Dualar

“Bismillahillezi lâ yedurru..” Duası Anlamı, Okunuşu ve Fazileti

Sabah-akşam 3 defa okunması tavsiye edilmiş olan "Bismillahillezi lâ yedurru.." Duası, Anlamı, Havassı ve Faziletleri

Sabah-akşam 3 defa okunması tavsiye edilmiş olan “Bismillahillezi lâ yedurru..” duası anlamı nedir? Hangi anlama gelir ve ne zaman, kaç kere okunmalı? 100 kere okunur mu? Bismillah duası nedir? Arapça-Türkçe Okunuşu, Anlamı, Havassı ve Fazileti, faydaları, rivayeti, kapsamlı ve detaylı açıklaması…

“Bismillahillezi lâ yedurru..” Duası

İmam-ı Rabbani hazretlerinden rivayet edilen, her türlü dert, bela, musibet, fitne, hastalık, nazar, sihir ve zalimlerin şerrinden korunmak için, sabah akşam en az 3 kere okunması tavsiye edilmiş olan Bismillâhillezi duası

Türkçe Okunuşu

“Bismillâhillezi lâ yedurru ma’asmihi şey’ün fil erdi ve lâ fissemâi ve hüves-semi’ul alim.”

Arapça Yazılışı ;

بِسْمِ اللَّهِ الَّذِى لاَ يَضُرّ ُ مَعَ اسْمِهِ شَيْءٌ فِي اْلاَرْضِ وَلاَ فِي السَّمَاءِ وَ هُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمْ

Anlamı

Allah’ın yüce ismine sığınana yerde ve gökte hiç bir şey zarar veremez! O, her şeyi işitir ve her şeyi bilir.

Her gün Okunacak Dualar

Sabah-akşam, 3 defa, “Bismillahillezi lâ yedurru maasmihi şeyün fil erdi velâ fissemâi ve hüvessemiulalim” okuyan, büyücü ve zalimden emin olur. (İbni Mace)

Duanın Rivayeti ve Kaynağı

Ebân b. Osman (radıyallahu anh)’ın naklettiğine göre Dört Büyük Halife’den üçüncüsü, İslam peygamberi Hz. Muhammed (sav)’in cennetle müjdelenmiş sahabelerinden Hz. Osman bin Affan (radıyallahu anh), Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’in şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir:

“Kim akşamleyin üç kere;

Bismillahillezi Lâ Yedurrü meâs mihi şey-ün fil-erdi ve lâ fissemai ve hüves semiül âliym diyerek dua ederse, sabaha kadar apansızın bir bela kendisine isabet etmez. Kim de sabahleyin üç kere (aynı şekilde) dua ederse, akşama kadar aniden bir musibetle ve belayla karşılaşmaz.” (Müslim, Zikr, 37) Hadis ayrıca Ebu Davud ve Tirmizî hadislerinde de geçektedir.

Hadis âlimi Muslim tarafından zikredilen bu hadîs-i şerîfi, Hz. Osman’dan oğlu Ebân b. Osman (radıyallahu anh) duyup rivâyet etmektedir.

Hz. Osman’dan oğlu Ebân şöyle rivayet etmiştir;

Bir gün Ebân felç oldu. Bu hadîsi ondan işiten biri, Ebân’ın yüzüne bakmaya başladı. Bunu farkeden Ebân:

– “Niçin bana öyle bakıyorsun? Allah’a yemin ederim ki ben Osman adına yalan uydurmadım. Osman da Hz. Peygamber (s.a.v) Efendimiz adına ya­lan uydurmadı. Fakat felç olduğum gün bir şeye öfkelenmiştim de o duayı okumayı unutmuştum.” dedi. (Ebû Dâvûd Edeb 101/5088)

Muhaddis ve fakih bir tâbiî olan ve yedi yıl Medine valiliği yapan Ebân’ın, bu duayı her gün muntazaman okuması, o mübarek neslin bu derin mânalı duaya verdiği ehemmiyeti göstermektedir.

“Bismillahillezi lâ yedurru…” Duası Fazileti ve Sırları

İmam-ı Rabbani Hazretleri, talebeleri ile uzak bir diyara yolculuk ederken, gece, bir handa kaldılar. “Bu gece bir bela zuhur edecektir.

Korunma duası olarak bilinen, Bismillâhillezi lâ yedurru ma’asmihi şey’ün fil erdı ve lâ fissemâi ve hüves-semi’ul alim duasını üç defa okuyun.” buyurdu. Gece büyük yangın oldu. Her odada eşyalar yandı. Duayı okuyanlara bir şey olmadı.

Eğer kendinize büyü yapıldığını, haset edildiğini düşünüyorsanız sabah-akşam üçer kez bu duayı zikredin.

Dert, bela, fitne, hastalık, nazar, sihir ve zalimlerin şerrinden korunmak için, sabah akşam, İmam-ı Rabbani Hazretlerinin bildirdiğini hatırlayarak, üç defa okumalıdır. Âyât-i hırz okununca da, bu duayı okumalıdır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

“Bu duayı sabah üç kere okuyana, akşama kadar, akşam okuyana da, sabaha kadar hiç bela gelmez.” (İbni Mace)

Hiç bir kul yoktur ki, her günün sabahı ve her gecenin akşamında üç kere: “Bismillâhillezî lâ yedurru ma’asmihî şey’ün fil ardı velâ fissemâ’ ve hüve semî’ul alim.” desin de sonra ona bir şey zarar versin.
Ravi: Hz. Osman (r.a.)

Bu duayı sabah-akşam 3 defa okuyana hiç bir şey zarar veremez

“Bismillâhillezî lâ yedurru measmihi Şey’ün fil’ardi velâ fissemâi ve Hüvessemi’ul Aliym.”

Uzun Açıklaması ve Mânâsı

Yüce Allah’in ismiyle hareket ederim. O yüce Allah ki O’nun mübârek ismiyle hareket edildiği (O’nun ismi söylendiği) vakit yerde ve gökte hiçbir şey okuyana zarar veremez. O yüce Allah her şeyi en iyi işiten ve en mükemmel bir şekilde bilendir.

Yukarıdaki dua sabah ve aksam 3 defa okunması çok faziletlidir.

Bu Duanın Havassı:

Enes bin Malik’e (R.A.) Peygamber Efendimiz (Sallallâhu Aleyhi Vesellem) buyurdular ki: “Her kim her sabah bu duayı okursa, kimsenin ona yolu yoktur. Yani ne zehir, ne sihir (büyü), ne de zalim bir sultan (ya da bir yönetici, patron) ona zarar veremez.”

Enes bin Mâlik’e RA Peygamberimizin (S.A.V) öğrettiği çok tesirli bir dua:

Bu duayı sabah (mümkünse güneş doğmadan) 3 kere ve akşam güneş battıktan hemen sonra okuyan korkmaya tek layık olan yalnız ALLAH’tan (Celle Celaluhu) korksun.

Başta zalim devlet başkanı şeytan cin ve insanların şerrinden büyü ve efsunlardan hiçbiri ALLAH ‘ın C.C. izniyle hiçbir şekilde zarar veremez. Hz Osman’dan (RA) bildirildiğine göre ani belalardan da korunur. Ayrıca Zehir verilse ALLAH’ın izniyle tesir etmez. (her gün okumak lazımdır)

Hadis-i şerifte buyuruldu ki: 

“Bismillâhillezi lâ yedurru ma’asmihi şey’ün fil erdi ve lâ fissemâi ve hüves-semi’ul alim” duasını sabah 3 kere okuyana,  akşama kadar, akşam okuyana da, sabaha kadar hiç bela gelmez. (İbni Mace)

İmam-ı Rabbani hazretleri, talebeleri ile, uzak bir yere giderken, gece, bir handa kaldılar.

Bu gece bir bela zuhur edecektir.

Besmele ile “Bismillâhillezi lâ yedurru ma’asmihi şey’ün fil erdı ve lâ fissemâi ve hüves-semi’ul alim” duasını üç defa okuyun, buyurdu.

Gece büyük yangın oldu. Her odada eşyalar yandı. Duayı okuyanlara bir şey olmadı.

Diğer bir rivayet ise;

Peygamber (sav) elini zehirli bir etin (kemiğinin) üzerine koydu ve şöyle buyurdu:

بِسْمِ اللٌّهِ الشَّافِي، بِسْمِ اللٌّهِ الْكَافِي، بِسْمِ اللٌّهِ الْمُعَافِي، بِسْمِ اللٌّهِ الَّذِي لاَ يَضُرُّ مَعَ إِسْمِهِ شَيْءٌ فِي الأَرْضِ وَلاَ فِي السَّمَاءِ وَهُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ.

“Bismillâhi şafi, Bismillâhi kâfi, Bismillâhi’l muafi, Bismillâhillezi lâ yedurru ma’asmihi şey’ün fil erdi ve lâ fissemâi ve hüves-semi’ul âlim.”

“Şifa veren Allah’ın adıyla, Kâfi, yeterli olan Allah’ın adıyla, belâ ve musibeti def eden Allah’ın adıyla, İsmi anıldığında yerde ve gökte hiçbir şeyin zarar veremeyeceği Allah’ın adıyla ve O, her şeye kadirdir. Her şeyi gören ve işitendir.”

Sonra: “Allah’ın adıyla yiyin” dedi, Resulullah (s.a.v.) ve hepsi doyuncaya kadar yediler ve (zehirli et) onlara hiçbir zarar vermedi. Kaynak: (Bihar’ul-Envar 95:144, Hasan el-Askerî Tefsiri 178)

La Yedurru duası abdestsiz okunur mu?

Bismillahillezi duasının okunmasında abdest şartı aranmamakta ve bu dua olarak okumakta ve ezberden okumakta bir mahsur bulunmamaktadır. Bismillahillezi La Yedurru duası aynı zamanda istek ve dileklerin olması için de faziletleri ve faydaları bulunan bir duadır.

Bismillahillezi lâ yedurru..

Duası Okunuşu ve Fazileti Dinle, Duanın 3 Kere Okunuşu Ezberle

Okuyan: Mohamed Al Jawarani

İlgili Konular

Nukteler.com Facebook’ta!

İlgili Makaleler

13 Yorum

      1. Selamunaleykum, Arapça yazımlardaki uzatmalarda hâlâ yanlışlıklar görülüyor. Tekrar kontrol edip düzeltebilir misiniz? Benim görebildiklerimi söyleyeyim : Yeşil ile yazılı olanda bismillahillezi de la uzatılmamış, diğerinde ise ma’asmihi de hi de fazladan uzatma var ve fissema’e da ma 1 elif yerine 4 elif kadar uzatılmış. Arapçam yok yalnız diğer kaynaklara ve okuyanlara bakınca bunları çıkarabildim. Siz de bi bakarsanız iyi olur.

  1. Hocam bu dua bir başkası için de okunabilir mi? Kişinin üstünde büyü olduğundan şüpheleniliyorsa o kişi niyetine okunabilir mi?

  2. Elinize sağlık çok güzel açıklayıcı bi yazı olmuş. Emeği geçenlerden Allah razı olsun.

  3. Allah razı olsun. Arapça yazılışı ve okunuşu da olması çok iyi olmuş. Elinize ve emeğinize sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün