EğitimİslamKuran-ı Kerim

Kuran’da insan embriyosu nasıl geçiyor?

Kuran’da insan Embriyosu, cenin ve insan bedeniyle ilgili mucize Ayetler, insanın anne rahmindeki oluşumuyla ilgili Kuran mucizesi

Kuran’da insan embriyosu, cenin ve insan bedeniyle ilgili mucize Ayetler, insanın anne rahmindeki oluşumuyla ilgili Kuran mucizesi

Kuran-ı Kerim’de “Kadın” ve “Erkek” kelimeleri tekrar sayısı aynıdır ve 23 defa zikredilir. Kadın-Erkek kelimelerinin Kuran’da tekrar sayısı olan 23, aynı zamanda insan embriyosunun oluşumunda yumurta ve spermden gelen kromozom sayısıdır. İnsan kromozom sayısı anne ve babadan gelen 23’er kromozomun toplamı olarak 46’dır.

Embriyo Nedir?

Sperm hücresi yumurta hücresi içerisine girerek döllenmiş yumurtaları meydana getirmektedir. Bu döllenmiş yumurtaya tıp dilinde zigot adı verilir.

Bu Zigotlar arka arkaya mitoz bölünmeye uğrayarak, farklı hücre bölünmelerini meydana getirmektedir. Hücre bölünmesinin oluşması ve hücre sayısının artmasına embriyo adı verilir.

Kuran’da insan embriyosu

Embriyo Beslemek için anneye bağlanır.

Embriyo kendini beslemek için anneye bağlanarak, tıpkı bir sülük gibi beslenmek için bir besin kaynağına bağlanır. Ayrıca Embriyo aynı zamanda bir sülük gibi görünmektedir.

Kuran’da geçen insan embriyosu ‘alak’ olarak 23. sure olan Müminun suresinde ifade edilmektedir.

Kuran Müminun Suresi 14. Ayet

ثُمَّ خَلَقْنَا النُّطْفَةَ عَلَقَةً فَخَلَقْنَا الْعَلَقَةَ مُضْغَةً فَخَلَقْنَا الْمُضْغَةَ عِظَامًا فَكَسَوْنَا الْعِظَامَ لَحْمًا ثُمَّ أَنْشَأْنَاهُ خَلْقًا آخَرَ ۚ فَتَبَارَكَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِينَ

Sümme halaknen nutfete alekaten fe halaknel alekate mudğaten fe halaknel mudğate ızamen fe kesevnel ızame lahmen sümme enşe’nahü halkan ahar fe tebarakellahü ahsenül halikıyn

Anlamı: Sonra o su damlasını bir alak (embriyo) olarak yarattık; ardından o alak’ı (hücre topluluğunu) bir çiğnem et parçası olarak yarattık; daha sonra o çiğnem et parçasını kemik olarak yarattık; böylece kemiklere de et giydirip (donattık) ; sonra bir başka yaratışla onu (tastamam) inşa edip (hayata çıkardık) . Yaratıcıların en güzeli olan Allah ne Yücedir.

Açıklaması

Arapça “Alaqa عَلَقَةً “ kelimesi sülük anlamına gelir. İngilizce anlamı ‘leech’ dilimize göre çevirdiğimizde ise sülük anlamını taşır. Bu kelimenin gerçek anlamı ‘bağlanan, yapışan, takınıp tutunan, emen’ demektir. Arapça’da sülüğün de “Alaqa” diye adlandırılması, gıdasını emerek, yapışarak alan anlamını kuvvetlendirir.

Günümüzde mikroskopla büyütülüp incelendiği üzere Embriyo sülük gibi görünür. Ceninin ana rahmindeki ilk evrelerinde sülüğe benzer bir şekilde rahim duvarına yapışarak besin emen bir et parçası formunda olması, Kuran’ın inceliğini ortaya koyar.

Kuran’da İnsanın yaratılışı

Kur`an-ı Kerim, insanın yaratılışındaki çeşitli devrelerinden bahseder. Bunu ana hatlarıyla ikiye ayırmak mümkündür. Birisi; ilk insan Hz. Âdem (as)`ın, ikincisi de diğer insanların yaratılmasıdır. Bu farklı yaratılışlara bazen ayrı ayrı ayetlerde, bazen de aynı ayette dikkat çekilir. Allahu Teala Mü`minun suresinde

şöyle buyurur:

“Andolsun biz insanı çamurdan (süzülmüş) bir hülasadan yarattık. Sonra onu sarp ve metin bir karargahta (ana rahminde) bir nutfe (zigot) yaptık. Sonra o nutfeyi alaka (yapışan şey) hâline getirdik, derken o alakayı mudga (bir çiğnem et) yaptık, o bir çiğnem eti kemik(lere) çevirdik (ve) o kemiklere de et (kaslar) giydirdik. Sonra onu başka yaratılışla inşa ettik (can verdik, konuşma verdik)…” (Mü`minun, 23/12-14).

İslam dinine göre Hazret-i Âdem ve ondan sonra gelen nesli nasıl yarattığını ise şöyle ifade eder;

“Allah sizi (Hz. Âdem`i) bir topraktan, sonra bir meniden (Hz. Âdem`in neslini) yarattı.” (Fatır, 35/11).

Sonuç olarak;

Bugün embriyonun omurunun çiğnenmiş bir şeye benzediğini modern tıp ilmiyle biliyoruz. Bu durum yaklaşık 1400 yıl önce kimse bilmiyorken Kuran-ı Kerim’de tasvir edilmiştir.

Nukteler.com Facebook’ta!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün