Şifalı Bitkiler

Kantaron Faydaları – Sarı Kantaron Yağı – Özellikleri ve Faydaları

Kantaron

Kantaron bitkisi; kızılkantarongillerden, yeryüzünün her yerinde yetişebilen, özellikle ılıman bölgelerde bol yetişen, acı köklü, sarı çiçekli, tıp alanında ve hekimlikte yararlanılan küçük bir bitki türüdür.

Tahıl tarlalarında kendiliğinden yetişen, sarı, mavi, kırmızı ve beyaz çiçek açan türleri bulunan, mavi çiçekli türüne peygamberçiçeği de denilen, otsu bir bitkidir.

Sarı kantaron (Hypericum perforatum) olarak da bilinmektedir. Kılıç otu, Mayasıl otu ve Koyunkıran olarak da bilinir, sarı kantarongiller (Hypericaceae) familyasına dahil bir bitki türüdür.

Diğer İsimleri : Sarı kantaron, Binbirdelikotu, Kılıçotu, Kanotu, Hypericum perforatum, Centaury

Dünyada birçok yerde yetişmeye uygun olan Kantaron bitkisi, Avrupa’da tarla, yol ve orman kenarlarında kendiliğinden yetişen bitki Kuzey Amerika’ya da uyum sağlamış ve doğal olarak kırlarda yetişmeye başlamıştır.

Kantaron Otunun Kullanılan Kısımları

Kantaron bitkisi; çiçeklenme döneminde bitkinin çiçek ve tomurcukları veya tüm toprak üstü kısımları toplanarak hemen kurutulduktan sonra kullanılır. Avrupa’da uzun süredir ruhsal bozuklukların tedavisinde kullanılan Amerika’da da oldukça popüler bir bitki türüdür.

Geçmiş tarihlerde sarı çiçekleri toplanarak güneş ışığı alan bir yerde zeytinyağında bekletilirdi. Bu yağ kırmızı renk aldıktan sonra oluşan merhem yara iyileştirici olarak ve özellikle de yanık yaraları ile yatalak hastalarda oluşan yaralarda tedavi edici olarak kullanılırdı. Kantaron bitkisi; eski Yunan ve Roma medeniyetleri zamanında kötü büyülere karşı koruyucu olarak ünlenmişti.

Kantaron Bitkisinin Bileşenleri ve Özellikleri

Hiperisin ve psödohiperisin gibi bileşikler bitkinin %0.05-0.3 ünü oluşturan karakteristik bileşenleridir. Bunun yanında bitkide %0.9-5.0 oranında hiperforin ve adhiperforin ile yaklaşık %4 kadar çeşitli flavonoid türevi bileşikler bulunmaktadır.

Çay şeklinde ve hazır tablet veya kapsül halinde preparatları mevcuttur.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu