GündemYaşam

27 Eylül Dünya Turizm Günü 2024

World Tourism Day 2024 | Dünya Turizm Günü nedir ve ne zaman kutlanır? Turizm Günü Teması ve Dünya Turizm Günü'nün tarihçesi. Dünyada Turizm Neden Önemlidir? Peki Turizm kavramı nedir ve çeşitleri nelerdir?

Dünya Turizm Günü nedir ve ne zaman kutlanır? Turizm Günü Teması 2024 ve Dünya Turizm Günü’nün tarihçesi. Dünyada Turizm Neden Önemlidir? Turizmin Ülke Ekonomisi açısından önemi nedir, ekonomiye nasıl yardımcı olur?? 2024 Dünya Turizm Günü’ne hangi ülke ev sahipliği yapacak? Turizmin sonucu nedir?

Peki Turizm kavramı nedir ve çeşitleri nelerdir? Turizmin anlam ve önemi hakkında ilginç ve gerçek bilgiler

Dünya Turizm Günü

Her yıl 27 Eylül Dünya Turizm günü tüm dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. “Bacasız Sanayi” olarak adlandırılan Turizm, ülkeler arasındaki huzur ve barış ortamının sağlanmasında ve ülke ekonomisine canlılık kazandırılmasında önemli bir etkendir.

Dünya Turizm Günü, BM’nin uzman kuruluşu olan Dünya Turizm Örgütü (WTO) tarafından yapılan çalışmanın sonucudur. 1980’den itibaren Dünya Turizm Örgütü tarafından belirlenen 27 Eylül tarihi, Dünya Turizm Günü olarak kutlanmaktadır. Bu tarih, 27 Eylül 1970’te belirlenmiş ve 1980’den itibaren uygulamaya koyulmuştur.

Turizm Günü’nün amacı, uluslararası toplumlar için turizmin önemini vurgulamak ve farkındalık yaratmaktır. Turizm’in sosyal, kültürel, politik ve ekonomik değerler üzerindeki etkisine dikkat çekilir.

Dünya Turizm Günü Tarihçesi

Dünya Turizm Örgütü, Ekim 1997’de İstanbul’da düzenlenen 12. oturumda her yıl bir ülkenin bu güne ev sahipliği yapmasına karar vermiştir. Ekim 2003’te Çin’in Pekin kentinde düzenlenen 15. oturumda ise ev sahipliği ile ilgili coğrafi sıraya uyulması; 2006’da Avrupa’da, 2007’de Güney Asya’da, 2008’de Amerika’da, 2009’da Afrika’da, 2011’de ise Ortadoğu’da olması kararlaştırılmıştır.

27 Eylül’ün Dünya Turizm Günü olarak kutlanmasını Nijeryalı Ignatius Amaduwa Atigbi önermiştir. Dünya Turizm Günü’nün ve etkinliği rengi mavidir.

“Seyahat insanın ruhunu asilleştirir ve önyargılarını yok eder” – Oscar Wilde

Dünya turizmciler günü ne zaman?

Yıllara Göre Dünya Turizm Günü Tarihleri

 • 27 Eylül 2023 Çarşamba
 • 27 Eylül 2024 Cuma
 • 27 Eylül 2025 Cumartesi

Turizmin rengi, dili, dini ve ırkı olmadığı unutulmamalı, bütünü birleştirici bir parça olduğu daima anımsanmalıdır. Bu amaçla her yıl 15-22 Nisan haftası Dünya Turizm Haftası olarak kutlanır.

Turizm Günü Teması 

2022 yılında, resmi Dünya Turizm Günü kutlamaları “Turizmi Yeniden Düşünmek” – “Rethinking Tourism” teması altında gerçekleştirilecek. Bu yılki Dünya Turizm Günü (World Torusim Day), hem büyüklük hem de uygunluk açısından sektörün büyümesini yeniden hayal ve inşa etmeye odaklanacak.

Resmi Dünya Turizm Günü kutlamasına Endonezya Cumhuriyeti ev sahipliği yapacak. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Organizasyonu tarafından gerçekleştirilecek etkinlikler 27 Eylül 2022’de Endonezya’nın Bali kentinde yapılacak ve turizme geçişin önemli bir kalkınma ayağı olarak kabul edildiği vurgulanacak.

UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili bu yılki Turizm günü kutlaması hakkında şunları söyledi;

“Pandemi ve COVID-19 salgınının büyük bir sosyal ve ekonomik etkisi olmakla birlikte turizmin önemi hiç bu kadar net olmamıştı. Turizmi nasıl yaptığımızı yeniden düşünmek için bu fırsatı değerlendirmenin zamanı geldi. Turizm çalışanlarından turistlere, küçük işletmelere, büyük şirketlere ve hükümetlere kadar herkesi ne yaptığımızı ve nasıl yaptığımızı yeniden düşünmeye ve yeniden düşünmeye çağırıyor.”

Dünya Turizm Günü’nün Kuruluşu

United Nations World Tourism Organization (Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Organizasyonu – UNWTO) Genel Kurulu, üçüncü oturumunda (Torremolinos, İspanya, Eylül 1979 ), 1980 yılında Dünya Turizm Günü’nün kutlanmasına karar verdi. Bu tarih, dünya turizminde önemli bir dönüm noktasına denk gelecek şekilde seçildi çünkü 27 Eylül 1970’de UNWTO Tüzüğünün kabul edilmişti.

Dünya Turizm Günü’nün zamanlaması, kuzey yarım kürede turizm sezonunun sonuna ve güney yarım kürede turizm mevsiminin başlangıcına denk geldiğinden özellikle seçilmiştir.

Her yıl 27 Eylül’de kutlanan Dünya Turizm Günü, turizmin sosyal, kültürel, politik ve ekonomik değeri ve sektörün Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşma yolunda yapabileceği katkı konusunda farkındalığı artıran küresel bir gözlem günüdür.

İnsanların seyahat etme ve keşfetme arzusu evrenseldir, bu nedenle turizmin herkesin zevk alması için açık olması gerekir. Bu nedenle turizmin getirdiği birçok sosyal ve ekonomik fayda da herkesin kullanımına sunulmalıdır.

Daha da önemlisi, Turizm Günü, engelliler ve düşük gelirli insanlar da dahil olmak üzere herkes için seyahatin erişilebilir olmasını teşvik eder.

Turizm Nedir?

Turizm; zevk veya iş amaçlı seyahattir. Gezme, eğlenme, tanıma, görme vb. gibi nedenlerden dolayı bir ülkeye veya bir bölgeye yapılan bir aktivitedir.

Turizm, mevsim ayrımı olamadan dört mevsim boyunca yapılabilir. Turizmin amacı ise birçok farklı nedenden dolayı olabilir. Geniş bir yapısı olduğu için turizmi birçok farklı açıdan değerlendirmek mümkündür. Turizm, yapılma şekline göre birçok farklı türe ayrılmıştır.

Seyahat ve turizm terimleri bazen birbirinin yerine kullanılır. Bu bağlamda seyahat, turizme benzer bir tanıma sahiptir ancak daha çok bir yolculuğu ifade eden bir amaçla kullanılır.

İngilizce bir kelime olan ‘turist’ ilk defa 1772 yılında kullanıldı, ‘turizm’ kelimesi de ilk defa 1811’de kullanılmıştı.

Turizm çeşitleri

1994 yılında Birleşmiş Milletler, Turizm İstatistikleri Tavsiyelerinde üç turizm biçimi tanımlamıştır;

İç turizm: Sadece ülke içinde seyahat edilen, yurtiçinde yapılan gezilere belirli ülkenin sakinlerini içeren turizme iç turizm denir.

Gelen turizm: O ülkenin vatandaşı olmayan ziyaretçilerin bir ülkeye yaptığı ziyaretler anlamına gelir. Gelen turizm genellikle mevsimliktir, ülkemizde yaz aylarında birçok destinasyonun zirve yaptığı dönem örnek gösterilebilir. Bu genellikle hava koşullarına (örneğin güneş veya kar) ve okul ve resmi tatillere bağlıdır.

Dışa yönelik turizm: Başka bir ülkede seyahat eden sakinleri içeren giden turizme denir. Turistlerin, kendi ülke sınırları dışında gittikleri yerler dış turizm olarak adlandırılır.

Katılan kişi sayısına göre turizm çeşitleri

Turizm hareketleri katılan kişi sayısına göre bireysel (ferdi), kitle ve grup turizmi olmak üzere üç gruba ayrılır;

Bireysel Turizm: İsminden de anlaşılacağı gibi kişilerin tek başına yaptıkları turizm çeşididir.

Kitle Turizmi: Kitle turizminde genellikle turlar kullanılmaktadır. Turlar vasıtasıyla yapılan turizmlere kitle turizmi adı verilir.

Grup Turizmi: Gruplar halinde yapılan turizm faaliyetlerine grup turizmi adı verilir. Örneğin, öğrenci grubuyla yapılan turizm gibi.

Amaçlarına Göre Turizm Çeşitleri

Ülkemizde ve dünyada ön plana çıkan ve hem yerli hem de yabancı turistlerin oldukça ilgisini çeken Turizm çeşitlerini şöyle sıralayabiliriz

 • Sağlık Turizmi
 • İnanç Turizmi
 • Deniz Turizmi
 • Eğitim Turizmi
 • Yat Turizmi
 • Mağara Turizmi
 • Yayla Turizmi
 • Kış Turizmi
 • Kültür Turizmi
 • Spor Turizmi
 • Av Turizmi

Dünyada Turizm Neden Önemlidir?

Küresel ekonomide turizm en dikkat çeken ve büyüyen sektörlerden biridir. Bu sektör, bir ülkenin ekonomisini canlandırmada önemli bir rol oynamaktadır. Turizm akışındaki artış, özellikle gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) ve istihdam fırsatları olmak üzere ülkelere olumlu ekonomik sonuçlar getirebilir.

Turizm istihdam yaratır. Tüm dünyada, en ücra köşelerinde bile turizm güvenilir bir iş kaynağı haline gelmiştir. Bu nedenle turizm, otomasyon gibi kaçınılmaz faktörler nedeniyle işsizliğin arttığı alanlarda istihdam yaratabilir.

Türkiye’nin turizm geliri, 2019’da bir önceki yıla göre yüzde 17 artarak 34 milyar 520 milyon 332 bin dolar olmuştu. Bu, daha küçük, az gelişmiş topluluklar ve işletmeler için muazzam bir fayda sağlamıştı. Dolayısıyla sürdürülebilir bir turizm ekosistemi geliştirmek, bu kazançların toplum arasında dağıtılmasını sağlamak için çok önemlidir.

Turizm dünyayı güzelleştirir. Elbette, şehrinize bir başka turistin gelmesi, yeni yerler keşfetmesi ekonomi ve istihdama fayda sağlayacağı gibi bölge halkı için de yeni ve daha düzenli bir ortam sağlar. Şehirdeki aksaklıklar giderilir, hizmet kalitesi artar.

Geçen yıl olduğu gibi 2024’de de zor bir çalışma yılı geçirmelerine rağmen umutlarını kaybetmeden mücadele eden, ayakta kalmak için çalışan, turizm sektörünün tüm çalışanlarını ve turizm emekçilerinin Dünya Turizm Günü kutlu olsun.

Sonuç olarak turizmin hem turist hem de devlet için çok verimli bir faaliyet olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca hükümetler, ülkelerini giderek daha fazla turist ziyaret ettikçe ülkenin koşullarını iyileştirmeyi düşünmeli ve gerekli çabaları göstermelilerdir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün