Yaşam

İlkbahar Mevsimi ve Baharın ilk günü 2024

İlkbaharın ilk gününe ne denir? Bahar'ın başlangıcı hangi gün? İlkbahar neyi ifade eder? Meteorolojik bahar ne zaman başlar? İlkbaharda neler olur, neler yaşanır?

İlkbaharın ilk gününe ne denir? Bahar’ın başlangıcı hangi gün? İlkbahar neyi ifade eder? İlkbahar Mevsimi Özellikleri nelerdir? Bahar ayları hangileridir? 2024 İlkbaharın başlangıcı ne zaman? Meteorolojik bahar ne zaman başlar? İlkbahar ne zaman gelecek? Bahar hangi ay başlar ve ilkbaharın ilk ayı hangisidir? Bahar başlangıcı ne zaman? İlkbaharda ne olur? İlkbahar nasıl yazılır?

2024 Nevruz bayramı ne zaman? İlkbaharda neler olur, neler yaşanır? İlkbahar meyveleri nelerdir? Hangi meyveler ilkbaharda yenilir?

İlkbahar

İlkbahar olarak da bilinen bahar mevsimi, kışı takip eden ve yazdan önceki dört ılıman mevsimden biridir. Baharı genellikle yeniden doğuş, yenilenme ve uyanış zamanı olarak tanımlarız. Bahar, günlerin uzadığını, sıcaklıkların ısındığını ve yaz mevsiminde bitkilerin çiçek açtığını gördüğümüz kış ve yaz arasındaki geçiş mevsimidir. Bahar, yeni başlangıçların mevsimidir.

Bahar ne zaman?

Meteorolojik takvimde bahar, Mart ayında başlayan ve Mayıs ayında biten mevsimdir. Astronomik olarak, bahar tipik olarak, Kuzey Yarımküre’de 20 Mart civarında düşen ilkbahar ekinoksunun gününde başlar. Ekinoks, güneşin yolunun ekvatoru geçtiği ve gece ile gündüzün her birinin yaklaşık 12 saat sürdüğü eşit uzunluklara sahip olduğu anlamına gelir.

Baharın başlangıcı, günlerin uzamaya başlaması ve havaların ısınmasıyla mevsimler arasındaki en belirgin geçişlerden biri olabilir. Bazen farkında bile olmadan mevsimleri fenolojik olarak tanımlarız. Bu, biyolojik göstergelere, özellikle de belirli bitkilerin çiçek açmasına veya ortaya çıkmasına veya belirli hayvanların faaliyetlerine atıfta bulunur. Çiftçiler ve bahçıvanlar tohumlarını eker ve sıcaklıklar yavaş yavaş yükselir.

2024 Baharın İlk Günü Ne Zaman?

Yeni yıl 2024’te Mart ekinoksu 21 Mart 2024 Perşembe günü Türkiye saatiyle 00:24’de gerçekleşecek. Kuzey Yarımküre’de bu tarih bahar mevsiminin başlangıcı olarak kabul edilir.

Güney Yarımküre’de ise Mart ekinoksu sonbaharın başlangıcını, Eylül ekinoksu ise baharın başlangıcını işaret eder.

Bahar ekinoksu – gece ve gündüzün eşit olduğu zaman dilimidir. Ekinoks kelimesi Latince eşit ve gece anlamına gelir. Bugün dünyanın hemen her yerinde gece ve gündüz 12’şer saattir.

Bahar hangi aylar?

Kuzey yarımkürenin çoğu için bahar ayları genellikle Mart, Nisan ve Mayıs’tır ve bu nedenle bu tanımla bahar 1 Mart’ta başlar. 1 Mart baharın ilk günü olarak kabul edilir.

İlkbaharda hava nasıl olur?

İlkbaharda ağaçlar çiçek açar, hava sıcaklığı artmaya başlar. Bu mevsimde karların erimesi ve bol miktarda yağışın olması ile su yatakları olan dereler, göller, göletler ve barajlar su ile dolar.

İlkbaharda Türkiye’deki hava, Atlantik’in sonbahar ve kış aylarında ısı kaybetmesi nedeniyle genellikle sakini ılık ve kurudur, bu da atmosfere daha az ısı ve nemin aktarılmasına neden olur. İlkbaharda güneş gökyüzünde yüksektir, bu da gün içinde sıcaklıkların yükselebileceği, ancak okyanus sıcaklığının düzenleyici etkisi nedeniyle geceleri serin kalabileceği anlamına gelir.

İlkbaharın başlamasıyla doğa, uzun soğuk kış günlerinden sonra uyanmaya ve renklenmeye başlar. İlkbahar sabahı insanlar ılık bir hava ve güneşle uyanır. Güneş ışınları etraftaki her şeyi aydınlatır ve insanlar daha temiz hava ile nefes alır. Bahar havası sanki tüm sıkıntılara ve başarısızlıklara rağmen yaşama arzusunu tekrar uyandırır.

İlkbahar Mevsimi Özellikleri

  • Artık kış mevsimi bitmiştir ve havalar ısınmaya başlar.
  • Güneş yavaş yavaş daha çok kendini belli etmeye başlar.
  • Çiçekler açmaya başlar.
  • Ağaçların yapraklar yeşillenmeye başlar
  • Havalar ısınınca pek çok insan bahar nezlesine yakalanır.
  • Denizler yavaş yavaş ısınmaya başlar.
  • Kış uykusundaki hayvanlar uyanır.

Bahar aylarında gökyüzü çok net görünür ve hava hoş ve ferahlatıcı hale gelir. Bahar mevsimi turistler tarafından da sevilir ve havalar çok güzelleştiği için çeşitli turistik yerleri ziyaret ederler. Ekinler tarlada olgunlaştığı ve hasat zamanı geldiği için çiftçiler için önemli bir mevsimdir.

Nisan yağmurları ne zaman başlar?

Kuzey Yarımküre’nin bazı bölgelerinde, Nisan ayı boyunca bir Nisan yağmuru yağar. Şifalı ve bereketli olduğuna inanılan Rumi Nisan yağmurları, Nisan ayının 14’ünde başlar, Mayıs ayının 14’dünde biter. Bu zaman içinde yağan yağmurlara “Nîsân yağmuru” denir ve birçok hastalığa deva olup pek çok faydası vardır.

Ülkenin neresinde olursanız olun, Nisan ayında diğer aylara göre daha fazla yağmur yağar. Nisan ayı boyunca, jet akımı olarak bilinen bir grup kuvvetli rüzgar kuzeye doğru hareket eder. Bu, hava basıncını değiştirir ve yağmur sağanağı oluşturan bulut türü olan kümülüs bulutlarının patlamasına yol açar.

Yağmur yağınca topraktan çıkan ve birçok kişinin sevdiği o kokunun adı “petrikor (Petrichor)”dur.

Bahar bizi neden mutlu eder?

Baharın gelişi daha fazla gün ışığı getirir, böylece uyuşuklukla savaşmak için artık gerekmeyen enerjinin tadını çıkarabiliriz. Artan ışık aynı zamanda daha mutlu hissetmemize yardımcı olan bir beyin kimyasalı olan serotonin salınımını da tetikler.

Bahar mevsimindeki değişiklikler, günlerin hızla genişlemesini, ağaçların ve çiçeklerin hayat bulmasını ve baharın getirdiği taze başlangıcı içeriyor. Bu nedenle bazı insanlar bu dönemde yüksek enerjiye sahip olabilir, neşeli ve motive olabilir ve daha az uykuya ihtiyaç duyabilir.

Hepimizin baharla ilgili sevdiğimiz ilk şey, daha sıcak olması ve insanların dışarıda daha fazla zaman geçirebilmesidir. Hava daha iyi olduğunda, herkes de daha mutludur.

İlkbahar’da Yetişen Meyveler

İlkbaharda yetişen meyveler diğer mevsimlerde yetişen meyvelere kıyasla daha fazla sevilir ve tüketilir. Kışın bitmesi, güneşli ve güzel havaların başlamasıyla beraber doğada yeniden oluşan meyveler ve sebzelerde lezzetler de güzelleşmeye başlar. Bunların en başında ilkbahar meyveleri yer alır.

1. Çilek

Tatlıları lezzetlendiren, yoğurdun içine katılarak ara öğün olarak yenilen çilek, gülgiller familyası içinde yer alan bir bitki cinsidir ve bu cins içinde yer alan türlerin meyvelerinin ortak adıdır. Cilt sağlığı için de faydalı olan bu meyve aynı zamanda antioksidan özelliği de taşır.

2. Yeşil Erik

İlkbahar denildiği zaman akla ilk gelen meyve yeşil eriktir. İlk çıktığı haftalarda çok pahalı olan ve herkesin alamayacağı fiyatlara satılan yeşil erik A, C ve K vitaminlerini içerir. Diş etlerinin güçlenmesine, bağışıklık sisteminin korunması yardımcı olan bu meyve ayrıca kandaki şeker dengesini de korur.

3. Çağla

Yetiştiği dönemde yalnızca 20 gün yeşil kalabilen çağla, bademin ham halidir. Baharın gelmesinin de işareti olan çağla çok kısa bir süre içerisinde tüketilir. Genellikle tuzlanarak yenir ve oldukça faydalıdır. İçerisinde yüklü miktarda C ve E vitaminini barındıran bu meyve yüksek lif oranı sayesinde sindirim sisteminin de dostudur. Yüksek magnezyum oranı sayesinde kan ve damar sağlığı açısından da oldukça önemli bir yere sahiptir.

4. Kiraz

İlkbaharın sonu ile yazın başlarında yetişen kiraz gülgiller familyasındandır ve oldukça lezzetli bir meyvedir. Glisemik endeksi düşük olduğundan dolayı şeker hastaları tarafından da tercih edilir. İçerisinde bulunan A vitamini sayesinde göz sağlığını da korur. Ayrıca kiraz sapları kurutularak çay şeklinde de tüketilebilir.

5. Vişne

Görünüşü kiraza benzese de tadı farklı olan bir meyvedir. Ekşi ve mayhoş bir tadı olan vişne genelde vişne suyu şeklinde tüketilir. Tatlılara ve dondurmalara da lezzet katmakta olup, antioksidan özelliği taşır.

6. Malta Eriği (Yeni Dünya)

Bazı yerlerde yenidünya, bazı yerlerde ise malta eriği olarak bilinen bu meyve ağacının yaprakları hem yazın hem de kışın hep yeşildir. Ülkemizde yetişmeyen ve uzak doğudan ülkemize gelen bu meyve yüksek oranda A vitamine sahiptir ve susuzluk giderici özelliğe sahiptir.

7. Avokado

Faydaları saymakla bitmeyen avokado yüksek protein ve enerji deposudur. Genellikle Meksika ve Orta Amerika’da yetişen avokado yaşlanmayı geciktirir, vücut dokularının yenilenmesinde ve yaraların iyileşmesinde önemli bir etkiye sahiptir, A ve E vitaminlerinin karşılanmasına da yardımcı olur.

Google’dan Baharın ilk günü için Doodle

Dünya genelinde en çok kullanılan arama motoru Google, geleneksek olarak her yıl değişen mevsimleri kutlamak için doodle oluşturuyor ve ziyaretçilerini ana sayfasında hazırladığı hareketli animasyonla karşılıyor.

Türkiye genelinde 21 Mart tarihinde de İlkbahar Ekinoksu’na özel hareketli bir doodle yayınlıyor. Doodle, baharın bu ilk gününün yıllık kutlaması olan Nevruz’u onurlandırıyor. Google’un hazırladığı dodlle ile kuşlar cıvıldaşıyor, çiçekler açıyor ve kış bitip bahar mevsimi başladığında arılar vızıldıyor.

Nevruz Nedir?

Nevruz kelimesi, eski bir İran takvimine göre yılın ve baharın ilk günü; miladi takvime göre martın yirmi ikisine rastlayan gün olarak bilinir. Nevruz, baharın ilk günüdür ve bu gün kuzey yarım kürede bahar ekinoksunun (gün tün eşitliği) oluştuğu gündür.

Nevruz 2024 Ne Zaman?

Türk dünyasının en önemli bayramlarından Nevruz, her yıl Balkanlar’dan Orta Asya’ya kadar oldukça geniş bir coğrafyada kutlanıyor.

Kelime anlamı olarak “yeni gün” anlamına gelen bu özel günde, tabiatın canlanmasıyla yeni bir yılın başladığına ve ne kadar bolluk, bereket, yardımlaşma ve dayanışmayla geçirilirse tüm senenin o şekilde geçeceğine inanılıyor.

3.000 yıldan fazla bir süredir, Orta Asya, Orta Doğu ve doğu ve orta Avrupa’nın birçok bölgesinden insanlar, ilkbahar ekinoksunu bir yenilenme dönemi ve insan yaşamının doğanın döngüleriyle bağlantısının bir kutlaması olarak gözlemliyorlar. Bu yenilenme ve bahar döneminde yeni bitkilerin büyümesinin yanı sıra, birçok kişi sembolik bir bahar temizliği yapıyor ve hayatlarına iyi şanslar davet etmek için evlerini düzenliyor.

Nevruz her yıl olduğu gibi bu yılda 21 Mart’ta kutlanacak. Nevruz’un her yıl bu tarihte kutlanmasının nedeni ise Güneş 21 Mart’a kadar güney yarımküreye daha çok ısı ve ışık verirken, bu denge 21 Mart’ta eşitlenip, daha sonra kuzey yarımküre üzerinde ısı ve ışık artıyor.

Google Doodle, Yılı Nevruz’u Kutluyor

Google Doodle bugün, arama motorunun ana sayfasında güzel bir Doodle ile hepimize mutlu bir Nevruz diledi. Doodle bugün Nevroz vesilesiyle ana sayfasını egzotik çiçekler ve müzik aleti ile süsledi. Google’un hazırladığı doodle ise Türkiye genelinde maalesef gösterilmiyor…

Nevruz 2022

Kuzey yarım küre, soğuk, çorak manzaralara veda ederken, baharın tomurcuklanan yapraklarına ve çiçek açan çiçeklere merhaba diyor. Google, yaptığı açıklamada, “baharın ilk günü ve İran Yeni Yılı’nın resmi başlangıcı olan Nevruz’u kutlamak için dünya çapında milyonlarca kişi festivaller, ziyafetler ve açık hava etkinliklerinin tadını çıkarıyor.” dedi.

İngilizce’de “yeni gün” anlamına gelen Nevruz, eski bir İran Yeni Yılı törenidir.

Nevruz Bayramı kutlu olsun! Bol bereketli bir yıl olsun.

Bu yazılarda ilginizi çekebilir; 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün