Tarihte Bugün

9 Mayıs Tarihte Bugün

9 Mayıs Tarihte Bugün yaşanan önemli ve tarihi, dini ve siyasi olaylar bugün doğanlar ve ölenler, kronolojik sırası ile bulabilirsiniz.

9 Mayıs Tarihte Bugün meydana gelen dünyada ve Türkiye’de önemli ve tarihi, dini ve siyasi olaylar, bugün doğan ve ölen ünlüler, 9 Mayıs olayları kronolojik sırası ile bulabilirsiniz.

Bugün doğanlar ve ölenler, yaşanmış tarihi olaylar, toplumsal haberler, bugün hangi gün ve ne günü? Bugün günlerden ne? 9 Mayıs’ta ne oldu? 9 Mayıs özel bir gün mü? 9 Mayıs ne günü? 9 Mayıs’ta ne kutlanır? Dünyada ve Türkiye’de 9 Mayıs Dünya ne günü? Tarihte Bugün ne oldu sayfamızdan okuyabilirsiniz.

9 Mayıs Haberleri, Önemli Gündem Başlıkları

  • Avrupa Günü (5 Mayıs ve 9 Mayıs)
  • Zafer Günü (Sovyetler Birliği)
  • Dünya İstatistik Günü
  • Kenan Evren vefat etti (2015)
Günün Sözü: “Bir yerde salgın hastalık (veba) çıktığını duyarsanız oraya girmeyiniz, Bulunduğunuz yerde bulaşıcı bir hastalık ortaya çıkarsa, oradan da ayrılmayınız.” (Buhârî, Müslim – Hadis-i Şerif)

9 Mayıs Tarihte Bugün Ne Oldu?

Tarihte Bugün Olan Toplumsal Haberler ve Olaylar

1485 – Davutpaşa Lisesi, dönemin Sadrazamı Davut Paşa tarafından ‘Mekteb-i Sübyan’ adıyla kuruldu. Okul, 1847’te Rüşdiye Mektebi’ne dönüştü.

1868 – Nevada eyaletinde Reno şehri kuruldu.

Kuzey Kutbuna ilk uçuş

1926 – Amerikalı kaşif Amiral Richard E. Byrd, Kuzey Kutbu’na doğru ilk uçuşunu yaptı.

CHF 4. Büyük Kurultayı toplandı

1935 – Cumhuriyet Halk Fırkası Dördüncü Büyük Kurultayı toplandı. Kurultayda, “fırka” yerine “parti” sözcüğü benimsendi. Altı Ok daha ayrıntılı bir şekilde ele alındı. “Partinin güttüğü bütün bu esaslar Kemalizm prensipleridir” denilerek; Kemalizm, ilk kez resmi olarak tanımlandı.

1936 – Benito Mussolini, İtalya Faşist İmparatorluğu’nu ilan etti.

1936 – İtalya, resmen Etiyopya’yı ilhak etti.

Zafer Günü

1945 – Sovyetler Birliği’nin Nazi Almanya’sına karşı zaferi: Rusya’nın Zafer Günü

II. Dünya Savaşı’nın sonunda Nazi Almanyası’nın Berlin’de 8 Mayıs 1945’de akşam vakti resmi olarak teslim olmasına karşılık imzaladığı anlaşma, Sovyetler Birliği hükûmeti tarafından 9 Mayıs Zafer Günü olarak ilan etti

1945 – Nazi gizli servisi Gestapo’nun Şefi, Reichstag ve Hava Kuvvetleri Komutanı Hermann Göring, ABD 7. Ordusu’na esir düştü.

9 Mayıs Avrupa Günü

1950 – Avrupa Günü, 1950’de Fransa dışişleri bakanı Robert Schuman tarafından Avrupa’nın güvenliği için kaçınılmaz olan birleşik bir Avrupa fikrini ortaya atıldı. Schuman Bildirgesi olarak bilinen bu bildiri, Avrupa Birliği’nin temellerini attı. Sonra, 1985 Milan Zirvesi’nde de 9 Mayıs’ın Avrupa Günü olarak kutlanması kararı alındı.

Schuman Bildirgesi, 9 Mayıs 1950 tarihinde dönemin Fransa dışişleri bakanı Robert Schuman tarafından okunan ve Fransa ile Batı Almanya’nın kömür / çelik sanayilerini tek çatı altında birleştirmeyi öngören öneridir.

Anneler Günü ilk kez kutlandı

1955 – Her yıl Mayıs ayının ikinci Pazar günü kutlanan Anneler Günü, Türkiye’de ilk kez kutlandı.

1955 – Batı Almanya, NATO’ya katıldı.

1958 – Yeni Gün gazetesi ve Akis dergisi birer ay kapatıldı. Yazı İşleri Müdürleri; Mehmet Altan Öymen 10 ay, Tarık Holulu ise 16 ay hapis cezasına çarptırıldı.

1960 – ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), ilk doğum kontrol hapının piyasaya sürülmesini onayladı.

1970 – Çoğu üniversite öğrencisi olan 75000-100000 dolayında savaş karşıtı kişi, Washington’da ABD’nin Vietnam Savaşı’na son vermesi için gösteri yaptı.

1971 – Darüşşafaka Lisesi’ne kız öğrenci alınması kararlaştırıldı.

1975 – Ankara ve Mersin Öğretmen Okulları’nda çıkan öğrenci çatışmalarında, 13 öğrenci yaralandı. Gazi Eğitim Enstitüsü 10 gün süreyle kapatıldı.

1978 – İtalya’da Kızıl Tugaylar örgütünün 16 Mart’ta kaçırdığı eski Başbakan Aldo Moro’nun cesedi, Roma’da bir arabanın bagajında bulundu.

1978 – Bir grup, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde dersten çıkan öğrencilerin üzerine ateş açtı: 3 kişi öldü, 12 kişi yaralandı.

1979 – İstanbul’da tüm sarraf ve kuyumcular, Hükümetin altın piyasasını kontrol altına almayı amaçlayan kararını protesto için kepenk indirdiler.

1984 – Yaşar Kemal’e, Fransız Devlet Nişanı “Legion d’Honneur” Nişanı’nın “Commandeur” (Komutan) ödülü verildi. Yaşar Kemal, 17 Aralık 2011 tarihinde ise bu kez aynı nişanın en büyük aşaması olan “Grand Officier-Büyük Subay” ödülüne layık görüldü.

1987 – Polonya Havayolları’na ait bir yolcu uçağı, Varşova’dan New York’a gitmek üzere havalandıktan hemen sonra düştü: 183 kişi öldü.

1988 – İstanbul’da Çemberlitaş’taki tarihi bir binada hizmet veren Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne bağlı Basın Müzesi açıldı

MÜSİAD Kuruldu

1990 – Türk iş adamları tarafından sivil toplum örgütü olarak, Türkiye’nin ve dünyanın sosyal, kültürel, ekonomik ve teknolojik alanlarda kalkınmasını sağlamak amacıyla Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), İstanbul’da kuruldu.

2000 – İstanbul DGM’de, Susurluk sanıkları ve Alaattin Çakıcı aynı gün yargılandı.

2000 – Çankaya Köşkü’nü terk etmeden önce, 80’e yakın Devlet Başkanına veda mektubu yazan Süleyman Demirel; Hafız Esad, Muammer Kaddafi, Saddam Hüseyin, Slobodan Milošević ve Pervez Müşerref’i listesine dahil etmedi.

2000 – Devlet Bakanı Recep Önal, Türkiye – Suriye arasındaki ticaret hacmini, 1 milyar doların üzerine çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı.

2000 – Macaristan’da düzenlenen ve olimpiyat elemelerine hazırlık niteliği taşıyan 17. Uluslararası Szeged Kürek Şampiyonası’nda, Türk sporcuları iki altın, dört gümüş ve üç bronz madalya kazandı. Kürekçilerimiz, Türk Kürek tarihinde de en fazla madalya kazanan ekip oldu.

2000 – Schuman Bildirgesi’nin 50. yıl dönümü, Avrupa Birliği kurumlarınca kutlandı.

2001 – Gana’nın başkenti Akra’da oynanan bir futbol maçında çıkan izdihamda, 130 kişi öldü.

2002 – Taburcu olduktan sonra çalışmalarını evinde sürdüren Başbakan Bülent Ecevit, görevini bırakmayacağını açıkladı.

Kenan Evren öldü

2015 – Türkiye’nin 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, tedavi gördüğü GATA’da çoklu organ yetmezliği nedeniyle 98 yaşında hayatını kaybetti. (d. 1917)

2015 – Kuzey Kore, denizaltından fırlatılan yeni geliştirilmiş bir balistik füze denemesi yaptı

2017 – Yılbaşı gecesi Ortaköy Reina’da 39 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısına ilişkin iddianamede, saldırıyı gerçekleştiren DEAŞ üyesi Abulkadir Masharipov’un 40 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 2 bin 397 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Eğlence merkezi Reina’da yılbaşı gecesi düzenlenen terör saldırısı 3’üncü yılına girerken, olaya ilişkin açılan davada, aralarında saldırıyı gerçekleştiren Abdulkadir Masharipov’un da bulunduğu 18’i tutuklu 57 sanığın yargılanmasına devam ediliyor.

2023 – Pakistan eski Başbakanı İmran Han, hakkındaki yolsuzluk suçlamaları nedeniyle tutuklandı.

2024 – Eyüpsultan’daki Özel Eyüpsultan Final Akademi Anadolu Lisesi’nde Irak asıllı olduğu iddia edilen Y.K.’nin öğretmeni ve ardından okul müdürü olan İbrahim Oktugan’u silahla öldürmesi üzerine öğretmen sendikaları iş bırakma eylem kararı aldı.

Mayıs Ayı Takvimi

1 – 2 – 3 – 4 – 5 – 6 – 7 – 8 – 9 – 10 – 11 – 12 – 13 – 14 – 15 – 16 – 17 – 18 – 19 – 20 – 21 – 22 – 23 – 24 – 25 – 26 – 27 – 28 – 29 – 30 – 31

Nukteler.com Facebook’ta!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sitenizi çok beğendim. Tarihte bu gün konuları da gerçekten hep merak ettiğim konulardır. Her yıl üzerine ekleyerek gidebilirsiniz. Ömür yettikçe de siteniz devam eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün