Gündem

Sonbahar hakkında 10 ilginç gerçek

Sonbaharın en güzel yanları nelerdir? Sonbaharda neler değişir? Sonbahar hakkında 10 gerçek nedir? Sonbahar hakkında bazı eğlenceli gerçekler nelerdir?

Sonbahar hakkında 10 ilginç gerçek, Sonbahar mevsimine bakışınızı değiştirecek pek bilinmeyen ilginç bilgiler, Sonbaharın en güzel yanları nelerdir? Sonbaharda neler değişir? Sonbahar hakkında 10 gerçek nedir? Sonbahar hakkında bazı eğlenceli gerçekleri bir araya getirdik.

Sonbaharı hayal ettiğinizde ne düşünüyorsunuz? Bu mevsimin birçok kişinin hayal ettiği ve gerçekleştirdiği aktivite mevcut. Bunlardan en sık yapılanı belki de serin havada akşamları hafif bir battaniye altında oturmak, sıcak bir kupa çikolata içmek, yeni sezon dizilerini izlemek, rengarenk parıldayan yaprakların altında yürüyüşe çıkmak, alacakaranlıkta kamp ateşi ile ısınmak…

Ancak, Sonbahar sezonu sadece buna benzer güzel yanlarından farklı olarak ilginç ve pek de bilinmeyen özellikler barındırıyor. Bu yazımızda Sonbahar hakkında bilmediğiniz 10 gerçeği bir araya getiriyoruz.

Sonbahar hakkında 10 ilginç gerçek

Daha bulutlu ve sisli havaların, bereketli hasat mevsiminin zamanı Sonbahar, hasat zamanları, sararan yaprakları, serinleyen sıcaklıkları ve kararan geceleriyle ünlü bir mevsimdir.

 1. Sonbahar başlıyor

Sonbaharın başladığı söylenebilecek iki farklı tarih vardır. Dünya’nın Güneş etrafındaki yörüngesi ile tanımlanan sonbahar, 22 veya 23 Eylül’de düşen ekinoksta başlar.

Ancak, iklim verilerini kaydetmek için karşılaştırılabilir tarihlerin olması önemlidir, bu nedenle meteorolojik takvime göre sonbahar her zaman 1 Eylül’de başlar.

 1. Ağaçlar kışa hazırlanır

Sonbaharın en çarpıcı belirtilerinden biri de yaprakların sararması ve düşmesidir. Günlerin kısalması, ağaçların kışa hazırlanmaya başlaması için bir işarettir.

Kış aylarında fotosentezin gerçekleşmesi için yeterli ışık yoktur, bu nedenle sonbahar boyunca günler kısaldıkça ağaçlar besin üretim sistemlerini kapatmaya başlar ve yapraklarındaki klorofil miktarını azaltır.

 1. Renk kimyası

Klorofil, ağaç yapraklarını yeşil yapan kimyasaldır ve azaldıkça diğer kimyasallar yapraklarda daha belirgin hale gelir.

Bunlar sonbaharın canlı kehribar, kırmızı ve sarı rengin oluşmasından sorumludur. Bu etken maddeler ve kimyasallar flavonoidler, karotenoidler ve antosiyaninlerdir.

Bu kimyasallardan bazılarının havuçlara (beta-karotenler) ve yumurta sarılarına (luteinler) renklerini verenlerle aynı olduğunu biliyor muydunuz?

 1. Sonbaharda doğan insanlar daha uzun yaşar

Yaşlanma Araştırmaları Dergisi’nde yapılan bir araştırmaya göre, sonbahar aylarında doğan bebeklerin, yılın geri kalanında doğanlara göre 100 yaşına kadar yaşama olasılığının daha yüksek olduğunu açıklanmıştır.

Araştırmalarda, 1880-1895 yılları arasında doğan ABD’li 100 yaşına gelen insanların %30’unun sonbahar aylarında doğduğu belirlenmişti.

 1. Günler kısalıyor

Ekinoks kelimesi Latince equi (eşit anlamına gelir) ve nox (gece anlamına gelir) sözcüklerinden türetilmiştir ve ekinoksun, gece ve gündüzün eşit uzunlukta olduğu zamanı işaret eder.

Sonbahar ekinoksundan sonra gecelerin uzamaya başladığını, bahar ekinoksunda bu tersine dönene kadar gecelerin günlerden daha uzun olduğunu sık sık fark ederiz.

 1. Özel bir tarih – 24 Eylül 2303

Genel olarak ifade etmek gerekirse, sonbahar ekinoksu her zaman 22 veya 23 Eylül tarihlerine denk gelir ancak bu her zaman da böyle olmaz.

Gregoryen takvimi hesaplamaları, Dünya’nın yörüngesi ile tam olarak mükemmel bir simetri içinde olmadığı için, sonbahar ekinoksu çok nadiren 24 Eylül’de gerçekleşecek. Bu sonuncusu 1931’de oldu ve bir sonraki 2303’te olacak.

 1. Persephone’nin dönüşü

Yunan mitolojisinde sonbahar, Persephone’nin Hades tarafından Yeraltı Dünyasının Kraliçesi olmak için kaçırılmasıyla başladı. Sıkıntıda Persephone’nin annesi Demeter (hasat tanrıçası), kızının geri dönmesine izin verilene kadar dünyadaki tüm mahsullerin ölmesine neden oldu ve baharı işaret etti.

8. Sonbaharın uğramadığı yerler

Ekvator ve çevresinde yaşayan insanlar hayatları boyunca Sonbahar’ı yaşayamıyor. Ekvatoral iklimde kış ya da yaz ayları yaşanmaz. Hava yıl boyunca sıcak ve yağışlıdır.

9. En uzun yolculuk

Sonbahar döneminde göçmen kuşlar kış mevsimini farklı bir yerde geçirmek için yolculuğa çıkarlar. Bu yolculukların en uzunu da kuzey sumrularının yapmış olduğu 17 bin 700 kilometrelik yolculuktur.

10. Hafızayı güçlendiren mevsim

Sonbahar aylarında, küçük dağ baştankarası kuşları, topladıkları tohumları yüzlerce farklı yere saklıyor. Bunun sonucunda, bu kuşların beyinlerinin hafızayı içeren hipokampus bölgesi yüzde 30 genişliyor.

Sonbaharın en güzel yanları nelerdir?

Sonbahar hakkında 10 ilginç gerçek, Sonbahar mevsimine bakışınızı değiştirecek pek bilinmeyen ilginç bilgiler

 1. Gevrek yapraklar

Her sonbaharda ağaçları ele geçiren ateşli kırmızı, sarı ve turuncunun çarpıcı tonları gerçekten nefes kesici. Ayaklarının altındaki o hışırdayan ses gibisi yok.

 1. Bolca sıcak içecekler

Sıcak çikolata ve sıcak çay, meyve çayları ve latte!

 1. Rahat kazaklar ve kalın çoraplar

Hava serinliyor ama kalın bir ceket için endişelenmenize gerek kalmadan rahat bir süveterin içine girebileceğiniz yılın zamanı geldi. Daha da iyisi çizmeler, şapkalar, hafif paltolar arasında kombin yapabileceğiniz birçok alternatif mevcut.

 1. En iyi TV dizileri

Ara vermiş olan tüm diziler sonunda geri döndü! Tüm dünyada yeni sezon dizileri sonbaharda başlar. Takip ettiğiniz ve yeni dizileri bu mevsimde uzayan akşamlarda keyifle seyredebilirsiniz.

 1. Temiz hava ve pembe yanaklar

Biraz soğuk olabilir ama sonbaharda gün doğumu oldukça güzeldir.

 1. Tüm yiyecekler

Kök sebzeler mevsiminde geri döndü ve ev yapımı çorbalar, yahniler ve vitamin deposu taze meyveler için mükemmel!

 1. Çatırdayan ateşler

Sonbahar, kampa gitmek için mükemmel bir zamandır ve kamp yapmakla birlikte sıcacık bir kamp ateşi ve lezzetli yiyeceklerde yanında gelir. Bir kamp ateşi veya şömineniz yoksa battaniyeleri ısınmak için kanepenin üzerine çıkarmak da aynı derecede iyidir.

 1. Daha ucuz seyahat

Sonbahar, seyahat etmek için yılın en iyi zamanlarından biridir. Sadece yaz aylarında veya tatillerde seyahat etmekten daha ucuz olmakla kalmaz, aynı zamanda daha az kalabalık, güzel bitki örtüsü ve keşfetmek için mükemmel olan daha ılıman hava vardır.

 1. Festival sezonu ve Yılbaşı geliyor

Sonbahar gelip geçer geçmez, karı ve kutlamaları dört gözle bekleyebilirsiniz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün