesikalar, vize biyometrik vesikalar ve standart vesikalık fotoğraflar sayılabilir.

 • Eski Kimlik Vesikalık Boyutları: 4.5×3.3 cm
 • Standart Vesikalık Boyutları: 4.5×6 cm

Biyometrik Fotoğraf Boyutlar

 • T.C kimlik, ehliyet, pasaport 5×6 cm.
 • Avrupa Vizesi (Schengen) ölçüleri: 3.5×4.5 cm.
 • Amerikan Vizesi (Green Card): 5×5 cm.

Amerikan Vizesi (Green Card) ve Avrupa Vizesi (Schengen) için çekilen olan biyometrik fotoğraflar T.C. kimlik, ehliyet ve pasaport başvuruları için uygun değildir. Bu amaçla çekilmiş vesikalık fotoğraflarınız varsa mevcut boyutlarla yüklediğinizde T.C standartlarına uygun olmayacağından yeni fotoğraf çektirmeniz gerekir. Bunun nedeni vücudun üst kısmının yarısının görünmesi gerekmektedir. Tüm bunların yanı sıra son 6 ay içerisinde çekilmiş fotoğrafınız olması gerekmektedir.

Biyometrik fotoğraf nedir?

Biyometrik vesikalık fotoğraflar, standartları genellikle pasaportlar için gerekli ICAO (The International Civil Aviation Organisation – Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü) tarafından belirlenen ve makinede okunabilen kimlik kartlarında kullanılan yüksek kaliteli, belli ölçüleri ve özellikleri olan yüz biyometrisinin tespit edilebildiği fotoğraflardır.

ICAO için standart yüz görüntüsü nedir?

Fotoğrafta leke veya bozulma olmamalı, renkler nötr olmalı ve fotoğraf yüzün doğal rengini yansıtmalıdır. Fotoğrafınız doğrudan kameraya bakarken çekilmiş olmalı, gözler açık ve net bir şekilde görülebilmelidir ve saçlar gözleri kapatmamalıdır.

Biyometrik fotoğrafta yüz tanıma teknolojileri ile yüzünüzün biyometrik özelliklerini tanıyarak kimliğinizi doğrulamak için kullanılır. Bu nedenle biyometrik fotoğraf belirli bir standarta uygun olarak çekilir.

Yüz, fotoğraf üzerinde ortalanmış olarak saç modeliyle birlikte tamamen görünür olmalı ve boyutu 50 mm X 60 mm, beyaz fonda ve desensiz olmalıdır.

Biyometri kişilerin fiziksel ve davranışsal özelliklerini göz önüne alarak yürütülen kimlik belirleme çalışmaları olarak tanımlanır.

2023 Vesikalık ve Biyometrik Fotoğraf Fiyatları

Vesikalık fotoğrafları fiyatları birçok ilde Fotoğrafçılar Odalarının aldığı yeni karar ile birlikte fiyatlarda düzenlemeye gitti. Vesikalık fotoğrafları fiyatları standart ya da biyometrik olmasına göre değişkenlik gösteriyor. Aynı zamanda bulunduğunuz şehre, fotoğraf sayısına ve fotoğrafçının fiyat politikasına göre de fiyat farklılıkları olabilir.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliklerinin güncek fiyatlarına göre derlediğimiz 2023 yılı vesikalık ve biyometrik fotoğraf ücretleri ve en güncel rakamları sıralamak gerekirse de;

 • 2 adet biyometrik veya vesikalık resim fiyatı: 50 TL’den başlıyor.
 • 4 adet vesikalık resim fiyatı: 60 TL
 • 6 adet vesikalık fotoğraf fiyatı: 75 TL
 • 8 adet biyometrik vesikalık fotoğraf fiyatı: 70 TL ve 85 TL arasıdır.
 • 12 adet biyometrik vesikalık resim fiyatı: 80 TL ve 100 TL arasıdır.
 • 16 adet biyometrik vesikalık fotoğraf fiyatı: 90 TL ve 110 TL arasıdır.
 • İstanbul’da Biyometrik Fotoğraf Fiyatları: 55 TL – 100 TL

Güncel fiyatlar yukarıdaki gibidir. Ancak bu fiyatların stabil olmadığını ve şehre, semte ve fotoğrafçıya göre değişkenlik gösterebileceğini unutmamalısınız. Bu nedenle de gideceğiniz fotoğrafçı ile iletişime geçerek ön fiyat bilgisi almanızı öneriyoruz.

Vesikalık Fotoğraf Ne Kadar 2023

2023 yılında birçok şehirde Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği tarafından yapılan değişikliklerle fotoğraf fiyatları zamlandı mı sorularına cevap aranıyor. Vesikalık fotoğraf çeşitlerinin tamamına 2023 yılı başında ortalama %70 oranında zam uygulandı. Bu zamdan sonra ise ortalama ve güncel fiyatlar şu şekildedir;

 • 4 adet standart vesikalık fotoğraf fiyatı: 40 – 60 TL arasındadır.
 • 4 adet 4,5×6 boyutunda vesikalık 50 TL, 6×9 boyundaki vesikalık 70 TL
 • 4 adet biyometrik fotoğraf fiyatı: 45 – 70 TL arasında
 • 8 adet 4,5×6 boyutunda vesikalık 70 TL, 6×9 boyundaki vesikalık 100 TL
 • 12 adet 4,5×6 boyutunda vesikalık 90 TL, 6×9 boyundaki vesikalık 150 TL
 • 18 adet 4,5×6 boyutunda vesikalık 110 TL, 6×9 boyundaki vesikalık 200 TL
 • 24 adet 4,5×6 boyutunda vesikalık 150 TL, 6×9 boyundaki vesikalık 270 TL
 • 36 adet 4,5×6 boyutunda vesikalık 200 TL, 6×9 boyundaki vesikalık 380 TL

Yukarıda belirttiğimiz fiyatlar tercih edeceğiniz fotoğrafçıya, şehre ve semte göre değişkenlik gösterebilir.

Ne kadar sürede çıkar?

Biyometrik veya vesikalık fotoğraf, çekildiği an itibariyle fotoğrafçıdaki yoğunluğa göre 15 dakika ile birkaç saat içerisinde alınabilmektedir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün