Esmaül Hüsnaİslam

Besmele Anlamı Nedir? Besmelenin Önemi ve Faziletleri

Besmele "Bismillahirrahmanirrahim" Anlamı nedir? Kaç harften oluşur ve Kuran’da geçen besmele ayeti ve fazileti

Besmele Anlamı Nedir? “Bismillahirrahmanirrahim” ne demek? Besmele zikrinin önemi ve fazileti. Kuran’da geçen besmele ayeti

Besmele, Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla başlamak anlamına gelen Bismillâhirrahmânirrahîm” âyetinin adıdır. Besmele Kaç harften oluşur ve Kuran’da geçen besmele ayeti ve fazileti

Besmele Anlamı Nedir?

“Besmele” Bismillahirrahmanirrahim sözünün kısaltılmış şeklidir. Besmele anlamı, Hayırlı bir işe başlarken, Allah-û Teâlâ’nın ismini anıp, bu mübarek isim ile (Allah’ın adıyla) başlamak demektir.

Kaç Harftir?

Bismillahirrahmanirrahim harf sayısı da tekrar sayısı gibi 19 mucizesi ile ilişkilidir. Evet, Bismillahirrahmanirrahim tamı tamına 19 harflidir.

Bismillahirrahmanirrahim Harf Sayısı 19

Kuran’da Geçen Besmele Ayeti

Neml Suresi 30. Ayet

Arapçası:

إِنَّهُ مِن سُلَيْمَانَ وَإِنَّهُ بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

Okunuşu: “İnnehu min suleymâne ve innehu bismillâhir rahmânir rahîm(rahîmi).”

Anlamı: “Süleyman’dan; o Rahman ve Rahim Allah’ın adıyla (başlamakta)dır.”

‘Bismillahirrahmanirrahim’ Arapça Yazılışı

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adı ile

‘Eûzu Besmele’ Arapça Yazlışı

اَعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ

Eûzu billahi mineş-şeytânirracîm.

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

Bismillahirrahmanirrahim

Kovulmuş Şeytan’ın şerrinden Allah’a sığınırım. Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adı ile..

Besmelenin Önemi ve Faziletleri

Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri Risale-i Nur adlı eserinin Sözler adlı kitabında Birinci Söz’ü Besmele bahsine ayırarak şu ifadeleri kullanır;

Bismillâh her hayrın başıdır. Biz dahi başta ona başlarız. Bil ey nefsim! Şu mübarek kelime İslâm nişanı olduğu gibi, bütün mevcudâtın lisan-ı haliyle vird-i zebânıdır. “Bismillâh” ne büyük tükenmez bir kuvvet, ne çok bitmez bir bereket olduğunu anlamak istersen, şu temsili hikayeciğe bak, dinle… (Risale-i Nur / Sözler / Birinci Söz)

Neden her işin başında Besmele çekeriz?

Besmele, “Bismillahirrahmanirrahim” ayeti mealen ‘Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla’ anlamına gelmektedir. Besmele, Allah’ı (c.c) anmaktır. Her işe O’nun ismi ile başlamaktır. Sözlük anlamında geçen “besmele çekmek” ise bir işe başlarken “Bismillahirrahmanirrahim” sözünü söylemek anlamına gelir.

Bediüzzaman Hazretlerinin de ifade ettiği gibi her hayırlı işin başı Besmele’dir. “Bismillahirrahmanirrahim” kelimesi aynı zamanda İslâm nişanı, yani alâmeti ve işaretidir. Müslüman olmayan başka hiçbir toplum veya kimse işe başlarken besmele ile başlamaz. Ancak Müslüman bir kişinin alâmeti olarak her işinde besmele ile başlar.

Risale-i Nur’da Besmele Bahisleri

Evet, bu kelime öyle mübarek bir definedir ki, senin nihayetsiz aczin ve fakrın, seni nihayetsiz kudrete, rahmete raptedip Kadîr-i Rahîmin dergâhında aczi, fakrı en makbul bir şefaatçi yapar. Evet, bu kelime ile hareket eden, o adama benzer ki, askere kaydolur, devlet namına hareket eder, hiçbir kimseden pervâsı kalmaz. Kanun namına, devlet namına der, her işi yapar, her şeye karşı dayanır. (Birinci Söz)

Ey insan! Bil ki: O Rahmetin arşına yetişmek için bir mirac var. O mirac Bismillâhirrahmânirrahîm’dir. Ve bu mirac ne kadar ehemmiyetli olduğunu anlamak istersen, Kur’ân-ı Mu’cizü’l-Beyânın yüz on dört sûrelerinin başlarına ve hem bütün mübarek kitapların iptidâlarına ve umum mübarek işlerin mebde’lerine bak. Ve Besmelenin azamet-i kadrine en kat’î bir hüccet şudur ki: İmam-ı Şâfiî (r.a.) gibi çok büyük müçtehidler demişler: “Besmele tek bir âyet olduğu halde, Kur’ân’da yüz on dört defa nâzil olmuştur.” Birinci Söz / On Dördüncü Lem’a’nın İkinci Makamı / Üçüncü Sır

Besmele Zikrinin Sırları

Besmele 19 harften oluşmaktadır. Bu da Cehennem Zebanilerinin sayısına denktir.

Kim Besmele-i şerifi çok okur ve bunu adet haline getirirse, Allah; okuyan kimseyi Zebanilerden korur.

Besmele-i şerifi okuyanın rızkını çoğaltır, dünya ve ahirette makam ve mevkisini arttırır.

Besmeleyi günlük hayatta dilinden hiç düşürmeyen kimsenin Allahu Teala ölüm acısını hafifletir, kabir sorularını basitleştirir, kabir azabından korur, hesabı kolay ve zahmetsiz olur.

Besmele-i şerifi yatmadan abdestli olarak 21 kere okuyan kimse, o gece; şeytan, cin, insan şerrinden, yangından, zelzeleden ve eceli gelmemişse ani ölümden emin bir şekilde uyur. Gece boyunca güven içinde olur.

Amel defterinde 700 Besmele bulunanı Allahü teâlâ Cehennemden çıkarır.  (Tergib-üs Salat)

Sâra hastalığı olan birinin sağ kulağına 41 defa okunursa saralı kişi kendine gelir.

Zalim ve adaletsizlik yapan hâkim veya zalim bir kişinin yüzüne karşı 50 defa okunursa, zülmedenin şerrinden Allah’ın izni ile kurtulur, güven içinde olur.

Halis bir niyetle 70 defa yağmur yağması için okunursa Allah’ın izni yağmur yağar.

Günde 1000 defa okuyanın hem dünyada, hemde ahirette Allah ihtiyaçlarını yerine getirir.

40 gün sabah namazının ardından kalkmadan 2500 defa okunursa, okuyanın kalb gözü açılır, gizli ilimlerine vakıf olur.

Güneş doğarken güneşe karşı oturup 300 defa besmele, 300 defa salavat getiren her işinde başarılı olur ve rızkı çoğalır, bereketlenir.

Hastanın şifa bulması için, hastaya 1000 defa Bismillahirrahmanirrahim okunur. Ardından 1000 defa Fatiha Suresi okunur. Ardından 1000 defa Salavat getirilir ve hastanın şifaya kavuşması için dua edilir.

Çiftçilikle uğraşan kimse tarlanın veya toprağın verimini ve bereketini arttırmak için bir kağıda 101 Besmele yazar ve tarlaya gömerse hem bereketi artar, hem de afetlerden korunur. Yetiştirdiği ürünler zarara ve afete uğramadan güzel ve bol olur.

Bismillahirrahmanirrahim diye Arapça olarak 81 defa yazılıp uykusunda korkan çocuğun boynuna asılırsa korkusu kalmaz.

Bismillahirrahmanirrahim zikrini 70 defa ölünün üzerine okunursa kabir azabı hafifler, Münker ve Nekir in sorularında zorluk çekmez.

Bismillahirrahmanirrahim yazısını kapısının üzerine yazan kişi helaktan emin olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün