Dualar

“Bismillahillezi lâ yedurru..” Duası Anlamı, Okunuşu ve Fazileti

Sabah-akşam 3 defa okunması tavsiye edilmiş olan "Bismillahillezi lâ yedurru.." Duası, Anlamı, Havassı ve Faziletleri

Sabah-akşam 3 defa okunması tavsiye edilmiş olan “Bismillahillezi lâ yedurru..” Duası, Arapça-Türkçe Okunuşu, Anlamı, Havassı ve Fazileti

“Bismillahillezi lâ yedurru..” Duası

İmam-ı Rabbani hazretlerinden rivayet edilen, her türlü dert, bela, musibet, fitne, hastalık, nazar, sihir ve zalimlerin şerrinden korunmak için, sabah akşam en az 3 kere okunması taviye edilmiş olan Bismillâhillezi duası, Arapça-Türkçe Okunuşu ve yazılışı, fazileti ve faydaları

Türkçe Okunuşu

“Bismillâhillezi lâ yedurru ma’asmihi şey’ün fil erdi ve lâ fissemâi ve hüves-semi’ul alim.”

بِسْمِ اللَّهِ الَّذِى لاَ يَضُرّ ُ مَعَ اسْمِهِ شَيْءٌ فِي اْلاَرْضِ وَلاَ فِي السَّمَاءِ وَ هُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمْ

“Bismillâhillezi lâ yedurru ma’asmihi şey’ün fil erdi ve lâ fissemâi ve hüves-semi’ul alim.”

Anlamı
Allah’ın yüce ismine sığınana yerde ve gökte hiç bir şey zarar veremez! O, her şeyi işitir ve her şeyi bilir.

Her gün Okunacak Dualar

Sabah-akşam, 3 defa, “Bismillahillezi lâ yedurru maasmihi şeyün fil erdi velâ fissemâi ve hüvessemiulalim” okuyan, büyücü ve zalimden emin olur. (İbni Mace)

Duanın Rivayeti ve Kaynağı

Ebân b. Osman (radıyallahu anh)’ın naklettiğine göre Hz. Osman (radıyallahu anh), Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’in şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir:

“Kim akşamleyin üç kere;

Bismillahillezi Lâ Yedurrü meâs mihi şey-ün fil-erdi ve lâ fissemai ve hüves semiül âliym diyerek dua ederse, sabaha kadar apansızın bir bela kendisine isabet etmez. Kim de sabahleyin üç kere (aynı şekilde) dua ederse, akşama kadar aniden bir musibetle ve belayla karşılaşmaz.” (Müslim, Zikr, 37)

“Bismillahillezi lâ yedurru…” Duası Fazileti ve Sırları

(Korunma Duası)

İmam-ı Rabbani Hazretleri, talebeleri ile uzak bir diyara yolculuk ederken, gece, bir handa kaldılar. “Bu gece bir bela zuhur edecektir. (Bismillâhillezi lâ yedurru ma’asmihi şey’ün fil erdı ve lâ fissemâi ve hüves-semi’ul alim) duasını üç defa okuyun.” buyurdu. Gece büyük yangın oldu. Her odada eşyalar yandı. Duayı okuyanlara bir şey olmadı.

Eğer kendinize büyü yapıldığını, haset edildiğini düşünüyorsanız sabah-akşam üçer kez bu duayı zikredin.

Dert, bela, fitne, hastalık, nazar, sihir ve zalimlerin şerrinden korunmak için, sabah akşam, İmam-ı Rabbani Hazretlerinin bildirdiğini hatırlayarak, üç defa okumalıdır. Âyât-i hırz okununca da, bu duayı okumalıdır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

“Bu duayı sabah üç kere okuyana, akşama kadar, akşam okuyana da, sabaha kadar hiç bela gelmez.” (İbni Mace)

Hiç bir kul yoktur ki, her günün sabahı ve her gecenin akşamında üç kere: “Bismillâhillezî lâ yedurru ma’asmihî şey’ün fil ardı velâ fissemâ’ ve hüve semî’ul alim.” desin de sonra ona bir şey zarar versin.
Ravi: Hz. Osman (r.a.)

Arapça Yazılışı ;

بِسْمِ اللَّهِ الَّذِى لاَ يَضُرّ ُ مَعَ اسْمِهِ شَيْءٌ فِي اْلاَرْضِ وَلاَ فِي السَّمَاءِ وَ هُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمْ

Anlamı : Allah’ın yüce ismine sığınana yerde ve gökte hiç bir şey zarar veremez! O, her şeyi işitir ve her şeyi bilir.

Bu duayı sabah-akşam 3 defa okuyana hiç bir şey zarar veremez

“Bismillâhillezî lâ yedurru measmihi Şey’ün fil’ardi velâ fissemâi ve Hüvessemi’ul Aliym.”

MANASI:
Yüce Allah’in ismiyle hareket ederim. O yüce Allah ki O’nun mübârek ismiyle hareket edildiği (O’nun ismi söylendiği) vakit yerde ve gökte hiçbir şey okuyana zarar veremez. O yüce Allah her şeyi en iyi işiten ve en mükemmel bir şekilde bilendir.

Yukarıdaki dua sabah ve aksam 3 defa okunması çok faziletlidir.

Bu Duanın Havassı:

Enes bin Malik’e (R.A.) Peygamber Efendimiz (Sallallâhu Aleyhi Vesellem) buyurdular ki: “Her kim her sabah bu duayı okursa, kimsenin ona yolu yoktur. Yani ne zehir, ne sihir (büyü), ne de zalim bir sultan (ya da bir yönetici, patron) ona zarar veremez.”

Enes bin Mâlik’e RA Peygamberimizin (S.A.V) öğrettiği çok tesirli bir dua:

Bu duayı sabah (mümkünse güneş doğmadan) 3 kere ve akşam güneş battıktan hemen sonra okuyan korkmaya tek layık olan yalnız ALLAH ‘tan (Celle Celaluhu) korksun .

Başta zalim devlet başkanı şeytan cin ve insanların şerrinden büyü ve efsunlardan hiçbiri ALLAH ‘ın C.C. izniyle hiçbir şekilde zarar veremez. Hz Osman’dan (RA) bildirildiğine göre ani belalardan da korunur. Ayrıca Zehir verilse tesir etmez ALLAH ‘ın izniyle (hergün okumak lazımdır)

Hadis-i şerifte buyuruldu ki: 

“Bismillâhillezi lâ yedurru ma’asmihi şey’ün fil erdi ve lâ fissemâi ve hüves-semi’ul alim” duasını sabah 3 kere okuyana,  akşama kadar, akşam okuyana da, sabaha kadar hiç bela gelmez.  [İbni Mace]

İmam-ı Rabbani hazretleri, talebeleri ile, uzak bir yere giderken, gece, bir handa kaldılar.

Bu gece bir bela zuhur edecektir.

Besmele ile “Bismillâhillezi lâ yedurru ma’asmihi şey’ün fil erdı ve lâ fissemâi ve hüves-semi’ul alim” duasını üç defa okuyun, buyurdu.

Gece büyük yangın oldu. Her odada eşyalar yandı. Duayı okuyanlara bir şey olmadı.

Bismillahillezi lâ yedurru..

Duası Okunuşu ve Fazileti Dinle

Cübbeli Ahmet Hoca 

Bismillâhillezi lâ yedurru ma’asmihi şey’ün fil erdı ve lâ fissemâi ve hüves-semi’ul alim

Duası 3 Kere Okunuşu Dinle

Okuyan: Mohamed Al Jawarani

 

İlgili Diğer Konular

 

Nukteler.com’u Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

12 Yorum

      1. Selamunaleykum, Arapça yazımlardaki uzatmalarda hâlâ yanlışlıklar görülüyor. Tekrar kontrol edip düzeltebilir misiniz? Benim görebildiklerimi söyleyeyim : Yeşil ile yazılı olanda bismillahillezi de la uzatılmamış, diğerinde ise ma’asmihi de hi de fazladan uzatma var ve fissema’e da ma 1 elif yerine 4 elif kadar uzatılmış. Arapçam yok yalnız diğer kaynaklara ve okuyanlara bakınca bunları çıkarabildim. Siz de bi bakarsanız iyi olur.

  1. Hocam bu dua bir başkası için de okunabilir mi? Kişinin üstünde büyü olduğundan şüpheleniliyorsa o kişi niyetine okunabilir mi?

  2. Allah razı olsun. Arapça yazılışı ve okunuşu da olması çok iyi olmuş. Elinize ve emeğinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı