Şifalı Bitkiler

Hünnap Nedir? Faydaları Nelerdir? Hünnap ağacı nasıl yetişir?

Hünnap nedir, nasıl bir bitkidir? Hünnap Faydaları ve özellikleri nelerdir? Hünnap Ağacı nasıl ve nerede yetiştirilir? Hünnap Meyvesi

Hünnap nedir, nasıl bir bitkidir? Faydaları ve özellikleri nelerdir? Ağacı nasıl yetiştirilir? Hünnap ve Ağacı hakkında genel bilgiler

Pek bilinmeyen fakat vitamin ve sağlık kaynağı olarak zengin olan meyvelerden olan Hünnap bitkisinin kullanımı, ağacı hakkında genel bilgiler…

Ayrı çanak yapraklı iki çeneklilerden bir ağaç olan ve bu ağacın verdiği kırmızı kabuklu sert çekirdekli iri zeytin biçim ve büyüklüğünde bir yemiştir. Bahar aylarında açtığı sarı çiçekleriyle olgunlaşır ve çiçekleri küçük ve yeşilimsi bir meyvedir. Meyveleri ise tatlımsıdır.

Hünnap Nedir?

Ziziphus zizyphus, cehrigiller (Rhamnaceae) ailesinden bahar aylarında hoş kokulu sarı renkli çiçekler açan dikenli bir ağaç türüdür.

Hünnap Meyvesi içerik itibariyle yüksek ve vitaminli bir yemiştir.

100 gram Hünnap meyvesinde 79 kcal vardır. Vitamin olarak ise, %5 A Vitamini, % 17 B Vitamini türevleri ve % 83 C Vitamini şeklindedir. Ayrıca, Potasyum, Demir, Manganez, Magnezyum, Fosfor, Kalsiyum, Çinko ve Sodyum mineralleri açısından zengindir.

Faydaları

İnsan sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahip olan hünnap meyvesi Çin’de eski çağlardan beri alternatif tıp yöntemi olarak kullanılmaktadır. Zeytin biçim ve büyüklüğünde bir meyve olmasına rağmen içerdiği etken maddeleri, minarel ve vitaminler ile çok büyük faydaları vardır. Son dönemde Tükiye’de de oldukça tüketilen meyvesinin faydaları;

 • Vücuda rahatlık verir.
 • Göğsü yumuşatır, öksürüğü keser ve balgam söktürür.
 • Nezle ve soğuk algınlığında faydalıdır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Kanser ve karaciğer hastalıklarından korur
 • Kanı temizler.
 • Antioksidan içerir
 • İdrar söktürücü etkisi ve kabızlığa karşı etkilidir.
 • Sindirimi kolaylaştırır
 • Diş, kemik ve kas sağlığını korur
 • Şeker hastalığına karşı faydalıdır.

Hünnap Ağacı Nerede Yetişir?

Birçok iklime uyum sağlamakla birlikte, iyi ve bol meyve vermesi için sıcak yaz mevsimine ihtiyaç duyar. Ülkemizde de yetişebilen Hünnap ağacı Marmara, Batı ve Güney Anadolu’da bulunmaktadır.

Ülkemizde birçok bölgede yetiştirilebilen bir bitkidir. Özellikle ılıman iklimlerde yaygın olarak yetiştirilen ağacının güney bölgelerde ve batı bölgelerde de yetiştirildiği görülür. Kış ayları daha ılık geçen bölgelerde daha fazla üretildiği bilinmektedir.

Çiçeği dondan etkilenen hünnabın meyve vermemesi sebebiyle iklim şartına dikkat edilerek dikilmesi gerekir. Ilıman iklimlerde bahar ayında çiçeği geç açan türlerinin dikilmesi önemlidir. Ülkemizde Denizli, Isparta, Simav gibi birçok bölgede Hünnap ağacının dikildiği bilinmektedir.

Ağacı zahmetsiz bir meyve olmasının sebebi ile dikim yapılmasının ardından ağaç gerekli düzeyde büyüdüğü için belirli aralıklarla sulaması yapılır. Daha sonrasında su istemeyen ağaçlar arasında yer alır. Ayrıca hünnap ağacı için budama işlemi de gerekmez. Sadece şekil vermek ve kurumuş olan parçalarının kesilmesi için budama işlemi uygulanır.

Ticari açıdan yüksek gelir getiren bir ağaç olarak bilinen Ağacı, üretilirken devlet tarafından da destek verildiği bilinmektedir.

Nasıl kullanılır?

Hünnap meyvesi toplanıp güneşte kurutulduktan sonra çerez olarak ya da suda kaynatılarak kullanılabilir.

Meyveleri taze bir meyve olduğu için çiğ olarak yemiş veya meyve olarak tüketilebilir.

Kurutularak kuru meyvesi çerez olarak tüketilebilir.

Kurutulmuş meyvesi çay şeklinde hazırlanarak kullanılabilir.

Meyvesi reçel yapılarak kullanılabilir.

Şifalı Bitkiler kategorisinde en çok merak edilen botanik bilgileri, anlamını, kullanım alanlarını ve detaylarını sitemiz üzerinden bulabilirsiniz.

Bu yazılarda ilginizi çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün