GündemYaşam

13 Kasım Dünya İyilik Günü 2023

Dünya iyilik günü tam olarak nedir? İyilik günü nasıl ortaya çıkmıştır ve kutlamanın amacı nedir? 2023 Dünya İyilik Günü Ne Zaman?

13 Kasım Dünya İyilik Günü günü nedir? Tarihçesi, Dünya iyilik gününü neden kutluyoruz? Bugün Dünya İyilik Günü mü? İyilik günü nasıl ortaya çıkmıştır? 2023 Dünya İyilik Günü’nün teması nedir? İyilik yapmak, nezaketli davranmak neden önemlidir? İyi insan olmanın vasıfları nelerdir? İyilik Günü Ne zamandan beri kutlanıyor? 2023 Dünya İyilik Günü Ne Zaman Kutlanıyor, hangi güne denk geliyor?

Bu gün 13 Kasım Dünya İyilik Günü. Nazik olmanın önemini kutlamak ve normalde yapmayacağınız türden bir şeyi yapmak ve ilham almak için özel bir gün. Başka birine karşı iyi ve nazik, çevreye karşı daha duyarlı ve nezaketli veya kendinize karşı nazik olabilirsiniz.

İnternet üzerinde bazı kaynaklarda hatalı şekilde iyilik günü tarihi 6 Ocak tarihini gösterse de bu gün tüm dünyada 13 Kasım’da kutlanmaktadır.

İşte 13 Kasım Dünya iyilik günü hakkında bilmeniz gerekenler; tarihçesi ve kökeni, bu özel ve anlamlı gün için en güzel iyilik sözleri, iyilikle ilgili kısa alıntılar ve ünlülerden sözler… Siz de beğendiğiniz ve sevdiğiniz sözleri yorum bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz.

Dünya İyilik Günü Nedir?

World Kindness Day

Dünya İyilik Günü birçoğumuzun ilk kez duyduğu bir gün olsa da dünya çapında, iyiliği teşvik etmek, daha iyi bir dünya ve toplum inşa etmek için her yıl 13 Kasım’da Dünya iyilik hareketi olarak kutlanıyor.

Dünya genelinde kutlanan iyilik günü, İngiltere’de kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan Kindness Day UK, düzenlenmektedir. İyilik Günü, Kindness Day UK tarafından 13 Kasım 2010’da başlatıldı ve etkinlik her yıl artan sayıda kişi, okul, hayır kurumu, kurum ve işletmenin katılımıyla popülaritesini artırmaya devam etti.

Dünya İyilik Günü, bize en önemli ve birleştirici insan ilkelerinden iyilik üzerinde düşünme fırsatı ve nazik davranma şansı sunuyor. İyilik eylemi bireyleri birleştirir ve çevrede bir tür olumlu hisler yaratır.

Dünya İyilik Günü Tarihçesi

İyiliği ve nezaketi her gün teşvik etmek, paylaşmak ve iyiliği herkesin günlük yaşamının daha büyük bir parçası haline getirmek amacıyla, 2010 yılında girişimci David Jamilly tarafından “iyiliği kutlamak ve desteklemek” için kuruldu.

1990’ların ortalarında, Küçük İyilik Hareketi olarak, dünyanın her yerinden katılımcıları, kendi ülkelerinde başlattıkları nezaket hareketleriyle ilgili hikayelerini paylaşmaya davet etmek için bir konferans düzenledi. Konferans başarılı oldu ve 1997’de bir diğer konferans daha yapıldı. 1997’de Tokyo’da yapılan konferansta Japonya, farklı ülkelerden nezaket derneklerini bir araya getirdi ve dünya çapında bir iyilik hareketine duyulan ihtiyacı vurguladı. Bu konferanslar Dünya İyilik Hareketi’ni güçlendirdi.

Son olarak 1998 yılında, Dünya İyilik Hareketi öncülüğünde ülkelerin Sivil Toplum Kuruluşları (STK) tarafından oluşan bir koalisyon olan Dünya İyilik Günü kuruldu.

Kasım 2000’de, Dünya İyilik Hareketi, ek olarak Singapur’da başlatıldı. Dünyadaki birkaç ülke 13 Kasım’da Dünya İyilik Gününü kutlanmaya başladı.

2005 yılında, İngiliz vatandaşı David Jamilly, küresel iyilikleri ve nezaketi teşvik eden The Good Deeds Organization’u kurdu ve 2010’da İngiltere de İyilik Günü ile birlikte birleştirerek kutlamaya başladı.

2011 yılında David Jamilly, iyiliği ve nezaketi her gün teşvik etmek, paylaşmak ve iyiliği herkesin günlük yaşamının daha büyük bir parçası haline getirmek amacıyla, kar amacı gütmeyen, bağımsız bir kuruluş olan Londro merkezli Kindness UK‘yi kurdu.

Günümüzde Dünya İyilik Hareketin üyeleri arasında İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Kanada, Çin, Brezilya, Fransa, İtalya, Singapur, Hindistan, Japonya, Birleşik Arap Emirlikleri, Nijerya gibi ülkeler bulunmaktadır. Şu anda 28’den fazla ülke Dünya İyilik Hareketi grubunun bir parçası.

Dünya İyilik Günü’nü kutlamanın amacı nedir?

Dünya İyilik Günü’nü kutlamanın temel amacı, bireyleri ve toplumu faydalı şeyler başarmaları ve herkese karşı nazik olmaları için teşvik etmek, cesaretlendirmek ve güçlendirmektir.

Aynı şekilde, bu gün nezaket kalitesinin arttırılması, bir olma ve tüm bireylerin işbirliği yapabileceği daha kibar bir dünya yaratma becerisine sahip olduğu gerçeğini hatırlatmak ve farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır.

Büyük olasılıkla takdir etmek zordur, ancak küçük bir eylemin bile herhangi bir etkisi olabilir. Bu gün aynı şekilde, bir iyilik hareketinin insanlar arasında ve toplumda küresel bir gelişme sağlayabileceğine inanmamıza ilham vermektedir.

İyilik hareketi, toplumda pozitif güç olarak bizi birbirimize bağlayan ortak nezaket çizgisine yoğunlaşan büyük işleri öne çıkaracak.

Bu günde katılımcılar, iyilikleri kutlayarak, teşvik ederek ve iyilik eylemlerini bireyler veya kuruluşlar olarak minnettar olma duygusuyla dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeye çalışırlar.

İyilik nedir?

Günlük hayatın içerisinde zaman zaman karşılaştığımız iyilik kelimesi nedir ve ne anlama gelir? İyilik kelimesinin kaç anlamı var? TDK’ya göre iyilik ne demek?

TDK’ye göre iyilik kelimesi anlamı şu şekildedir:

– İyi olma durumu, salah (salih olan)

– Karşılık beklenilmeden yapılan yardım, kayra, lütuf, kerem, ihsan, inayet, hayır

– Sağlığı yerinde olma durumu, esenlik

– Yarar veya elverişlilik, nimet

Ayrıca iyilik, arkadaş canlısı, cömert ve düşünceli olmanın niteliği olarak tanımlanır. Sevgi, nezaket, sıcaklık, ilgi ve özen, iyilikle ilişkilendirilen, benzer kelimelerdir.

İyilik, güler yüzlü, cömert ve düşünceli olarak tanımlanan bir niteliktir. Nezaketle özdeşleştirilen kelimeler sevgi, sıcaklık, incelik, ilgi, özen ve benzerleridir. Nazik olmak, metanet ve kalite gerektirir. Kişiler arası bir beceridir. İyilik, başkalarının başarısını kutlamak ve ihtiyacı olduğunda bir bireye yardım etmek için istekliliktir.

Nezaket nedir ve hayatta neden önemlidir?

İyilik, hayatımızın her alanında ve toplumda yaşam kalitemizi artırır. İnsanları bir araya getirir. Herkes bir iyilikten etkilenir ve nezaket bulaşıcıdır. Küçük bir iyilik hareketinin ne kadar büyük bir etkiye sahip olabileceğini asla bilemezsiniz.

Başkaları için iyilik yapmak iyi hissettirir. İyilik başkalarını önemsemek ve hayatlarını daha iyi hale getirmeye yardımcı olacak şeyler yapmaktır. Diğer insanlarla daha anlamlı ve sağlıklı bağlantı kurmamızı sağlar. Nazik olmak sadece başkaları üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda kendiniz üzerinde de olumlu bir etki bırakır. Birisi bize iyilik yaptığında, kendimizi bağlı hissederiz ve onlarla işbirliği yapmaya daha istekli oluruz. Birisi için güzel bir şey yaptığımızda, güven geliştiririz ve iyi bir insan olduğumuz için kendimizi iyi hissederiz.

Araştırmalar, başkalarına iyi davranmanın, nazik olmanın ve yardım etmenin kendi akıl sağlığımız için faydalı olabileceğini gösteriyor. İyilik yapmak, stresi azaltabilir, duygusal sağlığımızı iyileştirebilir ve hatta fiziksel sağlığımıza fayda sağlayabilir.

İyilik yapmayı hafife almayın. Başkasına yardım etmek, destek olmak veya iyilik yapmak;

 • Özgüveni arttırır
 • Öz farkındalığı arttırır
 • Stres ve depresyon bulgularını azaltır
 • Kişiliği güçlendirir
 • Mutlu olmanızı sağlar
 • Ömrü uzatır

İyi insanın özellikleri nelerdir?

İyi insanın temel özellikleri

 • İlişkilerde doğru sözlü ve güvenilir olurlar.
 • Ebeveynlerini düzenli olarak ararlar
 • Adil ve merhametli olurlar
 • Kibar ve nazik olurlar
 • Yardımsever ve Cömert olurlar
 • Yapılan yardım ve iyiliklere karşı minnettardırlar
 • Tutarlıdırlar

Nazik ve İyi Olmanın Fikirleri ve Basit Yolları

Nazik ve iyi olmak için abartılı görünmek veya abartılı davranmak gerekmez. Bazen en basit şeyler en önemli farkı yaratır!

İşte Dünya İyilik Günü’nde işyerinde, evinizde ve komşularınızla, okulda, sevdiklerinizle ve günlük işleri yaparken nazik olmanın ve iyi davranmanın birkaç basit fikri ve yolu.

 • Arkadaşlarınızın yanında veya başkalarının yanında gülümseyin, selam verin
 • Sevdiklerinize olumlu mesajlar yazın ve onları mutlu edecek birkaç söz söyleyin.
 • Bir süredir görüşmediğiniz bir akrabanızı arayın
 • Dışarıda yerde gördüğünüz çöpleri toplayın ve bir çöp tenekesine atın.
 • Size yapılan iyiliğe veya nezakete karşı minnettar olun.
 • Birinin işlerine yardım etmeyi teklif edin
 • Değer verdiğiniz birine sürpriz yapın veya hediye verin
 • Bir ağaç dikin
 • Birine sarılın (Pandemi dolayısıyla bunu şimdilik uygulamayın)

“Dünya nazik insanlarla dolu. Birini bulamıyorsanız, biri olun.”

Anlamlı ve Güzel İyilik Sözleri, Nezaket Mesajları

İyilikle ilgili sözler, özel anlamlı ve güzel iyilik sözleri, iyilikle ilgili kısa alıntılar ve ünlülerden sözler

Herkes hayatında biraz iyilik yapabilir ve İyilik sizinle başlar ve nezaket sözleriyle biraz sevgi yaymak kolaydır.

– İyilik yap denize at, balık bilmezse Halik bilir. Türk Atasözü

– Her türlü kötülüğü yapmaya muktedir iken kötü bir şey yapmamak, işte budur iyilik. Andre Gide

– İnsanın ömrü boyunca yönetmesi gereken bir düsturu var mıdır, bu olsa olsa iyilik ve sevgi düsturudur. Confucius

– Bazen bir kişinin hayatını değiştirmek için yalnızca tek bir nezaket ve iyilik gerekir. – Jackie Chan

Mark Twain – Nezaket, sağırların duyabildiği ve körlerin görebildiği dildir

– “Nezaket, sağırların duyabildiği ve körlerin görebildiği bir dildir”  – Mark Twain.

– İnsanlar için, kim oldukları veya karşılığında yaptıkları için değil, kim olduğunuz için yapın. – Harold S. Kushner

– İyiliği yalnız iyiler anlar, kötülüğü herkes.  Cenap Şehabeddin

– Gördüğünüz iyiliği unutmayın, ona karşılık siz de bir iyilik edin ama kötüleri de sizden uzaklaştırmanın bir yolunu bulun.  Ezop

– Zorla yapamayacağın şeyi iyilikle başarabilirsin. – Pubilius Syrus

– Herkese yardım edemeyiz ama herkes birine yardım edebilir. – Ronald Reagan

– Çok para kazanmış olsanız bile, birine size geri ödemeyeceği bir şey yapmadıkça, iyi bir gün geçirmiş sayılmazsınız.  Ruth Smeltzer

– Karşılığında kötülük göreceğinizi hiç düşünmeden, iyilik ediniz.  Hz. Ali (r.a.)

Kuran-ı Kerim’de iyilik ayetleri

Kim (güzel davranış ve) iyilikte bulunarak kendisini Allah’a teslim ederse, artık onun Rabbi Katında ecri vardır. Onlar için korku yoktur ve onlar mahzun olmayacaklardır. (Bakara Suresi, 112. Ayet)

“Allah’ın sana verdiği şeylerde ahiret yurdunu ara. Dünyadan da nasibini unutma. Allah’ın sana iyilik yaptığı gibi sen de iyilik yap ve yeryüzünde bozgunculuk isteme. Çünkü Allah, bozguncuları sevmez.” (Kasas Suresi 77. Ayet)

İyilikle kötülük bir olmaz. Kötülüğü en güzel bir şekilde sav. Bir de bakarsın ki, seninle arasında düşmanlık bulunan kimse sanki sıcak bir dost oluvermiştir. (Fussilet suresi 34. ayet)

Ve sabret. Gerçekten Allah, iyilik yapanların ecrini kaybetmez. (Hud Suresi, 115. Ayet)

Şüphesiz Allah korkup-sakınanlarla ve iyilik edenlerle beraberdir. (Nahl Suresi, 128. Ayet)

2023 Dünya İyilik Günü Ne Zaman?

Dünya İyilik Günü yani İngilizce ‘World Kindness Day’ bu yıl 13 Kasım 2023 Pazartesi günü kutlanacak.

 • 2023 – 13 Kasım Pazartesi
 • 2024 – 13 Kasım Çarşamba
 • 2025 – 13 Kasım Perşembe
 • 2026  – 13 Kasım Cuma

Herkes hayatında biraz iyilik yapabilir ve iyilik sizinle başlar. Siz de sevgi ve nezaket sözleriyle hayatınızda her daim iyiliği yayabilirsiniz…

Dünya İyilik Günü hakkında daha fazla bilgi ve ilham almak ve bu günü kutlamak, iyiliği yaymak ve nezaket, iyilik hareketine katılmak için 13 Kasım’da sosyal medyada #WorldKindnessDay, #dünyaiyilikgünü ve #iyilik hashtag’ini takip edin ve paylaşın. Sadece bu gün değil, hayatın her anında biraz neşe saçın, bir başkası için fark yaratın ve her zaman nazik olmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün