Gündem

28 Ekim Cumartesi Resmi Tatil Mi?

28 Ekim tatil mi? Okullar, Bankalar, Devlet Daireleri, Hastaneler açık mı? 28 Ekim'de okullar yarım gün mü? Eczaneler ve PTT açık mı?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın yaklaşması ile birlikte öğretmenler, öğrenciler ve veliler 28 Ekim resmi tatil mi? 28 Ekim yarım gün mü, de okullar tatil mi, okul var mı? 28 Ekim 2023 Cumartesi günü bankalar açık mı? Eft yapılır mı? Resmi Tatilde EFT oluyor mu? 28 Ekim 2023 devlet daireleri tatil mi? PTT kargo çalışıyor mu? Postaneler (PTT) 28 Ekim günü kaça kadar açık? sorularına yanıt arıyor.

Peki 28 Ekim 2023 hangi güne denk geliyor? 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kaç gün tatil? 28 Ekim’de özel sektörün çalışma durumu nasıl olacak?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramına sayılı günler kaldı. İşte bu yıl 100. yıldönümünü kutladığımız Cumhuriyet Bayramı öncesi 28 Ekim Cuma günü hakkında resmi tatil bilgileri…

28 Ekim Tatil Mi?

Her yıl olduğu gibi bu yıl da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ülkemizde ve KKTC’de her yıl şükran ve coşku içinde kutlanmaktadır. 2023 yılı itibariyle 100. Yıldönümünü kutlayacağımız Cumhuriyet Bayramı günü 1925’ten itibaren resmi tatil kabul edilmektedir.

Bu nedenle, her yıl olduğu gibi 2023 yılında da 28 Ekim Cuma günü yarım gün tatil olacak ve yarım gün çalıştıktan sonra 1 günlük resmi tatil başlayacak. Dolayısıyla 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün olmak üzere bir buçuk gün resmî tatil kabul edilir.

Bu yıl 29 Ekim Cumartesi yani hafta sonuna denk geldiği için 28 Ekim Cumartesi günü de yarım gün resmi tatil olması nedeniyle vatandaşlar Cumhuriyet Bayramı tatilini hafta sonu ile denk gelmesi sonucu sadece iki gün dinlenme yapabilir.

28 Ekim’de okullar yarım gün mü?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için geri sayım sürerken, bir gün öncesi 28 Ekim günü tatil mi diye merak eden vatandaşlar ve öğrenciler için 28 Ekim Cumartesi günü yarım gün tatil olacak, saat 13.00’ten itibaren Cumhuriyet Bayramı tatili başlayacak ve 29 Ekim günü devam edecek. 28 Ekim’de okullar ve üniversiteler normalde hafta sonu tatili olduğu için kapalı olacak.

28 Ekim Cuma Cumhuriyet Bayramı arifesinde yarım gün resmi tatil olarak kabul edildiği için okullar ve devlet daireleri, postane ve hastaneler kapalı olacak.

28 Ekim 2023 Bankalar öğleden sonra açık mı?

Resmi tatil statüsünde olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Pazar günü bankalar kapalı olacak ve vatandaşlara hizmet veremeyecek. Bu nedenle 28 Ekim günü bankalarda işleri olan vatandaşlar öğleden sonra bankaların çalışıp çalışmadığını merak etmektedir.

Resmi Gazete’de yer alan bilgilere göre; 1923 yılında Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim günü Ulusal Bayram olduğundan resmi tatil, 28 Ekim günü saat 13.00’ten itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder.

Dolayısıyla 28 Ekim Cumartesi günü öğleden sonra özel ve kamu bankaları kapalı olacak ve hizmet vermeyecek. Öğleden sonra bankalarda işi olan vatandaşlar EFT işlemlerini en erken 30 Ekim 2023 Pazartesi günü gerçekleştirebilecekler. Bankalar; 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün tatil ve kapalı olacak. Borsa İstanbul, 28 Ekim 2023 Cumartesi gününde yarım gün açık olacak, işlem yapılabilecek.

28 Ekim PTT açık mı?

Postane, Posta hizmetleri, PTT ve Kargolar 28 Ekim 2023 Cumartesi günü yarım gün çalışacak, 30 Ekim 2023 Pazartesi günü normal mesaisine devam edecek.

28 Ekim Eczaneler açık mı?

Eczane, hastane ve diğer sağlık kurumları 28 Ekim’de yarım gün, 29 Ekim’de tam gün kapalı olacak. Resmi tatil sürecinde hastanelerin acil servisleri ile nöbetçi eczaneler vatandaşların acil sağlık ihtiyaçlarına yanıt verecek. Yaşadığınız bölgede veya mahallede ise nöbetçi eczaneler açık olacak. Resmi tatil günlerinde yalnızca nöbetçi eczaneler açık olmaktadır.

28-29 Ekim’de toplu taşıma ücretsiz mi?

Cumhuriyet Bayramından bir gün öncesi 28 Ekim ulaşımın ücretsiz olmasıyla ilgili henüz resmi bir açıklama gelmedi. Ancak geçtiğimiz yıllarda 28 Ekim’de toplu taşımalar ücretsiz olarak hizmet vermemişti.

29 Ekim 2023 Pazar günü, Cumhuriyet Bayramı’nda geçtiğimiz senelerde toplu taşıma araçları ücretsiz olarak hizmet vermişti. Bu sene de 29 Ekim’de İstanbul genelinde metro, metrobüs, otobüs gibi ulaşım araçlarının ücretsiz kullanması bekleniyor.

Ankara’da Toplu Taşıma Ücretsiz

EGO’dan yapılan açıklama ile 29 Ekim’de Ankara’da toplu taşımanın ücretsiz olacağı duyuruldu. Yapılan açıklamada; “EGO Genel Müdürlüğü toplu taşıma araçları ile (EGO Otobüsleri, Metro ve ANKARAY) “Cumhuriyet Bayramı”mızın 100. yılı olan 29 Ekim 2023 Pazar günü vatandaşlarımıza ücretsiz olarak hizmet verilecektir.” ifadelerine yer verildi.

İzmir, Bursa ve Türkiye’nin diğer illerinde 2023 Cumhuriyet Bayramında toplu taşımanın ücretsiz olduğu ile ilgili resmi açıklama geldiğinde yazımız içerisinde paylaşılacaktır.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün