Dualarİslam

Recep Ayı ibadetleri, dualar ve zikirleri

Recep Ayı ibadetleri nelerdir? Recep Ayında hangi ibadetler yapılır, hangi dualar okunur? Hicri aylardan 7.si ve üç ayların ilki olan Recep ayının ilk gecesi okunacak dua ve zikirler nelerdir?

Recep Ayı ibadetleri nelerdir? Recep Ayında hangi ibadetler yapılır, hangi dualar okunur? Recep ayının fazileti nedir? Recep Ayı ibadetleri nelerdir? 2023 Recep Ayında hangi ibadetler yapılır, hangi dualar okunur?

Hicri aylardan 7.si ve üç ayların ilki olan Recep ayının ilk gecesi okunacak dua ve zikirler nelerdir? Recep ayında oruç tutulur mu? Recep ayının 15. günü ne zaman, hangi güne denk geliyor? Recep ayı namazı nasıl ve ne zaman kılınır? Recep ayı ibadetleri ve faziletli amelleri nelerdir? Recep Ayında Hangi Dua Okunur? Bu ayda hangi ibadetler yapılır, nasıl ihya edilir? Recep ayında çekilecek zikirler ve tesbihler nelerdir? İşte 23 Ocak 2023 Pazartesi günü itibariyle başlayacak olan 1444 yılı Recep Ayı ibadetleri

2023 Recep Ayı ve Üç Aylar

Kelime anlamı olarak “korkmak; saygı, onur duymak, tâzim göstermek” anlamına gelen Recep, İslami takvime göre (Hicri takvim) mübarek ve saygı duyulan, savaşmanın haram kabul edildiği dört haram aydan birinin adıdır.

İslam dininde Üç Aylar Recep, Şaban, Ramazan Ayı olarak ifade edilir.

Diyanet İşleri Başkanlığınca açıklanan 2023 dini günler ve hicri aylar takvimine göre 1 Recep 1444, Miladi takvime göre 23 Ocak 2023 Pazartesi günü başlıyor. 29 gün çeken Recep ayı 20 Şubat 2023 Pazartesi günü sona eriyor. 21 Şubat Salı günü ise Üç ayların ikincisi Şaban ayı başlıyor.

Recep Ayı İbadetleri

Receb ayı girdiğinde Hz. Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle derdi:

اَللّهُمَّ بَارِكْ لَنَا فيِ رَجَبٍ وَ شَعْبَانَ وَ بَلِّغْنَا رَمَضَان

“Allahümme barik lenâ fi Recebin ve Şaban. Ve belliğnâ Ramazân.”

“Allahım! Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.” (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/259)

İlk on (10) gün

“Sübhânallâhi’l hayyil kayyûm.”

Anlamı: Ezelî ve ebedî hayat sâhibi Allâh’ım! Yaratıkların her işinde hâkim ve kâim olan Allâh’ım! Seni tüm noksan sıfatlardan tenzîh ederim.

İkinci on (10) gün:

“Sübhânallâhi’l ehadi’s samed.”

Anlamı: Tek olan ve herkesin kendisine muhtaç olduğu Rabbim Seni tüm noksan sıfatlardan tenzîh ederim.

Son on (10) gün:

“Sübhânallâhi’l gafûri’r rahîm.”

Anlamı: Ey merhameti bol olan ve çok affedici olan Allâh’ım! Seni tüm noksan sıfatlardan tenzîh ederim.

Beş gece vardır ki onlarda yapılan dualar geri çevrilmez.

Hz. Ebû Ümame (ra) rivayet edildiğine göre Hazreti Resulullah (sav) buyurdular ki:

“Beş gece vardır ki onlarda yapılan dualar geriye çevrilmez. Bunlar Recep’in ilk Cuma gecesi, Şaban’ın ortasında bulunan Berat gecesi, Cuma gecesi, Ramazan ve Kurban Bayramı geceleridir.” (Suyûtî, Câmiu’s-Sağir, c. III, s. 454)

Ömrün hayırlı, uzun ve bereketli olması, düşmanlardan korunmak ve zarar görmemek, rızık bolluğu ve kötü ölümden korunmak için sabah-akşam üçer kere şu duâyı okumalıdır:

سُبْحَانَ اللهِ مِلاْءَ الْمِيزَانِ وَمُنْتَهَى الْعِلْمِ وَمَبْلَغَ الرِّضَى وَزِنَةَ الْعَرْشِ

“Sübhânallâhi mil’el mîzân. Ve müntehel-ılmi ve mebleğar-rızâ ve zinetel-arş”

Duanın Anlamı

“Allah Teala’yı; Mizân’ın dolusunca, ilminin hudutsuzluğunca, rızâsına erinceye dek ve Arş-ı A’lâ’nın ağırlığınca tesbih (noksan sıfatlardan münezzeh, kemâl sıfatlarla mevsuf olduğunu kabul) ederim

 • Sübbûhun kuddûsün zikri bu ay bitene kadar zikredilir.

سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلاَئِكَةِ وَالرُّوحِ

Sübbûhun kuddûsün rabbül melâiketü ver rûhi

Anlamı: Allâh-ü Teâlâ bütün noksan sıfatlardan münezzeh ve mukaddestir. Meleklerin ve Rûh (Cebrâil)’in Rabbidir.

Hem üç aylar, hem Recep ayı sebebiyle böyle özel gün ve gecelerde fırsat bilip ibadetle vakit geçirmek lazımdır. Zaman geçiyor, ömür tükeniyor. Bir daha bu fırsatlar bulunamayabilir.

Bu ayda da diğer normal ibadetlere devam eder.

 • Bol bol Kuran-ı Kerim okunmalıdır.
 • Nafile ibadetler yapılır, nafile namaz kılınır.
 • Farz ibadetlere aksatılmadan devam edilir.
 • 5 Vakit namaz vaktinde kılınır.
 • Kaza namazı kılınır.
 • Geceleri teheccüd namazı kılmaya gayret gösterilir.

Receb Ayında Oruç Tutulması Tavsiye Edilen Günler

Recep Ayı ilk gün ne zaman? Recep ayının 13, 14, 15. günleri ne zaman? 2023 Recep ayının 15. günü hangi gün?

Bazı âlimler özellikle Receb için özel istiğfar duaları derlemişlerdir. İmam Abdullāh b. Alevî b. Muhammed el-Haddâd’ın oğlu Habib Hasan, Recep ayında her gece yatsı namazından hemen sonra cemaatle 70 defa şu duayı okurdu;

رَبِّ اغْفِرْ لي وارْحَمْنِي وَتُبْ عَلَيَّ (Rabbi’ ghfir li varhamni va tub ‘alayya)

Anlamı: Allah’ım beni bağışla, bana merhamet et ve bana tövbe nasip et.”

Recep ayının başlamasıyla mübarek üç aylar girmiş olur ve bu zamanlar fırsat zamanlarıdır. Receb ayının ilk Cuması Regaib Kandili’dir ve bu ayın 27. gecesi Miraç gecesidir. Yani içinde 2 kandil barındıran önemli ve faziletli bir aydır Recep ayı.

Ramazan ayından farklı olarak bu ayda zaman zaman oruç tutmak tavsiye edilmiştir. Recep ayının tümünü oruçla geçirmek gibi bir tavsiye yoktur. Perşembe günleri ve ayın 13,14 ve 15. Günleri oruç tutmak tavsiye edilmiştir.

Receb ayının ilk günü, ikinci günü ve üçüncü günü (ilk günlerinde), bir gün ortasında ve bir gün de sonunda (son günlerinde) oruç tutana, ayın hepsinde tutmuş gibi sevap verilir. (Miftah-ül-Cennet)

 • 1. gün – 23 Ocak 2023 Pazartesi
 • 2. gün – 24 Ocak 2023 Salı
 • 3. gün – 25 Ocak 2023 Çarşamba
 • 13. gün (Eyyâm-ı biyd Orucu) – 4 Şubat 2023 Cumartesi
 • 14. gün (Eyyâm-ı biyd Orucu) – 5 Şubat 2023 Pazar
 • 15. gün (Eyyâm-ı biyd Orucu) – 6 Şubat 2023 Pazartesi
 • 27. gün – 18 Şubat 2023 Cumartesi
 • 29. gün – 20 Şubat 2023 Pazartesi

2023 Recep ayının ilk gecesi ne zaman?

Mübarek üç ayların başlangıcı olan, ilahi rahmet ve bereket ayı, huzur ve sükunetin kalplere zuhur verdiği ve rahmet dalgalarının coştuğu üç aylardan Recep ayının ilk gecesi 22 Ocak 2023 Pazar günü, ilk günü ise 23 Ocak 2023 Pazartesi günü başlayacak.

Âlimler Recep ayının ilk gecesinde Allah’a yönelmemizi tavsiye ederler. Rivayet edildiğine göre beş gece vardır ki, duâ reddedilmez: Recep ayının birinci gecesi, Şaban ayının on beşinci gecesi, Perşembe gecesi, Ramazan Bayramından önceki gece ve Kurban Bayramından önceki gece.

Eyyâm-ı biyd, kelime anlamı olarak ‘aydınlık günler’ anlamına gelir ve ayın en parlak olduğu hicrî ayların 13, 14 ve 15. geceleridir. Ay bu gecelerde tam olarak göründüğü ve geceleri her zamankinden daha çok aydınlattığı için bu isim verilmiştir. (Buhârî, Savm, 60).

Resul-ü Ekrem Efendimiz, her ayın bu günlerinde oruç tutmayı tavsiye etmiş (Ebû Dâvûd, Savm, 69; Tirmizî, Savm, 54) ve bu günlerde oruç tutmanın senenin tüm günlerini oruçlu geçirmek gibi olduğunu belirtmiştir (İbn Mâce, Sıyâm, 29).

Benzer Konular

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün