Dualar

“Sübhanallahi mil’el mizan” Zikri, Anlamı ve Faziletleri

Ömrün bereketi ve uzun olması için, düşmanlara karşı korunmak ve zafer kazanmak için okunan ''Sübhanallahi mil'el mizan” Zikri, Anlamı ve Fazileti

Ömrün bereketi ve uzun olması için, düşmanlara karşı korunmak ve zafer kazanmak için okunan “Sübhanallahi mil’el mizan” Anlamı ve Fazileti

Sübhanallahi mil’el mizan duası nedir, ne için okunur? Arapça yazılışı, Türkçe anlamı ve okunuşu…

“Sübhanallahi mil’el mizan”

Anlamı, ve Zikri, tesbihi, tehlil ve tekbir’i;

İmam Süyûtî’nin (R.A) Cemu’l-Cevâmi’ ve Câmiu’s-Sağîr’inin belli bir düzene (ale’l-ebvâb: bâblara-bölümlere) göre yeniden tasnif edilerek ve bazı ilaveler de yapılarak, Alaaddin Ali el-Muttakî tarafından hazırlanan Kenzü’l-Ummâl isimli hadis kitabında mevcuttur.

Kenzü’l-Ummâl, âlimler tarafından kaynak olarak kabul edilen bir eserdir. Yine bu eser, bizzat müellifi Alaaddin Ali el-Muttakî (R.A) tarafından, mükerrer, tekrar eden hadisler çıkartılıp, yaklaşık üçte bire indirilerek “Müntahâbu Kenzü’l-Ummâl” adıyla kısaltmıştır.

Bu Tesbih Hz. Ali (R.A)’dan rivayet edilmiştir.

Peygamber Efendimiz (asm), şöyle buyurmuştur:

“Her kim ömrünün uzun (bereketli ve mutlu) olmasından hoşlanırsa, düşmanlarına karşı yardım olunmayı severse, rızkında bolluk olmasını dilerse, kötü ölümden korunmayı isterse; akşama erdiğinde ve sabaha kavuştuğunda (şu tesbih, tehlil ve tekbiri) üç kere söylesin”

Arapça Yazılışı ve Okunuşu

سُبْحَانَ اللّٰهِ مِلْءَ الْمِيزَانِ مُنْتَهَــى الْعِلْمِ وَ مَبْلَغَ الرِّضَا وَزِنَةَ الْعَرْشِ
“Sübhânellâhi mil’el-mîzân ve müntehe’l-ilmi ve mebleğa’r-rızâ ve zinete’l-Arş.

لاَ إِلٰــهَ إِلاَّ اللّٰهُ مِلْءَ الْمِيزَانِ وَ مُنْتَهَــى الْعِلْمِ وَ مَبْلَغَ الرِّضَا وَزِنَةَ الْعَرْشِ
Ve Lâ ilâhe illellâhu mil’el-mîzân ve müntehe’l-ilmi ve mebleğa’r-rızâ ve zinete’l-Arş.

وَاللّٰهُ أَكْبَرُ مِلْءَ الْمِيزَانِ وَ مُنْتَهَــى الْعِلْمِ وَ مَبْلَغَ الرِّضَا وَزِنَةَ الْعَرْشِ
Ve Allâhu ekberu mil’el-mîzân ve müntehe’l-ilmi ve mebleğa’r-rızâ ve zinete’l-Arş.”

Duanın Türkçe Anlamı :

“Allah Teala’yı; Mizân’ın dolusunca, ilminin hudutsuzluğunca, rızâsına erinceye dek ve Arş-ı A’lâ’nın ağırlığınca tesbih (noksan sıfatlardan münezzeh, kemâl sıfatlarla mevsuf olduğunu kabul) ederim.

Yine Allâh’ı, Mizân’ın dolusunca, ilminin sonsuzluğunca, rızâsına ulaşıncaya kadar ve Arş-ı A’lâ’nın ağırlığınca tevhîd (ile O’ndan başka ilah olmadığına şehadet) ederim.

Ve yine Allâh’ı Mizân’ın dolusunca, ilminin sınırsızlığınca, rızâsına kavuşuncaya değin ve Arş-ı A’lâ’nın ağırlığınca tekbir ederim (en büyük O’dur, azamet sahibidir, yüceler yücesidir).”

(Kenzü’l-Ummâl, Hadis no: 4955)

İlgili Diğer Konular

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Selâmun Aleyküm ben şimdiye kadar hep tesbihi zikrettim.farkedermi yoksa üçünümü zikretmem lazım.
    ilk gördüğümde tek paylaşım yapılmış,üçünü tek tük birarada görüyorum.
    Cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

  2. google herhalde özellikle islami sayfalara musallat olmuş. ayeti kerimelerin arasına reklam koyacak kadar haddini aşıyor. buna bir çare bulunamazmı.

    1. Otomatik reklam yerleştirme nedeniyle belli aralıklarla reklam gösterimi yapılabiliyor. İlgili yerdeki reklam alanı düzenlendi. Gözümüzden kaçan herhangi rahatsız edici reklam veya içerik farkederseniz bize bildirebilirsiniz.. Teşekkür ederiz.

  3. sayfadaki zikirler ve açıklamalar güzel. fadieli. ama aynı sayfada ve aralıklarla misyonerlerin reklamı ve Allahla iritbatın yolu inci ile alakalı reklamlar çok üzücü

  4. İlgileniyoruz efendim. Site kategorisine göre google otomatik gösterim yapıyor. Filtre ve engelleme yapıyoruz ama devamlı yenileri ekleniyor. Elimizden geldiği kadar temizleye çalışıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün