DualarEsmaül Hüsna

Esma-i idrisiyye Şerhi 2. isim – Anlamı, Fazileti ve Havasları

Esma-i idrisiyye Şerhi 2. isim “Yâ ilahel aliheter refii celalühü.” zikrinin anlamı ve açıklaması, fazileti ve havasları

Esma-i idrisiyye Şerhi 2. isim “Yâ ilahel aliheter refii celalühü.” zikrinin anlamı ve açıklaması, Zikir günü, fazileti ve Esrarı, havasları

Esma-i idrisiyye Şerhi 2. isim Anlamı ve Havasları

 “Yâ İlahel aliheter-refii celalühü.”

Esmai İlâhiyei Zâti’yeden bir ismi şerif de «Yâ İlâ-hel âlihe»dir. Yani Hakkıyla mâbud (İbadet edilen) ve ibadete müstehak yüce Allah anlamınadır.

Anlamı:

Ey İlâhel ecellil aliyyül âlâl Tecelliyi Celâlin şirki hevayi ve zenbi vücudu muzmahil ve İfna edip nuru hakikatınla gönlüme sebat veren mabudu hakikim ve maksudu tahkikim İlâhî Sensin. Celâli izzetin gayet yücedir.

Havass ve Esrarı:

Eğer bir kimsenin eli dar olsa, fakir olsa halkın gözünde hakir olsa; 20 gün müddetle her gün bu şerefli ismi, duayı 15 defa okumalıdır. Halkın gözünde yücelir. O kimseyi gören herkes büyük, ulu görür. O kimse artık fakir olmaz.

Eğer bir kimsenin eli dar olsa; insanların nazarında itibarı olmasa ve buna hakaret nazarıyla baksalar; gerekdir ki; bu şerefli ismi (duayı) 20 gün müddetle her gün 15 kez okumalıdır. Allah Teâlâ’nın inayetiyle halkın nazarında muhterem olur, itimatlı olur.

Eğer devamlı okursa ervah ki; bu şerefli isme (duaya) musahhardır; ona zahir olurlar, görünürler.

Cenâb-ı Şeyhül Ekber Muhyiddin Arabi (K.S.) Hazretleri buyurur ki:

  • Bir kimse ihtiyaç yüzünden ve itibar yönünden işinde gücünde sıkıntı çekse; günde 36 defa bu şerefli ismi (duayı) okumalıdır. Allah Teâlânın inayetiyle insanlar arasında itibar görür ve sıkıntılı durumu genişliğe tebdil olur.
  • Eğer riyazatı kâmile ile tahareti zâhir’e ve bâtın’a (iç ve dış temizliği) üzere bir halvetde günde 7000 kere bu esmai şerifi okumağa devam etse, vasıtasız ve doğrudan doğruya Hakkdan yahut vasıta ile ervah-ı âliye (kudsal ruhlar) icabet buyurup Cenab-ı hakkın yoluna ulaşmağı anlatırlar. O kimsenin gönlü nuru İlâhi ile münevver olur.

Nefsi heva ve zenbi vücud derunundan halâs bulup izzet ve şeref hasıl olur.

Esma-i idrisiyye Şerhi 2. isim “Yâ ilahel aliheter refii celalühü.” Zikir Günü: Pazar

Gecesi: Perşembe

Ulvi Meleği: Zakemaile

Süfli Meleği: Kmuhatişin

Buhuru: Günlük

Esma-i Erbeîn-i İdrisiyye

Her biri ism-i azam kuvvetinde olan bu isimler, dünya ve ahretle ilgili tüm istekleri en süratli şekilde gerçekleştiren “Erbaîn-i İdrisiyye” – Hazreti İdris (Aleyhisselam)’a indirilen 40 ism-i şerif

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün